آیا واقعا گفتاردرمانی و یا کاردرمانی موثر است؟

2 سال پیش
گفتار درمانی

گفتاردرمانی یکی از شاخه های توانبخشی است که با نام پاتولوژی گفتار و زبان هم شناخته می شود. شاید شما در بین فامیل، دوستان یا اطرافیان افرادی را دیده باشید که دچار لکنت زبان هستند و به خوبی نمی توانند صحبت کنند. اگر به اطراف خود دقت کنید، متوجه افرادی می شوید که به دلایل مختلف نمی توانند با مردم و محیط پیرامون خود ارتباط برقرار کنند. چنین افرادی با اختلالات گفتار و زبان مواجه هستند. این مسئله باعث می شود تا اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و از حضور در دورهمی ها و اجتماع خودداری نمایند. اما برای رفع این مشکلات چه باید کرد؟ گفتاردرمانی می تواند به این افراد کمک کند. هدف از گفتاردرمانی، شناسایی این اختلالات و کمک به درمان آنها است. گفتاردرمانی تهرانپارس تلاش می کند تا از طریق بهبود توانایی های ارتباطی این افراد به آنها کمک کند تا به شرایط عادی زندگی بازگردند. اگر برای رفع مشکل این افراد اقدامی نشود، زیان های جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

چرا باید به گفتاردرمانی مراجعه کنیم؟

انسان ها به صورت ذاتی موجوداتی اجتماعی هستند و نیاز به صحبت کردن و برقراری ارتباط با اطرافیان خود دارند. اگر نتوانند این نیاز خود را برطرف کنند، از نظر عاطفی و روانی دچار مشکل می شوند. این مشکل فقط مختص فرد نیست و اثرات منفی بر روی اطرافیان وی دارد.

کودکان و بزرگسالانی که اختلالات زبان و گفتار آنها رفع نشود، عزت نفس خود را از دست می دهند. چنین کودکانی توسط همسالان خود مورد تمسخر قرار می گیرند. این روند ادامه می یابد و در سنین بزرگسالی هم فرد نمی تواند در دانشگاه، محل کار و زندگی ارتباط خوبی با اطرافیان برقرار نماید. یعنی مشکل فرد بر روی تمام ابعاد زندگی اجتماعی تاثیر می گذارد. البته باید توجه داشته باشید که خدمات گفتار درمانی برای کودکان، بزرگسالان و حتی افراد بیماری است که قادر نیستند با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنند. با استفاده از این خدمات می توانید اختلالات مربوط به خواندن و نوشتن، درک حروف، تشخیص صداها، لکنت و … را رفع کنید. علاوه بر این به افراد بزرگسالی که به دلایل مختلف مانند سکته یا ضربه به سر، توانایی گفتار خود را از دست داده اند و قادر به درک صحبت دیگران و حتی بلع نیستند، کمک می کند تا بتوانند راحت تر ارتباط برقرار کنند. به یاد داشته باشید که اگر سریعتر برای گفتاردرمانی مراجعه نمایید، روند درمان کوتاه تر می شود. گفتاردرمانی در شرق تهران به تمام افرادی که دچار اختلالات زبان، گفتار و بلع هستند کمک می کند تا برای بهبود شرایط زندگی خود از تمام توانایی هایشان استفاده کنند.

با استفاده از گفتاردرمانی چه مشکلاتی را می توان برطرف نمود؟

گفتاردرمانی در حیطه های مختلفی مانند لکنت زبان، اختلالات یادگیری، آسیب شنوایی، اختلالات صدا، شکاف کام و لب، بیش فعالی، اوتیسم، کم توانی ذهنی، بلع، آفازی (زبان پریشی) و … می تواند به مراجعین کمک کند.

آیا واقعا گفتاردرمانی موثر است؟

این سوالی است که در ذهن برخی از افراد وجود دارد. در پاسخ باید گفت که گفتاردرمانی یکی از شاخه های علم پزشکی می باشد و به عنوان یک رشته ی معتبر و پر بازده در جهان شناخته می شود. میزان تاثیر این روش درمانی برای همه افراد یکسان نیست. این امر به سن مراجعه کننده، نوع و شدت مشکل، انگیزه فرد برای بهبودی و میزان همکاری اطرافیان او بستگی دارد. توجه کنید که مراجعه به موقع موجب می شود تا فرد سریعتر درمان شود. بنابراین، در صورتی که با مشکلات زبان و گفتار مواجه شدید، بهترین کار این است که در اولین فرصت برای درمان اقدام نمایید.

کاردرمانی چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

کاردرمانی یکی از شاخه های علوم پزشکی است که می تواند بر تمام ابعاد جسمی و روحی افراد تاثیر بگذارد. هدف از کاردرمانی این است که مراجع بتواند کارهای روزمره خود را به صورت مستقل و بدون نیاز به اطرافیان انجام دهد. البته این تنها هدف کاردرمانی نیست. این رشته به دنبال تقویت مهارت های فرد برای زندگی مستقل، بهبود مهارت های اجتماعی، ارتقاء سطح سلامت جامعه، افزایش تمرکز و توجه، بهبود حافظه و … می باشد.

چه کسانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

به طور کلی تمام افرادی که نمی توانند امور روزمره خود را به صورت مستقل انجام دهند، می توانند از خدمات کاردرمانی استفاده کنند. این خدمات در زمینه بهبود اختلالات جسمی و ذهنی به مراجعین کمک می کنند. افرادی که دچار اختلالات جسمی مانند ام اس، پارکینسون، ضایعات تاندونی، سوختگی و … هستند و نیز کودکانی که تاخیر حرکتی دارند یا از اختلالاتی مانند صافی کف پا و گردن کجی رنج می برند، می توانند برای درمان به کاردرمانی تهرانپارس مراجعه کنند. علاوه براین تمامی کودکان و بزرگسالانی که درگیر اختلالات ذهنی مانند بیش فعالی، فوبیا، هذیان گفتن، اسکیزوفرنی و سایر مشکلات رفتاری هستند با کمک این خدمات می توانند گام مهمی در جهت بهبود شرایط زندگی خود بردارند.

این خدمات می توانند به طیف وسیعی از بیماران کمک کنند تا زندگی بهتری داشته باشند. از کودکانی که دچار ناتوانی های مادرزادی هستند تا افرادی که سلامت خود را در اثر حوادث رانندگی و شغلی از دست داده اند، می توانند برای رفع مشکلات خود به مراکز کاردرمانی مراجعه نمایند.

کاردرمانی برای چه سنی مناسب است؟

برخی از افراد تصور می کنند که کاردرمانی فقط برای کودکان است. در حالی که این یک تصور اشتباه است. کاردرمانی مختص سن خاصی نیست و افراد در هر سنی می توانند از این خدمات استفاده کنند. این خدمات برای نوازدانی که دچار ناتوانی مادرزادی هستند یا کودکان و بزرگسالانی که قادر به انجام امور روزمره خود نیستند، مفید می باشند. حتی در مواردی که فرد به هر دلیلی توانایی خود را از دست داده است، می تواند برای ارتقاء سطح کیفی زندگی خود از خدمات کاردرمانی بهره ببرد. کاردرمانی در شرق تهران با توجه به شرایط فرد مراجعه کننده، یک برنامه مناسب و هدفمند برای وی تنظیم می کند تا فرد بتواند از طریق بهبود توانایی های خود، زندگی بهتری را تجربه کند.

اگر نیاز به گفتاردرمانی و کاردرمانی در شرق تهران و یا تهرانپارس دارید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

https://omideshargh.ir/

 

اگر در خانواده یا اطرافیان خود افرادی وجود دارند که دچار اختلالات زبان و گفتار هستند یا به علل مادرزادی، تصادف، حوادث شغلی و … نمی توانند امور روزمره خود را انجام دهند، به آنها پیشنهاد کنید تا هر چه سریع تر برای بهبود وضعیت خود اقدام نمایند. در حال حاضر، مراکز گفتاردرمانی و کاردرمانی با بهره گیری از درمانگران ماهر می توانند به این افراد کمک کنند تا با تقویت توانایی های خود، شرایط بهتری داشته باشند.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه