قانون خرید و فروش ارزهای دیجیتالی در ایران

3 سال پیش
ارزهای دیجیتالی

هیچ یک از ارزهای دیجیتالی هنوز در ایران از سوی بانک مرکز به رسمیت شناخته نشده و از قانون خاصی برخوردار نمی باشد. با این وجود استفاده از آنها نیز جرم نیست. طبق قانون کشور برای “فعلی” که قانونی تعریف نشده باشد نمی توان مجازاتی در نظر گرفت.

با این تعریف مبادله کریپتوکارنسی یا نگهداری آنها جرم نیست. از طرفی نهادهای قانونی مثل نیروی انتظامی آماده برخورد جدی با کلاهبرداران این فناوری هستند و تا حد ممکن به مبارزه با متخطیان این زمینه می پردازد.

جالب اینکه در صورت مواجه به کلاهبرداری ها در فضای ارزهای رمزنگاری شده، می توانید به مراجع قانونی رفته و شکایت کنید. اشاره به این نکته را الزامی می دانیم که در سال ۹۸ کمیسیون اقتصادی دولت ارز “بیت کوین” را رسمیت شناخت.

اگر به تازگی می خواهید وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید و از قانونی یا غیرقانونی بودن آنها در ایران اطمینان ندارید باید بگوییم که تبادل و نگهداری ارز رمزپایه در کشور ما جرمی ندارد اما برای معاملات کلان هنوز تصمیم خاصی گرفته نشده است. اگر می خواهید میزان احساسات دخیل در بازار سرمایه را محاسبه کنید می توانید از شاخص ترس و طمع کمک بگیرید.

قانونی بودن ارزهای رمزپایه در کشورهای دیگر

وضعیت حقوقی بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است و هنوز در بسیاری از آنها تعریف نشده یا تغییر می کند. در حالی که اکثر کشورها استفاده از بیت کوین را غیرقانونی نمی دانند، وضعیت آن به عنوان پول (یا کالا) با پیامدهای نظارتی متفاوت است.

با این وجود برخی از ایالات به صراحت استفاده و تجارت آن را مجاز دانسته اند، برخی دیگر آن را ممنوع یا محدود کرده اند. به همین ترتیب، سازمان های مختلف دولتی، ادارات و دادگاه ها بیت کوین ها را به طور متفاوتی طبقه بندی می کنند.

برای مثال: کانادا اجازه استفاده از ارزهای دیجیتال، از جمله ارزهای رمزپایه را می دهد. با این وجود ارزهای رمزپایه در کانادا حق قانونی محسوب نمی شوند. قوانین و قوانین مالیاتی کانادا، از جمله قانون مالیات بر درآمد، همچنین در معاملات ارزهای رمزپایه اعمال می شود.

آژانس درآمد کانادا ارز رمزنگاری شده را کالایی توصیف کرده و اظهار داشته است که استفاده از ارز رمزپایه برای پرداخت کالاها یا خدمات باید به عنوان معامله مبادله ای تلقی شود.

در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۴ در کانادا قانون جدید ارزهای مجازی را به عنوان “مشاغل خدمات پول” به منظور مقررات ضد پولشویی در نظر گرفتند. این قانون هنوز در دست اجرا نیست و منتظر صدور مقررات فرعی است.

طبق صفحه وب دولت کانادا در مورد ارزهای دیجیتال شما می توانید از ارزهای رمزپایه برای خرید کالا و خدمات در اینترنت و فروشگاه هایی که ارزهای دیجیتال را قبول می کنند استفاده کنید.

شما همچنین می توانید این ارزها را در صرافی های آزاد خرید و فروش نمایید. با این وجود ارزهای رمزپایه در کانادا حق قانونی محسوب نمی شوند. طبق آژانس مصرف کنندگان مالی کانادا، “فقط دلار کانادا واحد پول رسمی کانادا محسوب می شود.”

 

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه