تحصیل رشته کامپیوتر و نرم افزار در آلمان

1 سال پیش
تحصیل در آلمان

دوره لیسانس علوم کامپیوتر در آلمان برای دانشجویانی که به دنبال یادگیری مبانی نظری و محاسباتی مربوط به مهندسی علوم کامپیوتر هستند، به صورت یک دوره درسی سه ساله است. دانشجویان در طول دوران تحصیل، دانش و مهارت کافی مبانی کامپیوتر را کسب کرده و برای کار در رشته‌های مربوط به این حوزه آماده می‌شوند. دانشجویانی که در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند، توانایی حل مشکلات مربوط به توسعه، راه اندازی و کاربرد سیستم‌های فناوری اطلاعات را بدست می‌آورند.  داوطلبان تحصیل در رشته کامپیوتر نرم افزار در آلمان می‌بایست نمرات بالایی را در دوران متوسطه کسب کرده باشند و به مباحث مربوط به ریاضیات و همچنین دانش اولیه برنامه‌نویسی مسلط باشند. دانشگاه‌های دولتی آلمان با بودجه دولتی اداره شده و دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه نیستند، اما تحصیل در رشته کامپیوتر در دانشگاه‌های خصوصی آلمان، سالانه حدود ۱۱۰۰۰ یورو برای دانشجویان هزینه دارد. فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر نرم افزار می‌توانند در ابتدای کار خود سالیانه حدود ۵۰۰۰۰ یورو درآمد کسب کنند.

دانشگاه‌های برتر مهندسی علوم کامپیوتر در آلمان

نهاد‌های رتبه‌بندی بسیاری در سطح جهان، هر ساله گزارشات مربوط به رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان را ارائه می‌کنند. در جدول زیر، اطلاعات مربوط به رتبه‌بندی دانشگاه‌های آلمانی سیستم رتبه‌بندی QS در حوزه رشته علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.

رتبه‌بندی سیستم QS  با محوریت رشته علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی دانشگاه
رتبه ۲۹ دانشگاه صنعتی مونیخ
رتبه ۶۸ دانشگاه صنعتی برلین
رتبه ۸۶ دانشگاه RWth آخن
رتبه ۸۹ دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ
رتبه ۹۸ دانشگاه مرکز تحقیقات کارلسرویه
رتبه ۱۲۳ دانشگاه صنعتی دارمشتات
رتبه ۱۵۱-۲۰۰ دانشگاه هامبولت برلین
رتبه ۱۵۱-۲۰۰ دانشگاه هایدلبرگ آلمان
رتبه ۲۰۱-۲۵۰ دانشگاه آلبرت لودویگز فرایبورگ
رتبه ۲۰۱-۲۵۰ دانشگاه آزاد برلین

حیطه‌های تخصص مهندس کامپیوتر و نرم افزار در آلمان

در این قسمت، جدولی آماده شده که در آن فهرستی از محبوب‌ترین تخصص‌های موجود برای دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در رشته کامپیوتر نرم افزار دانشگاه‌های آلمان جمع‌آوری شده است.

الگوریتم‌ها و محاسبات علمی هوش مصنوعی و رباتیک آنالیز کسب و کار، علوم و ساختار مربوط به داده
معماری سیستم‌های کامپیوتری گرافیک کامپیوتر و پردازش تصویر دیتا ماینینگ و ماشین لرنینگ
سیستم‌های اطلاعات و دیتابیس سیستم های موجود در شبکه‌های کامپیوتری اخلاق و فناوری اطلاعات
کاربرد علوم کامپیوتر تعامل انسان و کامپیوتر مهندسی نرم‌افزار

هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‌های آلمان

دانشجویان دانشگاه‌های دولتی آلمان برخلاف بسیاری از مقاصد محبوب تحصیلی دانشجویان مانند دانشگاه‌های برتر کانادا، ملزم به پرداخت شهریه نیستند. با این حال مبلغی در حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ابتدای هر ترم، به منظور پوشش هزینه‌های اداری و غیره از این دانشجویان دریافت می‌شود. البته لازم به ذکر است تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در مقطع لیسانس دانشگاه‌های خصوصی آلمان چیزی در حدود حداقل ۱۱۰۰۰ یورو هزینه دارد.

