ایده‌های خاص برای تزیین و چیدمان سفره هفت سین ۱۴۰۳

5 ماه پیش
تزیین و چیدمان سفره هفت سین

اگر شما هم از چیدمان‌های تکراری هفت سین خسته شده‌اید و به‌دنبال ایده‌های خاص و جدید هستید، پس این مقاله را اصلاً از دست ندهید و آن را تا انتها بخوانید. هفت سین که درواقع شامل ۷گ نماد با معانی خاص خودشان است، از زیباترین بازماندگان فرهنگ غنی پارسی به شمار می‌رود که از گذشته‌های دور تا امروز در دل‌های ایرانیان زنده مانده است و هر ساله در ایام نوروز، زینت‌بخش خانه‌های مردم این سرزمین کهن می‌شود.

در این مطلب قصد داریم به انواع مدل‌های چیدمان‌ و تزیین سفره هفت سین بپردازیم و هفت نماد آن را معرفی کنیم.

انواع مدل چیدمان سفره هفت سین

عید نوروز که همزمان با ماه فروردین آغاز می‌شود، یکی از عیدها و جشن‌های باستانی ایران است که نامش با هفت سین و سمبل‌های آن گره خورده است. هر سال پیش از رسیدن اولین روز بهار، مردم با شور و اشتیاق به تهیۀ وسایل هفت سین می‌پردازند تا با چیدن یک سفرۀ زیبا و استفاده از نمادهایی که هر کدام معنای نیکویی دارند، به استقبال سال جدید بروند.

چیدمان و تزیین سفره هفت سین در طول تاریخ بنابر ذوق هر فرد و سلیقۀ رایج هر دوره، متفاوت بوده است که در حال حاضر به‌طورکلی آن را می‌توان به ۲ نوع سنتی و مدرن تقسیم کرد.

هفت سین سنتی

ازآنجاکه سفرۀ هفت سین یادگاری از سنت و آیین گذشتگان است، یکی از محبوب‌ترین انواع چیدمان آن چیدمان سنتی است که در آن از پارچه‌ها و ظروفی استفاده می‌شود که برآمده از فرهنگ ایرانی‌اند. استفاده از پارچه‌های مخمل، ترمه یا پارچه‌هایی که در آن طرح‌های سنتی به‌کاررفته است، پارچه‌هایی با گلدوزی و تزئینات دست‌دوز در کنار ظرف‌هایی مثل ظروف سفالی یا سرامیکی و چینی از رایج‌ترین لوازم چیدن چنین سفره‌ای هستند.

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تزیین سفره هفت سین به‌سبک سنتی، استفاده از ست هفت سین چوبی است که با سمبل‌های هفت سین و روح طبیعتی که در آن‌ها جاری است، تناسب زیادی دارد و در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

C:\Users\F.Pour.s\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\MG_9297.jpg

هفت سین مدرن

در کنار سبک سنتی، تزیین سفره هفت سین به‌شکل مدرن نیز این روزها بسیار رایج شده است. سبک مدرن با سادگی ذاتی خود همراه است و به‌همین‌خاطر برای این چیدمان معمولاً از ظروف شیشه‌ای یا سرامیکی و کریستال ساده استفاده می‌شود و سعی بر این است که از هر سمبل هفت سین تنها یک عدد یا مقدار کمی در ظروف قرار بگیرد.

در چیدمان مدرن معمولاً از پارچۀ سفید بدون طرح استفاده می‌کنند یا از آن صرف‌نظر می‌شود و همۀ وسایل روی یک میز در گوشه‌ای از خانه قرار می‌گیرند. نکتۀ مهم دربارۀ هفت سین مدرن این است که می‌توان تم رنگی آن را با سایر وسایل خانه ست کرد و یک یا دو رنگ ساده را برای تزیین آن به کار برد.

سمبل‌های هفت سین

هفت سین را می‌توان مهم‌ترین نماد عید نوروز دانست که خودش از هفت سمبل تشکیل می‌شود. هر یک از این هفت سمبل که اکثرشان مواد طبیعی و خوراکی هستند، دارای معنایی هستند و وجه اشتراک همگی آن‌ها در ابتدای نامشان است که با حرف سین شروع می‌شوند. این هفت سمبل و معناهایشان عبارت‌اند از:

  • سبزه: مهم‌ترین و اصلی‌ترین سمبل هفت سین، سبزه است. معمولاً یکی دو هفته قبل از نوروز، مقداری از بذر گندم، عدس، ماش و… در ظرف مخصوص به‌شکل مرتب نمناک می‌شود تا جوانه بزند و سبز شود. این سبزه، نماد حیات و طراوت و تازگی‌ است و تولد دوباره را به یاد می‌آورد که با بهار و ماهیتش هماهنگی بسیاری دارد.
  • سیب: از دیگر نشانه‌های هفت سین، سیب سرخ است که این میوه به‌علت خواص و فواید زیادی که دارد از قدیم الایام نماد سلامتی و زیبایی بوده است و به همین دلیل به‌عنوان یکی از سین‌های هفت سین در سفرۀ نوروز حضور دارد.
  • سماق: سماق نام درختچه‌ای است که معمولا در مناطق کوهستانی رشد می‌کند و میوه‌های آن بعد از کوبیده‌شدن به شکل یک ادویه و چاشنی درمی‌آیند که از آن برای خوش‌طعم‌شدن غذاهای گوشتی مثل کباب استفاده می‌شود. این مادۀ خوش‌طعم، یکی دیگر از سین‌های سفرۀ هفت سین است که به‌عنوان نماد صبر و استقامت، شناخته می‌شود.
  • سنجد: از دیگر سمبل‌ها و نشانه‌های هفت سین، گیاه سنجد است که علاوه‌بر طعم خوب، مصرف درمانی نیز دارد و از خشک‌شدۀ این گیاه در سفرۀ هفت سین نیز استفاده می‌شود و نماد دانش و خرد است.
  • سمنو: سمنو یکی دیگر از سین‌های حاضر در سفرۀ عید نوروز است که از خوراک‌های قدیمی ایرانیان محسوب می‌شود. این خوراکی نیمه‌جامد و چسبنده، از جوانۀ گندم و آرد تهیه می‌شود و معمولا آن را قبل از نوروز می‌پزند و آماده می‌کنند. سمنو نماد قدرت و شجاعت است.
  • سیر: سیر از دیگر گیاهان پرخاصیت است که در سفرۀ هفت سین از آن استفاده می‌شود و نماد هوشیاری و رضایت تلقی می‌شود.
  • سکه: آخرین سین از هفت سین سفرۀ عید، سکه است که به‌عنوان نماد رزق و روزی استفاده می‌شود و در گذشته معمولاً آن را روی برنج که خود نماد دیگری از برکت است، قرار می‌دادند.

سوالات متداول

بهترین نوع سفرۀ هفت سین کدام است؟

سفره هفت سین به‌طورکلی به دو دستۀ سنتی و مدرن تقسیم می‌شود که هرکس بنابر سلیقۀ خود می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند و بهترین و بدترینی وجود ندارد؛ اما بهترین مدل سفره هفت سین سنتی همان است که در آن از ظروف چوبی یا سفالی استفاده می‌شود و در سبک مدرن نیز هرچه سفره ساده‌تر باشد، شیک‌تر و زیباتر است.

در سفرۀ هفت سین از چه چیزهایی استفاده می‌شود؟

در هفت سین از هفت سمبل مشهور که با حرف سین شروع می‌شوند استفاده می‌کنند که عبارت‌اند از سبزه، سیب، سماق، سنجد، سمنو، سیر و سکه.

از چه چیزهایی برای تزیین سفره هفت سین استفاده کنیم؟

برای تزیین سفره هفت سین باید به سبک آن دقت کرد. در تزیین سفرۀ سنتی از چراغدان‌ها و جاشمعی‌های سنتی، پارچه‌های طرح ترمه و… استفاده می‌شود و در هفت سین مدرن از شمع‌ها و المان‌های مینیمال تا سادگی آن حفظ شود.

سخن پایانی

هفت سین یکی از زیباترین جلوه‌های عید باستانی نوروز است که در آن از هفت سمبل استفاده می‌شود. این ۷ سمبل که بیشترشان از طبیعت گرفته شده‌اند، هر یک معنا و تفسیر خاص خودشان را دارند و به‌دلایلی برای این سفره باستانی ایرانی استفاده می‌شوند. برای تزیین سفره هفت سین می‌توان از سبک‌های مختلفی استفاده کرد که هرکدام ظروف و ابزارهای خاص خودشان را دارند و هرکس می‌تواند براساس علاقۀ خود یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه