چگونه برقکار ساختمان شویم؟

1 سال پیش
برقکار ساختمان

برق کشی ساختمان یکی از تخصص های مهمی است که امروزه بازار کار بسیار خوبی دارد. فردی که بتواند برق کشی ساختمان را به خوبی انجام دهد می‌تواند درآمد بالایی داشته باشد. برای یادگیری برق کشی ساختمان باید ابتدا زیر نظر اساتید متخصص آموزش دید. برای این که بتوانید برق کشی ساختمان را انجام دهید باید رایزر یا همان لوله‌هایی که در راستای عمودی قرار می‌گیرند را مجزا بسازید. این رایزرها برای لوله‌های برق در نظر گرفته می‌شوند و باید در فاصله ۳۰ سانتی متری رایزهای مرتبط با لوله فاضلاب نصب شوند. به عبارتی دیگر برای هر کدام از لوله برق و فاضلاب باید رایزر متفاوت وجود داشته باشد. این مورد یکی از اصول سیم کشی و برق ساختمان است و اگر انجام نگیرد میتوان گفت که کار به شکلی استاندارد انجام نشده است.

استفاده از سیم ها و لوله ها با کیفیت علاوه بر این که منجر به تامین امنیت ساختمان می گردد، می تواند در قیمت گذاری و ارزش نهایی بنا نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

تکنیک‌های برق کشی ساختمان

برای آموزش برق کشی ساختمان باید در نظر گرفت که چند روش وجود دارد که یکی از آن‌ها برق کاری تو کار است. سیم کشی توکار به این صورت است که سیم و کابل برق را از زیر سیمان و گچ رد می‌کنند تا روی دیوار قابل مشاهده نباشند، از این رو به آن سیم کشی توکار گفته می‌شود. نکته جالب درباره این روش، این است که نیازی به لوله گذاری برق نخواهید داشت و همه چیز به صورت مستقیم انجام می‌شود. از طرفی روش سیم کشی روکار درست بر عکس، این مدل است، زمانی که شما از این روش استفاده می‌کنید؛ سیم و کابل‌ها روی ساختمان قرار می‌گیرند.

از کجا شروع کنیم؟

افرادی که میخواهند وارد این صنعت سود آور شوند می بایست ابتدا در یک آموزشگاه فنی و حرفه ای ثبت نام کنند تا بتوانند زیر نظر اساتید متخصص این دوره را به شکل تخصصی از صفر تا صد آموزش ببینند. شما با شرکت در دوره آموزش برق ساختمان آموزشگاه نیرو سازان صنعت شمال با حضور در کارگاه های پیشرفته و به روز ،مباحث مرتبط با دوره برق درجه ۲ و برق درجه ۱ ساختمان را نزد اساتید مجرب  خواهید آموخت و به این ترتیب به دلیل یادگیری کامل موارد عملی مرتبط به این حرفه، به طور ۱۰۰% برای حضور در بازار کار آماده خواهید شد.

اشتغال و درآمدزایی با شرکت در کلاس‌های آموزشی

در دوره آموزش برق ساختمان رشت در مجتمع فنی و حرفه‌ای دارالفنون سرفصل‌ها با توجه به نیاز و استاندارد روز دنیا  به کارآموزان ارائه می شود، تا کارآموز بتواند به کلیات تئوری و عملی این رشته مسلط شود و بتواند از علم به دست آمده خود در این مرکز به خوبی بهره ببرد و با مدرک معتبر و بین المللی سازمان فنی و حرفه‌ای که در پایان دوره به او داده می‌شود بتواند برای جواز کسب، وام اشتغال زایی یا ترجمه مدرک جهت مهاجرت اقدام نماید. ضمناً مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون کارآموزان فارغ التحصیل خود را در صورت خواست کارآموز به مراکز معتبری که در لیست خود دارد معرفی می نماید.

وضعیت بازارکار برقکار ساختمان

بطور متوسط روزانه بالغ بر ۳ هزار واحد مسکونی جدید در کشور احداث می‌شود، به همین جهت صنعت ساختمان به عنوان یکی از مهمترین و اساسی‌ترین صنایع در توسعه کشور، نقش اصلی در مصرف منابع و سرمایه‌های ملی دارد؛ به طوری که بنابر آمارهای جهانی بیش از ۳۰ درصد از درآمد سرانه ملی در کشور ما صرف تامین مسکن می‌شود و با توجه به رشد ساخت و ساز در کشور نیاز به برقکار ساختمان روز به روز در حال افزایش می‌باشد.
اما با وجود اهمیت این صنعت در کشور، عمر مفید ساختمان‌ها در ایران کمتر از ۳۰ سال است در حالی که این مقدار در کشورهای توسعه یافته به بیش از ۱۰۰ سال می‌رسد که نشانگر هدر رفت بالای سرمایه در صنعت ساختمان است.که در نتیجه با افزایش عمر مفید ساختمان سرانه تعمیرات برق ساختمان در کشور ما در مقایسه با متوسط جهانی بیشتر است به گونه ای که هر ایرانی سالانه به طور میانگین ۳ تا ۵ بار برای سرویس، تعمیر ، تعویض وسیمکشی به برقکار مراجعه می‌کنند و از مشاهدات میدانی نیز می‌توان به این نتیجه رسید بازار این شغل به این زودی اشباع نخواهد شد.

دوره برق ساختمان رشت به صورت کاملاً حرفه ای و عملی تدریس می شود. البته نباید فراموش کرد که آموزش برق ساختمان در اکثر موارد ذکر شده به صورت تخصصی و در برخی دیگر به صورت موردی کار آمد هستند، برای مثال اگر قصد داشته باشید به طور صفر تا صد در زمینه دوربین مداربسته فعالیت کنید، بهتر است در دوره دوربین مداربسته رشت ثبت نام کنید.

آیا به هنرجویان دوره برق ساختمان مدرک تعلق می‌گیرد؟

یکی از اصلی ترین دغدغه‌های شرکت کنندگان در دوره برق ساختمان آن است که آیا تضمینی برای دریافت مدرک در پایان کلاس‌ها برای ایشان وجو دارد یا خیر. در این باره باید به شما بگوییم که کلاس ها این دوره شامل مباحث عملی  و مباحث تئوری  است و به این ترتیب با شرکت در این دوره به طور صد در صدی برای این آزمون‌های تئوری و عملی آماده خواهید شد. ضمناً مربیان و اساتید کلاس آموزش برق ساختمان در این مرکز از تجربه بسیار بالایی برخوردار هستند و می‌توانیم این اطمینان خاطر را به شما بدهیم که در صورت تلاش کردن به میزان کافی هیچ مشکلی در راه دریافت این مدرک بین المللی فنی و حرفه‌ای نخواهید داشت. لازم به ذکر است این مدرک برای مهاجرت کاری از امتیاز بالایی برخوردار است. بنابراین افرادی که در شهر رشت زندگی میکنند میتوانند به دنبال یک آموزشگاه فنی و حرفه ای رشت باشند تا دوره مناسب را اغاز کنند.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه