تزریق ژل چه کاربردها، مزایا و عوارضی دارد؟

1 سال پیش
تزریق ژل

بدن با افزایش سن تغییر می کند و تغییرات ایجاد شده ممکن است منجر به تشکیل چروک جدیدی روی صورت و گونه ای شود که دیگر مانند قدیم بالا نیست و کمی افتادگی پیدا کرده است. اگر از این موضوع ناراحت هستید، می توانید با تزریق ژل به کاهش نشانه های پیری کمک کنید.

اما بروز این تغییرات طبیعی است و با کاهش سطح چربی های زیرپوستی رخ می دهد. پوست قسمت میانی صورت با گذر زمان کمی پایین می آید و شکل افتاده ای به گونه ها می دهد. ژل در همین نقطه تزریق می شود و برای کمک به لیفت صورت و هموار کردن چین و چروک استفاده می شود.

از مواد مختلفی در تزریق ژل استفاده می شود زیرا تزریق ژل کاربردهای بسیاری دارد و باید برای هر کدام از مواد مناسبی استفاده شود اما نحوه تزریق همه آنها یکی است. قبل از انتخاب نوع تزریق ژل باید درباره روند آن، مزایا و خطرات احتمالی اش آگاه شوید.

انواع تزریق ژل و مواد استفاده شده

در تزریق ژل از مواد مختلفی استفاده می شود:

هیالورونیک اسید

این مولفه طبیعی بافت های پیوندی پوست، رایج ترین ژل استفاده شده برای چین و چروک است و نتایج آن نیز از ۶ تا ۱۲ ماه باقی می ماند.

کلسیم هیدروکسی لاپاتیت

از این ژل در کانتورینگ یا زاویه سازی صورت و فکر، بازیابی حجم از دست رفته گونه و درمان چین و چروک عمیق پوست استفاده می شود. ماندگاری نتایج آن تا یک سال بعد از کانتورینگ و سه سال بعد از هموارسازی چروک باقی می ماند.

ژل بافت نرم دائمی

از این ژل برای هموارکردن چروک عمیق کنار دهان استفاده می شود. بدن نمی تواند این نوع ژل را جذب کند و به همین دلیل به جلسات ترمیمی نیازی ندارد. ژل بافت نرم دائمی اصولا برای اولین درمان زیبایی صورت استفاده نمی شود.

پلی ال لاکتیک اسید

این نوع ژل عمدتا برای بازیابی حجم از دست رفته صورت در اثر پیری یا بیماری استفاده می شود. معمولا برای دستیابی به نتایج دلخواه به دو یا سه جلسه درمانی نیاز است و نتایج آن هم می تواند تا دو سال باقی بماند.

مزایای تزریق ژل چیست؟

در اینجا بخشی از امتیازات تزریق ژل آورده شده است:

 • اگر تزریق زیبایی توسط یک پزشک معتبر و مجرب انجام شود، روشی سریع، نسبتا بدون درد و ایمن به شمار می رود.
 • ژل هیالورونیک اسید تقریبا مشابه همان موادی است که به صورت طبیعی در بدن وجود دارد. این مواد در طول زمان توسط بدن تجزیه می شوند و احتمال بروز واکنش آلرژیک در استفاده از آن اندک است. بعلاوه در صورت عدم رضایت از نتیجه تزریق می توانید با تزریق هیالورونیداز (آنزیم تجزیه هیالورونیک اسید)، این فرایند را معکوس کنید.
 • نتایج تزریق ژل فوری است.
 • این فرایند معمولا به دوره نقاهت نیازی ندارد (یه غیر از زمان لازم برای از بین رفتن کبودی و تورم).
 • تقریبا تمامی انواع ژل های تزریق شده منجر به تحریک کلاژن سازی پوست می شوند.

جلسه تزریق ژل به چه شکلی است؟

ابتدا درباره نتایج مد نظرتان و بهترین ژل برای این منظور، و همچنین خطرات احتمالی آن صحبت خواهید کرد. جلسه مشاوره برای پرسیدن سوالاتتان یا برآورد هزینه درمان، زمان مناسبی است.

بعد از کار روی این جزئیات، شاهد موارد زیر خواهید بود:

 • متخصص، محل تزریق را تمیز می کند و در صورت نیاز ماده بیحسی را اعمال می کند (اکثر ژلها حاوی لیدوکائین هستند)
 • سپس ژل را به کمک یک کانولای تیز به محل درمان تزریق، و به آرامی با انگشتان بر روی آن ماساژ می دهد تا قبل از ادامه تزریق از توزیع مناسب و هموار آن مطمئن شود.
 • متخصص در اولین تزریق ژل بیمار (به خصوص اگر در لب و گونه باشد)، دقت بیشتری در مقدار ژل استفاده شده به خرج می دهند و به بیمار توصیه می کنند تا برای ارزیابی نتایج و حجم دهی بیشتر، بعد از فروکش کردن تورم برگردند. در تزریق ژل اسکالپترا می توانید مطمئن باشید که با بهبود روند کلاژن سازی پوست، به چند جلسه درمانی در طول چند ماه نیاز خواهید داشت.
 • اگر چه تزریق در هر قسمت تنها چند لحظه طول می کشد، اما در صورتی که قرار باشد تزریق ژل به چند نقطه را در یک جلسه اجرا کنید، باید روی چیزی در حدود یک ساعت یا بیشتر برای کل فرایند حساب کنید.
 • بلافاصله شاهد پوستی حجیم تر و هموارتر خواهید بود.
 • بعد از اتمام فرایند احتمالا یک بسته کوچک و سبک یخ به شما داده می شود تا برای کاهش فوری تورم یا کبودی و کاهش درد و سوزش بر روی پوست قرار دهید؛ اما نباید فشار زیادی بر روی آن وارد کنید.

ماندگاری نتایج تزریق ژل چقدر است؟

ماندگاری نتایح تزریق ژل به برند محصول استفاده شده، ناحیه درمان و خود بیمار بستگی دارد. اگرچه این یک قانون دائمی نیست اما به طور کلی هر چه محصول استفاده شده غلیظ تر و عمق تزریق بیشتر باشد، ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. یک راه ساده برای حفظ نتایج و دستیابی به نتایج بهینه، اقدام به تجدید آن، اصلاح مقدار و روش تزریق است اما اگر میخواهید از روشی مشابه با کارایی‌های تزریق ژل استفاده نمایید که دوام بیشتری داشته باشند، ما به شما تزریق چربی را پیشنهاد میکنیم زیرا نتایج حاصل از تزریق چربی برای چندین سال و در برخی موارد برای همیشه ماندگار خواهند بود.

ژل هیالورونیک اسید را می توان موقتی ترین گزینه دانست، بنابراین معمولا برای بیمارانی پیشنهاد می شود که برای اولین بار تحت تزریق ژل قرار می گیرند. ماندگاری نتیجه تزریق ژل هیالورونیک اسید از ۶ تا ۱۸ ماه است. از بین رفتن نتیجه تزریق ژل به لب معمولا در مقایسه با تزریق ژل به خط خنده یا نازولابیال کمی  سریعتر است. ژل مصنوعی توسط بدن جذب نمی شود و ماندگاری آن معمولا بیشتر است. این ماده برای بعضی از بیماران گزینه بسیار خوبی است، اما آن را باید زمانی انتخاب کرد که آماده پذیرفتن این نتیجه به مدت چند سال باشید – برای این کار از متخصص مجربی کمک بگیرید که سبک کارش را بپسندید.

عوارض جانبی احتمالی تزریق ژل چیست؟

حتی روشهای غیرجراحی نیز با خطرات و عوارضی همراه است که رایج ترین موارد آن شامل کبودی، قرمزی، درد یا تورم است و البته همه آنها در مدت دو هفته از بین می روند. گاهی اوقات ممکن است که فرد شاهد بروز ناهمواری در پوست باشد که برای درمان شاید به تزریق، دارو یا حتی جراحی نیاز داشته باشد.

اگرچه مورد نادری است، اما احتمال ورود ژل به خون و تاری دید و حتی کوری دائمی وجود دارد. در صورت آبی شدن پوست یا درد شدید – دو نشانه احتمالی ورود ژل به خون – باید بلافاصله با پزشکتان و مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. یکی از دلایل اصلی لزوم مراجعه به پزشک ماهر و معتبر برای تزریق ژل همین است.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه