برنج چیست؟

2 سال پیش
برنج چیست

برنج (oryza sativa) دانه علف غلات است. این یکی از مهم ترین کربوهیدرات های غذایی در جهان است که بیش از نیمی از جمعیت جهان به آن وابسته هستند. برنج که معمولاً آب پز یا بخار پز می شود را می توان به آرد بدون گلوتن تبدیل کرد. این جزء اصلی بسیاری از غذاهای از جمله غذاهای هند، چین و آسیای جنوب شرقی است.

 

انواع زیادی برنج وجود دارد، اما به طور کلی بر اساس شکل (دانه بلند یا کوتاه) و رنگ – سفید یا قهوه ای – طبقه بندی می شوند. برنج در مرحله اول دارای شلتوک است و برنج قهوه ای رنگ است که با کمک دستگاه شالی کوب برنج سفید می شود وسبوس بیرونی غنی از فیبر غلات را  حذف کرده است. در نتیجه، ماندگاری طولانی‌تری دارد، سریع پخته می‌شود، اما طعم ملایم و خنثی دارد. از نظر تغذیه پروتئین و فیبر کمتری نسبت به برنج قهوه ای یا  سبوس دار دارد. همچنین بهتر است بدانید که ، برنج قهوه‌ای دارای جوانه و سبوس است که آن را سرشار  از فیبر و مواد مغذی کرده و طعم برنج را حفظ خواهد کرد.

برنج قهوه ای دارای سبوس بیشتری میباشد ولی در دستگاه شالی کوب خواص و سبوس برنج نیز در برنج سفید تا حدودی نگه داری می شود.

۵ فایده مهم برنج برای سلامتی چیست؟

۱-ممکن است به حفظ وزن سالم کمک کند

برنج  دارای سبوس یا همان برنج قهوه ای دارای  پروتئین و فیبر می باشد که هر دو باعث سیر نگه داشتن می شوند  و در مقابله با برنج سفید به شاخص گلیسمی پایین تری کمک می کنند. به این معنا است که کربوهیدرات های  برنج تامین شده توسط قسمتی از برنج قهوه ای به طور مداوم به انرژی تبدیل خواهند شد. به همین دلیل، انتخاب برنج قهوه ای به جای سفید به کاهش گلوکز خون و سطح انسولین ناشتا کمک می کند. همه اینها سطح انرژی را تثبیت می کند، از هوس ها جلوگیری می کند و ممکن است به مدیریت وزن کمک کند.

 

تصویر برنج سفید کمتر واضح است، با برخی از مطالعات نشان می دهد افزایش وزن و به ویژه چربی شکم افزایش می یابد، در حالی که مطالعات دیگر هیچ ارتباطی را نشان نمی دهند. با این حال، تصور می‌شود که مصرف منظم برنج سفید ممکن است منجر به افزایش سطح قند خون شود که در طول زمان ممکن است خطر ابتلا به سندرم متابولیک از جمله افزایش وزن را افزایش دهد.

 

۲- برنج دارای سبوس یا همان قهوه ای باعث جلوگیری از برخی بیماری ها میشود

 

برنج قهوه ای لایه سبوس را حفظ می کند و به همین دلیل حاوی ترکیبات محافظی به نام فلاونوئیدها است که نمونه هایی از آنها شامل آپیژنین و کورستین است. این ترکیبات نقش مهمی در محافظت در برابر بیماری دارند. مطالعات متعدد نشان می دهد که مصرف غلات کامل مانند برنج قهوه ای در رژیم غذایی با کاهش خطر بیماری هایی مانند بیماری قلبی، بعضی از سرطان ها مانند سرطان معده و پانکراس و همچنین دیابت نوع دوم مرتبط هست.

جالب است بدانید که دستگاه شالی کوب هم میتواند خروجی برنج قهوه ای همراه با فیبر و سبوس داشته باشد.

 

۳- برنج سفید باعث افزایش انرژی و همچنین سطح گلیکوژن می باشد

 

ورزشکاران اغلب برنج سفید را به عنوان منبع انرژی ترجیح می دهند، مخصوصاً وقتی بعد از ورزش سوخت گیری می کنند. این به این دلیل است که کربوهیدرات های تصفیه شده، مانند برنج سفید، منبعی از کربوهیدرات سریع و در دسترس هستند که برای جبران گلیکوژن ماهیچه ها پس از فعالیت بدنی مورد نیاز است.

برای تهیه برنج سفید باید پوسته رویی برنج جدا شود در دستگاه شالی کوب این فرایند انجام می شود بدون انکه برنج بشکند و خواصش را از دست بدهد.

 

۴-برنج سفید دارای هضم آسان تری می باشد

برنج سفید به راحتی هضم می شود، فیبر کمی دارد و زمانی که به درستی پخته و سرو شود بعید است که باعث ناراحتی معده شود. ممکن است برای کسانی که از سوزش سر دل یا حالت تهوع و همچنین در طول شعله‌ ور شدن بیماری‌هایی مانند دیورتیکولیت و بیماری کرون رنج می‌برند، مفید باشد.

به همین علت برنج قهوه ای بیشتر شما را سیر نگه میدارد زیرا دارای سبوس و هضم سخت تری است اما با کمک دستگاه شالی کوب شما میتوانید برنج سفید سالم و همراه با خواص را داشته باشید.

دستگاه شالی کوب

۵-این یک دانه بدون گلوتن است

برنج از آنجایی که به طور طبیعی فاقد گلوتن است، یک گزینه ارزشمند برای مبتلایان به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک است. نوع قهوه ای و غلات کامل به ویژه مفید است زیرا فیبر نامحلول را تامین می کند که عملکرد گوارشی را تقویت می کند و باکتری های مفید روده را که برای سلامتی بسیار مهم هستند، “سوخت” می کند.

برنج چیست؟

آیا برنج برای همه بی خطر است؟

برنج یک نوع  غذای  مهم است. ولی با این حال که برنج غذای اصلی میباشد ، تحقیقات نشان میدهد که  آن  با آلودگی آرسنیک در ارتباط می‌باشد، که سطح بالای آرسنیک، در یک دوره ، با افزایش  بیماری سرطان و قلب مرتبط است. تجمع آرسنیک در قسمت سبوس دانه بیشتر است، به این معنی که برنج سبوس دار ممکن است به طور بالقوه دارای مقادیر بیشتری از این آلاینده فلز سنگین نسبت به برنج سفید باشد.

دستگاه شالی کوب

برای سفید کردن برنج چند مرحله وجود دارد از جمله شستن.خشک کردن.پوست کندن و … که همگی در یک دستگاه شالی کوب انجام خواهد شد .

 

با توجه به وزن بدن کوچکتر آنها، قرار گرفتن در معرض آرسنیک نگرانی بیشتری برای کودکان دارد. احتمال این خطر با انتخاب کردن غذا ها ی محدود و این  نکته اساسی که بسیاری از غذا ها مخصوصا غذاهای ما ایرانی ها بر پایه ی برنج میباشد را افزایش میدهد. به این علت است که برای مصرف شیر برنج برای کودکان زیر ۵ سال بهتر است خود داری کنید.

 

برخی از نکات مفید آشپزخانه ممکن است به کاهش سطوح آرسنیک کمک کند، مانند شستن برنج قبل از استفاده و استفاده از حجم زیاد آب برای برنج هنگام پختن. گفته می شود، مصرف برنج در حد اعتدال به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متنوع و متعادل نباید برای اکثر مردم مشکلی ایجاد کند.

یکی از انتظارات مشتریان دستگاه شالی کوبی این است که برنج سالم و بدون شکستگی باشد .که در واقع در دستگاه شالی کوب تمام مراحل با ظرافت انجام شده برای همین به برنج اسیبی وارد نخواهد شد. دستگاه شالی کوب شرکت بتین دارای ضمانت کتبی و ۱۰ ساله می باشد.

دستگاه شالی کوبی

 

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه