نقد و بررسی فیلم کتاب سبز – جایزه اسکار سال ۲۰۱۹ را دریافت کرد

5 سال پیش
کتاب سبز

فیلم کتاب سبز

کتاب سبز نام یک کتاب راهنما بود که سیاه پوست ها در سفر های ایالت های جنوبی آمریکا باید از آن برای یافتن مسافرخانه ها، رستوران ها و پمپ بنزین های مخصوص به خود استفاده می کردند. این فیلم در جاده ای الهام بخش، رفاقت دو انسان با خواست گاه های متفاوت را تجربه می کند اما در ذاتش یک تصویر مستند حیرت بخش است که از عمق تبعیض نهادینه در ایالت های جنوبی آمریکا که در سال  ۱۹۶۲ اتفاق افتاده است را تشریح می کند. فیلم کتاب سبز برنده اسکار سال ۲۰۱۹ شد. در ادامه با نقد و بررسی این فیلم زیبا همراه ما باشید.

 

ویگو مورتنسن

بازیگر ویگو مورتنسن بازیگر کتاب سبز می گوید آن زمان اقتصاد کشور رو به رونق بود و برای سفید پوست ها امکانات ترقی بسیاری وجود داشت. هر چند شخصیت تونی شخصیت فقیری بود و برای در آوردن خرج زندگی تلاش می کند. اما جامعه خوش بین و مغرور بود و معتقد به برتری نسبت به کشور های دیگر به خصوص، اتحاد شوروی بود اما در ایالات جنوبی و حتی ایالات شمالی مردم نسبت به تبعیض نژادی حساسیت چندانی نداشتند.

کتاب سبز

کتاب سبز

مورتنسن نقش تونی را بازی می کند که او یکی از قلدر های ایتالیایی تبار با تحصیلات اندک که برای باشگاه کوپاکابانا به تردد بزرگان مافیا دربانی می کرد. او را نوازنده برجسته ی پیانو دان شرلی استخدام می کند. او به عنوان راننده و محافظ برای دان شرلی کار می کند. دان شرلی یکسری کنسرت موسیقی کلاسیک برای ثروتمندان هنر دوست در ایالت های جنوبی برگزار می کرد، این در حالی بود که در باشگاه هایی که روی صحنه او را ستایش می کردند اما برایشان امکان نداشت که او از در اصلی وارد شود، چون که او یک سیاه پوست بود.

کارگردان کتاب سبز

کارگردان پیتر فارسی می گوید برای نوشتن سناریو دستمال های زیادی را در اختیار داشتند، از جمله نوار های ویدیویی و صدا که جزئیات این سفر را برای آنها بازگو کرده بود و همچنین گنجینه ی نامه هایی که در طول سفر برای همسرش می فرستاد، در این صحنه دکتر شرلی به تونی در نوشتن نامه ها برای همسرش به او کمک می کند. در این فیلم نمونه ای از صحنه های متعددی که تاکید آن بر شکاف عمیق فرهنگی میان این دو انسان و تبعیض نژادی را نشان می دهد.

همچنین بخوانید،  نقد و بررسی فیلم The nun _ تریلر راهبه

کتاب سبز

دان شرلی

بازیگر نقش دان شرلی نوازنده ی پیانو کلاسیک که علاقه او از این کاراکتر را به خاطر پیچیدگی های شخصیتی او بود که این شخصیت را دوست داشت. علاوه بر این، مشکلاتی که در زندگی و کارش با آن رو به رو بود و چیز هایی که وجود داشت جذاب و دیدنی بود، درس های عامه پسند در تبعیض نژادی را می توان یکی از فاکتور هایی که این فیلم در اسکار برنده شد، اشاره کرد، یک فیلم سرگرم کننده ی هالیوودی اما به نظر منتقد ها، آن چیزی که کتاب سبز را به یک فیلم برجسته تبدیل کرده است بازی های خارق‌العاده این دو بازیگر است.

این فیلم در تورنتو رونمایی کردند. از جمله اینکه می توان این فیلم رو یک فیلم اسکاری تلقی کرد، بازسازی یک فیلم الهام بخش ولی واقعی در دوره ی اخیر است. از این نظر کنار فیلم های تاریخی است، این نوع فیلم ها رو هم تماشاچیان دوست دارند هم منتقد ها، اما به خاطر پرداختن به یک داستان واقعی برای مبارزه با حقوق انسان ها، مبارزه علیه تبعیض نژادی در دهه ۱۹۶۰، فیلم کتاب سبز را می توانیم با فیلم خدمتکار مقایسه کنیم که آن هم اسکار بگیر شد و رابطه ی پیچیده بین خانواده های تجملاتی را با خدمتکار های سیاه پوست نشان می دهد.

نقد های فیلم کتاب سبز

با این حال نقد هایی که در تورنتو در این فیلم صورت گرفته است. جذابیت فیلم درست برعکس ظاهر آفتابی و دل گرم کننده ی فیلم است، چون تصویر دقیق اما به ضد سیاهی از جامعه ی آن زمان آمریکا را نشان می دهد. یکی از جنبه های فیلم کتاب سبز نگاه توام آن با نگاه طبقاتی در کنار شکاف نژادی را نشان می دهد. این از آن نوع فیلم های هالیوودی است که به ندرت تهیه می کنند. هر چند که ظاهر فیلم یک فیلم سرگرم کننده هالیوودی است اما فیلم کتاب سبز یک فیلم با کلاس درس سطح بالا تشبیه شده است، برای آن از جذابیت های این فیلم می توان در کنار صحنه های خنده دار، سوژه های تلخ فیلم هم اشاره کرد.

کتاب سبز

بازیگران فیلم کتاب سبز

فیلم Green Book یا همان کتاب سبز یک فیلم تاریخی، درام، موزیکال، کمدی و بیوگرافی است که با بازیگرانی همچون ویگو مورتنسن در نقش تونی لیپ، ماهرشلا علی در نقش دان شرلی، لیندا کاردلیانی در نقش دولورس والِلونگا از بازیگران اصلی این فیلم بودند. شاید نتوان فیلم کتاب سبز را یک فیلم عمیقی که نزاد پرستی را نشان می دهد اشاره کرد اما می توان این فیلم را یک فیلم خنده آور و دوست داشتنی یاد کرد که در یک ماشین صورت گرفته است.

همچنین بخوانید، نگاهی به رالف خرابکار ۲ – خرابکاری در اینترنت

جمع بندی و نکات پایانی

در پایان و جمع بندی این فیلم که به عنوان اسکار انتخاب شده است با توجه به نمره های کسب شده می توان از آن به عنوان یک فیلم درام و نسبتا خوب یاد کرد. این فیلم توانسته است طرافداران زیادی را به خود جذب کند. در نهایت با توجه به نقد ها و نمره های کسب شده میانگین این فیلم، ۷۰ در نظر گرفته شده است. حتما این فیلم را مشاهده کنید و از دیدن آن لذت ببرید.

منبع: جفت هیچ

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه