افزایش تمرکز با مقابله با بلوک های ذهنی – تفسیر ها – مفروضات ذهنی

5 سال پیش
بلوک های ذهنی

در این مقاله می خواهیم بلوک های ذهنی یعنی مفروضات ذهنی و تفسیر ها را بیان کنیم. می خواهیم بررسی کنیم که این دو عامل چگونه و چجوری جلوی ما رو میگیرند. همچنین مثال هایی را هم در این زمینه می زنیم با ما همراه باشید.

همچنین در این باره بخوانید، روش های افزایش تمرکز – چهار بلوک ذهنی- باور های محدود کننده

مفروضات ذهنی(بلوک های ذهنی)

مفروضات ذهنی که گاهی خیالات باطل هم به آن می گویند، یعنی این که طرف به خودش می گوید چون قبلا اینجوری شده، آینده هم همانگونه خواهد بود. چون قبلا اینجوری شده من فرض می کنم که بعدا هم همانگونه خواهد شد. حالا من می خواهم که شما فکر کنید، ببینید رد پایی از این تفکر در درون شما وجود دارد یا خیر؟

برای شما در مورد مفروضات ذهنی مثال هایی می زنم

۱- قبلا هم امتحان کردم، من به درد این جور کار ها نمی خورم.
۲- من نمی تونم با اصفهانیا کار کنم، همیشه به مشکل خورده ام.
۳- قبلا هم امتحان کردم، دی وی دی آموزشی به درد نمی خورد.
۴- دختر ها از من خششون نمیاد، چون سابقه اش رو دارم.
۵- هیچوقت موفقیت خیلی بزرگی به دست نخواهم آورد.

بلوک های ذهنی

به این ها مفروضات ذهنی می گویند و این ها کاملا غلط است. قبلا این کار رو انجام دادم یک بار موفق نبوده ام، پس بعدا هم نمی شود. چون قبلا یک آزمونی دادم و موفق نشدم، بعدا هم موفق نمی شوم، چون قبلا اقدام کردم یک بیزینسی بزنم موفق نشدم، بعدا هم نمی شوم. این ها مواردی هست که غلط می باشد، چون شما دارید بر اساس اتفاقاتی که قبلا اتفاق افتاده است، آینده را هم پیش بینی می کنید و کی گفته که اصلا اینجوریه!

برخورد با مفروضات ذهنی(بلوک های ذهنی)

از خود بپرسید: چون این اتفاق قبلا افتاده چرا حتما باز هم اتفاق بیفتد. پس لزوما قرار نیست حتما اتفاق بیوفتد. من اگر قبلا در یک آزمونی خوب عمل نکردم خب بعدا شاید بتوانم با تغییر نگرش، خودم رو عوض کنم، مگر من همون آدم قبلی هستم، مگر من همون آدم شش ماه پیش و یا یکسال پیش هستم، اون موقع اینجوری بود، الان یکجور دیگه ای هستم. این روش بازاریابی را امتحان کردم، شاید باید یک تغییراتی را بدهم، شاید زمونه عوض شده و یا شاید هم مخاطبانم عوض شده اند. شاید بعدا در آینده با یک تغییراتی بتوانم روش درست را انتخاب کنم.

معنیش این نیست که اگر یک بار نشده، در آینده هم نشود. این هم یکی از بلوک های ذهنی است. برگردید به خودتان، به هدفتان، چیزی که دارید حسابی برای آن خودتان را آماده می کنید، دارید رقابت می کنید و وقت میزارید، انرژی، تلاش خودتان رابیشتر می کنید، فکر کنید ببینید رد پایی از این موارد گاهی به سراغ شما می آید؟

بلوک های ذهنی

باید به خودتان بگویید که من گذشته ام رو نمی توانم عوض کنم ولی این معنیش این نیست هر اتفاقی در گذشته افتاده است در آینده هم تکرار خواهد شد. این جلوی من را خواهد گرفت.

انیشتین

از انیشتین جمله ای نقل می کنم:

ذهنمان دائما دارد فرض هایی می کند و البته مفروضات ذهنی غلط هستند.

ببینید انیشتین داره این جمله را می گوید، اغلب مفروضات ذهنی اشتباه هستند. چون پیشفرض شما بر اساس اتفاقی بوده که قبلا اتفاق افتاده است، چون قبلا بوده، بعدا هم همانگونه خواهد شد. پس مفروضات ذهنی کاملا غلط است. هچنین شما می بایست ذهن خودتان را از گذشته کاملا پاک کنید. ریشه انرژی های منفی بخشی به این بر می گردد که ما گیر گذشته هستیم. وقتی من این رو رهاش کنم و بیام بگم هر چی بود، بود، هر اتفاقی که  افتاد، افتاد، ولش کن، نقطه شروع الان است، بگم که مسئولیت الان با من است و برم و کنجکاو باشم و فرصت ها را ببینم، اقدام کنم، تلاش کنم، ریسک کنم، خلاق باشم و راه حل ها را پیدا کنم.

هر کسی موفق شده اینگونه بوده است. و من درک می کنم مسیر بسیار سخت است، بعضی ها خودتان را سال ها آماده می کنید برای یک هدفی یا برای تغییر خیلی بزرگی که می ترسید که اگر برم داخلش، شکست بخورم و نشود، من حق می دم به شما ولی می خوام ریشه هایی که شما رو می بره پایین و فکر می کنید که نمی شود در این بلوک های ذهنی است.

مهم نیست از کجا آمده ای. مهم است به کجا می روی.

شما می بینید افرادی که بسیار موفق بوده اند از خانواده های بسیار ضعیفی بوده اند، افرادی که در مسابقات و یا آزمون ها می درخشند، بسیاری از آنها از جایی آمده اند که شرایط و امکانات مالی بسیار ضعیفی دارند، پس اتفاقات که قبلا افتاده، لزوما در آینده هم اتفاق نمی افتد.

تفسیر ها(بلوک های ذهنی)

بلوک ذهنی بعدی تفسیر ها می باشد. تعیبر ها و تفسیر ها یکی از موانع بسیار بزرگ در موفقیت می باشد. تفسیر به این معنی است که در زندگی شما یک اتفاقی می افتد، شما تعبیر و یا تفسیری می کنید که منفی است و این انرژی منفی که به خودت و اون اتفاق می دهی، مانع پیشرفت تو، مانع رسیدن تو به اهدافت می شود.

تعبیر و تفسیر یعنی این که داستانی که تو داری می بافی و میسازی و به خودت میدی و به خودت انرژی منفی می دهی.

بزارید براتون مثال بزنم و آن را روشن تر کنم. ببینید آیا از این جنس تفسیر ها در شما وجود دارد یا خیر؟

۱- طرف گفت نه، حتما از نوع حرف زدنم خوشش نیومده.
۲- تا اون حرف رو زدی چشم غره رفت، که چرا اینطوری گفتی
۳- اون اصلا اهمیتی به موفقیت ما نمی دهد
۴- در صدم/ ترازم در کنکور آزمایشی خوب نشد، فکر نکنم بتوانم رتبه خوب بیاورم.

تفسیر های اشتباه

طرف آزمونی رو داده، کارشناسی و یا کارشناسی ارشد، نمره و رتبه و ترازش خوب نشده است، چون میگه این خوب نشده تعبیر و تفسیرش این است که من خنگم من نمی فهمم بقیه از من قوی تر هستند، تو تعبیرت از این، اینه، که من نمی تونم و یا من ضعیف تر هستم و بقیه از من قوی تر هستند و نمی شود ولی شاید تعبیر های دیگه بشود از آن کرد، میشه تعبیبرش کرد اون مبحثی رو که آزمون ندادی، نخونده باشی، شاید تعبیرش این است که دوباره باید بخونی، شاید تعبیرش این است که نوع سوالات را نشناختی و الان فرصتی است که بری و سوالات را بشناسی و…

چیزی که به خودت میگی واقعیت رو در دنیای خودت خلق می کند و واقعیت تو مستقل از حقیقت محض است. این دسته خودت است که در قبال اون اتفاق، چی به خودت بگی، منفی و یا مثبت، تفسیری که داری فرو پاشنده و بد باشد و یا سازنده و خوب،

بلوک های ذهنی

برخورد با تفسیر ها(بلوک های ذهنی)

باید از خودت بپرسی چه تفسیری دیگری می توان داشت، اگر طرف تو رو دید و سلام نکرد، تو شاید تعبیرت این باشه که بی احترامی کرد و به تو و سلام نکرد، ولی چه تفسیر دیگه می توان از این مورد کرد.

اگر از فرد دیگری دلیلش را بپرسی چه نظرات متفاوتی ممکن است بدهد؟ خصوصا کسانی که نظرش صد در صد با شما مخلاف است ، اون برعکسش به تو جواب می دهد، از اون بپرسی، اون چی میگه؟ یعنی همیشه بگذارید و جنبه های مختلف به آن نگاه کنید، شما تفسیر منفی رو نگیرید و بر اساس آن بسازید و رو به جلو بروید. بیا عوض کن، رهاش کن، منفی رو ولش کن، اصرار نکن که حرف تو درست است و یک تعبیر مثبت تری را انتخاب کن.

دوست دارم از الیور استون این جمله رو نقل کنم:

هر فیلم را هزاران تفسیر می توان کرد.

دیدید بعضی منتقد ها اصرار دارند که تفسیر فیلم صد در صد همینه، ولی بعضی دیگر تفسیر دیگری دارند. پس هر داستان رو میشود هزاران تفسیر کرد. و این که تو کدام رو انتخاب می کنی، خیلی فرق دارد و بستگی به خودت دارد.


شوق بی بدیل و عدم قضاوت بالاترین سطح هوشیاری است


عدم قضاوت

پس اگر شما می خواهید فرد موفق تری بشوید، موفقیت را راحت تر طی کنید، با انرژی بیشتری هدفتان را طی کنید، قضاوت نکنید، تعبیر هایی که می کنید، تفسیر هایی که می کنید، منفی نباشد، مثبت باشد. هر کسی هر کاری انجام می دهد، تفسیر منفی نکنید. طرف به من پیشنهاد یا تذکری داد، پس این آدم خودخواهی هست، می خواد که منو خراب بکند، می خواد منو ضایع کنه یا این آدم شعور نداره، نمی فهمه، بیایم و تعبیر های خودمان ببینیم که چه تعبیر های دیگه میشه کرد، از چه بعد دیگری می توان نگاه کرد.

بلوک های ذهنی

در آموزش و مسابقات برای شما بگویم: طرف ممکنه است که مربی آن با لحن دیگری یک چیزی به شما بگوید، اینجوری تمرین کن، اونجوری بخون، چرا این کار را کردی، و شما اینجوری تفسیر می کنید که فکر کرده کیه، نمیفهمه، اصلا شعور نداره اما چه تعبیر و تفسیر دیگری می توان کرد، شاید از نظر خیر خواهی به شما می گوید، شاید واقعا می خواهد به شما کمک کند، شاید دلش برای شما می سوزد.

در دنیای بیزینس و کار یک مثال میزنم، شما ایمیل مارکتینگ کردید و نتیجه نگرفتید، تعبیرت این است که ایمیل مارکتینگ اصلا در این بازار جواب نمی دهد. چه تعبیر دیگری میتوان کرد، شاید تعبیرش این بوده که متن ایمیلت بد بوده است، شاید تایتل و یا سابجکت آن بد بوده است. شاید از نرم افزار بدی استفاده می کنی، شاید این گروه با ایمیل ارتباط برقرار نمی کنند و باید یک روش بازاریابی جدید رو امتحان کنید.

متوجه منظور من می شوید. پس تعبیر های شما، واقعیت خودتان را رقم می زند. ممنون که تا انتها این مقاله همراه ما بودید، تفسیر های خودتان را با ما در میان بگذارید و به ما بگویید چه بلوک های ذهنی ، شما درگیر آن هستید.

منبع: جفت هیچ

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه