چالش‌های اخذ تایید پایان کار سرمایه‌گذاری در صنعت راه‌اندازی گلخانه

10 ماه پیش
تایید پایان کار سرمایه‌گذاری

چالش‌های اخذ تایید پایان کار سرمایه‌گذاری در صنعت راه‌اندازی گلخانه

موضوع این مقاله، درباره چالش‌هایی است که در فرآیند اخذ تایید پایان کار سرمایه‌گذاری در مرحله راه‌اندازی گلخانه وجود دارد. در این مقاله، سه چالش اساسی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته‌است. در ادامه، به صورت خلاصه به هر یک از چالش‌ها برای راه‌اندازی گلخانه اشاره خواهیم کرد:

۱٫ در اختیار نبودن چک لیست اسناد و مدارک مورد نیاز بانک جهت اخذ وام:

این چالش به عدم تجربه کافی کارمندان شعبه بانک عامل در خصوص تنظیم پرونده وام و نیز نامشخص بودن موارد مورد نیاز برمی‌گردد، و علاوه بر اتلاف وقت سرمایه‌گذار در راه‌اندازی گلخانه باعث بروز ابهاماتی در مورد مجوزها و اسناد مورد نیاز برای سرمایه‌گذار می‌شود.

۲٫ مطالبه پایان کار از سوی بانک عامل:

در این مورد، واضح نیست که کدام نهاد مسئول صدور پایان ساخت و شروع تقسیط وام اخذ شده برای احداث گلخانه است. این ابهام باعث می‌شود که سرمایه‌گذار در پیگیری، موضوع سرگردان شده و مجبور به دوباره‌کاری شود. نبود راهنمایی دقیق از طرف بانک عامل و شرکت شهرک‌های کشاورزی این مشکل را تشدید می‌کند و از چالش‌های اصلی شروع تقسیط وام گلخانه می‌باشد.

۳٫ اخذ استعلام‌ها از ارگان‌های مختلف: بانک عامل جهت اقساط‌بندی تسهیلات راه‌اندازی گلخانه ، ارائه پاسخ استعلام‌هایی را از جمله موارد زیر مطالبه می‌نماید:

۳-۱ مفاصا حساب دارائی که باید صورت‌های مالی به اداره دارائی ارائه شود و تقسیط وام صرفاً در پایان دوره مالی امکان‌پذیر است و باتوجه به عدم فروش تا پایان دوره احداث، در ادبیات بانکی، گلخانه به ظاهر زیانده دیده می‌شود.

۳-۲ مفاصا حساب تأمین اجتماعی؛ در این رابطه باید مفاصا حساب پرداخت حق بیمه ماهانه کارکنان صادر شود، لیکن علاوه بر اخذ حق بیمه پرسنل، حق بیمه ساختمان‌های گلخانه ! نیز بر اساس مصوبات جدید هیئت دولت مطالبه می‌شود.

*قابل توجه این که واحد تولیدی بودن گلخانه ، تأثیری در پرداخت حق بیمه ساختمان‌ها نداشته و برای ساختمان‌های جنبی گلخانه به ازای هر متر مربع ۳۵۴ هزار تومان دریافت می‌گردد.

۳-۳ استعلام بدهی اقساط خرید زمین:

در این خصوص شعبه اردبیل شرکت شهرک‌های کشاورزی با مرکز مکاتبه می‌نماید و خود شعبه اطلاعِ به هنگامی ندارد. این استعلام حدود یک ماه زمان برده و نهایتاً علیرغم استمهال قطعی انجام شده، ما را بدهکار نامیدند! به نظر می‌رسد سامان کار، در یکپارچگی اطلاعات و اتوماسیون است.

لازم به ذکر است که شرکت آراز که در شهرک گلخانه‌ای مغان با انجام به موقع کار بدون تمدید زمان قرارداد و عدم تأخیر در انجام تعهدات، ساخت گلخانه خود را به پایان رسانده، بانک عامل نه تنها مزیت و تشویقی را برای این شرکت در نظر نگرفته، بلکه با مطالبه استعلام‌های مختلف صرف وقت و هزینه بیشتری را به این واحد تولیدی گلخانه تحمیل نموده است.

کشت و صنعت آراز بیـن المـلل

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه