اصول طراحی در شبکه های اجتماعی

2 سال پیش
اصول طراحی در شبکه های اجتماعی

هر شبکه‌ی اجتماعی ماهیت مشخصی دارد. یکی از دلایلی که پست‌های شما در شبکه‌های مختلفی مانند اینستاگرام دیده نمی‌شود، رعایت نکردن اصولی طراحی آن شبکه‌ی اجتماعی است.
تا انتهای این مقاله به تمام نکاتی که برای طراحی کردن یک پست لازم دارید، اشاره خواهیم کرد.

هدف شما از طراحی چیست؟

شاه‌کلید طراحی، مشخص کردن هدف و المان‌های ضروری است. لیست کردن اهداف و المان‌های ضروری به سهولت در طراحی کمک خواهد کرد. برای مثال یکی از نکات حائز اهمیت در طراحی پست‌های همین مقاله برای ما وجود لوگو و آدرس دنیا چاپ در تصاویر بود. هدف از ارائه‌ی این تصاویر رفع خستگی چشم شماست و برای تنوع بین متون عکس‌هایی کاملاً مرتبط قرار داده‌ایم.

شناسایی ماهیت شبکه ی اجتماعی

قبل از اقدام به طراحی باید نوع شبکه‌ی اجتماعی را بررسی کنیم، برای مثال در اینستاگرام بیشتر ِ افراد دنبال مطالب واقعی هستند. در شبکه‌ای مانند توییتر بیشتر، پست‌های مقایسه‌ای و پست‌های میم دیده می‌شود و در شبکه‌ای مانند یوتیوب بیشتر، طراحی کاورهایی با تیترهای جذاب اهمیت دارند.

فیس بوک و اینستاگرام

ابعاد استاندارد شبکه های اجتماعی

تابه‌حال برای شما پیش آمده است که یک تصویر را آپلود کنید اما پس از انتشار نیمی از آن دیده نشود؟ هر شبکه‌ی اجتماعی یک استانداردی برای طراحی‌ها دارد، اگر ابعاد استاندارد را رعایت نکنید تصاویر شما فاقد اعتبار خواهند بود! یکی از رایج‌ترین ابعادی که در اینستاگرام استفاده می‌شود ۱:۱ است. (کادر مربعی که نسبت طول و عرض تصویر یکسان باشد.) و یکی از رایج‌ترین ابعادی که در یوتیوب استفاده می‌شود ۱۶:۹ است.

ابعاد استاندارد اینستاگرام

ترکیب رنگی درست

برای ترکیب رنگی، سایت‌های مختلفی به شما کمک خواهند کرد اما به یاد داشته باشید که اولویت چیدمان رنگ‌ها بر اساس رنگ سازمانی است. مثلاً در طراحی دیجیکالا، اولویت با رنگ‌های قرمز است و سایر رنگ‌ها بر اساس رنگ قرمز باید ترکیب شوند.

ترکیب رنگی درست

حجم و فرمت خروجی تصویر

یکی از المان‌هایی که باعث بی‌کیفیت شدن تصویر شما می‌شود، خروجی گرفتن‌های اشتباه است. تنظیمات خروجی تصویر را باید با استانداردهای هر شبکه‌ی اجتماعی تنظیم کنید تا عکس شما با بالاترین کیفیت ممکن بدون اندکی دست‌کاری منتشر شوند. برای مثال یک عکس ۱۰۰ مگابایتی را اگر در اینستاگرام آپلود کنید، قطعاً با افت کیفیت مواجه خواهید شد.

خدمات و نمونه های طراحی شده در شبکه های اجتماعی

اگر به طراحی پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام نیاز دارید، مجموعه‌ی دنیا چاپ خدمات طراحی را برای شما عزیزان انجام می‌دهد. درصورتی‌که تمایل به دیدن طرح‌های بیشتر دارید می‌توانید به بخش خدمات گرافیک حرکتی و دیجیتال در سایت دنیا چاپ مراجعه فرمایید و طرح‌های بیشتر را مشاهده کنید.

1
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

یک دیدگاه

  • امیرعلی نجفی
    23 مه 2022

    ممنون از معرفی سایز مناسب برای شبکه های اجتماعی