چرا قرص متفورمین باعث لاغری می شود؟

10 ماه پیش
قرص متفورمین

سریع تر لاغر شدن بزرگترین خواسته افراد چاق در طول رژیم می باشد. برخی به دنبال قرص متفورمین و رژیم غذایی برای لاغری می روند.لاغری با متفورمین اکثر افراد لاغری با قرص را ترجیح می دهند چراکه حوصله رژیم های سخت و طولانی را ندارند. ممکن است شما یا اطرافیانتان برای درمان دیابت از متفورمین استفاده نمایید.

چرا قرص متفورمین باعث لاغری می شود؟ حالت دیگری نیز وجود دارد. شاید شما بار اولتان باشد که بخواهید از این قرص به هدف لاغری استفاده کنید. ولی چرا قرص متفورمین باعث لاغری می شود؟ همواره استفاده از راهنما بسیار راهگشا است. در ادامه به طور کلی هر چه که لازم است درباره قرص متفورمین بدانید توضیح داده شده است.

قرص های لاغری عرضه شده در فروشگاه آنلاین الماس لاغری:

 | قرص لاغری پاپایا | | قرص لاغری الفا اسلیم

پیشینه داروی متفورمین برای لاغری

در دهه ۵۰ میلادی متفورمین به بازار قرص و دارو پیوست. در اروپا درست از دهه ۶۰ میلادی به بعد بسیار محبوب و معروف شد. تحقیقات متعددی بر روی قرص متفورمین انجام شد. در نتیجه متوجه شدند که سبب کاهش میزان قند خون و کاهش مرگ در بیماران دیابتی نوع ۲ می شود. البته از سال ۱۹۴۴ این دارو در جهت بیماری های دیگر نظیر کیست تخمدان و نازایی هم مورد استفاده قرار گرفت.
تجویز این قرص برای کنترل میزان قند خون افراد دیابتی نوع ۲ یعنی افرادی که به انسولین وابسته نیستند انجام می شود. همچنین این دارو در جهت درمان اختلال متابولیسم کربوهیدرات و سندرم تخمدان پلی کیستیک مورد استفاده قرار می گیرد. قرص متفورمین برای تنظیم قند خون بیماران دیابتی تجویز می شود. این قرص سبب می شود که قند خون از حد طبیعی بالاتر نرود. در کنار مصرف درمانی، از این قرص در جهت لاغری و کاهش وزن استفاده می شود.

چگونه از متفورمین برای لاغری استفاده کنیم؟

در ادامه به طور کامل و جامع تمام نکات متفورمین برای کاهش وزن و لاغری برای راهنمایی شما قرار داده شده است. افرادی که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند و مبتلا به دیابت نوع دو نیز می باشند؛ پزشک برای آنها این قرص را تجویز می کند. اما این دارو در کنار اینکه سبب تنظیم قند خون می شود، از ابتلا به دیابت نوع دو جلوگیری می کند. متفورمین برای بیماران دیابتی به دو منظور استفاده می شود. یکی درمان بیماری و دوم لاغری فرد. البته ممکن است که پزشک این قرص را جهت لاغری افراد سالم نیز تجویز کند. البته توجه به اینکه چند کیلو لاغری با متفورمین امکان پذیر است پرسش مهمی برای غیر دیابتی ها است.

سوالات متعددی درباره این قرص وجود دارد. سوالاتی از قبیل اینکه: روزی چند تا قرص متفورمین برای لاغری باید مصرف کنیم؟ یا بهترین موقع خوردن قرص متفورمین برای لاغری چه زمانی است؟ در همین ابتدا لازم است بدانید که این دارو برای لاغری سریع آنچنان مناسب نمی باشد. اگر می خواهید به طور تدریجی به کاهش وزن برسید باید کم کم یک تا دو سال از این قرص استفاده کنید. جالب است بدانید که تاثیر قرص متفورمین در افراد مختلف متفاوت است. این تاثیر تا حد زیادی غیر قابل پیش بینی است.
پس از ۲ سال متوالی اگر از این قرص استفاده کنید نهایت ۳ تا ۵ کیلوگرم کم خواهید کرد. بهترین روش لاغری تنها اکتفا به قرص نیست. داشتن رژیم سالم و مناسب از واجبات لاغری و کاهش وزن است.

بهترین موقع خوردن قرص متفورمین برای لاغری چه زمانی است؟

مشورت با پزشک پیش از مصرف این قرص برای لاغری واجب است. پزشک متخصص طبق وضعیت بدنی دز و نحوه مصرف مناسب را به شما خواهد گفت. قرص متفورمین برای لاغری باید روزی ۲ تا ۳ بار همراه وعده های غذایی استفاده شود. زیاده روی در مصرف این قرص اصلا فکر هوشمندانه ای به حساب نمی آید. در ابتدا به احتمال خیلی زیاد پزشک به تجویز این دارو با دوز پایین می پردازد. پس از گذشت چند هفته با صلاحدید پزشک ممکن است دوز آن بالا برود. این شیوه سبب هرچه کمتر شدن عوارض این دارو می گردد. بزرگترین دلیل پزشک در تجویز قرص متفورمین تنظیم قند خون بدن است.

رژیم غذایی و ورزش در کنار متفورمین

قرص متفورمین مهم ترین ابزار برای کنترل میزان قند خون است و این موضوع کارایی اصلی این قرص است. ورزش همواره سطح گلوکز خون را می تواند تنظیم کند. پس کارکرد ورزش از این جهت با این قرص شباهت دارد. با توجه به این موارد ترکیب ورزش و این دارو جهت کنترل قند خون بسیار مناسب و شگفت انگیز است.
از همین ابتدا خوب است بدانید که قرص متفورمین بدون ورزش و رژیم تاثیر خاصی نخواهد داشت. در واقع مصرف تنهای این قرص بدون ورزش و تغییر در رژیم غذایی “به طور کلی هیچ تاثیری” ندارد. اگر به این دو مورد مهم توجه نکنید ممکن است بجای کاهش وزن حتی به افزایش وزن دچار شوید. با این حساب بهتر است که به یافتن رژیم اصولی و مناسب خود بپردازید.

اگر متفورمین قطع شود چه عوارضی پیش می آید؟

همانطور که بسیاری از قرص ها عوارض دارند؛ مصرف متفورمین هم با هر هدفی خالی از عوارض نیست. از جمله عوارض آن بازگشت وزن پس از قطع مصرف قرص است. البته این موضوع بازگشت وزن روی خوش ماجرا است. برخی افراد پس از قطع مصرف این قرص وزنشان از قبل هم بیشتر می شود.
کاهش وزن با دارو و به صورت غیر اصولی هیچگاه ما را به هدف مورد نظر نخواهد رساند. اما اگر در کنار رژیم و ورزش از قرص متفورمین استفاده می کنید هیچ نگران نباشید. این دارو جزو کم خطر ترین قرص های این رده به شمار می رود. عوارض این قرص اگر به وجود هم بیاید طولانی مدت نیست. یعنی پس از تجربه عوارض آن در زمان کوتاه از بین خواهد رفت. رژیم سالم و بدنسازی بهترین راه حل برای لاغر شدن است. اما پیش از مصرف قرص متفورمین حتما با پزشک مربوط به این موضوع مشورت کنید.

برخی از عوارض متفورمین شامل موارد زیر است:

۱-آلرژی
۲-درد معده و نفخ
۳-سردرد
۴-سختی تنفس
۵-تغییراتی در طعم دهان
۶-فقر آهن و کم خونی
۷-اسهال، استفراغ، تهوع ادامه دار
۸-درد عضلانی و ضعف
۹-کاهش اشتها و دل درد
۱۰-تب و لرز

در صورتی که هر کدام از موارد بالا ادامه دار بود مصرف قرص را قطع کنید. اگر در ۶ تا ۱۲ ماه وزنتان بیشتر از ۵ کیلوگرم کاهش یافته است حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر مانند همیشه انرژی نداشتید و در دوره مصرف قرص متفورمین این چنین شدید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

احتیاط های لازم در مصرف قرص متفورمین

ورزش های شدید و سخت هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. چرا که قند خون پایین آمده و چنین ورزش هایی در این شرایط مناسب نیست. در مصرف الکل به هیچ عنوان در دوره مصرف قرص متفورمین زیاده روی نکنید. همچنین تعداد وعده های غذایی خود را به امید لاغری بیشتر نباید کم کنید.
در سالمندان این دارو باید با احتیاط فراوانی مصرف شود. بیماری های قلبی-عروقی و اختلال عملکرد کلیه در سنین بالا به طور کلی وجود دارد. این دارو برای بیماران قلبی و بیماران کبدی اصلا توصیه نمی شود. در صورتی که به کم کاری یا پرکاری تیروئید دچار هستید برای مصرف متفورمین حتما به پزشک مراجعه کنید. در مواردی از این قبیل یا در خانم های باردار مراجعه به پزشک و تجویز توسط آن بسیار مهم است.

نتیجه و سخن پایانی

قرص متفورمین برای لاغری آنچنان راه حل فوق العاده ای نیست. اما جالب است که برخی افراد با مصرف این قرص به نتیجه مورد نظر خود می رسند. تنها مزیت عمومی قرص متفورمین این است که ممکن است سبب لاغری نشود ولیکن سبب چاقی هم نخواهد شد. البته این قرص در سازمان غذا و دارو به جای قرص لاغری مهر تایید نمی گیرد. مهم ترین نکته قابل توجه در این میان این است که خودسرانه به مصرف آن نپردازید. اگر قصد استفاده از آن را دارید حتما از قبل به پزشک مراجعه نمایید.

 

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه