رمزگشایی سیگنال های مغز و تبدیل آنها به نوشتار امکان پذیر شد

5 سال پیش
رمزگشایی سیگنال های مغز

محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو، اخیرا موفق به رمزگشایی سیگنال های مغز و ترجمه ی آن شده اند که می تواند افکار انسان را به متن نوشتاری تبدیل کند. این پروژه با همکاری و سرمایه گذاری فیس بوک دنبال می شود.

مغز انسان عجایب و شگفتی های بسیاری دارد. هنوز هم حقایق فراوانی در مورد مغز، به صورت ناشناخته باقی مانده است؛ اما در سال های اخیر، پیشرفت های فوق العاده ای در زمینه ی علم و تکنولوژی حاصل شده و دستگاه هایی طراحی شده اند که توسط ذهن انسان قابل کنترل می باشند.

رمزگشایی سیگنال های مغز

رمزگشایی سیگنال های مغز و تبدیل آنها به نوشتار به واقعیت تبدیل شد

نتایج حاصل از تحقیقات دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، ترجمه ی سیگنال های مغز انسان به متن نوشتاری را امکان پذیر نموده است. این پروژه احتمالا در آینده ی نزدیک به حدی می رسد که دیگر نیازی به نوشتن جملات توسط ما نباشد؛ کافی است به آنچه می خواهیم، فکر کنیم!

این طرح برای علم پزشکی حائز اهمیت خواهد بود و به بیمارانی که توانایی صحبت کردن ندارند، کمک قابل ملاحظه ای می کند. آقای دکتر ادوارد چانگ، جراح اعصاب و محقق ارشد این پروژه در این زمینه این چنین می گوید :

تا به حال هیچ سیستم مصنوعی گفتاری وجود نداشته که تعامل سریعی با انسان ها داشته باشد تا آنها بتوانند به یک موضوعی فکر کنند و نتیجه را به شکل یک محاوره ی انسانی به متن نوشتاری تبدیل نماییم.

آقای دیوید موزس که یکی دیگر از محققان این طرح می باشد، توضیحات زیر را اضافه نموده است :

برای اولین بار توسط این راهکار علمی، شناسایی کلمات و عبارات انجام می شود. البته لازم به ذکر است که این پروژه، کلمات محدودی را برای تبدیل به نوشتار پوشش می دهد. اما قطعا در آینده، عملکرد برنامه را انعطاف پذیر تر خواهیم کرد و دایره لغات و صحت متون ترجمه شده را افزایش می دهیم.

این طرح هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، اما با تلاش محققان روز به روز در حال پیشرفت و گسترش می باشد. احتمالا در سال های آینده، شاهد تعامل بهتری با بیماران و افرادی که توانایی تکلم ندارند خواهیم بود و این مسئله می تواند بسیار مفید و موثر واقع شود.

اطلاعات بیشتر را می توانید از مجله ی Nature و همچنین وب سایت ubergizmo کسب کنید.

همچنین پیشنهاد می شود : ایمپلنت هوش مصنوعی، گوگل را به مغز انسان خواهد آورد

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه