معرفی مکان‌های زیبا و دیدنی در استانبول

1 سال پیش
استانبول

حضور در استانبول به عنوان مقصدی دوست‌داشتنی برای همه سلیقه‌ها، تمامی علاقه‌مندان به گردشگری را به وجد می‌آورد. دو قاره اروپا و آسیا در این شهر تاریخی که در حاشیه دریای سیاه و مرمره‌ قرار گرفته به هم می‌رسند. وجود بناهای تاریخی متعدد با تلفیق معماری‌ مدرن و باستانی و جاذبه‌های متنوع فرهنگی، این شهر را به یک مقصد استثنایی تبدیل کرده است. از گشت و گذار در بازارهای پرجنب و جوش و نوشیدن یک لیوان چای سنتی گرفته تا بازدید از برخی از معروف‌ترین سازه‌های دست‌ساز بشر همواره شما را مبهوت استانبول می‌کند. با ما باشید تا با برخی از معروف‌ترین اماکن گردشگری استانبول آشنا شویم.

ایاصوفیه

احتمالا ایاصوفیه به عنوان یک بنای مذهبی و تاریخی، یکی از شناخته‌شده‌ترین بناهای تاریخی استانبول در سطح جهان باشد. این بنا که نام آن به معنی «حکمت مقدس» است در ابتدا و در قرن ششم به عنوان یک کلیسای مسیحی ساخته شد و امروزه از آن به عنوان مسجد و موزه استفاده می‌شود.

با گشت و گذار در محوطه و موزاییک‌های این بنای تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته، حس شگفت‌انگیزی پیدا خواهید کرد. با درک احساس عرفانی موجود در این زیارتگاه، فرصت این را خواهید داشت که در مورد تاریخچه یکی از جذاب‌ترین بناهای جهان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

گنبد این بنا از سرتاسر شهر استانبول قابل رویت بوده و هنگام تماشای غروب خورشید در افق استانبول، منظره‌ای دلنشین را ایجاد می‌کند. ایاصوفیه یکی از جذاب‌ترین اماکن گردشگری استانبول است و فرصت بازدید از این بنا را نباید به هیچ عنوان از دست داد.

بازار بزرگ

حالا اگر به قصد خرید به بازار بزرگ استانبول مراجعه کنید، هزاران غرفه عرضه‌کننده انواع محصولاتی مانند صندل خاورمیانه‌ای، طلای ۲۴ عیار، چوب‌های کنده‌کاری شده و محصولات صنایع‌دستی این شهر پیش روی شماست.

نکته جالب این بازار وجود هزاران مغازه و غرفه است که می‌تواند شما را ساعت‌ها در خود غرق کند که این هم به نوعی از جذابیت‌های آن است. در این بازار هرگاه در مسیری قرار داشتید که سراشیبی آن به سمت پایین بود، در نهایت این مسیر شما را به سمت خروجی بازار هدایت می‌کند.

به خاطر داشته باشید که قیمت‌های محصولات در این بازار بخاطر حضور توریست‌ها اغلب گرانتر بوده و تورلیدرها معمولا به بازدیدکنندگان توصیه می‌کنند که هیچ‌وقت بیش از نیمی از قیمت اعلام‌شده برای محصولات را پرداخت نکنند. اگر به خرید سوغاتی‌های محلی علاقه‌ دارید، بازار بزرگ استانبول یکی از بهترین اماکن برای خرید این وسایل است.

کاخ دولما باغچه

کاخ دولما باغچه که در حاشیه تنگه معروف بسفر قرار گرفته در میانه قرن نوزدهم توسط امپراتور این کشور بنا شد. این کاخ مجلل متشکل از ۱۶ ساختمان مجزا بوده که با بهره‌مندی از هنرهایی همچون کنده‌کاری، آثار تاریخی را به نمایش گذاشته است.

با حضور در این کاخ می‌توانید با ویژگی‌ها و معماری اصیل عثمانی آشنا شده و از بناهای سنگ مرمر، فرش‌های نفیس، مجموعه‌های ارزشمند نقاشی و فضای دلنشین کاخ آشنا شوید.

در هنگام ورود به سالن اصلی کاخ و با بازدید از اتاق‌های مختلفی مانند دبیرخانه، پلکان کریستالی، سالن تشریفات و اتاق قرمز، انگار در زمان به گذشته سفر کرده‌اید. در بیرون از محوطه کاخ، می‌توانید از دروازه امپراتوری، باغ‌های رنگارنگ، فواره و برج ساعتی که بیش از ۱۰۰ فوت ارتفاع دارد بازدید کنید.

مسجد آبی

مسجد آبی که در ترکیه با نام مسجد سلطان احمد نیز شناخته می‌شود یکی از محبوب‌ترین اماکن گردشگری در استانبول به شمار می‌رود. این بنای تاریخی مهم در دهه ۱۶۰۰ با ترکیب عناصر معماری اسلامی و بیزانس بنا نهاده شده است.

نما و مناظر بیرونی و فضای داخلی این بنا، توجه هر بازدیدکننده‌ای را به خود جلب می‌کند. دیوارهای این مسجد با بیش از ۲۰۰۰۰ قطعه کاشی دست‌ساز تزئین شده و بیش از ۲۰۰ پنجره با شیشه‌های رنگارنگ، جلوه‌ای از رنگ‌های مختلف را در فضای عرفانی این مسجد به نمایش می‌گذارد. حتما در محوطه حیاط این مسجد مدتی را به تماشای مردم اختصاص دهید.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی در محل تلاقی شاخ طلایی استانبول با دریای مرمره قرار گرفته و برای بیش از چهارصد سال، اقامتگاه اصلی پادشاهان عثمانی بوده است. اشیای بسیار ارزشمندی مانند الماس ۸۶ قیراتی اسپون میکر در اتاق‌های کاخ موزه مجلل توپکاپی برای بازدید گردشگران قرار گرفته است. علاوه بر وجود اشیاء ارزشمندی مانند انواح اسلحه‌های قدیمی، جواهرات گرانبها و دست‌سازهای مذهبی، نمایشگاه‌های موقت زیادی در محوطه این کاخ برای بازدید علاقه‌مندان برگزار می‌شود.

بافت تاریخی استانبول

در بازدید از بافت تاریخی شهر استانبول، می‌توانید با تاریخچه غنی این شهر زیبا آشنا شوید. در دل این بافت تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده، بناهای متعدد تاریخی و زیبایی وجود دارد. مساجد، حمام‌ها، کاخ‌های مجلل و کلیساهای دوره بیزانس تنها بخشی از نقاط دیدنی این بافت تاریخی به شمار می‌روند. همچنین در گوشه‌هایی از این محله‌ها، معماری بازمانده از دوران امپراتوری‌های مختلفی نیز در پس زمینه به چشم می‌خورند که در نوع خود بسیار منحصربفرد است.

با حضور در این منطقه، می‌توانید در حاشیه دیوارهای تاریخی قسطنطنیه که قدمت قسمت‌هایی از آن به دوران روم باستان می‌رسد، گام بردارید و از کنار مسجد میهریمه و کلیسای سنت سویور عبور کنید. پل گالاتا به ویژه در ساعات نزدیک به غروب خورشید، یکی از محل‌های محبوب استانبول برای گرفتن یک عکس یادگاری است. مناظر شبیه به کارت پستال و بازی رنگ‌ها در آسمان این منطقه، شما را مسحور خود می‌کند.

آب‌انبار باسیلیکا

یکی از جاذبه‌های دیگر گردشگری استانبول، آب‌انبار باسیلیکا است که توسط امپراتور ژوستینین اول در قرن ششم ساخته شده و با ذخیره بیش از ۸۰۰۰۰ متر مکعب آب، وظیفه تأمین آب کاخ‌های مجاور را بر عهده داشته است.

این آب‌انبار با صدها ستون باستانی، یادگاری از سیستم مهندسی آب امپراتوری بیزانس است که بازدیدکنندگان می‌توانند از آن بازدید کنند. این مجموعه تقریبا تاریک، همچنین راهی عالی برای فرار از گرمای فصل تابستان استانبول است. در این آب انبار دو پایه ستون مزین شده با سردیس وارون‌شده قرار دارد که تعجب بسیاری از بازدید کنندگان را بر می‌انگیزد که چرا این ستون‌ها در چنین جایی قرار داده شده است.

شاخ طلایی استانبول

این بندر مسقف، به دلایل تاریخی و کاربرد آن در سیستم دفاعی امپراتوری‌های یونان، عثمانی، روم و بیزانس یکی از مناطق گردشگری مشهور استانبول است. از نمای بالا، این منطقه به شکل شاخ دیده می‌شود و علت نام‌گذاری آن نیز به همین علت بوده است. در هنگام غروب خورشید، رنگ طلایی آفتاب بر قسمت‌هایی از این منطقه سایه انداخته و مناظری را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند.

بهترین روش برای داشتن تجربه‌ای استثنایی از بازدید این منطقه، گشت و گذار در آن بوسیله قایق است. همانطور که در امتداد آب سوار قایق هستید، می‌توانید مرکز تجاری شهر را در دوران باستانی خود تصور کنید. همچنین قایق‌سواری در این منطقه، امکان داشتن منظره‌ای زیبا برای عکاسی و مشاهده برخی از اماکن شگفت‌انگیز استانبول را برای شما فراهم می‌کند.

برج گالاتا

گردشگران در بازدید از برج سنگی گالاتا که در دوران قرون وسطی ساخته شده، منظره‌ای ۳۶۰ درجه‌ای را بر فراز استانبول تجربه کنند. در روزهایی که هوا صاف است از این برج می‌توان حتی جزایر پرنس را نیز مشاهده کرد. در ارتفاع ۲۰۰ فوتی این برج، قطعا چشم‌اندازی بی‌نظیر را از اماکن دیدنی استانبول مشاهده می‌کنید.

در این برج، با تاریخچه عملکرد آن به عنوان محلی برای دیدبانی، زندان، انبار نیروی دریایی و سیستم دفاعی تاریخی آشنا شده و اماکن متأثر از آتش‌سوزی‌های تاریخی این شهر را مشاهده کنید. همچنین افسانه‌ای وجود دارد که احمد چلبی، هوانورد قرن چهاردهی، با استفاده از بال‌های مصنوعی دست‌ساز، از این برج بر فراز تنگه بسفر به پرواز در آمده است.

کلیسای چورا

کلیسای ارتودکس یونانی چورا در استانبول با نام مسجد کاریه نیز شناخته شده و به دلیل وجود طرح‌های موزاییکی و نقاشی‌های دیواری منحصربفرد، به یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول تبدیل شده است. این کلیسا در بخش غربی شهر در منطقه اردینکاپی واقع شده است.

در فضای داخلی این کلیسا، آثار هنری متعلق به دوران بیزانس قرار گرفته که قدمت برخی از آنها به قرن ششم باز می‌گردد. برای درک ظرافت هنر این آثار حتما لازم نیست که آشنایی زیادی با مفاهیم هنری داشته باشید، چون جزئیات این آثار چشم هر بازدیدکننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

اقامت در استانبول

انتخاب محل درست اقامت در استانبول، می‌تواند تعطیلات خاطره‌انگیزی را برای شما ایجاد کند. هتل‌ها و خانه‌ مسافرهای زیادی در استانبول برای اقامت گردشگران وجود دارد اما عموما به علت وجود هاستل‌های فراوان و دسترسی کامل به مناطق تاریخی و تجاری استانبول، اقامت در حاشیه میدان تکسیم انتخاب بسیاری از گردشگران است. با این حال برای داشتن تجربه‌ای خاص می‌توانید یک آپارتمان شخصی در استانبول اجاره کرده و از تعطیلات خود لذت ببرید. شرکت‌های مشاور املاک معتبر زیادی در این شهر وجود دارند که می‌توانند به شما در پیداکردن محلی مناسب برای ایام اقامت در استانبول کمک کنند.

منبع: مقالات سایت شرکت گونش اینوست

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه