چه سناریوهایی پیش روی اتریوم است؟

2 سال پیش
سناریوهایی پیش روی اتریوم

بازار ارزهای دیجیتال در اثر مواردی همچون نا آرامی در کشورها، افزایش نرخ بهره، تورم اقتصادی در کل دنیا و… ریزش نسبتا شدیدی تجربه کرد. به صورتی که ارزش دو ارز برتر بازار یعنی بیت کوین و اتریوم، از اوایل سال ۲۰۲۲ بیش از ۷۵٪ کاهش قیمت داشته‌اند. با این حال انجام به روزرسانی در شبکه می‌تواند به ریکاوری قیمت کمک کند. یکی از این به روزرسانی‌ها مرج اتریوم بود که تغییرات بزرگی در شبکه آن به وجود می‌آورد و در آینده آن بسیار تاثیر خواهد داشت.

وضعیت فعلی اتریوم

به روزرسانی اخیر اتریوم توجه بسیاری را به خود جلب کرد. چرا که این بروزرسانی آغاز تغییر اتریوم از اثبات سهام به اثبات کار است. طی این بروزرسانی که ادغام نام دارد عملکرد و ظرفیت پردازش شبکه اتریوم افزایش می‌یابد. تاثیر ادغام روی قیمت اتریوم یک نوسان حدودا ۲۰ درصدی بود. اتریوم در حال حاضر دارای ارزش بازار ۱۴۵ میلیارد دلار است. همچنین میزان تسلط یا دامیننس آن نیز در بازار ارز دیجیتال برابر با ۱۸.۸ است.

بررسی آینده اتریوم

اتریوم برترین پلتفرم برنامه‌های غیر متمرکز است به صورتی که تاکنون حدود ۹۰٪ از بازار  nft‌ها مبتنی بر شبکه آن است. از آنجایی که بلاک چین اتریوم بسیار شلوغ است (حدود ۱.۳ میلیون تراکنش در روز) به روز رسانی کل شبکه کار سختی محسوب می‌شود.

با این حال محتمل‌ترین سناریوی پیش روی اتریوم از نظر همه کارشناسان این است که این ارتقا بسیار تاثیر گذار خواهد بود و باور دارند باعث افزایش ارزش اتریوم خواهد شد. چرا که در طول به روزرسانی (دارای چندین مرحله است که زمانبندی خاص دارند) ممکن است تقاضا برای آن افزایش یابد و به این ترتیب قیمت آن نیز صعود خوبی تجربه کنند. این ارتقا از آنجایی که باعث کم شدن کارمزد و سرعت بیشتر شبکه می‌شود، اهمیت دارد. چرا که کاربران بسیاری بخاطر کارمزد بالا و سرعت پایین شبکه اتریوم به پلتفرم‌های رقیب رجوع می‌کردند.

بررسی آینده اتریوم

آیا اتریوم جایگزین بیت کوین خواهد شد؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال در بازار بود و در حال حاضر نیز از آن به عنوان پادشاه بازار یاد می‌کنند. چرا که هنوزم مهم‌ترین ارز بازار است و حرکات آن روی سایر رمز ارزها تاثیر می‌گذارد.

بیت کوین با هدف ذخیره ارزش بودن و یک سیستم پرداخت همتا به همتا ایجاد شد. در مقابل اتریوم چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال است. چرا که بلاکچین آن به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد مواردی مانند امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای، برنامه‌های غیرمتمرکز، nft ها، بازی‌ها و… ایجاد کنند که همه این‌ها به دلیل عملکرد قرارداد‌های هوشمند آن است.

از نظر مصرف انرژی اتریوم نسبت به بیت کوین انرژی کم‌تری مصرف می‌کند و مقیاس‌پذیر‌تر است چرا که سرعت تراکنش آن از بیت کوین بالاتر است.

به صورت کلی اگر به دنبال ارزی هستید که از آن برای پرداخت‌های خود استفاده کنید، بیت کوین انتخاب خوبی است. در مقابل اگر به دنبال بلاکچینی با ظرفیت‌های فوق العاده هستید، باید اتریوم را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

اتریوم و بیت کوین کاربردها و اهداف متفاوتی دارند اما هردو برترین ارزهای بازار رمز ارزها محسوب می‌شوند. بنابراین منطقی است که هم اتریوم و هم بیت کوین را در سبد سرمایه‌گذاری خود داشته باشید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه