سئو داخلی و سئو خارجی می تواند به بهبود نتایج کمک کند؟

5 ماه پیش
سئو داخلی

بهینه سازی موتورهای جستجو یا SEOیک اصطلاح آشنا برای بسیاری از متخصصان بازاریابی دیجیتال در سراسر جهان است. اصول سئو در طی سال‌ها تکامل پیدا کرده و به یک ابزار ضروری برای مشاغل آنلاین تبدیل شده است. اکنون این اصول به دو بخش سئو داخلی و خارجی دسته بندی می‌شود که هر یک موارد خاصی را در صفحات وب بررسی کرده و شامل بخش‌های متفاوتی هستند. رعایت هر دو این موارد، در نهایت به کسب رتبه‌های برتر یک وب سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو کمک می‌کند. در ادامه، بیشتر درباره سئو داخلی و خارجی صحبت کرده و می‌بینیم که آیا به‌طور همزمان می‌توانند به بهبود نتایج کمک کنند؟

درک اهمیت سئو در بازاریابی دیجیتال

هر روزه، میلیون‌ها جستجو توسط کاربران اینترنت انجام شده و در موضوعات و کلمات کلیدی مختلف، مرتبط‌ترین و مفیدترین نتایج در رتبه‌های اول نتایج جستجو قرار می‌گیرند. رعایت اصول سئو از این جهت که این ارتباط و فایده را به موتورهای جستجو نشان می‌دهد، در دنیای بازاریابی دیجیتال بسیار مهم است. طبیعتاً هرچه یک وب سایت در صفحات و رتبه‌های اول SERPقرار گیرد، شانس بیشتری دارد که کاربران روی آن کلیک کنند.

به همین دلیل است که این موضوع برای صاحبان مشاغل به معنای موفقیت و در نتیجه درآمدزایی بیشتر است. به‌طور کلی، سئو به دو بخش اصلی سئو داخلی (On-page SEO) و سئو خارج از صفحه (Off-page SEO) دسته بندی می‌شود. ربات‌ها و خزنده‌های موتورهای جستجو، اطلاعات و داده‌های موجود در سایت را با در نظر گرفتن این دو دسته، بررسی می‌کنند. هم سئو داخلی و هم سئو خارجی، هر دو برای موفقیت وب سایت در کسب رتبه‌های برتر، مفید هستند. در ادامه تفاوت این دو بخش از سئو را بررسی کرده و می‌بینیم چگونه روی بهبود نتایج تأثیر می‌گذارند.

تفاوت بین سئو داخلی و سئو خارجی

زمانی که قصد دارید از یک استراتژی سئو برای موفقیت بیشتر وب سایت خود کمک بگیرید، باید به هر دو جنبه اساسی سئو On-page و Off-page توجه کنید. برای درک تفاوت این دو، باید مفاهیم مورد بررسی در هر یک را بشناسیم. در وب سایت موسسه آموزشی فن پردازان می‌توانید فاکتورهای اساسی هر یک را به‌طور کامل تر بررسی کنید.

سئو داخلی چیست؟

اصول سئو یا بهینه سازی موتور جستجو، برای کسانی که کسب و کار خود را در فضای آنلاین توسعه داده‌اند، بسیار اهمیت دارد. یکی از اصل‌های اساسی در بهینه سازی وب سایت‌ها، توجه به سئو داخلی وب سایت است. اگر می‌خواهید بفهمید سئو داخلی چیست، سئو داخلی یا Onpage SEO در واقع برروی عناصر درون صفحات و بهینه سازی آن‌ها تمرکز داشته و به شما کمک می‌کند تا میزان بازدید وب سایت را به بهترین شکل افزایش دهید. در ادامه به بررسی بیشتر Onpage سئو و دلایل اهمیت آن پرداخته و با فاکتورهای اساسی آن آشنا می‌شویم. چنانچه برای کسب و کار خود یک وب سایت راه‌اندازی کرده‌اید و می‌خواهید رتبه آن را ارتقا دهید، نکات ذکر شده در این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.

عوامل مؤثر در سئو داخلی

برای اطمینان از این که عوامل مؤثر در سئو داخلی به‌طور کامل انجام شده‌اند، فاکتورهایی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید. این عوامل عبارت است از:

تگ‌های عنوان

بهترین راه برای افزایش احتمال بررسی مقاله یا صفحه خود توسط کاربران یا موتورهای جستجو، استفاده هدفمند از کلمه کلیدی در عنوان صفحه است. نکات اساسی در نوشتن بهترین تگ عنوان، عبارت است از:

 • عناوین (با احتساب فاصله) حداکثر ۵۰ کاراکتر داشته باشند.
 • از کلمه کلیدی در ابتدای عنوان و به درستی استفاده کنید.
 • عدم استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی

عنوان اصلی (H1)

عنوان صفح اصلی‌ترین و البته اولین چیزی است که در صفحه شما قابل مشاهده است. کارآمدترین راه برای بهینه سازی عنوان اصلی، استفاده از کلمه کلیدی در عنوان است.

 

Alt Text برای تصاویر

متن “Alt Text” متنی است که محتوای تصویر را توصیف می‌کند. این متن برای یک کاربران وب سایت قابل مشاهده نیست. موتورهای جستجو، تصاویر را از طریق همین متن‌ها بررسی کرده و تشخصی می‌دهند. ویژگی‌های اصلی یک متن Alt Text خوب عبارت است از:

 • یک توصیف ۸-۱۰ کلمه‌ای و کامل بنویسید.
 • از کلمه کلیدی اصلی در متن استفاده کنید.
 • از یک geo-locatorاستفاده کنید.

سرعت بارگذاری صفحه

الگوریتم‌های گوگل برای ارائه بهترین تجربه کاربری به بازدیدکنندگان وب سایت، سرعت آن را در نظر می‌گیرند. ایجاد تغییراتی در صفحه سایت برای افزایش سرعت بارگذاری آن، به کسب رتبه‌های برتر در صفحه نتایج کمک می‌کند. عوامل مختلفی در افزایش سرعت سایت دخیل هستند. این عوامل عبارت است از:

 • به حداقل رساندن درخواست‌های HTTP
 • اطمینان از این که زمان پاسخگویی سرور کمتر از ۲۰۰ میلی‌ثانیه است.
 • تنظیم کش مرورگر روی حداقل یک هفته
 • فعال کردن فشرده سازی Gzip
 • کاهش حجم تمام تصاویر به کمتر از ۱۰۰ کیلوبایت

سازگاری وب سایت برای نمایش در موبایل

باتوجه به افزایش استفاده از گوشی‌های هوشمند، اکثر کاربران از تلفن‌های همراه خود برای جستجو در اینترنت استفاده می‌کنند. گوگل و سایر موتورهای جستجو نیز به این مسئله آگاهی داشته و سازگاری با موبایل یا “Mobile-friendly” بودن وب سایت را بررسی می‌کنند. گوگل به طور خودکار صفحاتی را که هم برای دسکتاپ و هم برای موبایل قابل نمایش هستند، رتبه‌بندی می‌کند.

سئو خارجی چیست؟

به زبان ساده، سئو offpage که به آن سئو خارجی نیز گفته می‌شود، به اقدامات مرتبط با بهبود سئو اشاره دارد که با هدف تقویت رتبه در SERP و بیرون از فضای خود سایت انجام می‌شود. برخلاف تصور رایج، اهمیت سئوی خارجی فراتر از تنها لینکسازی است. در واقع اهمیت استراتژی‌های سئو خارجی به حدی است که بسیاری از کارشناسان، آن را حتی مهم‌تر از سئو داخلی می‌دانند. اقداماتی که برای این بخش از سئو انجام می‌شود، می‌تواند تا سال‌ها ادامه و دوام داشته و به بهبود رتبه سایت در گوگل و موتورهای جستجو کمک کند. اما برای بهبود SEO خارجی تکنیک‌های گسترده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای موفقیت بیشتر سایت و کسب و کار خود از آن استفاه کنید. این تکنیک‌ها، تحت عنوان فاکتورهای سئو شناخته می‌شود. برخی از مهمترین آنها عبارت است از:

سئو خارجی

 • لینک‌های ورودی
 • بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی؛ داشتن پست‌های تعاملی در رسانه‌های اجتماعی که منجر به ورود به سایت می‌شود.
 • وبلاگ نویسی مهمان و پست مهمان
 • برند منشن
 • اینفلوئنسر مارکتینگ؛ همکاری با اینفلوئنسرها برای تبلیغ وب سایت شما
 • کیفیت بک‌لینک‌ها؛ ضروری ترین فاکتور سئوی خارج از صفحه

گوگل و موتورهای جستجو این بخش از سئو را به خوبی بررسی کرده و وب سایت‌هایی را که این فاکتورها را رعایت کنند، در رتبه‌های برتر خود قرار می‌دهند.

سئو داخلی یا خارج از صفحه کدام مهمتر است؟

پس از بررسی سئو داخلی و خارجی و آشنایی با مهمترین عوامل مورد بررسی در آن‌ها، بهتر است به سوال اول خود بازگشته و ببینیم آیا این دو به طور همزمان به بهبود نتایج کمک می‌کنند یا خیر؟

سئو داخلی و خارجی در کنار هم و به موازات یکدیگر به بهبود رتبه سایت کمک کنند. البته توصیه می‌شود که قبل از تمرکز روی سئو خارج از صفحه، به سئو داخلی بیشتر توجه کرده و فاکتورهای آن را به بهترین شکل بهینه سازی کنید. به عنوان مثال، سئو داخلی مانند پی و پایه اصلی یک خانه در نظر گرفته می‌شود که باید قبل از رسیدن به سقف بنا، یا همان سئو خارجی، آن را به بهترین شکل بسازید.

جمع بندی

توجه به بهینه سازی سئو یکی از اصلی‌ترین فاکتورها و پیش‌نیازهای موفقیت یک کسب و کار است. سئو داخلی و خارجی هر یک به اندازه کافی برای دستیابی به این موفقیت اهمیت دارند و باید به هر دو آن‌ها توجه کنید. استفاده از سئو داخلی و خارجی به موازات یکدیگر، می‌تواند به افزایش بازدیدها و ترافیک وب سایت کمک کرده و در نتیجه شما را در رتبه‌های اول صفحه نتایج موتورهای جستجو قرار دهد. در وب سایت موسسه فن پردازان می‌توانید بیشتر با این دو جنبه مهم از سئو آشنا شوید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه