عوامل مؤثر بر کیفیت میوه خشک چیست

2 هفته پیش
کیفیت میوه خشک

خشک‌کردن میوه‌ها به افزایش عمر مفید، به‌حداقل‌رساندن فساد و جلوگیری از رشد میکروب‌ها در میوه‌ها کمک می‌کند. بااین‌حال، خشک‌کردن به‌عنوان وسیله‌ای برای فراوری و نگهداری میوه‌ها، درصورتی‌که به‌درستی به کار گرفته نشود، می‌تواند اثرات نامطلوبی بر خواص کیفی میوه‌ها داشته باشد. پایداری میکروبیولوژیکی و کیفیت طعم، رنگ، مزه و… در میوه خشک شده بسیار حائز اهمیت است. اما سؤال اینجاست که ما به عنوان خریدارن میوه خشک عمده از کجا باید در مورد کیفیت و بهداشت میوه‌ها مطمئن باشیم و چگونه میوه خشک‌های مرغوب را از نامرغوب تشخیص هیم؟ یا اصلاً چه فاکتورهایی باعث نامرغوب شدن میوه خشک می‌شوند؟ ما در ادامه روش‌های تشخیص میوه خشک مرغوب از نامرغوب و دلایلی که باعث تولید میوه خشک نامرغوب می‌شوند را برای شما توضیح خواهیم داد و شما را برای خرید میوه خشک درجه یک و مرغوب راهنمایی خواهیم کرد

فاکتورهای تأثیر گذار بر کیفیت میوه خشک

۱.انتخاب میوه

کیفیت میوه خشک بستگی به کیفیت میوه تازه دارد. بهترین میوه‌های خشک از میوه‌های گوشتی که سرشار از مواد مغذی هستند تهیه می‌شوند. همچنین اگر از میوه‌های کرم خورده، میوه‌های هسته دار، میوه‌های بسیار رسیده و … برای خشک کردن استفاده شوند نتیجه نهایی مطلوب نخواهد بود؛ بنابراین سلامت میوه تازه بر کیفیت محصول نهایی تأثیر می‌گذارد.

۲.جداسازی و اسلایس کردن میوه

روش جداسازی، شستشو، و اسلایس کردن میوه قبل از خشک کردن نقش مهمی در کیفیت محصول نهایی دارد. اسلایس کردن بهداشتی، اتوماتیک و یکنواخت میوه در نهایت بر کیفیت میوه خشک شده تاثیر مستقیم دارد. وجود یا عدم وجود پوست هنگام خشک کردن نیز مهم است. برخی میوه‌ها را نباید با پوست خشک کرد زیرا تاثیر منفی بر طعم و کیفیت میوه خواهند گذاشت.

۳.روش خشک کردن

روش صحیح خشک کردن میوه نیز بر کیفیت محصول تأثیر دارد. استفاده از روش‌های خشک کردن نوین، استاندارد و بهداشتی باعث حفظ طعم، رنگ و مواد مغذی میوه می‌شود. تمیزی محیط و تجهیزات در هنگام خشک کردن و … را می توان از عوامل مهم و ضروری در کیفیت محصول دانست..

۴.میزان رطوبت محصول

میوه‌های خشک به دو صورت نیمه خشک و کاملاً خشک استفاده می‌شوند. معمولاً میوه‌های نیمه خشک به دلیل داشتن رطوبت بیشتر، ظاهر بهتری دارند، اما ماندگاری آنها کمتر است و نمی‌توان آنها را برای مدت طولانی نگهداری کرد. این در صورتی است که میوه‌های خشک به دلیل کمبود رطوبت ماندگاری بالایی دارند و از محصولات باکیفیت محسوب می‌شوند.

۵. بسته بندی بهداشتی و روش‌های نگهداری و توزیع

محیط ذخیره سازی میوه خشک نیز بر کیفیت آن تأثیر دارد. نگهداری و توزیع میوه در بسته بندی بهداشتی و در محیط خشک و مناسب و به دور از عوامل فاسد کننده باعث حفظ کیفیت محصول می‌شود. روش بسته بندی و توزیع یکی از عوامل مهم تعیین کننده کیفیت محصول است. در صورت استفاده از روش‌های اشتباه برای بسته بندی محصول، امکان آسیب رساندن به محصول و کاهش کیفیت محصول وجود دارد. همچنین در برخی موارد خشکبار بدون در نظر گرفتن نحوه بسته بندی به صورت فله به فروش می‌رسند که در این صورت امکان تماس حشرات و گرد و غبار با محصول و کاهش قابل توجه کیفیت محصول وجود دارد.

۶.عدم استفاده از مواد نگهدارنده و افزودنی‌های قندی و شیمیایی:

عدم استفاده از مواد نگهدارنده و افزودنی‌های مختلف باعث حفظ کیفیت و سلامت میوه خشک می‌شود.

به طور کلی، انتخاب مواد اولیه با کیفیت، استفاده از روش‌های مناسب برای تکه کردن و اسلایس کردن، استفاده از روش‌های خشک کردن مناسب، و حفظ میوه در بسته بندی مناسب میوه و نگهداری آن در شرایط مناسب از عوامل موثر بر کیفیت میوه خشک می‌باشند.

میوه خشک بی کیفیت یا مرغوب، چگونه تفاوت را تشخیص دهیم؟

خشک کردن میوه دارای اصول و قوانینی است که هر چه دقیق‌تر و بهتر ساخته شود محصول سلامت، کیفیت، و طعم و مزه بهتری خواهد داشت. برخی از شرکت‌ها بدون رعایت این اصول از میوه‌های بی کیفیت برای خشک کردن استفاده می‌کنند تا سود بیشتری کسب کنند که منجر به پایین آمدن کیفیت محصول می‌شود.

همچنین برخی از افراد میوه ها را با روش های صحیح خشک نمی کنند و یا از مواد شیمیایی در فرآیند خشک کردن استفاده می کنند تا میوه سریعتر خشک شود. میوه هایی که با مواد شیمیایی خشک می شوند صد البته ارگانیک نیستند و میوه های خشک بی کیفیتی هستند.

وجود تاییدیه بهداشت روی بسته بندی را چک کنید

برای اطمینان از کیفیت محصول تولیدی می‌توانید مواردی مانند وجود تاییدیه از وزارت بهداشت را در نظر بگیرید. با گواهی‌های بهداشتی می‌توانید از نوع خشک شدن، کیفیت میوه اولیه، سلامت محیط کار و در نهایت سلامت محصول اطمینان حاصل کنید.

به رنگ میوه خشک نگاه کنید

رنگ میوه باید کاملاً طبیعی باشد و در عین شفافیت طبیعی، حالت براقیت مصنوعی نیز نداشته باشد و گرد و خاک و حالت‌های کپکی نیز نداشته باشد.

کمی از میوه خشک بچشید

مزه و طعم میوه باید به اصطلاح شما را سرکیف بیاورد. طعم میوه خشک ارگانیک بسیار عالی است اما اگر احساس کردید شیرینی یا ترشی آن دلتان را می‌زند به احتمال زیاد افزودنی‌های طعم دهنده دارد. وجود طعم‌های تلخ نیز نشان از فساد میوه و وجود میکروارگانیسم‌های بیماری زا در آن است.

به قیافه میوه دقت کنید

به عنوان مثال فرض کنید قصد خرید انبه خشک شده دارید. برای خرید آن فقط به استعلام قیمت انبه خشک شده بسنده نکنید، بلکه به اسلایس‌های ان نیز دقت کنید. وجود ناهماهنگی در برش و اسلایس‌های دارای زدگی و بریدگی ممکن است مرغوبیت کافی را نداشته باشند. اسلایس‌ها باید یکدست و دارای ظاهر مطلوب باشند. این مسئله نشان دهنده پروسه تولید اتوماتیک و بهداشتی میوه است.

از کجا میوه خشک عمده مرغوب بخریم؟

پیشنهاد ما به شما خرید میوه خشک بهداشتی، سالم، خوشمزه و مرغوب از موژان است. پروسه تولید میوه خشک در موژان از انتخاب و گزینش میوه‌ها گرفته تا بسته بندی و توزیع آن‌ها، همگی مطابق با اصول بهداشتی و در بهترین شرایط ممکن است. برای استعلام قیمت میوه خشک عمده، میوه خشک بسته بندی، و استعلام قیمت انواع میوه خشک مخلوط و… از طریق لینک‌های ارتباطی با کارشناسان ما در موژان در تماس باشید.

mojan-co.com

موبایل: ۰۹۱۲۳۲۵۰۱۹۰

کارخانه: ۰۲۱۵۶۳۹۱۹۳۶

جناب آقای شعر باف مقدم

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه