آموزش ثبت نام کارت ملی هوشمند به صورت تصویری و کامل

5 سال پیش
کارت ملی هوشمند

کارت ملی هویت هر شخص است و هر کسی که سن آن بیشتر از ۱۵ سال باشد، باید کارت ملی هوشمند داشته باشد. پیش از این، کارت های ملی به صورت کاغذی بود که پرس شده بودند، اما در حال حاضر، کارت های ملی به صورت هوشمند بوده، که شما می بایست کارت ملی قدیمی خود را با کارت های ملی جدید عوض نمایید. شما برای خیلی از کارها نیاز به کارت ملی خود دارد. به عنوان مثال شما برای انجام کار های بانکی، پلیس بعلاوه ۱۰، دفتر اسناد رسمی و… به کارت ملی نیاز خواهید داشت. در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهید چگونه کارت ملی خود را با کارت ملی هوشمند تعویض کنید. ما در انجام این مراحل به شما کمک خواهیم کرد. همچنین در ادامه، پیگیری کارت ملی هوشمند را با استفاده از شماره ملی به شما اموزش خواهیم داد، با ما همراه باشید.

ثبت نام کارت ملی هوشمند

همانطور هم که اشاره کردیم کارت های ملی در ابتدا در ایران به صورت کاغذی بودند و برای این که این کارت ها خراب نشوند آن ها را پرس می کردند تا محکم شوند. اما امروزه کارت های ملی رنگ و بویی شبیه به کارت های عابر بانک را گرفتند، این کارت ها هوشمند هستند و به صورت چند لایه همراه با تراشه قرار گرفته اند. اطلاعاتی که در این تراشه قرار می گیرند عبارت اند از : شماره حساب، کد ملی، مشخصات فردی، فرزندان، وضعیت مجرد و یا متاهل بودن و غیره و غیره قرار داده می شوند. کارت هایی که به صورت کاغذی بودند دیگر قابل استفاده نبوده و منسوخ شده اند. پس در این دوره و زمونه داشتن کارت ملی هوشمند، یکی از لازمه های هر فردی می باشد که بتواند کارهای مهمی از جمله کار های بانکی، دفتر اسناد رسمی و غیره و غیره را انجام بدهد.

اگر شما می خواهید که یارانه شما قطع نشود، حتما باید کارت ملی هوشمند داشته باشید در غیر اینصورت افرادی که بالای ۱۸ سال هستند و هنوز کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده اند، فاقد یارانه خواهند بود، هر چند که بود یا نبود یارانه، آن هم ۴۵۵۰۰ تومان خیلی فرقی به حال مردم نمی کند ولی خب در کل اگر کارت ملی هوشمند نداشته باشید یارانه شما قطع می شود. اما برای این که کارت ملی هوشمند بگیرید باید چه اقداماتی رو انجام بدهید؟ در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ خود را دریافت نمایید.

ثبت نام کارت ملی هوشمند با استفاده از سامانه ثبت احوال

برای این که وارد سایت سامانه ثبت احوال بشوید و ثبت نام خودتان را آغاز نمایید نیاز به کار خیلی پیچیده و سختی ندارید. خب شما در ابتدا از اینجا وارد سامانه مورد نظر می شوید و یا آدرس اینترنتی https://www.ncr.ir را در مرورگر خود وارد می نمایید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، سامانه ثبت احوال را مشاهده می نمایید:

سامانه ی ثبت نام کارت هوشمند ملی

سامانه اعلام تغییر نشانی

کارت ملی هوشمند

خب برای این که در سامانه کارت ملی هوشمند ثبت نام کنید گزینه اول یعنی سامانه ی ثبت نام کارت هوشمند ملی را انتخاب می کنید. خب همان طور که در تصویر پایین مشاهده می کنید شما باید، شماره ملی، شماره سریال شناسنامه و همچنین به سوالی که از شما پرسیده می شود پاسخ دهید و بر روی ادامه کلیک می نمایید.

کارت ملی هوشمند

نکته: اگر که نمی دانید شماره سریال شناسنامه کجا قرار دارد بخشی به عنوان راهنما در تصویر بالا وجود دارد که اگر بر روی راهنما کلیک نمایید به شما می گوید که شماره سریال شما در کجای شناسنامه قرار گرفته است.

کارت ملی هوشمند

در قسمت بعدی فرمی به شما نشان داده می شود که می بایست اطلاعات فردی، اطلاعات پدر، مادر، همسر و فرزند خودتان را تکمیل نمایید و به مرحله بعدی بروید. این اطلاعات عبارت اند از:

کارت ملی هوشمند

اطلاعات فردی

شماره ملی
تاریخ تولد
دین
شماره سریال شناسنامه
جنسیت
تاریخ تولد قمری
تلفن همراه

اطلاعات پدر

شماره ملی پدر
نام پدر
شماره شناسنامه پدر

اطلاعات مادر

شماره ملی مادر
نام مادر بدون ذکر فامیلی
شماره شناسنامه مادر

اطلاعات همسر

شماره ملی
سال تولد
تاریخ ازدواج
وضعیت تاهل
تاریخ طلاق/فوت
حذف و اضافه همسر

اطلاعات فرزند

شماره ملی
سال تولد

واریز مبلغ ۲۰ هزار تومان

در مرحله بعدی شما برای ادامه روند کار می بایست ۲۰ هزار تومان پرداخت نمایید. سپس در ادامه بر روی پرداخت کلیک می نمایید تا به درگاه پرداختی متصل شوید. در این قسمت می بایست اطلاعات بانکی خود یعنی شماره کارت، رمز دوم اینترنتی، CCV2 و تاریخ کارت را داشته باشید. سپس کد امنیتی را وارد می نمایید و بر روی پرداخت کلیک می نمایید تا مبلغ مورد نظر پرداخت شود.

کارت ملی هوشمند

بعد از این که شما پرداخت را انجام می دهید یک کد رهگیری به شما نمایش داده می شود که شما باید این کد را در جایی نگه دارید و در دفترچه یادداشت خود، بنویسید. در ادامه برای روند کار می بایست نوبت گیری را انتخاب نمایید. در این قسمت باید استان، شهر و یا روستای خودتان را انتخاب نمایید. در قسمت بعدی محل دفاتر، جایی که عکس کارت ملی شما گرفته می شود را تعیین کنید که می توانید، دفاتر ثبت احوال، دفاتر پیشخوان و یا دفاتر پست را انتخاب نمایید. در قسمت بعدی اولویت خود را بر اساس زمان و یا مکان مشخص می کنید. سپس نام دفاتر را بر اساس آدرسی که وجود دارد، انتخاب می کنید. در ادامه تاریخ مراجعه ی خود را مشخص می نمایید. در انتها بر روی نوبت گیری کلیک می نمایید.

کارت ملی هوشمند

مدارک مورد نیاز برای مراجعه به دفاتر

تاریخ دقیق و زمان آن به شما پیامک می شود. در هنگام مراجعه به دفاتر، طبق تاریخ و زمانی که مشخص کرده اید باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

اصل شناسنامه عکس دار

کد پستی

آدرس محل سکونت

شماره تلفن ثابت و موبایل

عکس ۴*۳ با رعایت شئونات اسلامی و مناسب کارت ملی

کپی از شناسنامه

علاوه بر این، از شما عکس و اثر انگشت را دریافت می کنند. همچنین ۹ هزار تومان بابت کارمزد برای ثبت نام و دو هزار تومان هم بابت تحویل کارت ملی از شما دریافت می کنند.

چگونه با استفاکه از شماره ملی، کارت ملی هوشمند خود را پیگیری نماییم؟

برای پیگیری می بایست مجدد وارد سامانه مورد نظر شوید و قسمت مشاهده وضعیت را کلیک نمایید. در اینجا می بایست کد ملی و تاریخ تولد خود را وارد نمایید و از وضعیت کارت ملی هوشمند خود اطلاع پیدا کنید. وقتی که کارت ملی شما آماده شد یک پیامک برای شما ارسال می شود و می گوید که کارت ملی هوشمند شما آماده شده است.

کارت ملی هوشمند

همچنین پیگیری مرسولات پستی به صورت کامل(تصویری) را از این قسمت پیگیری نمایید

پیگیری کارت هوشمند با استفاده پیامک (کد USSD)

شما می توانید برای پیگیری کارت ملی هوشمند خود کد ستاره ۴ ستاره ۲۱ ستاره ۱ مربع(#۱*۲۱*۴*) را وارد نمایید(شما در ادامه مراحل به کد رهگیری و کد ملی نیاز خواهید داشت) سپس تصویری مشابه زیر را مشاهده خواهید کرد که شما گزینه ی یک یعنی کارت هوشمند ملی را انتخاب می کنید و گزینه ی ارسال را می زنید.

کارت ملی هوشمند

کارت ملی هوشمند

در قسمت بعدی شما برای پیگیری کارت ملی هوشمند خود دو راه دارید:

پیگیری با کد رهگیری
پیگیری با شماره ملی

فکر کنم پیگیری با شماره ملی راحت تر باشد، پس شما گزینه ۲ را انتخاب می کنید و بر روی ارسال کلیک می کنید.

کارت ملی هوشمند

سپس شماره ملی خود را وارد می نمایید و بر روی send میزنید.

کارت ملی هوشمند

سپس شماره سریال شناسنامه خود را وارد می کنید و بر روی send می زنید

کارت ملی هوشمند

در قسمت بعدی تاریخ تولد خود را بدون فاصله همراه با روز و ماه و سال وارد می نمایید.

کارت ملی هوشمند

در انتها، وضعیت کارت ملی هوشمند به شما نشان داده می شود.

کارت ملی هوشمند

چنانچه در حین مراحل هوشمند سازی کارت ملی خود با خطا یا تخلفی از کارکنان مواجه شدید می توانید شکایت خود  را در بخش های پایین مطرح نمایید:

دفاتر پیشخوان: ۰۲۱۶۱۹۱۲۲۲۲

دفاتر پستی: ۰۲۱۸۴۴۷۰۰۰۰

ثبت احوال: ۶۶۷۱۰۲۷۰ – ۶۶۷۴۲۸۷۶

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید چنانچه سوال یا مشکلی در این رابطه داشتید با ما در میان بگذارید. سایت ما جفت هیچ

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه