راهنمای کامل تشخیص کابل شبکه اصل از تقلبی

2 سال پیش
تشخیص کابل شبکه

روند نگران کننده ای در صنعت کابل وجود دارد که مصرف کننده نهایی را دچار مشکل می کند و آن کابل های تقلبی است . شرکت ها این معامله مبهم را با فروش کابل هایی با نام تجاری که با عنوان محصولات اصلی برچسب گذاری شده اند انجام می دهند که البته بدون کنترل کیفیت و حتی بدون فلز مناسب و مواد اولیه مناسب می باشند . این یک مشکل چند صد میلیون دلاری در سراسر دنیا به ویژه ایران می باشد که آسیب های فراوانی را به مصرف کننده می رساند از جمله به وجود آمدن شبکه کند که برای انتقال صدا، تصویر و ویدئو مناسب نمی باشد . مواد اولیه بکاررفته با کیفیت پایین و عدم تطابق با استانداردهای بین المللی از دیگر مشکلات استفاده از کابل های تقلبی می باشد . تولید کنندگان کابل های تقلبی محصولات بی کیفیت تولید می کنند و با نام یک برند معروف برچسب گذاری می کنند و با قیمتهای گزاف به فروش می رسانند که البته از کالای اصلی به مراتب ارزانتر می باشد همچنین این شرکت ها جدیدا با نام های ناشناس کابل ها و پچ کورد های بی کیفیت بسیار ارزانی را تولید می کنند که به هیچ عنوان نباید به آن اعتماد کرد . امروزه بیشتر کابل های تقلبی در ایران  از کشور چین وارد می شود اما در کشور  ایران نیز امروز تولید کابل های تقلبی با نام های معروف انجام میشود. مهم نیست که محصول از کجا می آید بلکه نحوه تولید و اجزا آن مهم می باشد.

حال ببینیم برخی از شرکت ها برای کاهش هزینه کابل چه کارهایی انجام می دهند.

استفاده از فولاد یا آلومینیوم بجای مس

فولاد با روکش مسی و یا آلومینیوم با روکش مسی روشی کلاسیک برای صرفه جویی در هزینه است که از آن استفاده می شود . آلومینیوم و فولاد باعث تضعیف زیاد سیگنال می شود که در دراز مدت سرعت شبکه را تحت تاثیر قرار می دهد .

استفاده از پلاستیک نامرغوب و جایگزینی برای مواد روکش کابل

که معمولا از مواد بازیافتی و بی کیفیت در ساخت روکش کابل های تقلبی برای کاهش هزینه استفاده می شود . به عنوان مثال کابل های تقلبی LSZH در حقیقت نامی از ضد حریق بودن را با خود بهمراه دارند و در عمل تولید گازهای سمی می کنند چرا که تولید کنندگان کابل های تقلبی درجه اشتعال پذیری CMP و CMR‌ را با مواد غیر نسوز ضعیف جایگزین می کنند .

بنابراین اگر می خواهید کابل اصل خریداری نمایید باید نکات ذیل را در نظر داشته باشید :

  • کابل شبکه را از شرکت های معتبر دارای نمایندگی برند مربوطه خریداری نمایید.
  • همیشه کابل شبکه را با محصول خوبی که قبلا خرید کرده اید مقایسه کنید
  • کیفیت روکش کابل و مشخصات روکش تست شود
  • نحوه بسته بندی کابل و تطابق پارت نامبر آن با کالای اصل

 

نصب کابل های تقلبی خطری است که در نهایت هزینه گزافی را بهمراه خواهد داشت و می توان آن را سهل انگاری ، تقلب و تخلف مجرمانه از مقررات ساختمانی تلقی کرد که در برخی مواقع پیمانگار حتی ممکن است با زندان مواجه شود. علاوه بر این کابل های تقلبی با استانداردهای صنعت تطابق ندارد که دیر یا زود باعث عملکرد ضعیف شبکه می شود و حتی می توانند به تجهیزات اکتیو آسیب برسانند .

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه