نحوه عملکرد دستگاه تابشی گرماتاب

2 ماه پیش
قیمت دستگاه های گرماتاب

نحوه عملکرد دستگاه تابشی گرماتاب

گرماتاب اولین برند تولیدی شرکت ایران مشعل در زمینه هیتر تابشی گاز سوز در کشور میباشد. هیتر تابشی در ایران با نامهای مختلفی همچون بخاری تابشی لوله‌ای، بخاری سقفی، هیتر سقفی، گرماتاب، بخاری صنعتی، هیتر صنعتی و … شناخته میشود.

نصب هزاران دستگاه هیتر تابشی در بسیاری از فضاهای بزرگ در طول سالیان گذشته، منتج از کیفیت و عملکرد مطلوب این دستگاه میباشد. تولید بخاری تابشی گرماتاب در سال ۱۳۷۹ تحت لیسانس شرکت امبیراد انگلستان در ایران شروع گردید.

انتقال حرارت تابشی از طریق امواج الکترو مادون قرمز به محیط ساطع میگردد. هیتر تابشی با الهام از طبیعت و منبع گرمای تابشی خورشید ساخته شده است. مشعل دستگاه با احتراق سوخت که عموما گاز یا برق میباشد انرژی تابشی را به اجسام منتقل میکند.

زمانی که امواج مادون قرمز به اجسام برخورد میکند تبدیل به گرما میشود. این اجسام پس از گرم شدن انرژی خود را در مرحله دوم به محیط منتقل میکنند. قیمت گرماتاب با توجه به گاز سوز بودن آن ارتباط مستقیمی با کیفیت قطعات مصرفی دارد. گرماتاب به جهت راندمان بالایی که دارد موجب میگردد هزینه های مصرف انرژی به شدت کاهش یابد. در هیتر تابشی نیاز به انتقال حرارت بر مبنای جابجایی هوای گرم نبوده و این امر موجب کاهش اتلاف حرارتی میشود.

روند رو به رشد تامین گرمایش با استفاده از هیتر تابشی گرماتاب موجب گردیده هیچگونه ادعایی در خصوص بهینه تر بودن این سامانه نسبت به سایر سیستم های گرمایش باقی نگذارد. آلودگی کمتر و عدم اشغال فضای فیزیکی به جهت نصب دستگاه کرماتاب در ارتفاع از مزایای مهم این سامانه ها میباشد. امکان منطقه بندی به منظور تامین گرمایش بخشی از یک فضای بزرگ میتواند کمک شایانی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد. در طراحی سیستم تابشی به این نکته توجه شده که کمترین میزان نگهداری و تعمیرات داشته باشد، چرا که نصب دستگاه در ارتفاع نیاز به این حداقلی ها دارد.

انتقال حرارت تابشی

بخاری صنعتی گرماتاب

سیستم گرمایش تابشی بر مبنای انتقال حرارت تابشی گرمایش را تامین مینماید. این در حالی است که در روشهای سنتی همچون بخاری صنعتی این امر بر اساس انتقال حرارت بر مبنای جابجایی هوای گرم صورت میگیرد. در انتقال حرارت تابشی امکان جهت دهی به گرما وجود دارد. این امر موجب میگردد چتر حرارتی فقط در مناطق مورد نظر گسیل گردد. این در حالی است که در بخاری صنعتی امکان جهت دهی به گرما وجود نداشته و لاجرم گرما به کل محیط منتقل میگردد. در انتقال حرات تابشی عمده گرما در نقاط نزدیک به کف بوده و لی در یونیت هیترها یا بخاری صنعتی این موضوع برعکس بوده و عمده هوا در زیر سقف تجمع میابد. همچنین در تامین گرمایش با استفاده از هیتر تابشی، نیازی به روش بودن دستگاه در ایام تعطیل و یا شب ها نمیباشد که این امر در اتلاف حرارتی کمک شایانی مینماید.

مصرف سوخت در هیتر تابشی عموما گاز یا برق میباشد. به جهت ارزان بودن گاز در ایران استقبال از گرماتاب گازی بسیار بیشتر از بخاری تابشی برقی میباشد.

هیترگرماتاب گازی

در هیتر تابشی گاز سوز، گاز شهری در مشعل میسوزد و احتراق حاصل از آن به صورت گرما در درون لوله های بلند دستگاه جریان میابد. این گرما از طریق سطوح منعکس کننده یا همان رفلکتور به صورت امواج تابشی به محیط گسیل میگردد. در سامانه های تابشی نیاز به مصرف آب و همچنین موتورخانه های مرکزی وجود ندارد.

بخاری تابشی برقی

بخاری تابشی برقی

هیتر تابشی برقی دستگاهی است که با آن  گرمایش محیط تامین میشود. هیتر برقی با استفاده از انرژی برق و انتقال حرارت تابشی، فضای مورد نظر را گرم می نماید. در هیتر برقی، مدت زمان تامین گرمایش بسیار کوتاه میباشد. در این سامانه انتقال حرارت بر مبنای گسیل اموج مادون قرمز صورت میگیرد. افزایش دما در لامپهای مخصوص تابشی موجب میگردد حرارت به صورت امواج مادون قرمز به سمت افراد و اجسام گسیل شود. نصب بخاری تابشی برقی روی سقف، پایه و یا دیوار میباشد. استفاده از بخاری تابشی برقی برای فضاهایی مناسب میباشد که در آنها امکان تامین گاز شهری وجود ندارد. بخاری تابشی برقی با الهام از طبیعت و خورشید ساخته شده و این امکان وجود دارد تا تامین گرمایش بدون واسط قرار دادن هوا، در محیط ساطع شود.

تماس با ما

جهت اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاههای گرمایش تابشی گرماتاب میتوانید از طریق تلفن ۰۹۱۲۴۸۸۴۹۰۵ و یا مراجعه به سایت www.garmataaban.com  با ما در ارتباط باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

بدون دیدگاه