بهترین دروازه بان های جهان کدامند؟

5 سال پیش
بهترین دروازه بان های جهان

دروازه بان ها رو میشه توی دسته ی عجیب ترین آدم ها دسته بندی کرد. آدم هایی که توی ورزش گروهی، انفرادی ترین پست رو انتخاب می کنند. پستی که نمیشه وظایفش رو با دیگری تقسیم کرد. نمیشه برای پوشاندن ضعف هاش از کس دیگه ای استفاده کرد، نمیشه حواس پرت بود، نمیشه کسی دیگه ای رو به خاطر خرابکاری هایش شماتت کرد.

بهترین دروازه بان تاریخ

دروازه بان ها همیشه روی لبه ی پرتگاه هستند. اگر نلغزند و همه ی اون آدم ها رو به موفقیت برسانند، کمتر ازشون تجلیل می شود. دروازه بان ها آدم هایی هستند که احتمالا فقط به یک دلیل دستکش دستشونه و روی لبه پرتگاه زمین بالا و پایین می پرند و هوس انجام کاری دارند که هیچ کسی جراتشو نداره!

در مستطیل سبز این گلر ها هستند که غیر ممکن رو ممکن می کنند. تیمشون رو توی سخت ترین شرایط و زمانی که نفس ها به لرزه افتاد، رهبری می کنند. گاهی زندگیشون رو به خطر میندازند، گاهی کار های عجیب می کنند و مسخره می شوند و گاهی کار های غیر قابل باوری انجام می دهند که دنیا رو انگشت به دهن می کند.

ممکنه وظایفشون رو بقیه انجام بدهند، اونا این لطفشون رو جبران می کنند و حتی به طمع وظایف بقیه می افتند اما انگار طمع، بزرگترین گناه گلر هست. خود گلر ها کمتر مدال شجاعت می گیرند. هر چقدر هم بهشون کم لطفی و کم توجهی بشه، سرنوشت فوتبال اغلب دست گلر هاست. هر چقدر مسی و رونالدو با گل هاشون روند مسابقه رو به نفع خودشون تغییر بدهند اما این گلر ها هستند که نتیجه ی نهایی رو مشخص می کنند. ضرب المثلی هست که میگه گلر های درست و حسابی، بازی ای که باختی رو مساوی می کنند تا شما رو از بازی ای که مساوی هستید، برنده خارج کنند. این ضرب المثل همیشه صادقه و یک پیام روشن و مهم دارد: “همیشه به گلر ها احترام بگذارید.”

همچنین بخوانید، بهترین بازیکنان جهان | ۱۰ تا از بازیکنان تاریخ جهان(فیفا)

در ادامه لیستی از بهترین دروازبان ها رو معرفی می کنیم با ما همراه باشید.

جانلوئیجی بوفون

دروازه بان

بر خلاف عنوان گرون قیمت ترین بازیکن جهان که دائم جا به جا می شود عنوان گرون ترین دروازه بان جهان برای سال های سال دست نخورده بود. یوونتوس برای بوفون ۵۳ میلیون یورو داده بود و هیچ کس نمی تونست بر روی دروازه بانش قیمتی بگذارد که از جیجی بیشتر باشه و همه ی سال ها دروازبان های زیادی در تیم ها جا به جا شدند ولی خیال یووه با داشتن بهترینشون راحت بود. رکورد دار بیشترین دقایقی که توی سری آ دروازشو بسته نگه میداره همیشه با واکنش های خارق العادش به یاد آورده میشه! بعید بود مردم ایتالیا بدون بوفون قهرمانی دراماتیک در جام جهانی ۲۰۰۶ رو ببینند.

کلودیو تافارل

دروازه بان

امسال در مراسم فیفا بست، یک برزیلی ،جایزه ی بهترین دروازه بان ها رو برد و یک برزیلی دیگه هم رقیبش برای دریافت این جایزه بود. قبل اون هم جولیو سزار و دیدا، کلی جوایز فردی و گروهی رو کسب کردند. با این حال هر وقت حرف بهترین دروازه بان جهان می شود، اولین اسمی که به ذهن میاد، تافارله! برنده جادوی ضربات پنالتی که در مهمترین مسابقه ی زندگیش فقط یک پنالتی گرفت اما به جاش بارزی و باجو رو جادو کرد. تو سال های اخیر برزیل بیشتر به حمله فکر می کرد اما تافارل تنها امید اونها در موقعه ی ضد حمله بود.

پیتر چک

دروازه بان

بعد کلاه یاشین و شلوار کلاری پیتر چک و محافظ مخصوصش که بخشی از تصاویر ماندگار دروازه بان ها در فوتبال بود، چک انگار فقط واسه همین شغل ساخته شده بود. او سریع ترین واکنش ها رو داشت. سال ۲۰۰۴ موقعیت طلایی یورو رو برای رسیدن به شهرت از دست نداد و بلافاصله با رفتن به چلسی رویایی مورینیو، تبدیل به بهترین دروازه بان جهان شد. او حتی بعد از برخورد سنگینش، نترسید و کلاه راپی رو تبدیل به بخشی از کاریزماش کرد. نقشش توی قهرمانی های چلسی و تبدیل شدنش به قدرت فوتبال اروپا، انکار ناپذیر بود. اوج دورانش در چلسی در فینال بیاد ماندنی مونیخ با این واکنش ها رقم خورد.

ادوین فن درسار

دروازه بان

عمر فوتبال دروازه بان ها از بقیه ی بازیکن ها طولانی تره ولی فن در سار حتی بین دروازه بان ها هم یک استثنا به حساب میومد. بازیکنی که مهمترین انتقال زندگیش و بخشی از مهمترین دوران فوتبالی خودش رو بعد از ۳۵ سالگی تجربه کرد. خرگوش یخی توی دوران جوونی با آژاکس به همه چیز رسید. انتقال به یووه بعدش فولام، بعدش به نظر می رسید پایان کارش باشه اما او در ۳۵ سالگی دوباره به دنیا اومد، او دوباره قهرمان لیگ قهرمانان شد، دوباره عنوان بهترین دروازه بان اروپا رو بدست آورد و اتفاقا خودش پنالتی قهرمانی رو برای یونایتد گرفت. فن در سار می تونه برای کسانی که فقط یک بار زندگی می کنند، خط قرمز بکشه!

ایکر کاسیاس

ایکر کاسیاس

هر وقت طرفداران بارسلونا حرف از لاماسیا می زنند انگشت طرفداران رئال فقط به سمت یک نفر می رود کسی که به تنهایی می تواند نماد یک هویت مادرید باشه! یک متر و هشتاد دو سانتیمتر، قد مناسبی برای دروازه بانی نیست ولی کاسیاس با همون قد ۱۶ سال برای رئال بازی کرد و هیچ جای خالی توی کارنامش باقی نذاشت. کاسیاس قهرمان جام جهانی، قهرمان جام ملت های اروپا، لیگ قهرمانان و لالیگا شده است و هر کدام از این ها رو حداقل یک بار بالای سر برده است. تالار افتخارات ایکر مقدس اینقدر بزرگه که می تونه اون رو به بزرگترین شاهزاده ی اسپانیا تبدیل کند.

الیور کان

الیور کان

میگن ارتش گوسفند ها که توسط یک شیر رهبری می شود میتونه ارتش های شیر هایی که توسط گوسفند رهبری می شوند رو شکست بدهد. بازیکنان خوب و معمولی با یک رهبر باور نکردنی که تونست یکی از ضعیف ترین آلمان های  تاریخ رو به فینال جام جهانی برسونه! شیر شاه به جز دوتا نسخه ی والت دیزنی یک نسخه ی واقعی هم توی زمین داره کسی که بایرن رو از فاجعه ی نیو کمپ تا رستگاری در سن سیرو رهبری کرد و خودش پنالتی قهرمانی رو هم گرفت.

مانوئل نویر

نویر

فوتبال یک ورزش یازده نفره است و دروازه بان هم مثل بقیه بازیکن ها بخشی از یک تیمه! این چیزیه که نویر به همه یاد آوری کرد. شاید دوران اوج نویر به اندازه ی تمامی بازیکنان دیگه طولانی نباشه اما او کسیه که استاندارد های دروازه بانی رو تغییر داده است. نوییر موقع حمله های حریف، یک سد بلند و موقعه ی حمله های تیم خودی مانند یک سوییپر مطمئن در عقب روی زمین است. کسی که پاس اول رو برای شروع بازی سازی میده و جلوی حمله ی حریف رو میگیره! قهرمانی جام جهانی برزیل، نوییر فرق آلمان با بقیه ی تیم ها بود، کسی که لیاقتش رو داشت جایزه ی بهترین دروازه بان و مدافع رو همزمان بدست بیاره!

انتخاب بین این همه دروازه بان افسانه ای کار آسونی نیست! اما انتخاب شما برای دروازه بان ترکیب منتخب سه دهه اخیر فوتبال جهان کدام گزینه است؟

1
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

یک دیدگاه

  • محمود
    19 جولای 2020

    سلام دیدگاه بنده ایکرکاسیاس بهترین دروازه بان دنیاست