بیوگرافی شایان سجادی، جوان ترین فیلم ساز

1 سال پیش
شایان سجادی

شایان سجادی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه کننده سینمای کوتاه می باشد که در ۷ آذر ۱۳۷۷ در بروجرد به دنیا آمد. وی از سنین خیلی پایین با دستیاری کارگردان و گذراندن دوره های کارگردانی در شهرستان بروجرد، مسیر خودش را پیدا کرد و به صورت جدی وارد سینما شد و به‌قول‌معروف خاک پشت‌صحنه زیاد خورد تا توانست اولین فیلم کوتاه خودش را به نام قاصدک در سال ۱۳۹۲ در شهرستان بروجرد بسازد. سجادی در حال حاضر دانشجوی رشته تلویزیون و هنر های دیجیتالی از مؤسسه عالی معماری و هنر پارس است و دوره کوتاهی هم در رشته کارگردانی در انجمن سینمای جوانان تهران گذراند و پس از آن به صورت جدی به عنوان دستیار افتخاری کارگردان در فیلم های سینمایی ماه گرفتی، سریال جاده قدیم، سریال

شایان سجادی

تعبير وارونه یک رویا سریال نفس گرم حضور داشت ولی به دلیل شرایطی که داشت، به صورت‌ کامل و تمام در پروژه ها حضور نداشت. شاید کمتر کسی پیدا شود که بتواند در سن ۲۴ سالگی عنوان فعالیت تهیه کنندگی رسمی را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پروژه فیلم کوتاه گل در وقت اضافه دریافت کند.

بزرگ‌ترین دغدغه شغلی و اجتماعی شایان سجادی

اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های شایان سجادی از نوجوانی بوده است. سجادی در شهرستان بروجرد بزرگ شده و از نوجوانی شاهد ماجراهای تلخ زیادی در محلی که زندگی می کرده، بوده، قصه‌های

شایان سجادی

تراژِیکی که همه با اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی شروع شده و پایانی تلخ را به همراه داشته است، نوشته است.او سومین کار کوتاه اش به نابودی روان که تهیه کنندگی آن را نادر طریقت برعهده داشته است،اقدام به ساختش کرد که پس از تولیدش، وقتی به هر جشنواره داخلی که شرکت می‌کرد، به  دلیل‌ اینکه به موضوعات مشروبات الکلی اشاره مستقیمی کرد بود، مورد توجه داور های جشنواره های داخلی قرار نمی گرفت، بخاطر همين سجادی بزرگترین ضرر مالی اش را در همان فیلم کوتاه تجربه کرد. او اکنون مدیرعامل شرکت شایا گستر هنر ایرانیان و مالک بزرگترین مجله اینترنتی بین المللی با موضوع اخبار دنیای بازی های ویدیویی به نام بازی نیوز است.

حواشی شایان سجادی

و اما هر جا صحبت از شهرت و موفقیت در دنیای سینمای کوتاه میاید خواه‌ناخواه جنجال و حواشی هم ورود پیدا می کند. شایان سجادی و همین‌طور «فیلم کوتاه گل در وقت اضافه » با پوشش های خبری که این روز ها در سطح یک صفحه گوگل قرار داد، مورد بازدید ۱۶ میلیون کاربر ایرانی و ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار کاربر از سایر کشور ها قرار گرفته است.

شایان سجادی

خود شایان سجادی نیز اخیراً به خاطر اظهاراتی در مورد بها ندادن و بی توجهی پخش کنندگان به دنیای سینمای کوتاه داشت، مورد انتقاد قرار گرفت. کارگردان و تهیه کننده جوان در جریان یک جلسه، این‌گونه عنوان کرد که: «من از پخش کنندگان تقاضا دارم کمی به چرخه فروش و اکران عمومی فیلم های کوتاه داستانی مانند یک فیلم سینمایی تجاری و یا غیر تجاری، بها بدهند. چون وقتی یک فیلم ساز، یک فیلم کوتاه حرفه ای می‌سازد، علاوه بر اینکه انتظار دارد، فیلمش در جشنواره ها از نظر معنوی جوایزی دریافت کند، بلکه انتظار دارد با حمایت های پخش کنندگان، حد اقل، اصل پولی که برای فیلم کوتاهش هزینه کرده، برگردد. من سال ۱۳۹۵ بدون هیچ‌گونه پشتوانه مالی، با اندک بودجه ای که داشتم، سومین فیلم کوتاه خودم را با نام نابودی روان ساختم. این انتظار را از پخش کنندگان دارم که حمایتی مثل یک فیلم سینمایی، به سینمای کوتاه و فیلم های کوتاه داستانی کنند. » این اظهارات، واکنش تند چند تن از سینما گران سینمای کوتاه را برانگیخت.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه