خواص و مضرات سویا و بررسی انواع سویا

3 سال پیش
سویا

سویا یک ماده گیاهی فوق العاده سرشار از پروتئین و ارزان است که در چند سال اخیر مصرف سویا در سرتاسر دنیا بسیار بسیار زیاد شده است، به دلیل اینکه یک جایگزین مناسب برای پروتئین می باشد و بسیار ارزان است. بحث های غذایی همه جای دنیا وجود دارد بحث هایی که می گوید مصرف سویا فوق العاده عالی و برای سلامتی خوب است و جاهای دیگه که این بحث رو قبول ندارند و به اعتقاد آنها مصرف سویا فوق العاده برای بدن مضر است.

امروز می خوایم تکلیف خودمان را مشخص کنیم که بلاخره soya بخوریم یا نخوریم، آیا واقعا مصرف soya برای بدن مضر است یا هیچ مشکلی ندارد. امروز راجب بدی ها و خوبی های soya صحبت می کنیم و در آخر تصمیم با شماست. همه می دانیم سویا بخاطر درصد پروتئین بالا خیلی معروف است.

همچنین بخوانید، چگونه بادمجان بدون جذب روغن طلایی و خوشمزه سرخ کنیم.

انواع سویا

soya

سویا

سویا

سویا

سویا در نمونه های مختلف سبز، سیاه، زرد و سفید وجود دارد که در تولیدات غذایی هر کدام کاربرد بسیاری دارند. مثلا سویای زرد در تولید شیر سویا، پنیر و آرد سویا استفاده می شوند. از سویای سبز یا همان لوبیای سویا در تهیه روغن سویا استفاده می شود که بسیاری آن را برای پخت و پز استفاده می کنند. همچنین از آن برای پودر پروتئین سویا استفاده می شود.

خواص سویا

soya در رده ی مصرف غذایی قرار دارد که از آن می توان به عنوان یک ماده غذایی با پروتئین کامل ازش یاد کرد چون دارای نه اسید آمینو در خودش و منبع بسیار خوبی برای کسانی که پروتئین نیاز دارند، می باشد اما هیچ وقت به خوبی پروتئین گوشت و یا تخم مرغ نمی رسد ولی به هر حال دارای ویتامین سی، کلسیم، منگزیم، فیبر، آهن، پتاسیم و مواد معدنی دیگری هستند.

سویا

از نظر علمی ثابت شده است مصرف سویا برای پایین نگه داشتن کلسترول بدن بسیار عالی می باشد. مصرف سویا باعث می شود کلسترول خوب بدن همیشه در لول خوب بماند و کلسترول بد بدن را کم نماید که برای بیماری های قلبی و کسی که ناراحتی قلبی دارند بسیار خوب می باشد.

مضرات

خب تا اینجا از فواید سویا صحبت کردیم تا اینجا هیچ مشکلی نداشت. سویا دارای مواد معدنی، ویتامین و پروتئین می باشد اما تحقیقات جدیدی آمده است که مصرف سویا بسیار خطرناک است که الان به آن می پردازیم. در تحقیقات جدید عنصری در گیاه سویا کشف کرده اند به نام ISOFLAVONS می باشد که باعث ترشح بیش از حد استروژن در بدن می شود. در واقع این عنصر تحریک کننده ی استروژن در بدن می باشد. این استروژن یک هرمون زنانه است که مقداری کمی از آن در بدن مردان تولید می شود.

اما ترشح بیش از حد این هرمون بسیار خطرناک می باشد چه برای مرد ها و چه برای زن ها، از عوارض زیاد ترشح شدن این هرمون زیاد شدن کارکرد غده تیروئید، نازایی در خانوم ها، نارسایی در بدن نوزادان و بلوغ زودرس اشاره کرد که این ها از عوارض ازدیاد هرمون استروژن در بدن خانوم ها و یا آقایان می باشد.

اما مهم ترین چیزی که در تحقیقات soya به دست آمده است، زیاد ترشح شدن این هرمون باعث رشد سلول های سرطانی در بدن می شود. زیاد ترشح شدن استروژن باعث تحریک ژن هایی هستند که میل به سرطان شدن در بدن دارند. یعنی اگر در بدن ژن هایی باشد که احتمالا سرطانی باشند در آینده، بسیار زیاد است و روند سرطان رو در بدن ما افزایش بدهد.

soya

سویای ارگانیک مصرف کنید

برای همین طبق تحقیقات گفته شده است از مصرف سویا پرهیز بشود و یا احیانا اگر می خواهید از سویا استفاده نمایید حتما مطمئن بشوید سویایی که استفاده می کنید، سویای ارگانیک می باشد و از نظر ژنی دستکاری نشده است و یا به عبارتی جی ام او نمی باشد. اگر سویایی که مصرف می کنید جی ام او باشد یا غیر ارگانیک باشد بسیار بسیار این روند خطرناک می تواند در بدن شما سرعت ببخشد. برای همین، اگر تصمیم دارید سویا مصرف کنید حتما مطمئن بشید که سویای شما ارگانیک می باشد.

خب این مواردی بود که در مورد soya صحبت کردیم هم فواید و هم زیان های آن را به شما معرفی کردیم، این که شما می خواهید تصمیم بگیرید که soya رو مصرف کنید یا نکنید کاملا بستگی به نظر شخصی شما دارد. نظرات خودتان را در این باره با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید اطلاعات بیشتری در مورد خواص soya را در اینجا مشاهده نمایید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

بدون دیدگاه