رینوپلاستی بسته یا باز

2 سال پیش
رینوپلاستی

رینوپلاستی یکی از رایج ترین انواع جراحی پلاستیک است. شکل یا اندازه ناکافی زیبایی بینی می تواند به یک دلیل جدی برای ناراحتی روانی تبدیل شود. جراحی بینی به شما کمک می کند تا عیوب ظاهری خود را اصلاح کنید و جذابیت و اعتماد به نفس خود را به دست آورید.

رینوپلاستی اولیه، ثانویه و قومی

بر اساس تاریخچه عمل، قومیت بیمار و تکنیک مورد استفاده، جراحی بینی اولیه یا ثانویه،  بسته یا باز نامیده می شود. رینوپلاستی زمانی به عنوان اولیه تعریف می شود که برای اولین بار برای اصلاح عیوب مادرزادی یا اکتسابی انجام شود. از طرف دیگر، جراحی بینی ثانویه با هدف از بین بردن عیوبی انجام می شود که با اولین جراحی قابل اصلاح نبوده یا در اثر جراحی بینی قبلی ایجاد شده است.

گاهی اوقات برخی از بیماران به دلیل اهمیت ترومای وارده یا شدت ناهنجاری که از آن رنج می برند (شکاف کام و لب و غیره) نیاز به جراحی بعدی دارند. رینوپلاستی قومی فقط برای بیماران آسیایی یا آفریقایی آمریکایی که مایل به اصلاح (به اصطلاح “غربی سازی”) ویژگی های خود هستند در نظر گرفته شده است. رینوپلاستی یک جراحی زیبایی به خصوص پیچیده است زیرا بیماران آسیایی و آفریقایی آمریکایی دارای ویژگی های پوست، زیر پوست، ساختار و قوام ساختارهای استخوانی غضروفی متفاوت از بیماران با منشاء قفقازی هستند.

رینوپلاستی باز و رینوپلاستی بسته

بسته به تکنیکی که جراح استفاده می‌کند، ما از رینوپلاستی “بسته” یا “باز” ​​صحبت می‌کنیم .

رینوپلاستی بسته برای بینی هایی که دارای ایرادات کوچک به خصوص در نوک آن هستند و یا انحرافات زیادی در هرم بینی ندارند، اندیکاسیون دارد. با این تکنیک می توان به خوبی عیوب بینی را اصلاح کرد که البته نباید عدم تقارن عمده داشته باشند. در جراحی بینی بسته تمام برش ها در داخل بینی ایجاد می شود. جراح با استفاده از نور جلو عمل می کند و تمام تغییرات هرم بینی با عبور از سوراخ های بینی انجام می شود. این تکنیک به ویژه دشوار است و فقط توسط جراحان بسیار با تجربه استفاده می شود.

رینوپلاستی باز برای اصلاح عیوب مهم بینی مانند عدم تقارن، بینی پینوکیو، بینی نیشگون، دوقطبی، انحراف، نوک جمع شده و غیره یا برای اصلاح نتایج شکاف لب و کام یا در موارد ثانویه استفاده می شود. رینوپلاستی یا بعد از سانحه این تکنیک علاوه بر برش های ایجاد شده در رینوپلاستی “بسته” شامل برشی روی کلوملا (یعنی در پایه هرم بینی) نیز می شود. حتی اگر این تکنیک به درستی اجرا شود، هیچ جای زخم قابل مشاهده ای باقی نمی ماند. رینوپلاستی “باز” ​​آسان‌تر انجام می‌شود زیرا به جراح این امکان را می‌دهد تا به طور مستقیم نقایص ساختارهای استخوانی ،غضروفی را ببیند که باید اصلاح شوند.

اگر بیمار دارای پهنای بیش از حد سوراخ های بینی باشد، روش جراحی دیگری را می توان با رینوپلاستی بسته یا باز همراه کرد که به کمک برش های طولی یا عرضی در پایه بینی، اندازه و شکل سوراخ های بینی را کاهش می دهد. از آنجایی که هیچ تکنیک واحدی وجود ندارد که برای همه انواع جراحی معتبر باشد، یک جراح خوب باید هر دو تکنیک را با توجه به نقصی که باید اصلاح شود، بداند و بتواند انجام دهد. علاوه بر این، رینوپلاستی را می توان به تنهایی یا همراه با جراحی عملکردی بینی (رینوسپتوپلاستی، پولیپ بینی و جراحی شاخک) انجام داد.

