ایمپلنت هوش مصنوعی ، گوگل را به مغز انسان خواهد آورد!

5 سال پیش
ایمپلنت هوش مصنوعی

محققان و پژوهشگران علم هوش مصنوعی معتقدند طی ۲۰ سال آینده، با کاشت ایمپلنت هوش مصنوعی ، گوگل را به مغز انسان ها منتقل می کنند. محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی موفق به طراحی یک ایمپلنت مغزی جدید شده اند که تاثیر به سزایی در بهبود فرآیند یادگیری مغز انسان خواهد داشت.

این ایمپلنت مغزی جدید، موجب بهبود عملکرد مغز انسان می شود و از انواع اختلالات مغزی و زوال عقل جلوگیری می نماید. نتایج حاصل از آزمایشات اخیر تا به حال ۳۰ درصد تاثیر مثبت را در عملکرد مغز انسان نشان داده است. این طرح می تواند به پزشکان کمک کند تا اختلالات حافظه را درمان کنند.

در طراحی این ایمپلنت، الکترود های خاصی به کار رفته است که قابلیت اتصال به مغز انسان را دارند. این ایمپلنت ها شوک های الکتریکی ضعیفی به یک ناحیه از مغز به نام هیپوکامپ وارد می کنند. این عمل، منجر به شبیه سازی روند طبیعی خاطرات و رویدادهای موجود در مغز می شود. در نتیجه می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در پیشرفت علم پزشکی نیز بر جای بگذارد.

ایمپلنت هوش مصنوعی

ایمپلنت هوش مصنوعی ، عملکرد مغز را به میزان قابل ملاحظه ای تقویت می کند

ناحیه ی هیپوکامپ مغز، مسئولیت یادگیری مفاهیم جدید را بر عهده دارد و همچنین نقش زیادی در زمینه ی نگهداری خاطرات ایفا می کند. بنابراین ایمپلنت مغزی مذکور، فرآیند یادگیری مغز انسان را تقویت می کند و حفظ کردن و به خاطر سپردن مطالب جدید را به میزان زیادی تسهیل می نماید. همچنین باعث جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل خواهد شد.

گروهی از دانشمندان هوش مصنوعی، آزمایشی را برای بررسی عملکرد ایمپلنت های مغزی انجام دادند. آزمایش به این صورت بود که ۲۰ نفر داوطلب می بایست یک بازی ذهنی ساده را انجام می دادند؛ یک تصویر به مدت کوتاهی برای هر یک از این افراد نمایش داده می شد؛ سپس از داوطلبان خواسته شد که طی ۷۵ ثانیه ی آینده، تصویر مورد نظر را به خاطر بسپارند.

در طی انجام این آزمایش، نورون های مغزی داوطلبان توسط محققان به دقت زیر نظر گرفته شد تا ببینند کدام نواحی مغز فعالیت بیشتری دارند. مرحله ی دوم این آزمایش با کمک ایمپلنت های مغزی انجام شد و نتایج نشان داد که داوطلبان، به میزان ۳۰ درصد عملکرد بهتری را از خود نشان دادند.

نتایج تحقیقات دانشمندان تاکنون بسیار رضایت بخش و امیدوار کننده بوده است. کدهای عصبی، تاثیرات چشمگیری در بهبود عملکرد حافظه ی انسان بر جای گذاشته اند. محققان هوش مصنوعی همچنین امیدوارند که با استفاده از این ایده، عملکرد فعالیت های بصری و حرکتی مغز را نیز تقویت نمایند.

ایمپلنت هوش مصنوعی

ایمپلنت های مغزی ، گوگل را به مغز انسان ها منتقل می کنند!

نیکولاس کارینوس، یکی از متخصصان دانش هوش مصنوعی این چنین می گوید :

انسان ها با استفاده از ایمپلنت های مغزی، با مشکل حفظ کردن مطالب خداحافظی می کنند. در واقع دیگر نیازی به حفظ کردن نخواهند داشت. به عنوان مثال این ایمپلنت ها افراد را از سرچ های مداوم در گوگل بی نیاز می کند؛ چون تمامی پاسخ ها در مغز قرار خواهد داشت. همچنین ترجمه ی یک کلمه از زبانی به زبان دیگر از طریق ایمپلنت ها به راحتی در مغز انجام می شود.

ایمپلنت هوش مصنوعی

نیکولاس همچنین اظهار کرد آینده ی طرح ایمپلنت هوش مصنوعی، شبیه فناوری استارتاپ Neuralink خواهد بود که توسط ایلان ماسک طراحی و پیاده سازی شده است. این استارتاپ در زمینه ی ایجاد تراشه های کامپیوتری قابل کاشت در داخل مغز انسان است و تعامل فوق العاده ای بین انسان و ماشین ایجاد می کند.

در این زمینه بخوانید : کاشت کامپیوتر در مغز انسان؛ ایده ای حیرت انگیز یا شاید ترسناک

این تراشه ها قادر به بازیابی حس لامسه ی کاربران خواهند بود و همچنین می توانند سیگنال های پیچیده ی درون مغز انسان را به اعدادی قابل پردازش تبدیل کنند و از این طریق آنها را رمزگشایی نمایند. با پیشرفت تکنولوژی های اخیر، در آینده ای نزدیک شاهد ایجاد تحول بزرگی در دنیا خواهیم بود.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه