گرم ترین ماه تاریخ | جولای ۲۰۱۹ به عنوان رکورد دار گرم ترین ماه شناخته شد

3 سال پیش
گرم ترین ماه تاریخ

بر اساس اعلام سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA)، جولای یا همان ژوئیه ۲۰۱۹ (۱۰ تیر تا ۹ مرداد ۹۸) به عنوان گرم ترین ماه تاریخ شناخته شد. در ادامه با وب سایت جفت هیچ همراه باشید تا در مورد این گرمای بی سابقه صحبت کنیم.

طی سال های اخیر به دلیل افزایش بی سابقه ی حجم دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای، روند گرم شدن کره ی زمین تسریع شده و اقلیم زمین به طرز عجیبی در حال دگرگونی است. به گونه ای که در سال های اخیر، رکورد های گرمایی مختلفی به ثبت رسیده که جدید ترین آنها مربوط به جولای ۲۰۱۹ است که به عنوان گرم ترین ماه تاریخ مکتوب زمین شناخته شد.

گرم ترین ماه تاریخ

سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا با ارزیابی وضعیت دما در سطوح زمین و دمای آب های اقیانوس ها و مقایسه ی آن با میانگین دمای ۱۴۰ سال اخیر، جولای ۲۰۱۹ را به عنوان گرم ترین ماه در طول تاریخ زمین اعلام کرد. البته ممکن است این ادعا چندان دقیق نباشد؛ زیرا احتمال دارد قبل از سال ۱۸۸۰ و در طول تاریخ کره ی زمین، دماهای بالاتری نیز به ثبت رسیده باشد.

بر اساس آمار منتشر شده از دمای سطح زمین، بازه ی زمانی ژانویه تا جولای ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷ تا مرداد ۱۳۹۸) نیز به عنوان گرم ترین دوره طی ۱۴۰ سال اخیر شناخته شده است. در طول این دوره میانگین دمای هوا در سراسر دنیا چیزی در حدود ۱٫۵ درجه سانتی گراد بیشتر از حد نرمال بوده است.

گرم ترین ماه تاریخ

گرم ترین ماه تاریخ (جولای ۲۰۱۹) چه آثار و تبعاتی بر جای گذاشت ؟

جالب است بدانید شدید ترین میزان افزایش دما در مناطق آلاسکا، شرق کانادا و مرکز روسیه به ثبت رسیده است. این نواحی با افزایش ۲ درجه ای دمای هوا نسبت به میانگین بلند مدت مواجه بوده اند. این مسئله موجب بروز آتش سوزی های بی سابقه و بسیار شدیدی در جنگل های کشور روسیه شده است.

گرم ترین ماه تاریخ

گرمای بی سابقه و خشکی هوا باعث شد تا بخش عظیمی از جنگل ها و منابع طبیعی این کشور در تابستان امسال طعمه ی حریق شود.

گرم ترین ماه تاریخ

این موج گرمای فوق العاده شدید، حتی کشورهای اروپایی و مناطق سردسیر و پر بارش دنیا را نیز به طور جدی در بر گرفت. به گونه ای که اکثر مناطق اروپا در ماه جولای شاهد دماهای بسیار بالایی نسبت به میانگین درازمدت خود بودند.

گرم ترین ماه تاریخ

در این میان شهر پاریس دمای عجیب و بی سابقه ی ۴۲٫۴ درجه ی سانتی گراد را به ثبت رساند که برای ساکنان این منطقه بسیار غیر منتظره بوده و افراد زیادی را با گرما زدگی مواجه کرد.

گرم ترین ماه تاریخ

بر اساس گزارش های اعلام شده از سوی NOAA در مناطق قطب شمال و قطب جنوب، صدها میلیارد تن از کوه های یخی ذوب شده و سطح آب اقیانوس ها به طور قابل ملاحظه ای بالا آماده است. در این مناطق حجم یخچال های طبیعی به کمترین میزان خود طی ۴۱ سال اخیر رسیده است.

بحران گرم شدن کره ی زمین بسیار جدی است

حجم دی اکسید کربن موجود در جو در سال ۲۰۱۸ به بالاترین حد خود در طول تاریخ رسید. این مسئله در سال های آینده می تواند افزایش دماهای شدید تر به دنبال داشته باشد و رکورد گرم ترین ماه تاریخ مرتب جابجا شود. پدیده ی گرم شدن زمین و افزایش بی سابقه ی دمای هوا باید کاملا جدی گرفته شود.

گرم ترین ماه تاریخ

طبق گفته های IPCC اگر این افزایش ۱٫۵ درجه ای نسبت به میانگین ادامه داشته باشد و شدید تر شود، می تواند آثار و عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد. ذوب شدن بخش اعظمی از یخچال های قطبی و بالا آمدن سطح آب اقیانوس ها، چرخه ی طبیعی و نظم الگوهای آب و هوا را بر هم زده است.

این مسئله باعث بروز و تشدید تغییرات اقلیمی شده است که موجب تشدید موج های گرما در سال های آینده خواهد شد. همچنین خشکسالی های طاقت فرسا، سیل های مهیب، آتش سوزی جنگل ها و منابع طبیعی را به دنبال خواهد داشت که می تواند یک تهدید بسیار جدی برای زندگی انسان ها و سایر موجودات کره ی زمین باشد.

گرم ترین ماه تاریخ

امیدواریم هر چه سریع تر تدابیر مناسبی اتخاذ شود و اقدامات فوری صورت گیرد تا از ادامه و تشدید این بحران بشریت جلوگیری کنیم.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه