ساخت تیزر تبلیغاتی چگونه صورت می گیرد؟

3 سال پیش
ساخت تیزر تبلیغاتی

طراحی و ساخت تیزر تبلیغاتی انواعی از استراتژی های تبلیغات است که امروزه توسط بسیاری از برندها و کمپانی های بزرگ دنیا انجام می گیرد. تیزر تبلیغاتی به انگلیسی، در لغت به معنی اذیت کردن و تمسخر است. اما آیا بازاریاب ها مشتریان خود را اذیت می کنند و آنها مورد تمسخر قرار می دهند؟ برای این که ارتباط معنای این واژه را با کاری که تیزر انجام می دهد متوجه شوید، بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

تبلیغات را می توان بهترین راه برای برقراری ارتباط با مشتریان دانست. تبلیغات به مشتریان در مورد برند های موجود در بازار و تنوع محصولات موجود کمک می کند. تبلیغات برای همه گروه ها از جمله کودکان، خردسالان و بزرگسالان انجام می گردد. این کار با استفاده از رسانه های مختلف، با تکنیک ها و روش های مختلف انجام می گردد. بین پلتفرم های آنلاین، تلویزیونی، رادیویی و چاپی، یک فرد روزانه صدها و حتی هزاران تبلیغات را مشاهده می کند.

تیزر تبلیغاتی چیست و چرا  اینگونه نامگذاری شده است؟

تیزر در واقع به رفتارهایی گفته می شود که در آن سر نخی از موضوع به مخاطب داده می شود و ادامه و جزئیات آن برای فرد نامفهوم و مبهم باقی می ماند. در تیزرهای تبلیغاتی نیز برند و محصول به طور کامل معرفی نمی شود و تنها کلیاتی از موضوع به مخاطب ارائه می شود که در نتیجه آن، حس کنجکاوی مخاطب برانگیخته شده و وی را به تفکر در رابطه با تیزر نمایش داده شده وا می دارد. به دلیل همین ابهام و حالت معماگونه ای که در تیزرهای تبلیغاتی وجود دارد، نام تیزر به آنها اطلاق شده است؛ چرا که به نوعی یک اذیت و آزار مثبت برای مخاطب محسوب می گردد. از نظر فنی، تیزرهای تبلیغاتی حتی ممکن است محصول را به صورت مستقیم معرفی نکنند، اما توجه مخاطبان خود را جلب نمایند.

ساخت تیزر تبلیغاتی

تیزرهای تبلیغاتی را امروزه به عنوان یکی از بهترین روش های بازاریابی می دانند و بسیاری از از برندهای مطرح از این طریق شناخته شده و فروش محصولات خود را افزایش داده اند. البته تیزرهای تبلیغاتی تنها برای فروش محصول کاربرد نداشته و در موارد بسیا دیگری نیز به کار می روند. در ادامه به تعدادی از این کاربردها اشاره شده است.

کاربرد تیزرهای تبلیغاتی

تیزرهای تبلیغاتی انواعی از تبلیغات رسانه ای هستند که از آنها در رسانه های مختلف مانند تلویزیون، وب سایت های مختلف، شبکه های اجتماعی و … استفاده می گردد. از دیگر کاربردهای این ویدئوهای تبلیغاتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از تیزرهای تبلیغاتی در نمایشگاه های مختلف می تواند در جذب مخاطب بسیار تاثیرگذار باشد.
 • بسیاری از کنفرانس ها و سمینارهای مختلف با استفاده از تیزرهای تبلیغاتی برگزار می شوند.
 • رسانه های تصویر مختلف مانند تلویزیون بستر مناسبی برای پخش این ویدئوهای تبلیغاتی هستند. همچنین ساخت تیزر تبلیغاتی اینستاگرام یک روش مناسب برای معرفی محصول یا برند است.
 • ساخت تیزر تبلیغاتی برای فیلم های آموزشی مختلف می تواند موثر باشد.
 • مانیتورهای تبلیغاتی سطح شهرها قابلیت پخش این ویدئوهای تبلیغاتی را دارند.
 • شرکت ها و سازمان های مختلف برای ارائه گزارش عملکرد خود ممکن است از تیزرهای تبلیغاتی استفاده نمایند.

ساخت تیزر تبلیغاتی برای هر یک از کاربردهای گفته شده متفاوت بوده و نیاز است تا برنامه ساخت تیزر تبلیغاتی به صورت حساب شده و با دقت بالایی انجام گیرد. در ادامه کاربردهای مختلف این ویدئوهای تبلیغاتی را به شما معرفی خواهیم کرد.

معرفی انواع تیزرهای تبلیغاتی

در ساخت تیزر تبلیغاتی، مدل های مختلفی وجود دارد که بسته به نوع هدف مورد نظر ممکن است از هر یک از این اشکال استفاده شود. البته مخاطبان عام ممکن است به تفاوت این تیزرها دقت نکرده و همه آنها را ابزاری برای ارائه و معرفی محصول بدانند. اما اگر بخواهیم به صورت تخصصی در رابطه با انواع تیزرهای تبلیغاتی بحث کنیم باید به موارد زیر اشاره نماییم:

تیزرهای تبلیغاتی انیمیشن

استفاده از تصاویر گرافیکی و یا انیمیشن در ساخت این نوع از تیزرهای تبلیغاتی کاربرد دارد. استفاده از این تصاویر نوعی کشش برای فرد ایجاد کرده و در صورتی که به صورت خلاقانه طراحی شود می تواند مثمر ثمر واقع گردد. شاید تصور کنید که مخاطبان تیزرهای تبلیغاتی انیمیشن تنها کودکان هستند، اما باید بدانید که از این نوع تیزرها برای مخاطبان بزرگسال هم در موارد خاص استفاده می گردد. اپلیکیشن ساخت تیزر تبلیغاتی می تواند به طراحان در ساخت این نوع از تیزرها و حتی سایر تیزرهای تبلیغاتی کمک نماید.

تیزرهای تبلیغاتی رئال

تمام اپیزودها، لوکیشن ها وکاراکترها در ساخت تیزر تبلیغاتی رئال، کاملا واقعی هستند. این نوع از تیزرها با توجه به ارتباط صمیمی که با مخاطب برقرار می کنند، دارای مزایایی هستند. در بسیاری از تیزرهای تبلیغاتی که در حال حاضر در رسانه های مختلف پخش می شود از تیزرهای تبلیغاتی رئال استفاده شده است.

تیزرهای تبلیغاتی رئال انیمیشن

ترکیب کردن تصاویر رئال با انیمیشن می تواند تیزرهای تبلیغاتی رئال انیمیشن را بسازد. در ساخت تیزر تبلیغاتی رئال انیمیشن ممکن است از کاراکترهای واقعی به همراه پشت صحنه ای کارتونی استفاده شود و یا این که در پشت صحنه های رئال و واقعی، بازیگران را به صورت انیمیشن طراحی نمایند. مخاطبان این نوع از تیزرها معمولا نوجوانان و یا حتی بزرگسالان هستند.

ساخت تیزر تبلیغاتی

چطور می توان یک ویدئو تبلیغاتی حرفه ای ساخت؟

ساخت تیزر تبلیغاتی نیاز به تخصص و مهارت ویژه ای داشته و فردی که این کار را انجام می دهد باید از روحیه هنرمند و خلاقی برخوردار باشد. در واقع ساخت تیزر تبلیغاتی مانند ساخت یک فیلم نیاز به کارگردان و فیلمنامه نویس، تصویربردار و به طور کلی یک تیم حرفه ای با تجهیزات کامل دارد. البته ساخت تیزر تبلیغاتی با گوشی توسط برخی افراد مبتدی انجام می شود که ممکن کیفیت قابل قبولی نداشته باشد.

در ادامه به مراحل مختلف ساخت یک ویدئو تبلیغاتی پرداخته شده است:

 1. گام اول در ساخت تیزرهای تبلیغاتی تعیین هدف تیزر است. سازنده تیزر باید بداند که فیلم مورد نظر را برای چه گروه و قشر خاصی تولید می کند. با توجه به این هدف است که می توان نوع تیزر تبلیغاتی مورد نظر را انتخاب کرده و ادامه ماجرا را انجام داد.
 2. گام دوم و اساسی در ساخت تیزر تبلیغاتی ایده پردازی است. تیم های ساخت تیزرهای تبلیغاتی دارای یک اتاق فکر هستند که تیم ایده پردازی در آن اتاق جمع شده و در رابطه با برند و شرکت مورد نظر بحث و تبادل نظر کرده و در نهایت چند سناریوی کلی را تدارک دیده و در اختیار کارفرما قرار می دهند تا یکی از آنها را انتخاب نماید.
 3. فیلم نامه به صورت دقیق نوشته شده و یک اسکریپت تهیه می گردد. در این اسکریپت تمام شخصیت ها، موقعیت ها و وسایل و ابزارهای مختلف نوشته می شوند و در نهایت یک فیلم نامه دقیق و حرفه ای تولید می گردد.
 4. در این مرحله فیلمنامه به صورت استوری برد توسط طرح های گرافیکی طراحی شده و تمام لوکیشن ها و وسایل و کاراکترها در این استوری بورد طراحی می گردند. انجام این کار می تواند به کارگردان کمک کرده تا یک دید روشن از کلیت کار داشته و در صورتی که کار نیاز به ویرایش کردن داشته باشد، به ادیت آن بپردازد.
 5. در این مرحله از ساخت تیزر تبلیغاتی، انتخاب بازیگران، تهیه تجهیزات و وسایل مورد نیاز و فیلمبردار و غیره صورت می گیرد. در واقع این مرحله از ساخت تیزر، مرحله پیش تولید است.
 6. مرحله بعد در ساخت تیزر تبلیغاتی مرحله تولید تیزر است. در این مرحله صحنه مهیا شده و در استودیوی مخصوص، تصویربرداری انجام می گردد.
 7. در نهایت تیزر تولید شده باید توسط ادیتور حرفه ای، مونتاژ شده و تمام اپیزودها در کنار یکدیگر قرار داده شوند. حال می توان ویدئو تبلیغاتی ساخته شده را برای نمایش در رسانه های مختلف آماده کرد.

ساخت تیزر تبلیغاتی

تمامی مراحل گفته شده باید با دقت و تمرکز بالایی انجام شده و تمام زمان بندی ها در نظر گرفته شوند. در این صورت است که می توان یک تیزر تبلیغاتی حرفه ای که از تمام ویژگی های لازم برخوردار باشد را طراحی کرد. اما ویژگی های یک ویدئو تبلیغاتی خوب چیست و باید چه نکاتی در تیزر رعایت شود که بتوان نام یک تیزر حرفه ای را بر روی آن گذاشت؟ در ادامه به ویژگی های یک ویدئو تبلیغاتی مناسب پرداخته شده است.

در ساخت یک تیزر تبلیغاتی خوب چه نکاتی باید رعایت گردد؟

در دنیایی که حجم زیادی از تبلیغات با تنوع بسیار در رسانه های مختلف وجود دارد، ساخت تیزر تبلیغاتی که بتواند مخاطب را راضی کرده و در فکر و ذهن وی تاثیرگذار باشد، کار سختی به نظر می رسد. به همین دلیل نیاز است تا شخص یا تیمی که این کار را انجام می دهد از خلاقیت بالایی برخوردار باشد و بتواند سلیقه خود را برای ساخت تیزر به کار بگیرد. ویژگی های مختلفی وجود دارد که می تواند از تیزر تبلیغاتی، یک آگهی خوب و ماندگار ساخته و باعث شود تا برند مورد نظر به مشتری معرفی شده و او را برای خرید محصول ترغیب نماید. در ادامه به نکات مهم در ساخت یک ویدئو تبلیغاتی ذکر شده است:

داشتن ایده های خلاقانه:

اصلی ترین نکته در ساخت تیزر تبلیغاتی این است که ایده ها به صورت مفهومی و همراه با نوآوری باشند. در این صورت مخاطب می تواند به راحتی جذب شده و محصول معرفی شده را به ذهن خود بسپارد.

به کار بردن چاشنی معما:

طرح یک معما یا سوال می تواند بیننده را به چالش کشیده و او را وادار کند تا ناخواسته ادامه تیزر را دنبال نماید. هرچقدر ویدئو تبلیغاتی پر رمز و رازتر باشد قابلیت جذب مخاطب بیشتری را دارد.

ادامه دار کردن تیزر:

یکی از ترفندها و استراتژی های مهمی که در ساخت تیزر تبلیغاتی می تواند موثر واقع شود، ادامه دار کردن تیزر است. به این صورت که در یک ویدئو تبلیغاتی سرنخ هایی به مخاطب داده سود و تیزر دارای پایان ناتمامی باشد. پس از آن در فاصله زمانی مشخص یک تیزر دیگر تولید شده و به حل معما و سوال بپردازد.

برقراری ارتباط با مخاطب:

در تیزرهای تبلیغاتی مخاطب نقش مهمی را داشته و به طور کلی هدف از ایجاد تیزر این است که بیننده تحت تاثیر قرار گرفته و به خرید محصول اقدام نماید. به همین دلیل نیاز است تا تیزر به گونه ای طراحی شود که مخاطب حس اطمینان را دریافت نماید.

جذابیت سمعی و بصری:

یک ویدئو تبلیغاتی باید دارای گیرایی های سمعی و بصری باشد تا مخاطب بتواند در ثانیه های اول جذب آن شده و تا انتها آن را تماشا نماید. به کار بردن موسیقی های جذاب نیز نقش مهمی در موثر واقع شدن ویدئو تبلیغاتی دارد.

استفاده از عناصر هیجان انگیز:

همانطور که در بسیاری از تیزرهای تبلیغاتی مشاهده کرده اید، از عناصری مانند شمارش معکوس جهت معرفی محصول در تیزرها به کار برده می شود. این عناصر هیجان فرد را برانگیخته و در ذهن وی ماندگار می گردند.

بسیاری از نکات کلیدی دیگر وجود دارند که در ساخت انواع تیزرهای تبلیغاتی باید به کار گرفته شوند. افرادی که به طراحی تیزرهای تبلیغاتی می پردازند با تمامی این نکات آشنایی داشته و آنها را در ساخت تیزرهای خود به کار می برند.

قیمت ساخت تیزر تبلیغاتی

قیمت ساخت تیزر تبلیغاتی وابسته به فاکتورهای متعددی می باشد که توسط اتحادیه تعیین می گردد. نوع تیزر ساخته شده، تعداد بازیگران به کار رفته در آن، مدت زمان آن، تجهیزات مختلف به کار رفته در تیزر و بسیاری از عوامل دیگر می توانند بر قیمت تیزر تاثیر داشته باشند. ساخت تیزر تبلیغاتی رایگان ممکن است توسط افرادی که تازه کار هستند و قصد معرفی خود را دارند نیز انجام گردد.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه