بورس انرژی

9 ماه پیش
بورس انرژی

بازار بورس و اوراق بهادار ایران دارای چهار زیر مجموعه بازار بورس، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی است که در هر یک از آن‌ها کالاهای خاصی مورد معامله قرار‌ می‌گیرد. بورس انرژی نیز یکی از این بازارها است و بستری جهت انجام معاملات حامل‌های انرژی مانند نفت، گاز، برق و اوراق بهادار مبتنی بر آن‌ها است. در این بازار خریداران و فروشندگان بسیاری مشغول به فعالیت هستند و معاملات آن‌ها موجب به تعادل رسیدن قیمت حامل‌های انرژی‌ می‌شود.

اگر‌ می‌خواهید در مورد بورس انرژی و نحوه معاملات در آن اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بورس انرژی چیست؟

همانطور که‌ می‌دانید بازار بورس مکانی شفاف و قابل اعتماد جهت خرید و فروش انواع دارایی‌ها است و سرمایه گذاران با فرصت‌های فراوانی از طریق انجام معاملات با شرکت ها، سازمان‌ها و سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی مواجه‌ می‌شوند. در طی چند سال اخیر نیز برای خرید و فروش کالاهای حامل انرژی نیاز به وجود یک محیط شفاف احساس گردید.

به همین دلیل شرکت بورس انرژی با هدف مهم کشف قیمت و شفاف سازی برای خرید و فروش کالاهای مرتبط با حامل‌های انرژی مانند گاز، بنزین، برق، نفت و زغال سنگ در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و امروزه اکثر معاملات حامل‌های انرژی به صورت اینترنتی و آنلاین انجام‌ می‌شود. بورس انرژی متشکل از سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی است.

بورس انرژی ایران

ایران از بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز در جهان است و بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور به کالاهای نفتی مربوط‌ می‌شود. ازاین ‌رو به دلیل اهمیت و تاثیر این کالاها بر رشد اقتصادی کشور، به بازاری کارآمد جهت شفاف سازی قیمت‌ها و عرضه عادلانه محصولات نفتی احساس‌ می‌شد. در همین راستا ایده اولیه تاسیس شرکت بورس حامل‌های انرژی جهت خرید و فروش و معاملات نفت در وزارتخانه نفت و بخش‌های متفاوت اقتصاد کشور در سال ۱۳۸۶ شکل گرفت و معاملات مرتبط به فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی به بازار بورس راه یافتند.

پس از آن و تاثیرات مناسب بر صنعت برق کشور نیاز به ایجاد بازار جداگانه‌ای در بورس احساس شد و اقدامات لازم برای ایجاد بورس نفت و برق در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و در نهایت شرکت بورس انرژی ایران در سال ۱۳۹۱ آغاز به کار نمود. در این بازار رقابتی ایجاد شده تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های متقاضی‌ می‌توانند دسترسی عادلانه ای به معاملات داشته باشند و به این ترتیب قیمت‌ها متعادل شوند. از طرفی بازار بورس انرژی ایران موجب افزایش نقد شوندگی و رفع انحصار گردید.

بورس انرژی برق

یکی از زیر مجموعه‌های بورس انرژی، بورس انرژی برق است که از سال ۱۳۹۲ در این بازار فعالیت خود را آغاز نمود و از همان شروع فعالیت خود توانست با ورود شرکت‌های توزیع نیروی برق تحت عنوان خریدار انرژی الکتریکی از رونقی عالی برخوردار شود. امروزه نیز شرکت‌های توزیع برق، نیروگاه‌ها، مصرف‌کنندگان بزرگ صنعتی و خرده فروشان همواره در حال انجام معاملات انرژی الکتریکی هستند.

انجام معاملات و خرید برق در بورس انرژی دارای مزایای بسیاری است که از جمله آن‌ها‌ می‌توان به برخورداری از بستر معاملاتی شفاف، کاهش هزینه برق مصرفی، قابلیت خرید ظرفیت تحت عنوان بسته‌های میان باری،کم باری و اوج بار، دسترسی ارزان به انرژی در ماه‌های سرد سال اشاره نمود. البته معایبی مانند وجود ریسک پیش خرید انرژی، نرخ انرژی بالا در ۴ ماه گرم سال و … نیز دارد.

خرید و فروش در بورس انرژی ایران چه مزایایی دارد؟

خرید و فروش در بورس انرژی ایران با مزایای بسیاری همراه است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • برخورداری از معافیت مالیاتی
 • معافیت از تشریفات مزایده و مناقصه
 • امکان بازاریابی کالاها
 • تامین مالی و پوشش ریسک
 • مدیریت ریسک
 • برخورداری از یک چهارچوب منظم
 • قراردادهای استاندارد
 • کاهش هزینه‌ها
 • تامین کالای مورد نیاز مصرف کنندگان

چه افرادی مجاز به انجام معاملات در بازار بورس انرژی هستند؟

امکان دریافت کد و ثبت خرید برای کلیه اشخاص حقوقی در بازارهای داخلی یعنی بازارهای برق و فیزیکی امکان پذیر است. اما در بازارهای بین‌المللی حق خرید به اشخاص حقیقی و حقوقی با شرایط خاصی تعلق‌ می‌گیرد. در واقع با توجه به نوع بازار ، افرادی که مجاز به معاملات هستند متفاوت‌اند.

خریداران مجاز به معامله بازار فیزیکی

رینگ داخلی: افرادی که پروانه بهره برداری مرتبطی دارند

رینگ بین المللی: افراد حقوقی تولیدی و بازرگانی داخل یا خارج از کشور

خریداران مجاز به معامله بازار برق

بازار مصرف کنندگان بزرگ برق: تمامی مصرف کنندگان برق با دیماند قراردادی بالای ۱ مگاوات در ساعت

بازار عمده فروشی برق: تمامی شرکت‌های توزیع برق و شرکت‌های خرده فروشی برق

مهم ترین فعالان بورس انرژی ایران (بورس انرژی برق)

یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خرده فروش عرضه کننده برق در بورس کالا و انرژی شرکت تامین انرژی پایدار آرارات است که با بهره‌گیری از تجربه و دانش فنی همواره در تلاش است که تامین انرژی مشترکین بزرگ صنعتی را در بستر خصوصی تسهیل نماید. این مجموعه با راه اندازی پلتفرم تخصیص همزمان انرژی در بورس و دو جانبه مطابق با مصرف پایان دوره موفق شده بخش گسترده‌ای از مشترکان صنعتی را تحت پوشش خدمات خود قراردهد.

شرکت آرارات خدمات متنوعی را ارائه‌ می‌دهد که موجب برتری و تمایز آن نسبت به سایر خرده فروشان و عرضه کنندگان برق شده است. از جمله این خدمات‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • حداکثر صرفه اقتصادی به دلیل کاهش هزینه‌های برق تا ۴۰ درصد از طریق تخصیص بهینه مصرف با وجود قیمت رقابتی
 • فروش ماهیانه برق به صورت تخصیص یک ماهه انرژی بدون تشریفات قراردادی و براساس میزان مصرف
 • فروش بر اساس مصرف واقعی به شکل فروش انرژی در انتهای ماه با توجه میزان مصرف واقعی (کنتور)
 • قرارداد سود تضمینی و تضمین کاهش هزینه‌های برق تا درصد توافقی تعیین شده

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی بازار بورس انرژی و اهمیت و مزایای معاملات حامل‌های انرژی در این بازار پرداختیم. برای فعالیت در این بازارها و خرید حامل‌های مد نظر کاربران و مصرف کنندگان خرد و کلان حقیقی و حقوقی نیاز به کد معاملاتی دارند. اگر تصمیم به خرید حامل انرژی برق را در این بازار دارید و‌ می‌خواهید خریدی تضمینی و با قیمت مناسب و همراه با سود را داشته باشید ما به شما شرکت تامین انرژی پایدار آرارات را پیشنهاد‌ می‌کنیم و برای کسب اطلاعات بیشتر‌ می‌توانید از طریق وب‌سایت این مجموعه با کارشناسان آن در ارتباط باشید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه