آموزش اسمبل کامپیوتر 

2 سال پیش
اسمبل کامپیوتر

آموزش اسمبل کامپیوتر برای کسانی که قصد دارند سیستم PC خانگی برای خودشان جمع کنند و لذت لگوبازی بزرگ سالانه را تجربه کنند جذاب خواهد بود. اسمبل کردن و یا به اصطلاح سیستم را جمع کردن در کامپیوترهای خانگی، برای کسانی که کمی اطلاعات سخت افزاری دارند هم امکان پذیر است.

در صورتی که بتوان قطعات مختلف سیستم را با کیفیت های مورد نظر و مناسب ترین قیمت جمع آوری کرد و به درستی اسمبل نمود، این کار می تواند در عین رقم زدن یک سیستم قدرتمند و دلخواه در هزینه های شما نیز صرفه جویی ایجاد کند. بگذارید ببینیم منظور از اسمبل کردن دقیقا چیست و چه قطعاتی را چگونه باید کنار هم قرار دهیم که بتوانیم یک کامپیوتر را اسمبل کنیم.

منظور از اسمبل کامپیوتر چیست؟

اسمبل (assemble) در لغت به معنای “سرهم کردن” و مساوی واژه مونتاژ است. اگر شما قطعات داخل کیس یک کامپیوتر از قبیل، مادربورد، CPU، کارت گرافیک، کارت حافظه و … را به درستی و در هماهنگی کنار هم قرار دهید، در نهایت لذت روشن کردن کامپیوتری را که شما به نوعی خودتان آن را ساختید، خواهید برد. اما خب این کار هم مانند هر حرکت دیگری نیاز به آموزش، آگاهی و البته تمرین دارد. در صورتی که اشتباهی در انتخاب قطعات و هماهنگی آنها با هم رخ بدهد و یا قطعه ای در جای درست قرار نگیرد، اسمبل کردن کامپیوتر توسط شما با شکست مواجه خواهد شد و هزینه هایی که برای خرید قطعات کامپیوتر کرده اید نیز به احتمال زیاد سوخت می شود و یا دچار خرج دوباره می شوید.

آشنای با قطعات کامپیوتر

آشنایی با قطعات کامپیوتر اولین قدم شما برای آموزش اسمبل کامپیوتر است. باید بدانید دقیقا چه اجزایی را باید بخرید و دور خود جمع کنید و پس از آن به سراغ این بروید که این اجزا را چطور به هم متصل کنید. قطعات اصلی کامپیوتر شامل مادربورد، پردازنده یا همان CPU، کارت گرافیک، هاردیسک، فن پردازنده، کیس و … است.

مادربُرد (MotherBoard) یا بُرد اصلی

مادربرد همان ‌طور که از نام آن هم مشخص است قطعه و یا برد اصلی در کامپیوتر است. کارکرد اصلی این قطعه اتصال و در کنار هم قرار دادن دیگر قطعات از قبیل cpu، کارت گرافیک، حافظه رم و … و همچنین یکپارچه و  همگام نمودن (سنکرون سازی) این قطعات با یکدیگر است.

اگر قطعات مختلف که بر روی مادربرد به یکدیگر متصل شده ‌اند به‌ صورت صحیح و دارای انسجام و هماهنگی قرار گرفته باشند، سیستم کارکرد مناسب و قدرتمندی خواهد داشت. بر روی مادربرد سوکت هایی وجود دارد که به آن‌ ها اسلات می‌گویند. به وسیله این اسلات ها شما می ‌توانید کارت گرافیک، کارت حافظه، کارت شبکه (Lan)،کارت صوتی و … را روی برد قرار دهید. پس خرید مادربرد مناسب یکی از مهمترین قسمت های اسمبل کامپیوتر می باشد.

CPU یا پردازنده مرکزی

CPU  (سی پی یو) یا پردازنده مرکزی در کامپیوتر وظیفه پردازش اطلاعات را دارد و به نوعی مغز متفکر سیستم شما است. پین هایی که بر روی سی پی یوها قرار دارند در ارتباط با هر نوع مادربرد متفاوت هستند؛ در نتیجه شما باید CPU سیستم خود را بسته به مادربردی که تهیه می‌کنید خریداری نمایید. محل قرارگیری CPU بر روی مادربرد، یک بخش مربعی ‌شکل برجسته می ‌باشد که پردازنده را در جای خود به‌ صورت ثابت نگه می ‌دارد. سی پی یوهای از نوع اینتل در بخش ‌های کناری دارای ۲ شکاف هستند که این کمک می کند شما به ‌راحتی بتوانید جای قرارگیری صحیح پردازنده را تشخیص دهید.

 حافظه ذخیره سازی

از دیگر بخش ‌های مهم یک کامپیوترحافظه ذخیره سازی است که برای ذخیره کردن داده‌های دائمی در دو نوع  HDD یا SSD می ‌باشد. حافظه HDD نسبت‌به نوع SSD سرعت کمتری دارد و با استفاده از سیم های SATA به مادربرد اتصال پیدا می‌ کند. اما نوع SSD که سرعت بالاتر و البته قیمت بالاتری هم دارد، دارای دیسک چرخان نمی ‌باشد و برای ذخیره اطلاعات از حافظه فلش استفاده می‌کند.

فن خنک کننده

از بخش‌های دیگری است که شما حین اسمبل کامپیوتر باید آن را روی سیستم نصب کنید فن است. قطعا می دانید که کامپیوترها درطول کار خود داغ می‌ شوند و فن ‌های پردازنده کمک می کنند که CPU یا همان مغز متفکر کامپیوتر خنک شود. این خنک شدن باعث می ‌شود راندمان و البته طول عمر پردازنده بالاتر برود. دقت کنید که انتخاب یک فن مناسب به منزله‌ محافظت بهتر از سیستم کامپیوتر شما است.

کارت گرافیک

کارت گرافیک از قطعات اصلی و البته گران ‌قیمت در کامپیوتر است. دقت کنید که حجم کارت گرافیک از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین حین خرید آن، دیگر موارد مثل رم پردازنده یا نوع پردازنده گرافیکی آن را نیز به دقت بررسی کنید. بهتر این است که ابتدا کارت گرافیک را نصب کنید سپس کارت های دیگر را؛ در این صورت احتمال به مشکل برخوردن حین نصب کمتر خواهد بود.

کیس کامپیوتر

کیس همان بدنه یا بخش خارجی سیستم کامپیوتر است که قطعات نام ‌برده ‌شده روی آن قرار می‌ گیرند. شما باید یک کیس مناسب انتخاب کنید که متناسب با قطعات باشد و همچنین مقاوم بوده و از ورود گرد و خاک، نویزهای مزاحم و وارد آمدن ضربه به بخش های داخلی جلوگیری نماید.

سازگاری قطعات با یکدیگر

سازگاری قطعات با یکدیگر در اسمبل کامپیوتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ممکن است که شما به ‌صورت جداگانه قطعه‌ های بسیار خوب و قدرتمندی تهیه کنید؛ اما یا حین مونتاژ کردن قطعات دچار مشکل شوید و یا و پس ‌از نصب آن ‌ها کامپیوتر شما روشن نشود (یا حتی روشن شود اما با مشکلاتی مواجه باشد).

این دلایل سبب می‌شوند که ‌دقت در همخوانی و سازگاری قطعات در اسمبل کردن کامپیوتر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. قطعا این کار در دفعات اول سخت و پیچیده به ‌نظر خواهد آمد و شما را با این ترس روبه رو خواهد کرد که نکند سرمایه‌تان هدر برود. اما راه ‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید از هماهنگی قطعات مطمئن شوید.

یکی از این راه‌ها ابزارهای آنلاین هستند. ابزارهایی که شما می‌توانید برای انتخاب قطعات کامپیوتر از آن‌ها کمک بگیرید و به شما می‌گویند که مثلاً براساس انتخاب یک نوع پردازنده یا مادربرد خاص دیگر قطعات سازگار با آن‌ها کدام است.

وب‌سایت ها و یا اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند به شما این خدمت را ارائه دهند هم ازلحاظ سازگاری و هم از لحاظ برآورد قیمت می‌توانند کمک‌کننده باشند. همچنین بازی های کامپیوتری وجود دارند که به شما اجازه می دهند صفر تا صد اسمبل یک کامپیوتر را به صورت شبیه سازی شده انجام دهید و این باعث می شود قبل از آن که به صورت فیزیکی و با صرف هزینه این کار را انجام دهید، به خوبی تمرین کنید.

اسمبل کامپیوتر

ابزارهای مورد استفاده در اسمبل

ابزارهای مورد استفاده در اسمبل کامپیوتر به ‌غیر از قطعات اصلی گفته شده و بخش هایی مثل حافظه رم، منبع تغذیه، هارد دیسک و پیچ و مهره‌ها، شامل پیچ‌ گوشتی، کاتر، سیم لخت کن، چاقو، آچار، بند پایه برای زمین کردن خودتان، چراغ‌قوه و … می‌باشد. شما باید بند پایه را برای زمین کردن خودتان استفاده کنید تا الکتریسیته ساکن بدنتان به اجزای داخلی کامپیوتر آسیب وارد ننمایند.

سوالات متداول

چطور قطعات سازگار باهم در اسمبل کامپیوتر را پیدا کنم؟

از جمله راه های مطمئن و کاربردی استفاده از ابزارهای آنلاین و وبسایت هایی است که با انتخاب یکی از قطعات اصلی به شما تجهیزات همخوان آن را معرفی می کنند. تحقیق به صورت حضور فیزیکی در بازار این تجهیزات نیز می تواند کمی سخت تر اما کمک کننده باشد.

چگونه می توان قبل از صرف هزینه و خرید قطعات، اسمبل کامپیوتر را یاد گرفت؟

استفاده از بازی ها و اپلیکیشن های شبیه سازی که اجازه می دهند شما تجربه اسمبل کامپیوتر را به صورت مجازی داشته باشید، بسیار کمک کننده هستند. آموزش های حضوری و گذران یک دوره کوتاه مدت هم بد نیست و قطعا نکات ریز و درشت بیشتری را خواهید آموخت.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه