داستان زندگی فوتبالی محمد صلاح ، از روستای قاهره تا شگفتی در لیورپول

5 سال پیش
محمد صلاح

محمد صلاح متولد ۱۹۹۲ در بسیون مصر به دنیا آمد. او به عنوان وینگر سمت راست درحال حاضر برای تیم ملی مصر و لیورپول بازی می کند. در این مقاله در خدمت شما هستم با داستان محمد صلاح که چطوری و با چه سختی هایی توانست از تیم های پایه، فوتبال خودش رو شروع کند و به تیم مطرحی همچون لیورپول راه یابد و به عنوان بهترین بازیکن لیورپول شناخته شود. با ما تا انتها همراه باشید.

متولد: ۱۵ ژوئن ۱۹۹۲ (سن ۲۷ سال)، مصر
قد: ۱٫۷۵ متر
همسر: مجی صلاح در سال ۲۰۱۳
تیم فعلی: لیورپول با شماره ۱۱
پست: مهاجم، وینگر راست

محمد صلاح بهترین بازیکن مصر

تاثیر گذاری محمد صلاح از رئیس جمهور مصر هم بیشتر است!

محمد صلاح واقعا بی نظیر است. صلاح حتی از اون چیزی هم که خودش فکر می کند، بهتر است. اون توی مصر شخصیت خیلی بزرگی دارد. هیچکس نمی تونه جلوی محمد صلاح رو بگیرد. او خیلی آروم و خونسرد گل میزنه. تاثیر او حتی از رئیس جمهور مصر هم بیشتر است.

چلسی بی شک بخاطر از دست دادن صلاح خیلی پشیمون است. خیلی ها می گفتن که محمد صلاح به اندازه کافی در لیگ برتر انگلستان خوب نیست اما محمد صلاح برگشت تا ثابت کنه که بقیه اشتباه می کنند. چون اون همیشه عاشق فوتبال بوده است و همه زندگیش بازی کردن با توپ است. او از چیزی که انتظار می رفت خیلی بهتر بود و واقعا بی نظیر بازی می کرد.

همچنین بخوانید، یوسین بولت |سریع ترین مرد جهان را بشناسیم | Usain Bolt

موفقیت در لیگ قهرمانان اروپا با محمد صلاح

ناگهان می بینید که از یک گوشه پیداش میشه و گل می زند. محمد صلا در سال ۲۰۱۹ همراه با لیورپول توانست لیگ قهرمانان اروپا را فتح کند. موفقیت لیورپول در لیگ قهرمانان اروپا برای من چندان غافلگیر کننده نبود چون وقتی به تیم لیورپول نگاه می کنید می بینید که از همان ابتدا قدرت کافی رو داشتند و بخشی از اون بخاطر موفقیت محمد صلاح بوده است. تیم صلاحیت لازم برای قهرمانی رو داشت و توانست به این مهم دست پیدا کند.

پادشاه مصر

مردی که هواداران لیورپول او را پادشاه مصر می دانند. او با به ثمر رساندن ۴۴ گل در ۵۱ بازی فصل شگفت انگیزی را پشت سر گذاشت و حالا، فرصت بردن تمام جوایز فردی را در اختیار دارد. از همان اول مشخص بود که صلاح بازیکن بزرگی است، او تو تمرینات عالی بود، در بازی های پیش فصل عالی بازی می کرد و این فرم عالی خودش رو در فصل ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ حفظ کرد. هم توی زمین و هم بیرون زمین عالی بود.

محمد صلاح می گوید که:

هدف شخصیم این است که تیم به موفقیت برسد، من همیشه به تیم فکر می کنم نه به شخص خود من، شکل بازی تیم در حال حاضر خیلی برام مناسب است. رسیدن محمد صلاح به کفش طلای لیگ برتر انگلستان، داستانی از استعداد و سخت کوشی است و پذیرش این نکته که رسیدن به موفقیت به تلاش نیاز مند است.

داستان زندگی فوتبالی محمد صلاح

داستان او از روستایی در ۱۳۰ کیلومتری قاهره آغاز شد. این روستا با روستاهای دیگر مصر تفاوتی ندارد. اینجا یک منطقه ی کوچک شهری است. کارگر ها و کشاورز ها، زنان خانه دار و بچه ها با همدیگر زندگی می کنند. کلا روال اینجا به این شکل است. صلاح در خانواده معمولی رشد کرد و بزرگترین فرزند در بین چهار فرزند خانواده بود و از همان سنین کودکی، فوتبال بازی می کرد.

پدرش فوتبالیست بود و در پست مدافع بازی می کرد، پدرش خیلی خوب ازش مراقبت می کرد و به جاهای مختلف می برد تا بتونه ازش آدم موفقی بسازد. پدرش بخاطر اون فداکاری های زیادی رو انجام داد. در همان کودکی محمد صلاح نشانه هایی از یک بازیکن نابغه و با استعداد رو نشون می داد و خیلی سریع رشد کرد.

صلاح در چهارده سالگی

صلاح در سن چهارده سالگی در قاهره به عضویت یکی از تیم های لیگ برتری مصر در آمد. او برای رسیدن به آنچه که لایقش بود فداکاری و تلاش بسیاری کرد. او ساعت هفت صبح به مدرسه می رفت و فقط دو ساعت اونجا می موند. بعد چهار ساعت و نیم در راه بود که به قاهره برسد و بازی کند. او چهار ساعت و نیم هم در راه برگشت بود و این چرخه در هفته پنج مرتبه ادامه داشت. او همیشه همین کار رو انجام می داد.

یکی از بازیکنان مصر در مورد محمد صلاح اینجوری میگه که:

من وقتی چهارده سالم بود، کنار محمد صلاح بازی می کردم ما در تیم جوانان بهترین دوستان هم بودیم. کنار هم خیلی سختی کشیدیم. باید با اتوبوس می رفتیم که همیشه شلوغ بود، گاهی اوفات مجبور میشدم بلندش کنم که بره بیرون و برامون یک صندلی نگه دارد و همیشه هم خیلی دیر وقت به خونه بر می گشتیم. صلاح گاهی اوقات ساعت یک و نیم شب به خانه باز می گشت. همیشه همین اتفاق می افتاد.

از همان دوران نوجوانی نابغه بود

مربی نوجوان در باره محمد صلاح اینجوری(حمیدی نوح) میگه که:

من دو فصل مربی محمد صلاح بودم، اون موقع یک حس قویی به من می گفت که محمد موفق می شود. یک بار تماس تلفنی با پدر محمد داشتم اون در مورد شرایط و جدیت پسرش در مورد فوتبال گفت. بهش گفتم اون یک روز، بازیکن بزرگی می شود و در سطوح خیلی بالایی بازی می کند، او خیلی باهوش است و می تواند خیلی راحت در زمین بازی کند.

صلاح به عنوان سریع ترین بازیکن مصر

محمد صلاح بازیکن خاصی بود و ویژگی خاصی داشت. از ویژگی های مهم او می توان به سرعت بالای اون اشاره کرد. همه او را به عنوان سریع ترین بازیکن تیم قبول داشتند. او اوایل به عنوان دفاع چپ بازی می کرد. در یک بازی بود که مربی ترکیب تیم رو عوض کرد و محمد صلاح رفت و جلو بازی کرد، خدا حفظش کنه او خیلی سریع بود. خیلی راحت توانست سه چهار بازیکن رو جای بگذارد و کمک کند که بازی رو ببرند. تیم با حضور او قوی تر شده بود، او بعد به تیم اصلی دعوت شد و خودش رو ثابت کرد. حالا او بازیکن خیلی بزرگی شده است.

محمد صلاح در سوئیس

صلاح می دانست می بایست مصر را به مقصد اروپا ترک کند. این اتفاق در سال ۲۰۱۰ رخ داد. البته او به کشور سوئیس رفت که از نظر فوتبالی چندان قدرتمند نبودند. وضعیت او در سوییس از اول خوب نبود. از نظر زبانی مشکل داشت و به آب و هوا هم عادت نداشت. او همچنین به این غذا های سوئیسی هم عادت نداشت. غذای مصری با غذای سوییسی خیلی فرق داشت. باید خودش رو در این شرایط وقف می داد.

Henry winter در مورد او می گوید

من اون در بازی مقابل چلسی محمد رو دیدم. یادمه در تیم بازل که یک تیم خیلی خوبی بود، یک بازیکن شاخص به اسم محمد صلاح داشت. وقتی او از مصر به تیم بازل ملحق شد خیلی خجالتی و ساکت و البته بی نهایت سریع بود. اون موقع در گلزنی مشکلات خاص خودش رو داشت و خودش هم اینو می دونست، ولی حالا خیلی خوب بازی می کند و پیشرفت چشمگیری داشته است.

محمد صلاح در چلسی

عادت او به گل زدن به تیم های انگلیسی توجه تیم های انگلیسی رو به خودش جلب کرد و به زودی چلسی این بازیکن رو ۱ سال زیر نظر گرفت. اون زمان چلسی بازیکنان اسم و رسم دار بزرگی داشت و او یک بازیکنی بود که به تازگی از تیم باشگاهی بازل به تیم چلسی آمده بود. شاید خیلی زود بود که بخواد به یک چنین تیم بزرگی بپیوندد و این باعث شده بود که جراتش رو از دست بدهد و نتوانست اعتماد بنفس لازم رو داشته باشد.

اون نمی تونست خودش رو پیدا کند. خیلی سرگردان بود. از همان روز اول، چیزی باعث شده بود که اعتماد به نفس او کاملا از بین برود. فکر می کنم علتش این بود که او در بین بازیکنان بزرگ چلسی قرار گرفته بود و این باعث شده بود که خودش رو گم کند و سرگردان بشود.

عدم موفقیت او در چلسی بخاطر عدم تجربه بود

خیلی از مواقع که یک بازیکن جوان در یک تیم موفق نمی شود، به این خاطر است که هنوز این بازیکن تجربه لازم رو پیدا نکرده است و از طرفی از یک کشور خارجی به این تیم آمده بود. بهترین کار این است که به او چند سالی فرصت داده بشود تا بتواند به عنوان یک بازیکن بالغ، تجربه ی لازم رو پیدا کند و بتواند در بازی ها موفق ظاهر بشود.

وقتی اومد چلسی، بچه و خام بود، چلسی هم تیم بی نظیری داشت و حضور در اون تیم، چندان ساده نبود. علاوه بر این، کوین د بروین هم نتوانست در این تیم خودش رو ثابت کند و این نکته ی خیلی مهمی بود.

محمد صلاح در فیورنتینا

صلاح برای این که بتواند بیش تر بازی کند در یک انتقال قرضی به تیم ایتالیایی به نام فیورنتینا رفت. او از همان اول اثر گذار بود. میشه گفت خریداری صلاح، یکی از بهترین بازیکنان زمستانی ایتالیا در سال های اخیر بوده است. فیورنتینا خیلی سعی می کرد این انتقال قرضی رو به یک قرار داد دائمی تبدیل کند اما صلاح در انتقالی تلخ به تیم رم ملحق شد و به این تیم پیوست.

محمد صلاح در رم

انتقال صلاح به تیم رم اثر بسیار مثبت داشت. او نه تنها با مربی تیم تفاهم خیلی زیادی داشت بلکه با هم تیمی هایش هم هماهنگی بسیاری داشت. صلاح در اولین فصل حضورش در رم ۱۵ گل به ثمر رساند و به عنوان بهترین بازیکن فصل انتخاب شد و مدیران این باشگاه او را از تیم چلسی خریداری کردند.

بازگشت صلاح به انگلستان و این بار لیورپول

او پس از دو فصل موفق در رم، مجددا به انگلستان بازگشت تا صلاحیتش رو اثبات کند. مصری ها چه در داخل و خارج عاشق فوتبال هستند و داشتن یکی از ستارگان دنیای فوتبال مایه ی غرور و خوشحالی آنها شده است.

مردمان مصر در مورد او می گویند:

من اصلا فوتبال دوست نداشتم ولی بخاطر محمد صلاح از تک تک دقایق فوتبال لذت می برم. برایش دعا می کنیم و آرزو می کنیم موفق بشود و زندگی خوبی داشته باشد و همیشه سلامت باشد. بنظرم اون فوتبالیست خوبی است اون مایه ی غرور ماست. بهش افتخار می کنیم و انسان متفاوتی است. او واقعی است و اصلا تقلبی نیست.

عشق مردم لیورپول به صلاح

اما عشق به محمد صلاح در هیچ جایی به اندازه لیورپول آنقدر قوی نیست. او به انگلستان آمد تا کار ناقصش را در انگلستان تکمیل کند. بنظرم لیورپول از حضور او خوشحال بود اما هنوز نمی دانستند که او چه کیفیتی دارد. نمی دانستند که می تواند از پس فوتبال فیزیکی و قدرتی انگلستان بربیاید و آیا فوتبال کند ایتالیا براش مناسب تر بوده یا نه؟

همچنین بخوانید، گران قیمت ترین بازیکنان در سال ۲۰۱۹ از نگاه ترانسفورمارکت

وقتی در تابستان محمد صلاح خریداری شد فکر می کردیم بازیکنی است که چندتایی گل می زند و به بال های کناری تیم سرعت می بخشد یا در نهایت به یکی از گزینه های خط حمله تبدیل می شود اما الان لیورپول یک ستاره به نام محمد صلاح دارد. بازیش در لیگ ایتالیا بی نظیر بود. مساله این است که مهارت و استعداد هر بازیکن به محیط مناسب نیاز دارد تا شکوفا بشود. این باشگاه محیط مناسبی رو در اختیار محمد صلاح قرار داد و حالا استعدادش شکوفا شده است.

محمد صلاح و انگلستان

محمد صلاح می گوید:

من دو فصل خوب را در رم گذراندم و همه به او می گفتند که نباید به انگلستان بروی، اما از همان روزی که چلسی رو ترک کردم به فکر بازگشت به انگلستان بود م و این که بتوانم خودم رو در اینجا ثابت کنم. او در تیم رم بیشتر از این که گل بزند، پاس گل می داد پس لیورپولی ها فکر می کردند که بیشتر به عنوان یک پاسور می تواند به تیم لیورپول کمک کند و به نظر می رسید که خرید اون ریسک بزرگی باشد.

جرارد در مورد او می گوید که باید از یورگن کلوپ به خاطر آوردن چنین بازیکنی از وی تشکر کنیم، چون فکر می کنیم هرگز به تعریف هایی که از او می شد کسی توجهی نمی کرد بلکه می دانستند با ۳۹ میلیون پوندی که می دهند چه بازیکن بزرگی را به خدمت گرفتند.

افتخارات

از افتخارات محمد صلاح می توان به موارد زیر اشاره کرد:
قهرمانی در سوپر لیگ سوئیس در فصل ۲۰۱۲ -۲۰۱۳
نایب قهرمانی جام حذفی سوئیس ۲۰۱۲ – ۲۰۱۳
نایب قهرمان لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۷ – ۲۰۱۸
قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹
نائب قهرمانی در جام ملت های آفریقا در سال ۲۰۱۷
بهترین بازیکن فصل در رم در سال ۲۰۱۵ – ۲۰۱۶
بهترین بازیکن سال آفریقا در سال ۲۰۱۷
کفش طلا انگلستان در سال ۲۰۱۷ – ۲۰۱۸
انتخاب به عنوان بهترین بازیکن سال لیورپول در سال ۲۰۱۷ – ۲۰۱۸
انتخاب به عنوان بهترین بازیکن سال افریقا در سال ۲۰۱۸

نظر شما در مورد محمد صلاح چیه؟ او بازیکن بزرگی است و تونسته به عنوان بهترین بازیکن سال لیورپول هم شناخته بشود. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید سایت ما جفت هیچ

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه