چرا انسان باید رشد کند؟

2 سال پیش
چرا انسان باید رشد کند

در این مطلب قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم که چرا انسان باید رشد کند؟ چه عواملی به رشد و پیشرفت انسان کمک می‌کنند؟ و از همه مهم‌تر کوچینگ چیست و چه نقشی در رشد و تکامل دارد؟

اگر به دنبال رشد فردی و اجتماعی هستید و مصمم هستید به تمام اهداف و خواسته‌های‌تان در زندگی دست پیدا کنید، سایت memariezendegi.com در این زمینه به شما کمک بسزایی می‌کند. در ادامه ما را همراهی کنید تا به پاسخ این سوالات برسید.

رابطه ضریب هوشی و رشد

برخی از افراد، دلیل رسیدن به موفقیت را تنها ضریب هوشی بالا می‌دانند و اعتقاد دارند تنها افراد بااستعداد و با ضریب هوشی بالا می‌توانند به اهداف و خواسته‌های‌‌شان دست پیدا کنند. اگر شما نیز این دیدگاه را دارید، باید بدانید که سخت در اشتباه هستید.

برای اثبات این موضوع، در طی یک تحقیق، از ۱۰۰۰ نفر تست استاندارد تعیین ضریب هوشی گرفته شد. در این تحقیق ثابت شد که ضریب هوشی باهوش‌ترین فرد این گروه از کسی که ضریب هوشی پایین‌تری داشت، تنها ۲٫۵ برابر بیشتر بود. اما بررسی درآمدها نتیجه شگفت‌انگیزی در پی داشت. پردرآمدترین فرد گروه، ۱۰۰ برابر بیشتر از کم‌درآمدترین فرد درآمد داشت و نه پردرآمدترین فرد، بالاترین ضریب هوشی را داشت و نه کم‌درآمدترین فرد، پایین‌ترین ضریب هوشی را.

منکر نیستیم که برخورداری از استعداد طبیعی با سطح موفقیت فرد رابطه‌ای ندارد، اما این تنها عامل موفقیت نیست. بلکه عوامل دیگری مانند بُعد شخصیتی، تلاش و پشتکار فراوان، علاقه به یادگیری و آموزش، مدیریت زمان، برنامه‌ریزی هدفمند، توانایی برقراری ارتباط با دیگران و… نیز در این زمینه نقش اساسی ایفا می‌کنند و نباید از آن‌ها غافل شد. اگر قصد دارید به موفقیت برسید، باید برای رشد و پیشرفت تلاش کنید.

توجه به کوچک‌ترین نکات

باید به این نکته مهم در رسیدن به اهداف و خواسته‌های‌تان توجه کنید که کوچک‌ترین توانایی در شما می‌تواند باعث تمایزتان از دیگران شود و در مقابل بی‌توجهی به کوچک‌ترین نقطه ضعف و تصمیم‌گیری اشتباه نیز می‌تواند مشکلات و چالش‌های زیادی برای‌تان ایجاد کند.

برای پی بردن به کوچک‌ترین تفاوت‌ها و رشد چشم‌گیر به این مثال توجه کنید. اگر در مسابقات دو و میدانی، اختلاف نفر اول و نفر دوم تنها نیم‌متر باشد (به اندازه یک گام)، نفر اول چندین برابر بیشتر از نفر دوم جایزه می‌گیرد اما نمی‌توان گفت که سرعت نفر اول نیز از نفر دوم چندین برابر بیشتر است.

بنابراین می‌توان به جرات گفت که هر انسانی برای رسیدن به اهداف و خواسته‌هایش، همواره باید در حال رشد و پیشرفت باشد و نهایت تلاش خود را به کار بگیرید. اگر به دنبال راهکارهایی برای رشد و پیشرفت هستید، ادامه مقاله را حتما مطالعه کنید.

تلاش کردن برای رسیدن به بهترین ها

اهمیت رشد و پیشرفت

چرا برخی از انسان‌ها از دیگران موفق‌تر و ثروتمندتر هستند و برخی دیگر در تمام طول زندگی درجا می‌زنند و به جایی نمی‌رسند؟ پاسخ این سوال، تفاوت در میزان رشد آن‌ها است.

توجه به رشد و پیشرفت باعث می‌شود تا:

 • به درآمد و جایگاه دلخواه‌تان دست پیدا کنید،
 • از نظر شخصیتی به فردی کامل و قابل احترام تبدیل شوید،
 • مثبت‌اندیش و خوش‌بین شوید،
 • در برقراری ارتباط با دیگران موفق عمل کنید،
 • خودتان را دوست داشته باشید،
 • در زندگی به رضایت درونی برسید،
 • و بهترین‌ها برای‌تان اتفاق بیافتد.

فراموش نکنید که رشد کردن در تمامی جنبه‌های زندگی لازمه رسیدن به موفقیت است. برای مثال فردی را تصور کنید که تنها به فکر رشد کسب و کارش است و برای آن ساعت‌ها و روزها تلاش می‌کند، اما در پایان با وجود موفقیت در کسب و کارش متوجه می‌شود که در زندگی خانوادگی موفق نبوده و یا به سلامتی خود توجه زیادی نداشته.

بنابراین باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که شاهد رشد و موفقیت در تمام جنبه‌های زندگی خود باشید از جمله: علایق فردی، معنوی، جایگاه اجتماعی، خانواده، سلامتی و کسب و کار.

راه های رسیدن به رشد شخصی در زندگی

راهکارهایی که ما را به رشد چشم‌گیری می‌رسانند

راهکارهایی که در ادامه بیان شده‌اند، شما را به موفقیتی که انتظار دارید، می‌رسانند.

۱)مهم‌ترین مسئله این است که باورهای ذهنی‌تان را بشناسید و باورهای محدودکننده و منفی را دور بریزید. زیرا این نوع باورها، بزرگ‌ترین مانع شما برای رسیدن به موفقیت هستند. باید توجه کنید که باورها با شما متولد نمی‌شوند، بلکه در طول زندگی آن‌ها را از رفتار و عملکرد دیگران و محیط اطراف‌تان گرفته‌اید، با این دیدگاه می‌توانید راحت‌تر آن‌ها را کنار بگذارید.

۲)در مرحله دوم باید فکرتان را تغییر دهید و متفاوت بیاندیشید. برای این‌که بدانید به تغییر تفکر احتیاج دارید یا نه، کافی است به اطراف‌تان نگاه کنید، به کسانی که با آن‌ها رفت و آمد دارید، به شرایط کار و میزان درآمدتان و… . سپس به این فکر کنید که آیا این همان زندگی است که انتظارش را داشتید؟ اگر پاسخ‌تان منفی است، باید فکرتان تغییر کند. زیرا محیط بیرونی شما منعکس‌کننده محیط درونی‌تان است و نمی‌توانید از این واقعیت مهم فرار کنید.

۳)بدانید که چه می‌خواهید تا بتوانید در مسیر درست قدم بگذارید. برای شروع در ابتدا باید ارزش‌های‌تان را بشناسید و بدانید چه چیزهایی برای‌تان مهم است و سپس اهدافی قابل‌دسترس با توجه به توانایی‌ها و مهارت‌های‌تان انتخاب کنید.

۴)عادت‌های منفی خود را بشناسید و برای ترک و جایگزین کردن‌شان اقدام کنید. باید همواره به یاد داشته باشید که با عادت‌های فعلی‌تان نمی‌توانید تغییراتی در زندگی‌تان ایجاد کنید که اگر غیر از این بود، تا الان به جایگاه دلخواه‌تان رسیده بودید.

۵)اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید تا شجاعت انجام هر کاری را به دست آورید. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا ترس از شکست را کنار بگذارید و به این باور برسید که هیچ کاری برای شما غیرممکن نیست. برای افزایش اعتماد به نفس:

 • خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان احترام بگذارید،
 • استعدادها و توانایی‌های‌تان را بپذیرید،
 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید،
 • کمال‌گرایی را از ذهن‌تان دور کنید،
 • و از همه مهم‌تر وانمود کنید که فردی با اعتماد به نفس هستید.

۶)سخت‌کوش و پرتلاش باشید. در این راه به گفته و توصیه برایان تریسی، نویسنده و سخنران انگیزشی، توجه کنید: «تلاش و کار فراوان، مخرج مشترک میلیونرها و میلیاردرهای خودساخته و انسان‌های موفق است. چیزی به اندازه تلاش فراوان و سخت‌کوشی شما را شهره خاص و عام نمی‌کند. باید زودتر از ساعت، کار رسمی را شروع کنید و دیرتر از ساعت پایان کار روزانه، کارتان را تمام کنید. موفق‌ها همیشه بیش از انتظاری که از آن‌ها می‌رود، کار می‌کنند.»

۷)مسئولیت ۱۰۰درصد کارهای‌تان را بپذیرید و از شکایت کردن، سرزنش کردن، توجیح کردن و بهانه آوردن پرهیز کنید. پذیرفتن مسئولیت به شما کمک می‌کند تا شرایط موجود را بپذیرید و برای بهبود بخشیدن به آن تلاش کنید.

تسریع در روند رشد با کوچینگ

تسریع در روند رشد با کوچینگ

اگر تمایل دارید در زندگی، سریع‌تر به رشد و پیشرفت برسید، بهترین راهکار این است که یک کوچ در کنارتان داشته باشید. بسیاری از افراد با کوچ و کوچینگ ناآشنا هستند در صورتی‌که یکی از عوامل رسیدن به موفقیت، انتخاب کوچ مناسب است.

قبل از انتخاب کوچ باید بدانید که کوچینگ چیست. به زبان ساده، کوچینگ فرآیندی است که به افراد کمک می‌کند با رسیدن به خودآگاهی و خودشناسی، خودشان راه صحیح موفقیت را پیدا کنند. به فردی که این فرآیند را رهبری می‌کند و با پرسیدن سوالات هدف‌دار، مراجع را به خودشناسی می‌رساند، کوچ گویند.

کوچینگ انواع مختلفی دارد که با انتخاب صحیح می‌توانید موفق‌تر عمل کنید، از جمله: کوچینگ شغلی، کوچینگ تحصیلی، کوچینگ سلامت، کوچینگ ورزشی، کوچینگ کسب و کار، کوچینگ عملکرد، کوچینگ رابطه و… .

لازم است در ابتدا مسائل و مشکلاتی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنید را بشناسید تا بتوانید با مراجعه به یک کوچ مناسب به رشد خود کمک کنید. از طرف دیگر نیز مطمئن باشید که با شرکت در جلسات کوچینگ می‌توانید تمامی راهکارهای بیان شده در بخش قبل را به بهترین شکل کسب کنید. زیرا خودشناسی در به دست آوردن نتایج مثبت اهمیت بسزایی دارد.

برای مثال اگر قصد دارید اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید، شناخت توانایی‌ها، استعدادها و مهارت‌های‌تان در این امر نقش مهمی خواهند داشت. حتی می‌توانید با شناخت خود در تغییر تفکر نیز موفق‌‌تر عمل کنید.

برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت، نهایت تلاش‌تان را به کار بگیرید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه