برای اتصال کامپیوتر به مودم چه لوازمی مورد نیاز است؟

1 سال پیش
اتصال کامپیوتر به مودم
 • کابل اترنت خود را به پورت LAN زرد رنگ مودم خود متصل کنید
 • سر دیگر کابل را به پورت اترنت لپ تاپ یا کامپیوتر خود متصل کنید
 • مطمئن شوید چراغ پورت اترنتی که روی مودم خود انتخاب کرده اید سبز و چشمک میزند
 • مرورگر خود را باز کنید و یک صفحه مانند گوگل را بازکنید تا متوجه شوید که بارگیری صفحه انجام می شود یا خیر

اگر قرار باشد که کامپیوتر بصورت مستقیم از طریق کابل شبکه به مودم متصل شود تنها یک عدد کامپیوتر با پورت اترنت  و یک عدد پچ کورد ۱ متری لازم می باشد . اگر بخواهیم بصورت وایرلس کامپیوتر را به مودم متصل نماییم نیاز به کارت شبکه وایرلس نیز می باشد که در بازار بصورت کارت های PCI یا USB موجود است .

نکات مهم هنگام خرید کابل شبکه

برای اطمینان از بهترین عملکرد با بهترین قیمت، انتخاب کابل شبکه مهم می باشد . خرید کابل شبکه همیشه آنطور که به نظر میرسد آسان نیست . کابل های شبکه بسیار متنوعی اعم از برند ، دسته بندی Cat5e,Cat6,Cat6a,Cat7 و Cat7a و همچنین نوع پوشش UTP,FTP,SFTP و رنگ و طول در بازار وجود دارد . انتخاب کابل شبکه بسیار مهم می باشد چون اگر به درستی انتخاب نکنیم کارایی شبکه را به شکل قابل توجهی پایین خواهیم آورد. انتخاب کابل شبکه مناسب تضمین می کند که بهترین عملکرد با بهترین قیمت ممکن بدست می آید . هنگام خرید کابل شبکه بطور کلی باید نکات ذیل را مورد توجه قرار دهیم

 • دسته بندی کابل شبکه : شما در هنگام خرید کابل شبکه باید از سرعت و پهنای باند مورد نیاز شبکه خود آگاهی داشته باشید . به عنوان مثال کابل Cat5 دارای سرعت ماکزیمم ۱۰۰Mbps و فرکانس ۱۰۰MHz و کابل Cat6a دارای سرعت ۱۰G و فرکانس ۵۰۰MHz می باشد.
 • پوشش فلزی زوج سیم ها : اگر کابل شبکه در محیطی قرار گیرد که نویزهای محیطی وجود ندارد می توان از کابل شبکه بدون پوشش استفاده کرد که اصطلاحا به آن UTP گفته می شود و مخفف Unshielded Twisted Pair می باشد . اگر کابل شبکه در محیط نویزی قرار گیرد بهتر است از کابل شبکه FTP,SFTP,FFTP‌ و سایر موارد استفاده نماییم.
 • جکت (Jacket): پوششی که روی کل متعلقات کابل یعنی زوج سیم ها و پوشش فلزی آنها قرار میگیرد و معمولا به صورت PVC یا LSZH می باشد که البته دارای درجه سختی متفاوتی می باشد . به عنوان مثال اگر کابل شبکه در محیط های پلنوم (Plenum) همانند کانال های کولر و سقف و کف کاذب قرار گیرد بهتر است که پوشش کابل شبکه LSZH باشد که در بازار شبکه ایران به عنوان کابل ضد حریق شناخته می شود .
 • برند کابل شبکه : مسلما کابل های اورجینال برندهای معتبر از نظر کیفی و کمی برتری ویژه ای نسبت به کابل های ناشناخته و غیر اورجینال موجود در بازار دارند. به عنوان مثال از برندهای پرفروش در بازار ایران به کابل شبکه برندرکس لویتون ، کابل شبکه اشنایدر اکتاسی ، کابل شبکه فول ، کابل شبکه لگراند و کابل شبکه نگزانس اشاره کرد .

کابل شبکه

عوامل موثر بر قیمت کابل شبکه

از عوامل موثر بر قیمت کابل شبکه می توان به موارد ذیل اشاره کرد

 • مواد تشکیل دهنده کابل شامل سیم مسی ، شیلد فلزی و پوشش کلی کابل شبکه ، کابل شبکه UTP‌ نسبت به کابل شبکه FTP یا SFTP‌ از قیمت پایین تری برخوردار است .
 • دسته بندی کابل (Category): مسلما کابل Cat5e نسبت به کابل Cat6 و کابل Cat6 نسبت به کابل Cat6a از قیمت پایین تری برخوردار است .
 • برند کابل شبکه : برندهای معتبر در بازار شبکه به علت کیفیت بالا از قیمت بالاتری برخوردار هستند

نوع شیلد

جهت جلوگیری از نفوذ نویز الکترو مغناطیس و اختلال در انتقال داده توسط کابل شبکه ، تولیدکنندگان کابل شبکه ۴ زوج سیم مسی را در پوشش فلزی قرار میدهند که معمولا بصورت فویل فلزی و یا یک ساختار مش فلزی یا ترکیبی از این دو مورد می باشد. شناخته شده ترین نوع پوشش فلزی برای کابل شبکه عبارت است از FTP,SFTP و FFTP که البته بر اساس اینکه فویل یا شیلد کابل به چه صورت روی زوج سیم ها قرار میگیرند به طرق مختلف بیان می شوند مثلا اگر فویل برروی هر ۴ زوج سیم مسی قرار گیرد و روی آن نیز شیلد کشیده شود آنرا کابل SF/UTP می خوانند.

نوع شیلد

نوع دسته بندی  (CAT)

منظور از CAT همان Category یا دسته می باشد که بر اساس سرعت و فرکانس دسته بندی های کابل های داخل بازار ایران بطور خلاصه عبارتست از :

کابل شبکه Cat5: کابل Cat5 دارای سرعت ۱۰۰Mbps و فرکانس ۱۰۰MHz می باشد .

کابل شبکه cat5e: کابل Cat5e سرعت ۱۰۰۰Mbps و فرکانس آن ۱۵۰MHz می باشد .

کابل شبکه Cat6: کابل Cat6 دارای سرعت ۱۰۰۰Mbps و فرکانس آن ۲۵۰MHz می باشد .

کابل شبکه cat6a:  کابل Cat6a سرعت ۱۰G‌ و فرکانس ۵۰۰MHz را پشتیبانی می کند .

کابل شبکه Cat7: بسته به برند مورد استفاده کابل Cat7 سرعت ۱۰G و فرکانس بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مگاهرتز را پشتیبانی می کند .

تاثیر برند بر روی قیمت

برندهای معتبر در بازار شبکه معمولا از قیمت بالاتری برخوردارند

بهترین قیمت کابل شبکه

قیمت یکی از آیتم های انتخاب کابل شبکه می باشد اما قیمت در کنار کیفیت باید در نظر گرفته شود بدین معنا که یک کابل شبکه غیر اورجینال و در اصطلاح کابل فیک در بازار قیمت به مراتب پایین تری نسبت به کابل شبکه اورجینال دارد اما به همان نسبت تاثیر منفی برروی کارایی شبکه ما خواهد داشت . به عنوان مثال در بازار شبکه  ایران کابل شبکه لگراند و کابل شبکه نگزانس به وفور بصورت غیر اورجینال و البته کیفیت پایین عرضه می شود .

سامانه ارتباط وستا

به یاری خداوند شرکت سامانه ارتباط وستا از سال ۱۳۸۴ تا کنون با داشتن نیروی متخصص خود و داشتن نمایندگی برندهای معتبر دنیا مشغول به عرضه تجهیزات شبکه های کامپیوتری در بازار شبکه ایران می باشد . لازم بذکر است که تمامی محصولات شرکت سامانه ارتباط وستا بصورت اورجینال و اصلی می باشد.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه