صادرات خُرد، راهکار طلایی برای رسیدن به درآمدِ دلاری

6 ماه پیش
صادرات خُرد

شرایط کسب و کار به گونه‌ای تغییر کرده است، که حتی افراد دارای شغل‌های اسم و رسم دار هم، به دنبال روش‌های تکمیلی و جانبی برای افزایش درآمد هستند. افزایش قیمت ارز که در نیمه دوم دهه ۹۰ با سرعت بالایی رخ داد، باعث شده است، صادرات را به شغلی جذاب برای همه تبدیل کند. اما شروعِ کارِ صادرات به دلیل موانع حقوقی نظیر کارت بازرگانی، ترخیص، قوانین کشور مقصد و همچنین حمل و نقل، منجر شده است که این کار برای همه ممکن نباشد. اما صادراتِ خرد یا همان Micro Export گزینه جذابی است که برای همه مقدور و ممکن است.

صادرات خُرد چیست؟

میکرو اکسپورت یا صادرات خرد به تک‌فروشی یا هما خرده‌فروشی کالا به افرادی در خارج از ایران اشاره دارد، که این کار از طریق فضای آنلاین رخ می‌دهد. به عبارتی، شما برای انجام کارِ صادرات خُرد باید موارد زیر را انجام دهید :

  • تامین محصول
  • مشتری‌یابی (بازاریابی)
  • دریافت پول (نقل و انتقال پول)
  • ارسال کالا (محصول فیزیکی یا تحویل محصول مجازی از طریق اینترنت)

حالا کافی است ما برای هر کدام از این‌ها راهکارهایی ارائه کنیم تا شما بتوانید کارِ صادرات خُرد خود را شروع کنید. نکته اول این‌که حتی در انجامِ کارهای ساده هم قطعاً دریافت مشاوره، احتمال خطا و شکست را کاهش میدهد، لذا پیشنهاد اول ما دریافت مشاوره صادرات است. اما در ادامه برای باقی مواردی که اشاره شد هم راهکارهایی ارائه می‌دهیم:

تامین محصول : این ساده‌ترین قسمتِ کار است. اگر شما کالای درست و خوبی را انتخاب کرده باشید، با توجه به فاصله قیمتی زیادی که بین ایران و کشورهای دیگر دنیا خصوصاً آمریکا و اروپا وجود دارد، به راحتی کالا را در ایران تامین می‌کنید. سایت irexportex.com در این زمینه اطلاعات خوبی را به شما می‌دهد.

مشتری‌یابی : باید کار دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) را انجام دهید. سئو، تبلیغات بنری، تبلیغات اینستاگرامی و لینکدینی از مهمترین کارهایی است که اینجا باید انجام شود.

دریافت پول : همان‌طور که اشاره کردم با دریافت مشاوره می‌توانید کار «دریافت مبالغ خُرد» را از طریق یک درگاه پرداخت اینترنتی دلاری از همین ایران به راحتی انجام دهید، که کافی است به سایتی که معرفی شد مراجعه کنید. (نام سایت مرکز مشاوره صادرات است)

ارسال کالا : از طریق پست جمهوری اسلامی ایران برای همه دنیا غیر از آمریکا و کانادا قابل انجام است و برای پست به آمریکا و کانادا هم از شرکت‌های پست خصوصی استفاده می‌کنیم.

به کجا صادرات خُرد داشته باشیم خوب است ؟

واضح است که اقتصادهای جهان سومی مثل افغانستان یا هند ، مقصد اصلی ما برای صادرات خُرد نیستند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بعضی از اقتصادهای قدرتمند آسیایی مقاصد اصلی ما خواهند بود.

چه کالایی صادرات کنیم ؟

حالا که مشخص شد مقصد صادرات کجاست، باید درباره کالایی که می‌خواهیم بفروشیم صحبت کنیم. باید کالایی را انتخاب کنیم که امکان ارسال پستی داشته باشد، از ممنوعات پستی نباشد و شکستنی هم نباشد و ضمناً ایران در تولید و ساخت آن دارای کیفیت و مزیت ویژه‌ای باشد. مثل :

  • کیف پول چرمی
  • ترمه
  • پوشاک
  • کفش‌های سنتی
  • زعفران

کدام کشورها رقیب ما هستند ؟

معمولاً کشورهای جهان سوم در صنایع دستی خوب هستند، کشورهایی مثل ترکیه و روسیه هم ممکن است که رقیب ما در کارِ صادرات خُرد باشند چون کم و بیش آنها هم به کارگرِ ارزان دسترسی دارند.

برای شروع کارِ درآمد دلاری از طریق میکرو اکسپورت، پیش نیاز خاصی نه به لحاظ حقوقی و نه به لحاظ سرمایه ای وجود ندارد. شروع کنید …

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه