یوسین بولت |سریع ترین مرد جهان را بشناسیم | Usain Bolt

3 سال پیش
یوسین بولت

روزی روزگاری، پسرک جامائیکایی یعنی یوسین بولت در سال ۱۹۸۶ زاده شد. تو نمیری به موت قسم عینهو یه رعد و برق بود، خلاصه که خیلی خیلی گاماش بلند بود. انسان از زمان خلقتش تاکنون، سختی های زیادی رو متحمل شده است، محدودیت هایی رو پشت سر گذاشته و از بزرگترین تصورات عبور کرده است تا خودش رو در جایگاهی ببیند که هیچ وقت فکرش هم نمی کرد. قدرت بندی، سرعت فوق العاده، روحیه ی انسانی و…، مغز انسان هیچ وقت نباید دست کم گرفته شود. می دونید بعضیا بدنیا اومدن تا کار های بزرگی رو انجام بدهند، الهام ببخشن، مثل جت بدوند، هر کسی برای هدف خاصی دویدن رو آغاز می کند ولی توی تاریخ بشریت کسی به سرعت یوسین بولت ندوییده،بود.

یوسین بولت

سریع ترین دونده جهان اهل جامائیکا

متولد: ۲۱ اوت ۱۹۸۶ (سن ۳۲ سالگی)، محتوای شرودو، جامائیکا
قد: ۱٫۹۵ متر
وزن: ۹۴ کیلوگرم
ملیت: جامائیکا
پایان کار: ۲۰۱۷
نام کامل: Usain St Leo Bolt

تو نمیری خیلی خاطر یوسینو  می خوام. یکی چپ، یکی راست، یکی بالا، یکی پایین، عینهو یک جت، حریفاشو پشت سر میذاشت و یه جورایی تحقیر میشدن، چون یوسین بولت خیلی از حریفاش فاصله می گرفت، اصلا کسی رو دور و برش نمیدید.

یوسین کاری رو کرد که از نظر علم پزشکی غیر ممکن بود، بخاطر قدش میگفتن نمی تونه آنقدر سریع بدوه و بخاطر جایی که ازش اومده بود میگفتن نمیتونه چنین شخصیتی بشه! ولی یوسین بولت میگه که نزار کسی بهت بگه تو نمی تونی، هیچ وقت نزار کسی بهت بگه نباید رویایی داشته باشی!

مردم جهان ورزش رو دوست دارند. شما ممکن است طرفدار یک تیم باشید و از یک تیم دیگه بدت بیاد ولی فکر کنم همه از همه جای دنیا، یوسین بولت رو دوست داشته باشند. اون مرز های سیاست و مذهب رو شکوند. بولت یک ریتمی رو به ورزشکار ها یاد داد که تا قبلش نداشتند. همه بهش اهمیت می دادند. شاید چون مجبور بودند ولی اون مجبور نبود. اون یک قهرمان بود یه قهرمان واقعی!

یوسین بولت

اگر مسابقه اش رو توی تلویزیون دیدید یعنی خیلی خیلی خوش شانس بودید. اگه تونستی از نزدیک مسابقشو ببینی پس خدا واقعا بهت لطف کرده! اون حکم فرماست، مدال ها رو درو می کند. هیچ کس همچین رکوردی نداره و هیچ وقت فراموش نمی شه! آخه هیچ کس کاری که اون کرده رو نکرده و برای خودش هم، که آنقدر می تونه بهتر باشه، باورنکردنیه!

نظر پله در مورد یوسین بولت

پله بازیکن مطرح فوتبال در مورد یوسین بولت اینجوری میگه که:

باید به خودش و خدای خودش ایمان داشته باشه! اون واسه ی این کار متولد شده است، اون بهترینه!

یکی از بزرگترین استرس های یوسین بولت می دونید چی بود این بود که پیش خودش می گفت، نکنه این بار نشه! نکنه این بار اول نشم، آخه همیشه روی فرم بودن، همیشه اول بودن، اونم برای المپیک خیلی سخته، بعضیا بهش می گفتن مثل سگ شکست می خوری ولی یوسین به این حرفا توجه نمی کرد فقط خیلی سخت تلاش می کرد. همیشه توی هر فصل آسیب می دید اما هر دفعه یه جورایی از پسش بر میومد(یوسین دیگه!، میشناسینش که)

یوسین بولت

همیشه به خدای خودش توکل می کرد و به مربیش اعتماد می کرد. یوسین وقتی پشت خط آماده باشه کسی دیگه جولدارش نیست بعید می دونم کسی بتونه جلو یوسین رو بگیره.

همچنین بخوانید، بررسی ویدیویی بیوگرافی راک | دواین جانسون

همیشه یوسین قبل مسابقه از خودش می پرسید، یوسین دیگه آماده ای، یوسین بولت فصل طولانی و خیلی سختی رو هر ساله پشت سر میذاشت و یک عده بهش شک داشتند که یوسین نمی تونه از پسش بر بیاد یا گاتلین که رقیب او است بهتره میدوه حالا اصلا گاتلین کی بود! خب گاتلین به عنوان اصلی ترین رقیب یوسین بولت بود ولی خدا شفا بده دیگه، گاتلین خیلی آدم گندی بود، همیشه می خواست روحیه یوسین رو خراب بکنه و خودش برنده بشه، خلاصه بگم مردم زیاد دل خوشی از گاتلین ندارن و او سابقه ی دوپینگ کردن رو هم داره! بله دیگه بگذریم.

تمرینات سخت یوسین بولت

هر چی بزرگ تر میشد سرگرمیش هم کمتر میشد و باید خیلی چیز ها رو فدا می کرد. یوسین می تونست برای خودش خوش باشه، مهمونی بگیره و در کنارش ورزش و تمرین رو هم بکند ولی هر چی پیر تر بشی خوش گذرونی هم کمتر میشه دیگه خبری از بیرون رفتن و نوشیدن نیست. باید درست غذا بخوره، زود بخوابه و یه چیزای اینجوری، اینا براش جالب نیست، یوسین بدش میاد کاری رو انجام بده که خوشش نیاد، بعضی وقتا دوست داره که برگرده به زندگی واقعی، میفهمید که! او دوست داره که با دوستاش بگرده مثلا دو روز تمرین نکنه، خل بازی در بیاره، بخنده، راحت باشه، خوش باشه، خودش باشه، دیر بخوابه، همون چیزی باشه که هست و مثل یک آدم معمولی زندگی کند.

مربی به یوسین بولت میگه که همه چیز اول شدن نیست و این چیزی است که تو رو قهرمان واقعی میکنه! بردن چیز هایی که دوست داری، ببری مهم نیست بلکه بردن چیز هایی که قرار نبوده ببری مهم است ما کار بزرگی کردیم و نشون دادیم که فقط توی مربیگری استعداد نداریم بلکه ویژگی ها و توانایی هایی داریم که ما رو بالاتر از همه قرار داده است.

راستش اولین باری که یوسین وارد صحنه شد کتابچه قوانینو و کتابارو از پنجره پرت کرد بیرون، ولی می دونید، انگار… انگار همین چیزاشه که باعث موفقیتش شده است. اون بعضی وقتا میگه که لازم داره یک مدت از میدون بره بیرون اگه همیشه به دوییدن فکر کنه و همیشه به سریع تر دوییدن فکر کنه، شاید روش اثر منفی بذاره!

مونده که بتونن به یوسین برسن

اون دوست داره که مدال های طلای المپیک رو یکی پس از دیگری درو کنه، دوست داره که از بقیه جدا بشه مثلا وقتی داره آماده میشه، اون یکی میاد میگه که قهرمان های بزرگ هر ده سال یک بار به وجود میان پس اگر هر ده سال یک بار به وجود میان پس هنوز خیلی مونده که بتونن از یوسین جلو بزنن!

بالاترین دستمزد

یوسین، یوسنه و هیچکس بولت نمیشه و این حقشه که بالاترین دستمزد رو در دوو میدانی داشته باشه! تو نمیری باس بیشتر از اینا بهش بدن، او یک نابغه است.

یوسین بولت

بهترین رکورد سرعت سریعترین دونده جهان

از شما که پنهون نیست از خودم پنهون نیست در سال ۲۰۰۹ بود یوسین خیلی خرکی دوید و تونست رکورد جهان رو در دو صدمتر با ۹٫۵۸ ثانیه بکشنه و نام خودش رو جاودانه کند، ولی داداچ شرمنده ها چطوری ۱۰۰ متر رو تو نه ثانیه طی کردی!، یوسین هم یابویی بوده واسه خودش

یوسین بولت

ژست جالب یوسین بولت

یوسین وقتی میبره یک ژست خیلی خاصی میگیره، از اون حس های بردنی که بقیه به شخم می رن… خلاصه که خیلی مونده که به یوسین برسن باید هلک هلک سرشون رو بندازن پایین و برن خونه هاشون!

یوسین بولت

یوسین بولت

شوخی های یوسین

یوسین خیلی آدمه شوخ طبع و لوتیی هست و حتی بخاطر این شوخی ها، توسط پلیس چند باری دستگیر شد. مربی یوسین، گاهی اوقات از شوخی های او کلافه میشه و همچی به مزاقش خوش نمیاد.

یوسین بولت در یک مثلث سه نفره

یوسین دوست داره که یک تیم در کنار خودش داشته باشه درست مثل یک مثلث که در راس اون مربیش قرار داره، نفر دوم هم پدرش است که باعث میشه که سریع تر بدود، بعد هم انجی بهترین دوستش است، از بچگی با هم بزرگ شدن، با هم رفتن مدرسه و الان هم مدیر برنامه هایش شده است. راستش فکر کنم انجی مهم ترین فرد در زندگیش باشه، فکر کنم انجی کسی باشه که مثل یک برادر بهش انگیزه میده و حتی حاضره براش جون بده، فکر کنم انجی نقش خیلی پر رنگی براش داره و همچنین نقش مهمی در تیم او دارد.

نقش تیمش این است که او را به بهترین شرایط بدنی برای رقابت برسانند و وقتی این کار رو انجام میدن، یوسین میشه یک قهرمان واقعی، با اعتماد به نفس بالا که قرار است طلا بگیرد.

انجی به یوسین میگه که:

همیشه حقیقت رو بهش گفتم و فکر می کنم واسه همینه که رابطه ی خوبی داریم. قطعا وقت هایی بوده که باید ساعت شش صبح پا میشده و از دوستش توقع داشته که بهش میگفته که باشه تا ده بخواب ولی من میگم بسه باید بیدار شی و اونم میگه بابا ولم کن، می خوام بخوابم دیگه!، منم میگم بلند شو تو نمیری خیلی دیر شده! او از دوستش توقع داره که بزاره بیشتر استراحت کنه، منم میگم تصمیم با من نیست با خودته، پس اگه تو میگفتی من نمی خوام تو مسابقات ببرم منم ولت می کردم

یوسین بولت

خانواده یوسین در مورد بولت

خانواده یوسین در مورد او اینجوری میگن که

آروم بودن و متواضح بودن یوسین، از مادرش به ارث برده است. پدرش اعتقاد داره که قیافه خوبش به پدرش رفته ولی بنظرم اینجا رو چرت گفته، ما که جذابیتی تو چهره پدرش نمی بینیم، یوسین خیلی شیطون نبود و وقتی بهش میگفتیم این کار رو نکن دیگه انجامش نمیداد، چون می دونست بعدش پس گردنی می خوره. مادرش میگه که: من معتقدم که او یکمی شیطون بود آخه همش دوست داره بامزه بازی در بیاره

پدر و مادرش در القای نظم  و ترتیب به یوسین، عالی عمل کردند. پدرش هر روز صبح پا میشد و میرفت به سمت مزرعه ی غرب و شب موقع ی خواب برمیگشت، نظم و ترتیب کلید اصلی پدرش است و اون خیلی مرتب و منظم است.

یوسین بولت

یوسین وقت هایی جدی میشه که مثلا در یک روز تمرین همش در دو صد متر یکی شکستش میداد! مربی بهش میگفت بهت ناهار جعبه ای میدیم، ناهار جعبه ای در جامائیکا شامل برنج، نخود فرنگی و مرغ است. یوسین گفت باشه از طرف برد و ناهارش هم خورد. از اون موقع بود که شایستگی و انضباط لازم برای یادگیری مهارت رو کسب کرد.

همچنین بخوانید، نیم نگاهی به زندگی جان سینا و زندگی مشترک با نیکی بلا

قصه ی کنک خوردن یوسین از پدرش

به شما در مورد اینکه پدرش اومد مدرسه و او رو بزنه گفته!

بعضی از دوستانش یک دختری رو اذیت کردن، پدرش در این مورد ازش پرسیده بود، دوستاش هم از او خواسته بودن که وفادار باشه و در این مورد به پدرش چیزی نگه!، کسی ازش نپرسید، تو مدرسه بود، داشت از پله ها بالا می رفت یهو پدرش گرفتش و یوسین رو زد، همه اومده بودن بیرون به نگاه کردن، یوسین و پدرش جلو هم ایستاده بودن، یوسین دستش رو مشت کرد و پدرش هم اینو دید. این بدتر عصبانیش کرد و گفت میخوای منو بزنی؟ تازه مسابقات نوجوانان رو برده بود، معروف ترین بچه ی جامائیکایی، اون وقت باباش میاد وسط مدرسه و  میزنه پس گردنش، آخ اگه بچه ی حساسی بود حتما گریه می کرد، خیلی ناراحت کننده بود ولی یوسین میگه که درسته که اون موقع این حرکت رو کرد و منو زد ولی الان او بهترین پدر دنیاست.

دبیرستان خیلی خوش میگذشت و تو چندتا مسابقه شرکت کرد. مثلا تو مسابقات وسترن باخت و وقتی هم میبازه خیلی به خودش سخت می گرفت واسه همین هم خیلی سخت تمرین کرد، آخه می دونید، یوسین آنقدر با استعداد بود که نیازی به اون تمرینات سخت نداشت، یک ذره تمرین کرد و بعدش هم شد قهرمان وست.

یوسین بولت

مردم همیشه از یوسین می پرسن که بهترین لحظه برات چه موقع بوده؟ یوسین میگه که اولین باری، که طلای درست و حسابی در سال ۲۰۰۲ برده بود و در مقابل مردم قرار گرفته بود. از اونجا بود که شروع شد. اولین قدم رو برای کسی که امروز هست رو برداشت

هدفون بولت

یوسین در طی همکاری با کمپانی  Soul Electronics هدفون هایی رو با نام بولت روانه بازار کرده بود.

یوسین بولت

یوسین بولت در فوتبال

یوسین بولت

یوسین علاوه بر دو و میدانی، علاقه ی زیادی به فوتبال داشت و آرزو داشت یک روزی در تیم منچستریونایتد بازی کند. او در حال حاضر به طور حرفه ای در یک تیم استرالیایی بازی می کند و چندی پیش هم در یک مسابقه ی خیره مقابل ستارگان تیم فوتبال انگلستان گرفت و گل زد و نشان داد که علاوه بر دو، فوتبال رو هم در سطح بسیار حرفه ای بازی می کند و شم گلزنی بسیار بالایی دارد.

 

افتخارات یوسین بولت

یوسین در اکثر رقابت ها، طلا گرفته است. خودتون می تونید در زیر لیست قهرمانی های او را ببینید.

 • قهرمانی طلا در المپیک ۲۰۱۶ ریو در دو ۱۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در المپیک ۲۰۱۶ ریو در دو ۲۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در المپیک ۲۰۱۶ ریو در ۴ × ۱۰۰ متر امدادی
 • قهرمانی طلا در المپیک ۲۰۱۲ لندن در دو ۱۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در المپیک ۲۰۱۲ لندن در دو ۲۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در المپیک ۲۰۱۲ لندن در ۴ × ۱۰۰ متر امدادی
 • قهرمانی طلا در المپیک ۲۰۰۸ پکن در دو ۱۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در المپیک ۲۰۰۸ پکن در دو ۲۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در المپیک ۲۰۰۸ پکن در ۴ × ۱۰۰ متر امدادی
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۰۹ برلین در دو ۱۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۰۹ برلین در دو ۲۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۰۹ برلین در ۴ × ۱۰۰ متر امدادی
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۱۱ سئول در دو ۲۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۱۱ سئول در ۴ × ۱۰۰ متر امدادی
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۱۳ مسکو در دو ۱۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۱۳ مسکو در دو ۲۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۱۳ مسکو در ۴ × ۱۰۰ متر امدادی
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۱۵ پکن در دو ۱۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۱۵ پکن در دو ۲۰۰ متر
 • قهرمانی طلا در جهان سال ۲۰۱۵ پکن در ۴ × ۱۰۰ متر امدادی
 • برنز در جهان سال ۲۰۱۷ پکن در دو ۱۰۰ متر
 • نقره در جهان سال ۲۰۰۷ اوزاکا در دو ۲۰۰ متر
 • نقره در جهان سال ۲۰۰۷ اوزاکا در ۴ × ۱۰۰ متر امدادی
 • نقره در مسابقات جهانی دانشجویان سال ۲۰۰۲ کینگ استون در ۴ × ۱۰۰ متر امدادی
 • نقره در مسابقات جهانی دانشجویان سال ۲۰۰۲ کینگ استون در ۴ × ۴۰۰ متر امدادی
 • طلا در مسابقات جهانی دانشجویان سال ۲۰۰۲ کینگ استون در دو ۲۰۰ متر
 • طلا در مسابقات جهانی جوانان سال ۲۰۰۳ شربروک در دو ۲۰۰ متر

اینستاگرام یوسین بولت

یوسین بولت با بیش از نه میلیون فالوور طرفداران زیادی رو پیدا کرده است که می توانید از اینجا وارد پیج یوسین بولت شوید.

یوسین بولت

یوسین بولت در سال ۲۰۱۷ بعد از کلی کش و قوس از دنیای دو و میدانی خداحافظی کرد. نظر شما در مورد یوسین بولت چیه من که میگم محشره! ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. سایت ما جفت هیچ.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

بدون دیدگاه