متقاضیان تحصیل و زندگی در آلمان، در ابتدای ورود می‌بایست حساب بلوکه شده‌ای در بانک‌های آلمانی باز کنند که در آن هزینه‌های روزمره مورد نیاز را نگهداری کنند؛ این مبلغ توسط دولت آلمان تعیین شده است. برای مثال مبلغ بلوکه‌شده دانشجویان در حساب‌های بانکی از ابتدای ژانویه ۲۰۲۱ و با توجه به نرخ تورم، ، مبلغ ۱۰۸۳۲ یورو در سال و یا ۸۶۱ یورو در ماه تعیین شده است.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه‌های آلمان

متقاضیان تحصیل در رشته‌های مربوط به علوم کامپیوتر دانشگاه‌های آلمان می‌بایست مقطع دبیرستان خود را با نمرات خوبی سپری کرده باشند. همچنین داوطلبان باید نمرات آزمون‌های زبان انگلیسی شامل آیلتس، تافل و یا SAT/ACT را به عنوان بخشی از مدارک مورد نیاز ارائه کنند. همچنین متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان، باید نمره شرکت در آزمون‌های زبان آلمانی را نیز ارائه کنند.

همچنین در برخی از دانشکده‌های فنی آلمان، دانشجویان باید در دوره‌های کارآموزی نیز شرکت کنند. البته این مورد مربوط به تمامی دانشگاه‌های آلمان نبوده و تنها مختص به موارد خاصی است. این نکته را باید در نظر داشته باشید که به علت کیفیت بالای آموزشی دانشگاه‌های آلمان، فضای اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به شدت رقابتی است. از این رو متقاضیان باید پروفایل علمی خود را هرچه غنی تر کرده تا بتوانند موفقیت خود در اخذ پذیرش از سوی یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان را تضمین کنند.

ویزای دانشجویی آلمان

اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آلمان را دارید، می‌بایست ابتدا ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید. این ویزا با ویزاهایی مانند ویزای توریستی یا ویزای شینگن متفاوت بوده و به راحتی می‌توانید پروسه درخواست خود را با پرداخت ۶۰ یورو در سفارت و یا کنسولگری‌های کشور آلمان در ایران شروع کنید. پس از دریافت ویزا و در هنگام ورود به آلمان درخواست خود را به اداره اتباع خارجی آلمان ارائه می کنید و مجوز اقامت دو ساله خود را با قابلیت تمدید مجدد دریافت کنید. دقت کنید که درخواست تمدید ویزا باید پیش از تاریخ انقضای آن ارسال شود.

دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی در رشته کامپیوتر نرم افزار دانشگاه‌های آلمان

فارغ التحصیلان رشته‌ مهندسی کامپیوتر از دانشگاه‌های آلمان می‌توانند دوران کاری خود را در این کشور آغاز کنند. دانشجویان خارجی می‌توانند تا سقف ۱۸ ماه پس از دوران تحصیل بر اساس مجوز ویزای تحصیلی خود در این کشور به دنبال کار باشند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در طول این ۱۸ ماه برای گذران زندگی در هر کاری مطابق سلیقه خود مشغول به کار شوند. همچنین اگر فارغ‌التحصیلان قصد اقامت دائم در آلمان را داشته باشند، می‌توانند پس از طی دو سال از تاریخ آغاز ویزای کاری خود، با دریافت «کارت آبی اتحادیه اروپا» اجازه اقامت دائم در آلمان را دریافت کنند.

فرصت‌های شغلی موجود برای مهندسین کامپیوتر در آلمان

در سال‌های اخیر رشته کامپیوتر نرم افزار در دانشگاه‌های آلمان به یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در بین دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. در دانشگاه‌های آلمان، دانشجویان علوم مهندسی کامپیوتر ضمن یادگیری مبانی علمی و شرکت‌ در دوره‌های آموزشی مختلف، با کسب تجربه عملی در شرکت‌های داخلی و بین‌المللی فرصت دستیابی به آینده شغلی مناسب را کسب می‌کنند. با نگاهی به فرصت‌های شغلی موجود برای فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر نرم افزار دانشگاه‌های آلمان، این افراد می‌توانند سالانه حدود ۴۸۰۰۰ تا ۶۶۰۰۰ یورو درآمد کسب کنند. این حقوق سالانه بر اساس تجارب و دانش تخصصی، به تدریج می‌تواند به سطوح بالاتری هم ارتقا یابد.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه