سحر کردبچه وارد کننده برتر ترمووود فنلاندی

1 سال پیش
سحر کردبچه

ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی

در میان تحقیقات گسترده ای که کشورهای اروپایی از چندین سال پیش در زمینه ترمووود صورت گرفته، کشور فنلاند جزو موفق ترین آن ها بوده و یکی از محصولاتی بود که بالاترین کیفیت را داشته است؛ به همین دلیل بیشترین آمار صادرات ترمووود هم مربوط به این کشور است؛ البته سایر کشورها هم مثل هلند، آلمان و فرانسه نیز در این زمینه خوب عمل کردند.

در سال های اخیر، تولید کنندگان ایرانی نیز به دلیل زیبایی بصری این محصول و کاربردهای وسیع آن در صدد تولید ترمووود در داخل کشور هستند اما به دلیل شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی که مناسب برای توسعه جنگل های مورد نظر نیست، مواد اولیه یا چوب خام مورد نیاز این محصول از کشورهای دیگر وارد می شود که عمده این واردات از کشور روسیه است.

گاهی تولید کنندگان ایرانی برای پایین آوردن هزینه های تولید و کسب سود بیشتر، از مواد اولیه با کیفیت استفاده نمی کنند و ممکن است ضرر هنگفتی روی دست مصرف کننده بگذارند اما ما در ترموپاین از بالاترین کیفیت مواد اولیه استفاده می کنیم و با خیال راحت می توانید، برای ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس بگیرید.

با این وجود، آیا می توانیم بگوییم که ترمووود ایرانی و فنلاندی، یکی هستند؟ چه تفاوت هایی دارند؟ با ما همراه باشید.

تفاوت ترمووود ایرانی با ترمووود فنلاندی

در این قسمت، شروع می کنیم به بیان تفاوت های ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی؛ پس با ما همراه باشید.

کیفیت و دوام چوب ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی

عدم جذب رطوبت و مقاومت در برابر پوسیدگی، باران، آفتاب و حشرات، ثابت بودن ابعاد، وزن کمتر و… مزیت های چوب ترمو نسبت به سایر چوب ها است. این مزایا در بین انواع ترمووود هم متغیر است؛ مثلا میزان مقاومت یک چوب ترمووود در برابر نفوذ آب بسیار بیشتر از ترمووود دیگر باشد.

این تفاوت ها به دلیل کیفیت مواد اولیه و استاندارد بودن یا نبودن فرآیند تولید ترمووود است. در ادامه به تفاوت های مواد اولیه و تکنولوژی به کار گرفته شده در تولید ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی بررسی خواهد شد.

ماده اولیه چوب ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی

از نظر ماده اولیه بخواهیم بررسی کنیم، قطعا چوب های رشد یافته در فنلاند بسیار با کیفیت تر از چوب های ایران یا روسیه است که رابطه مستقیمی با ترمووودی که توسط این چوب ها ساخته می شود، دارد. از جمله این چوب ها، درختان کاج سوزنی یا پاین است. این درختان، به لحاظ اینکه تزئینی هستند، بافت منظم و گره های پروانه ای شکل دارند که تاثیر مستقیم در کیفیت محصول ترمووود دارند.

درختان کاج فنلاندی خاصیتی دارند که معمولا در تنه خود، زایش شاخه های انشعالی کمتری دارند: به همین دلیل چوب آن ها دارای تعداد گره های بسیار کمی است که موجب می شود تا این ترمووود برای کار در نمای ساختمان ها مناسب باشد. در طرف مقابل ما به شما ترمووود ایرانی را برای فضای خارجی مثل نما، کفپوش محوطه خارجی، روف گاردن، آلاچیق و… پیشنهاد نمی کنیم.

تفاوت ظاهری چوب ترمووود ایرانی با ترمووود فنلاندی

رنگ ترمووود فنلاندی تیره بوده و در شرایطی که مقدار رطوبت هوا متغیر است، بسیار پایدارتر است. در ترمووود ایرانی به دلیل غیر همگن بودن دمای اکثر کوره های ایرانی به اجبار دمای کوره در محدوده پایین تر از استاندارد ترمووود تنظیم می شود تا چوب درون کوره نسوزد.

به همین دلیل، رنگ چوب ترمووود ایرانی به دلیل فرآوری در دمای پایین تر، روشن تر از چوب ترمووود فنلاندی است. از نظر کیفیت پرداخت و صیقلی بودن هم ترمووود ایرانی کیفیت پایین تری دارد اما بستگی به دستگاه مولدر (Molder) مورد استفاده در فرآیند پرداخت دارد. همچنین استاندارد نبودن کوره های ایران هم می تواند در ظاهر تاثیرگذار باشد.

تفاوت قیمت ترمووود ایرانی با چوب ترمووود ساخت فنلاند

از جمله مزایای ترمووود فنلاند می توان به عمر بیست ساله یا بیشتر آن اشاره داشت. مقاومت در مقابل شرایط محیطی، مقاومت در مقابل حشرات آفت چوب، عدم استفاده از مواد شیمیایی در محصول و تنوع بالا از دیگر مزایای ترمووود است. قیمت هر متر مربع ترمووود فنلاندی به ابعاد و مشخصات کیفی آن بستگی دارد.

همانطور که گفته شد در تولید ترمووود به دلیل پایین آوردن قیمت، عموما از چوب های با کیفیت پایین وارداتی از کشور روسیه استفاده می شود که از لحاظ کیفی قابل مقایسه با درختان جنگل های فنلاندی نیستند و این امر باعث کم شدن مقاومت و پایداری مورد انتظار از ترمووود ایرانی می شود.

البته این به این معنی نیست که همه ترمووودهای ایرانی بی کیفیت باشد؛ بعضی از ترمووودهای تولید شده، از چوب های با کیفیت بالا وارداتی از گرجستان، آلمان و سوئد استفاده می کنند. با این صحبت ها، مشخص است که قیمت ترمووود فنلاندی بالاتر از ترمووود ایرانی است.

فناوری در تولید ترمووود

سحر کردبچه وارد کننده انواع ترمووود

وارد کننده انواع ترمووود

مورد بسیار مهم دیگر در استفاده از چوب ترمو، اجرای استاندارد و صحیح فرآیند در تولید ترمووود است؛ حتی با وجود بالاترین کیفیت چوب، به دلیل اجرای غلط فرآیند، محصول ترمووود ضعیف و بی کیفیت خواهد شد. میزان درجه حرارت، یکنواخت بودن حرارت به تمام چوب، عدم وجود اکسیژن، محاسبه رطوبت در طی پروسه، روند طول مدت حرارت دهی در داخل کوره و… فقط تنها بعضی از استانداردهای موجود جهت تولید ترمووود است.

تست های استاندارد برای تعیین کیفیت ترمووود بسیار دقیق و پیچیده است و فقط در آزمایشگاه های پیشرفته در کشورهای اروپایی انجام می پذیرد که مراکز اصلی آن در فنلاند، آلمان، استونی و سوئد واقع شده است. از ترمووود استاندارد فنلاند می توان برای کلیه کاربردهای ترموود از جمله دکوراسیون داخلی و نمای خارجی ساختمان استفاده کرد؛ در حالی که چوب ترمووود ایرانی که توسط تولید کنندگان متفرقه تولید می شود، به دلیل کیفیت پایین و عدم وجود استانداردهای لازم در فضای باز مورد استفاده قرار نمی گیرند.

همانگونه که ذکر شد، ترک ها در چوب خام باعث کاهش کیفیت ترمووود می شود؛ حتی اگر این فرآیند مطابق با استانداردهای مصوب انجمن فنلاند ترمووود باشد، چوب ترمو تولید شده از آن ممکن است از دید ظاهری با محصول حاصل شده از عملکرد استاندارد تفاوت زیادی نداشته باشد اما ترک هایی که در داخل چوب ایجاد می شوند که به راحتی و با چشم غیر مصلح قابل تشخیص نیست.

ویژگی ترمووود ایرانی

این محصول که بخش عمده ای از فروش بازار را از آن خود کرده است، دارای ویژگی های زیر است:

 • ضد حشره، قارچ و کپک
 • قیمت مناسب
 • مقاومت در برابر شرایط جوی شدید
 • وزن کم و نصب ساده
 • عاری از مواد شیمیایی
 • عایق حرارتی عالی
 • ثبات ابعادی

ویژگی ترمووود فنلاندی

ترمووود فنلاندی هم مثل ایرانی، تنها با استفاده از گرما و بخار اصلاح حرارتی می شود. این فرآیند اصلاح به طور قابل توجهی خواص چوب را بهبود بخشیده و دامنه کاربردی آن را افزایش می دهد. ترمووود فنلاندی بیشتر به دلیل ثبات ابعادی، دوام بالا و پایداری طبیعی در جهان معروف شده است. این محصول حتی در سخت ترین شرایط آب و هوایی نیز به خوبی دوام می آورد.

 • پایدار از نظر ابعاد
 • بدون نیاز به تعمیر و نگهداری زیاد
 • مناسب برای تمام اقلیم ها
 • بدون ضرر برای بدن انسان و طبیعت
 • دارای کیفیت تایید شده توسط مراجع معتبر بین المللی

خرید ترمووود فنلاندی از مجموعه ترموپاین

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه