آموزش نصب ویندوز ۱۰ در لپ تاپ و کامپیوتر(به صورت تصویری)

4 سال پیش
نصب ویندوز 10

ویندوز ۱۰ در واقع آخرین نسخه ویندوز است و دیگر بعد از آن قرار نیست که نسخه ی جدید تر از آن بیاید. در واقع قرار است با آپدیت هایی که منتشر می شود ایرادات و مشکلات ویندوز ۱۰ را حل کنند. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که چطوری ویندوز ۱۰ را روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود نصب نماییم. شما همچنین می توانید نصب ویندوز ۱۰ رو، روی ماشین مجازی خود نصب نمایید. برای نصب ویندوز با فلش هم ابتدا باید با یکسری نرم افزار هایی که اینجا معرفی کردیم، فلش خود را بوتیبل کنید. در ادامه نصب ویندوز ۱۰ از روی سی دی را به شما آموزش می دهیم.

سیستم مورد نیاز

برای این که بتوانید ویندوز ۱۰ را روی سیستم خود نصب کنید باید یکسری حداقل سخت افزار هایی که برای نصب ویندوز ۱۰ در نظر گرفته شده است را رعایت کنید. مایکروسافت حداقل سخت افزاری رو که برای ویندوز ۱۰ در نظر گرفته، عبارت اند از

۱- حداقل Ram سیستم شما برای ویندوز ۳۲ بیتی باید ۱ گیگابایت و برای ویندوز ۶۴ بیتی ۲ گیگابایت در نظر گرفته است.
۲- میزان فضای دیسک برای ویندوز ۳۲ بیتی، ۱۶ گیگابایت و برای ویندوز ۶۴ بیتی ۲۰ گیگابایت در نظر گفته شده است.
۳- کارت گرافیک شما باید DirectX 9 و یا بالاتر از این نیز باشد.
۴- حداقل صفحه نمایش شما هم باید ۶۰۰ در ۸۰۰ باشد.

آموزش نصب ویندوز ۱۰ به صورت تصویری

نگته: قبل از نصب ویندوز ۱۰ باید این نکته را در نظر داشته باشید که هر اطلاعاتی که در درایو c و یا دسکتاپ خود دارید و اگر اطلاعات ارزشمندی برای شما هستند آن را به درایو دیگری منتقل نمایید و سپس اقدام به نصب ویندوز ۱۰ نمایید.

نحوه ی بوت کردن

در ابتدا دیسک ویندوز ۱۰ را در کامپیوتر خود بگذارید و سیستم خود را ریستارت نمایید. حال باید بوت سیستم خودتان را از هارد دیسک روی cd و یا dvd خود قرار دهید. برای اینکار وقتی سیستم خود را ریستارت کردید، تند تند دکمه ی Delete یا Del را فشار می دهید(در برخی از سیستم ها و مادر برد ها می بایست F2 یا F12 را فشار دهید.)

نصب ویندوز 10

حال تب Boot را پیدا می کنید و روی آن کلیک می کنید. در قسمت Boot Device Priority اولویت بوت خودتان را باید مشخص کنید.(یعنی وقتی که سیستم خواست بالا بیاد، از هارد بخونه یا از فلش و یا cd/dvd)

نصب ویندوز 10

در قسمت Boot Device Priority، گزینه ی ۱st Boot Device را انتخاب نمایید و CDROM و یا DVD ROM خود را انتخاب می کنید. با این کار شما اولویت اول بوت شدن را روی دی وی دی یا سی دی رام خود قرار می دهید تا بتواند دی وی دی  نصب ویندوز ۱۰ شما را بخواند.

نصب ویندوز 10

بوت در برخی مادربرد ها

در برخی مادربرد ها که جدید تر هستند ممکن است انتخاب اولویت بندی برای بوت شدن متفاوت باشد اما خیلی تفاوتی ندارد و شما به آسانی می توانید Boot را پیدا کنید. مثلا در انتخاب اولویت بندی Boot در مادر برد دیگر به شکل زیر است

نصب ویندوز 10

نکته: اگر از فلش می خواهید ویندوز خودتان را عوض کنید. اول باید فلش خود را بوتیبل کنید و ویندوز ۱۰ را در آن قرار دهید. حتما usb به کامپیوتر مورد نظر شما وصل باشد و سپس اولویت اول را فلش خودتان قرار می دهید.

بعد که اولویت مورد نظر خودتان را انتخاب کردید، بر روی F10 را می زنید و از شما می پرسد که آیا می خواهید این تنظیماتی که انجام دادید، ذخیره شود. سپس بر روی yes کلیک می کنید تا تنظیمات مورد نظر اعمال شود. سپس سیستم شما ریستارت می شود.

نصب ویندوز ۱۰

بعد از این که سیستم خود را از روی سی دی و یا دی وی دی بوت کردید گزینه …press and key to boot from CD or DVD را برای شما به نمایش می آید. در اینجا حتما باید Enter بزنید تا به مرحله نصب ویندوز وارد شود در غیر این صورت مجدد از هارد شما بوت شده و ویندوز قبلی شما اجرا می شود.

نصب ویندوز 10

وقتی Enter زدید، باید مدتی را صبر کنید تا روند نصب ویندوز ادامه یابد. در قسمت بعدی باید زبان ویندوز خود، موقعیت مکانی و زبان صفحه کلید را انتخاب نمایید که ما در اینجا English و United States را انتخاب می کنیم و بر روی Next  کلیک می کنیم.

نصب ویندوز 10

در قسمت بعدی Install now را بزنید تا شروع نصب آغاز شود.

نصب ویندوز 10

در بخش بعدی تیک I accept the license terms را زده و Next را می زنید.

نصب ویندوز 10

بخش Upgrade و Custom

در اینجا شما دو انتخاب برای نصب ویندوز خود دارید گزینه ی Upgrade و Custom، گزینه ی اول یعنی Upgrade، ویندوز شما را پاک نمی کند، فقط آن را ارتقاع می دهد. گزینه دوم یعنی Custom، ویندوز قبلی شما را کامل پاک می کند و یک ویندوز جدید، از نو نصب می کند. پیشنهاد من این است که گزینه ی Custom را انتخاب نمایید. به دلیل این که ممکن است ویندوز شما به خوبی نصب نشود و اگر ویندوز شما مشکلی داشته باشد، مشکلات آن ممکن است پا برجا بماند. پس گزینه ی Custom دومی را انتخاب می کنید و به مرحله ی بعد می روید.

نصب ویندوز 10

در مرحله ی بعدی دو حالت دارید یا این که  هارد شما صفر است و از اول می خواهید آن را پارتیشن بندی کنید که گزینه ی new را می زنید و مقدار مورد نظر را به آن اختصاص می دهید. مورد دوم این که درایو ویندوز پارتیشن بندی شده که شما باید  درایو ویندوز را پیدا کنید(c) و گزینه ی فرمت را می زنید. بدین ترتیب درایو c شما فرمت می شود و گزینه ی Next را انتخاب می کنید.

نصب ویندوز 10

همین طور که از قبل گفتیم باید اطلاعات ضروری خوددتان را از درایو c و همچنین در دسکتاپ خود بردارید و آن را در درایو دیگری قرار دهید تا با خیال راحت درایو سی شما فرمت شود و ویندوز مورد نظر را روی آن نصب نمایید. در ادامه ممکن است سیستم شما چندین بار ریستارت شود. در این حالت شما دست به چیزی نمی زنید تا خودش مراحل نصب رو انجام دهد و به پایان برساند.

نصب ویندوز 10

Use express settings

بعد از اینکه نصب ویندوز به پایان رسید شما می بایست تنظیمات دلخواه ویندوز خودتان را انجام دهید که شما گزینه ی Use express settings را انتخاب می کنید.

نصب ویندوز 10

در قسمت بعدی یکسری تنظیمات دیگر مانند نام کامپیوتر و در صورت نیاز پسورد روی سیستم خود می گذارید و next را می زنید.

نصب ویندوز 10

در این قسمت بر روی next کلیک می کنید تا نصب ویندوز به پایان برسد. در اینجا ویژگی های ویندوز ۱۰ به شما نمایش داده می شود و پس از چندین لود و نمایش صفحه های رنگی نصب ویندوز به پایان می رسد. با نصب ویندوز ۱۰ صفحه دسکتاپ بدون my computer برای شما نمایان می شود.

نصب ویندوز 10

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید چنانچه سوال یا مشکلی در هنگام نصب ویندوز داشتید با ما در میان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشم.

در این زمینه بخوانید : نحوه جلوگیری از آپدیت خودکار ویندوز ۱۰

منبع: جفت هیچ

‫5/5 ‫(1 نظر)
0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

بدون دیدگاه