جراحی پلاستیک بینی در موارد زیر تجویز می شود:

 • داشتن قوز بینی
 • پل عریض بینی یا بال های بینی
 • “افتادگی” پشت بینی، به اصطلاح فرورفتگی بینی
 • نوک بینی غیر زیبایی (بیش از حد تیز، آویزان، چنگال، گوشتی، قلابی شکل)
 • بینی خیلی بلند یا کوتاه با سوراخ های بینی
 • وجود بدشکلی پس از ضربه یا مادرزادی
 • قسمت های نامتناسب بینی (نسبت نامتناسب طول پشت بینی، پل بینی و نوک بینی، پشت بسیار نازک با بال های بیش از حد گوشتی و غیره).
 • در طی یک جراحی پلاستیک بینی، چندین نقص از جمله بازسازی همزمان پشت، بال ها و نوک بینی قابل اصلاح است. به طور متوسط، جراحی بینی بین ۲ تا ۳٫۵ ساعت انجام می شود.

آماده شدن برای عملیات

اگر تصمیم به رینوپلاستی دارید، لازم نیست نگران نتیجه باشید. با استفاده از یک برنامه کامپیوتری خاص، مدل سازی دقیق شکل، عرض و طول بینی جدید را می توانید انجام دهید. این به شما امکان می دهد حتی قبل از جراحی پلاستیک نتایج را به طور دقیق ارائه دهید و گزینه مناسب را انتخاب کنید.

لیست اقدامات مقدماتی قبل از جراحی بینی نیز شامل موارد زیر می باشد.

ارزیابی وضعیت بافت های استخوان و غضروف بینی و پوست خارجی که این به شما امکان می دهد روش جراحی پلاستیک را تا حد امکان دقیق انتخاب کنید، ویژگی های دوره بهبودی را پیش بینی کنید و تمام عواقب احتمالی را پیش بینی کنید.

معاینه عمومی ، روش‌های تشخیصی آزمایشگاهی و سخت‌افزاری (خون، ادرار، نوار قلب، فلوروگرافی) به شما امکان می‌دهد موارد منع مصرف احتمالی برای جراحی بینی را شناسایی کرده و از هرگونه خطر سلامتی جلوگیری کنید.

گفتگو با جراح کلینیک که از ویژگی های جراحی بینی در مورد شما می گوید که دوره نقاهت اولیه بعد از جراحی بینی چگونه طی خواهد شد.

دوره آماده سازی همچنین اجرای تمام توصیه های پزشک را فراهم می کند. بنابراین، دو هفته قبل از تاریخ تعیین شده برای جراحی بینی، باید مصرف داروهایی را که بر سیستم انعقاد خون تأثیر می گذارد (فقط با توافق با پزشک) قطع کنید. اگر یک دوره درمان با چنین داروهایی از نظر پزشکی ضروری است، حتماً جراح خود را مطلع کنید. آخرین وعده غذایی باید حداکثر ۸ ساعت قبل از عمل باشد و مصرف نوشیدنی های غیر گازدار غیر شیرین ۴ الی ۵ ساعت قبل از عمل باشد.

توانبخشی

پس از اتمام جراحی پلاستیک روی بینی، بانداژ سفت و سختی بر روی ناحیه جراحی زده می شود که از جابجایی غضروف ها و بافت های نرم جلوگیری می کند. ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی بینی برداشته می شود و جراح با آن بخیه ها را می کشد (در صورت استفاده از بخیه های غیر قابل جذب).

صرف نظر از نوع عمل و قیمت جراحی بینی، کبودی و تورم یک پیامد طبیعی است. آنها در عرض ۳۳ الی ۴ هفته خود به خود از بین می روند. سه ماه پس از جراحی بینی، ترمیم بافت های بینی به طور کامل انجام می شود.

رعایت تمام توصیه های پزشک بلافاصله پس از عمل بسیار مهم است. موارد اصلی شامل موارد زیر است:

 • در روزهای اول از انجام حرکات فعال خودداری کنید، استراحت در رختخواب را رعایت کنید، در هنگام خواب یا استراحت، سر خود را روی یک بالش بلند قرار دهید.
 • برای ۱ تا ۳ ماه، بازدید از سونا، استخر، سولاریوم را حذف کنید.
 • در دو هفته اول پس از جراحی فقط به پشت بخوابید.
 • برای دوره توانبخشی، غذای خیلی سرد و گرم را از رژیم غذایی حذف کنید.
 • سیگار و نوشیدنی های الکلی را تا زمانی که پزشکتان تعیین کرده است، ترک کنید.
 • فعالیت بدنی از جمله رفتن به باشگاه را به مدت ۳ تا ۴ ماه پس از جراحی پلاستیک حذف کنید.
 • ۲ الی ۳ ماه اول بعد از عمل از عینک استفاده نکنید.
0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه