هر آنچه درباره لاک حساس شابلون سیلک باید بدانید

3 سال پیش
لاک حساس

چاپ سیلک پدیده ای نسبتا نوظهور است که کیفیت عالی را چاشنی صنعت مهم چاپ نموده است.یکی از مهمترین اجزای چاپ سیلک، لاک حساس شابلون سیلک است. ماده ای متشکل از بی کرومات و نوع خاصی از ژلاتین که موجب حساسیت شابلون به نور شده و امکان چاپ را فراهم می نماید. برای یافتن پاسخ دقیق این سوال که لاک حساس شابلون سیلک چیست؟ با ادامه این مطلب همراه باشید.

لاک حساس شابلون سیلک چیست؟

صنعت چاپ دروازه ورود بشر به فناوری ارتباطات و عاملی مهم در پیشرفت علم و تکنولوژی بوده است که در طی سالها دستخوش تغییرات نوین و جالبی شده است . یکی از جالب ترین پدیده های این صنعت مهم،چاپ سیلک است که در سال های اخیر  به دلیل کیفیت فوق العاده ، مورد توجه  بسیاری از فعالان  و کاربران صنعت چاپ قرار گرفته است. اما شاید به جرات بتوان گفت مهم ترین جزء از اجزای این نوع چاپ، لاک حساس شابلون سیلک است ماده ای متشکل از  بی کرومات و نوع خاصی از ژلاتین که موجب حساسیت  واکنش  شابلون به نور شده و امکان چاپ را فراهم می نماید.ما در این نوشتار به بررسی کامل لاک حساس به نور خواهیم پرداخت اگر شما هم علاقمندید بدانید لاک حساس شابلون سیلک چیست؟ چه کاربردی دارد و چه سازوکاری برای استفاده از آن باید در پیش گرفت تا پایان همراه ما باشید.

لاک حساس شابلون سیلک را چگونه باید آماده سازی کرد؟

فعالان عرصه ی چاپ سیلک اسکرین به خوبی می دانند که لاک حساس چاپ سیلک با کیفیت  به شکل آماده و فرآوری شده در بازار وجود ندارد و برای اینکه بتوان از خواص این ماده ی مهم  به بهترین شکل بهره مند شد باید آن را به نسبت یک به ده با داروی حساس ترکیب کرد. در واقع لاک حساس کننده ی شابلون از ترکیب نوعی نگهدارنده (کلوئید)که حلال و امولسیون به شمار می رود و بیکرومات آمونیوم به دست می آید. البته هیچ یک از این دو ماده به تنهایی حساس به نور نیستند بلکه در اثر ترکیب شدن با هم این خاصیت را پیدا می کنند. نکته ی مهم رعایت نسبت ترکیب است که به ازای هر یک قسمت بیکرومات باید ۱۰ قسمت نگهدارنده (امولسیون ) افزود و این مواد را  خوب با هم مخلوط نمود تا لاک حساس  مرغوب به دست آید.

چه مواردی در کیفیت لاک حساس شابلون سیلک تاثیرگذارند؟

لاک حساس به نور تاثیر بسیار مهمی در  کیفیت و خروجی چاپ سیلک اسکرین دارد و مهمترین نکته ای که در مورد کیفیت لاک حساس باید در نظر داشت مرغوبیت امولسیون است. انواع امولسیون در برند های مختلف و در درجات کیفی و قیمت های نسبتا متفاوت در بازار موجود است اما اگر به دنبال خریدی با کیفیت و مناسب هستید بهترین گزینه نیکو چاپ است.  نیکو چاپ با گردآوری بهترین برندهای روز دنیا و البته ارائه مشاوره و آگاهی بخشی در مورد محصولات مرتبط به صنعت چاپ  این امکان را به شما میدهد که آگاهانه و در نهایت سهولت بهترین مواد و ملزومات چاپ اسکرین را خریداری نمایید. برای انجام یک خرید مطمئن و با کیفیت کافیست به آدرس   https://nikochap.com/ مراجعه کنید.

امولسیون به کار رفته در لاک حساس مستقیما بر کیفیت کار تاثیرگذار بوده و درجه وضوح کار چاپی، روشنی رنگ ها و ماندگاری استنسیل را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین اگر  به دنبال کاری با کیفیت عالی هستید حتما به مرغوبیت امولسیون و درصد و میزان مواد جامد موجود در آن توجه کنید چرا که به نسبت اینکه  درصد  مواد جامد موجود در امولسیون بالا ،متوسط یا پایین باشد زمان نوردهی و البته کیفیت نهایی کار متفاوت خواهد بود. در ترکیب لاک حساس کننده اگر نسبت ترکیبات  همان نسبت یک به ده رایج باشد مدت زمان نوردهی ۵ دقیقه خواهد بود و به نسبت کاهش یا افزایش حساس کننده این زمان نوردهی بین یک تا دو دقیقه کاهش یا افزایش خواهد داشت. البته چنانچه سفارشی با تعداد تیراژ بالا در دست دارید بهتر است میزان حساس کننده افزایش یابد تا اصطلاحا لاک روی شابلون باز نشود.

انواع  لاک حساس شابلون سیلک

هرچند انواع لاک شابلون سیلک  در برندهای مختلف در بازار وجود دارد که هر یک ویژگی های فنی و قیمت های متفاوتی دارند اما در واقع آنچه  لاک حساس شابلون سیلک به انواع مختلف تقسیم بندی می کند نوع امولسیون و مقاومت آن در برابر مرکب است از این لحاظ می توان گفت بر اساس اینکه امولسیون در برابر مرکب بر پایه آب مقاوم باشد یا در برابر مرکب های بر پایه حلال و یا بر پایه آب و حلال (چند منظوره) به همان نسبت لاک حساس متفاوتی خواهیم داشت.

نکات مهمی که در آماده سازی لاک حساس شابلون سیلک باید به آن توجه کنید

هر چند امولسیون های آماده در بازار موجودند اما هنوز هم بسیاری افراد ترجیح می دهند همان ترکیب حساس کننده و امولسیون دو پخت را برای بدست آوردن لاک حساس  به کارببرند اما نکات ظریفی وجود دار که توجه به آن ها می تواند در کیفیت لاک حساس کننده شابلون و در نهایت کیفیت چاپ موثر باشد ما در اینجا به ذکر تعدادی از این نکات ظریف می پردازیم.

–  حساس کننده ها اغلب به شکل پودر در بازار موجودند البته انواع مایع غلیظ و محلول نیز وجود دارد اما نمونه غالب پودرها هستند برای افزایش کیفیت و کارایی  لاک حساس شابلون سیلک حتما ابتدا حساس کننده را با آب مقطر به شکل کاملا محلول در آورده و سپس به امولسیون بیفزایید.

-برای مخلوط کردن ترکیبات لاک حساس بهتر است از قاشقک هایی با آلیاژ ضد زنگ و یا چوب و پلاستیک استفاده کنید.

-بهتر است ترکیبات لاک حساس را  روز قبل یا دست کم چند ساعت قبل از مصرف مخلوط کنید تا حباب های ایجاد شده در اثر هم زدن خارج شده و لاک یکدست باشد.

-لاک حساس  در برابر گرما آسیب پذیر است بنابراین همواره آن را در دمایی کمتر از دمای محیط نگه داشته البته از یخ زدگی نیز محافظت کنید.

-حتما قبل از بستن درب ظرف لاک حساس شابلون سیلک   اطراف ظرف را کاملا تمیز کنید چرا که در غیر این صورت  لاک باقیمانده بر لبه ظرف خشک شده و ذرات خشکیده به مرور وارد لاک شده و در دفعات متعدد مصرف بر کیفیت کار اثر منفی می گذارند.

-ویسکوزیته و درصد جامدات موجود در امولسیون را حتما به دقت بررسی کنید چرا که این دو فاکتور  تاثیر مستقیم بر کیفیت لاک حساس شابلون سیلک دارند .

-ترکیبات لاک حساس شابلون سیلک، شیمیایی و مضر هستند  بنابراین اگر در حین کار حساسی کننده با پوستتان تماس پیدا کرد حتما محل پاشش را با آب وصابون بشویید.

-تمام مراحل ترکیب و ساخت لاک حساس به نور بایستی در محیطی تاریک انجام شود چرا که اگر مواد در معرض نور قرار بگیرند کیفیت خود را از دست داده و حتی ممکن است فاسد شوند.

در کارهایی که کیفیت و ماندگاری چندان اهمیتی ندارد از انواع ارزان قیمت لاک حساس می توان استفاده کرد اما از آنجایی که کیفیت تنها رمز ماندگاری و موفقیت در بازار لبریز رقابت امرو است پیشنهاد می شود همواره از  مواد با کیفیت و به ویژه لاک حساس با کیفیت در کارهای خود استفاده کنید . برای سنجش کیفیت می توان از نام برندهای خوشنام کمک گرفت اما برای آنکه  جستجوی بیش از حد شما را سردرگم نکند بهترین راه برای خرید با کیفیت این است که به آدرس https://nikochap.com/ مراجعه کنید.

نیکو چاپ مجموعه ای از محصولات  برترین برندهای تولید لوازم و ضروریات صنعت چاپ از جمله مرغوب ترین لاک حساس را گردآوری نموده تا شما مشتریان عزیز در نهایت سهولت به بالاترین کیفیت دسترسی داشته باشید . ضمنا کادر متخصص و مجرب نیکو چاپ آمادگی دارند تا با ارائه مشاوره شما را در  یک خرید عالی همراهی کنند. امکان ارسال محصولات حتی در تعداد کم به سراسر ایران عزیز وجود دارد.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه