طلاق توافقی بدون حضور زوجین

2 ماه پیش
رضا حسینی برج

مدت زمان طلاق توافقی

طلاق توافقی  به عنوان سریع ترین روش جدایی بین زوجین شناخته شده که حداقل زمان آن ۴۵ روز است و نکاتی وجود دارد که با توجه به آن می توان کاری کرد که این مدت طولانی تر نشود مثل اینکه آخر ماه اقدام به درخواست طلاق توافقی نکنیم .

طلاق توافقی بدون حضور زوجین

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق هاست که در آن طرفین معمولا از قبل در خصوص حقوق مالی و غیر مالی به توافق رسیده اند. در این نوع از طلاق زوجین می توانند وکیل  گرفته و بدون حضور آن ها مراحل طلاق انجام گیرد البته اگر هر یک از آن ها قبل از صدور حکم عدم امکان سازش از طلاق پشیمان شود ، حکم طلاق صادر نخواهد شد .

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق هاست که بیشترین سهم را در بین تمام طلاق ها داراست ، بنابراین اطلاع از احکام و شرایط آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است . به طور کلی بی دردسر ترین و سریع ترین نوع طلاق ، طلاق توافقی است و نکته بسیار حائز اهمیت در خصوص این نوع طلاق آن است که هر دو طرف باید در تمام مراحل رضایت کامل داشته باشند .

با توجه به مطالبی که بالا گفته شد آیا عدم حضور زوجین در طلاق توافقی امکان پذیر است ؟

باید گفت که اگر زوجین یا یکی از آن ها وکیل داشته باشند ، امکان انجام تمام مراحل توسط وکیل فراهم بوده و نیازی به حضور طرفین نیست . در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص عدم حضور زوجین در طلاق توافقی می پردازیم .

برخلاف تصور عموم،  لزوما اینگونه نیست که در این نوع از طلاق زن حتما مهریه خود را ببخشد بلکه می تواند بدون بذل مهریه طلاق بگیرد و همه چیز بستگی به توافق دو طرف دارد .

اصولا در طلاق توافقی در خصوص عمده مسائل و حقوق مالی توافقات لازم از قبل بین زوجین انجام گرفته است و این توافقات از منظر دادگاه نیز محترم شناخته می شود . لازم به ذکر است که در صورتی که بین زوجین توافقاتی انجام گرفت اما طلاق اتفاق نیفتاد نمی توان به این توافقات استناد کرد فرضا زوجه در مقابل طلاق اقدام به بذل مهریه نماید در صورتی که طلاق به هرعلتی اتفاق نیوفتد زوج نمی تواند ادعا کند که مهریه بخشیده شده است .

اقدام برای طلاق توافقی با وجود آنکه توافق بین طرفین وجود دارد تنها از طریق دادگاه های خانواده امکان پذیر بوده و زوجین نمی توانند بدون در دست داشتن گواهی عدم امکان سازش به دفترخانه برای انجام طلاق مراجعه نمایند .

وکیل خانواده در مشهد

عدم حضور زوجین در طلاق توافقی

زوجین برای انجام تمام مراحل طلاق توافقی می توانند وکیل گرفته و به جای آنکه خودشان شخصا به دادگاه یا دفترخانه مراجعه نمایند وکیل بفرستند. در واقع بجز جلسات مشاوره که حضور زوجین در آن الزامی است سایر مراحل می تواند بدون حضور آن ها و توسط وکیل دادگستری انجام گیرد .

لازم به ذکر است در مواردی که زن وکالت در طلاق را داراست می تواند حتی بدون حضور شوهر مراحل طلاق را انجام دهد ، همچنین می تواند بدون حضور زوج به یکی از دفاتر رسمی ثبت طلاق مراجعه نماید . اما در مواردی که زوجه حق وکالت در طلاق را نداشته باشد در صورت عدم حضور زوج در دفترخانه برای ثبت طلاق ، امکان ثبت طلاق وجود ندارد .

در حالتی که هنوز حکم دادگاه مبنی طلاق و به عبارتی گواهی عدم امکان سازش صادر نشده باشد و هر کدام از زوجین برای طلاق پشیمان شوند ، حکم طلاق صادر نخواهد شد . اما اگر بعد از صدور رای طلاق توافقی زن پشیمان شود ، شوهر می تواند بدون نیاز به حضور زن به دفترخانه برای ثبت طلاق مراجعه نماید .

وکیل طلاق توافقی در مشهد

توافقنامه طلاق توافقی

در توافقنامه طلاق توافقی زوجین باید در رابطه با مواردی مانند نفقه زوجه و فرزندان، جهیزیه، مهریه، اجرت المثل دوران زوجیت و غیره به توافق برسند.

متن این توافقنامه باید قبل از مراجعه به داگاه و به صورت کتبی توسط زوجین و یا وکیل طلاق توافقی هر یک از زوجین نوشته و امضا شود.

لازم به ذکر است در صورتی که زوجین تمایلی به اعلام کتبی توافقنامه نداشته باشند می توانند توافقات خود را بصورت شفاهی در دادگاه اعلام نمایند که این توافقات توسط دادگاه و واحد مشاوره یا داوری مکتوب می شود و به امضاء زوجین و یا وکلای ایشان می رسد.

نکته: همانطور که در بالا اشاره شد اگر بنا به هر دلیلی در خواست طلاق توافقی منجر به صدور حکم نشود، توافقنامه فی مابین زوجین کاملاً بی اثر می شود و اگر مواردی همچون بخشش (بذل یا ابراء) مهریه در آن قید شده باشد نمی تواند مورد استناد قرار گیرد. در توافقنامه مسائلی همچون تقسیم دارایی ها و اموال، تحصیل فرزند و شرایط حضانت می تواند ذکر شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

بدون دیدگاه