چرا کتاب های صوتی گاهی بهتر از کتاب هستند؟

1 سال پیش
کتاب های صوتی

با رشد مداوم در محبوبیت محتوای صوتی، مفهوم خواندن تغییر کرده است.

علاوه بر این، کل مفهوم انتشار و زنجیره ارزش به دلیل توانایی انجام کارهای بیشتر با املاک دیجیتال کمتر یا موجود تغییر کرده است.

هیچ کجا به اندازه صنعت کتاب های صوتی مشهود نیست. عادات گوش دادن به کتاب های صوتی در سال ۲۰۲۰ با رشد ۱۲ درصدی درآمد به ۱٫۳ میلیارد دلار، نهمین سال متوالی با رشد دو رقمی، تقویت شد.

بله، این جنون تازه کشف شده گوش دادن قدرت خود را حفظ نمی کند، زیرا از خواندن بهتر است، همانطور که بسیاری به سرعت به آن اشاره می کنند.

همیشه اینطور نیست و هیچکدام به وضوح برتر نیستند .

اما – مواردی وجود دارد که گوش دادن به خواندن لبه می‌دهد، مانند:

تعامل راحت تر

اینکه چگونه می خوانیم و چگونه گوش می دهیم به هر فرد مرتبط است، با یک تفاوت واضح از نظر مشارکت:

خواندن یک تلاش عمدی است، جایی که گوش دادن بیشتر یک تجربه است.

منظور از شنیدن تجربه بودن این است که برای شما اتفاق می افتد . این نیازی به مشارکت فعال ما ندارد و با یا بدون آن پیشرفت می کند. ما آزادیم که در ذهنمان پرسه بزنیم، وارد و خارج شویم. حرکت رو به جلو داستان همچنان وجود خواهد داشت.

این کمک می کند که صدا یکی از فراگیرترین فرمت های رسانه ای باشد که باعث به خاطر سپردن، اعتماد و اتصال می شود . مطمئناً بسیار فراگیرتر از متن است، جایی که خواندن به شما نیاز دارد که فعالانه شرکت کنید و کلماتی را که در مقابل چشمان شما گذاشته می شود بخوانید. آنها قرار نیست خودشان بخوانند، برخلاف کتاب صوتی که در آن به معنای واقعی کلمه درست است.

برای خرید کتاب صوتی به سایت اسپین مراجعه فرمایید.

صدا به شکلی پویا اضافه می شود که به همان شکل با محتوای نوشتاری امکان پذیر نیست. انحرافات یا لحن‌های مختلف تفاوت‌های ظریفی را اضافه می‌کنند که فقط از طریق صدا قابل انتقال است.

اگر کسی بگوید «رون، من واقعاً نوشته‌ات را دوست دارم» ، می‌تواند یک تعریف صمیمانه یا یک نظر کنایه‌آمیز باشد. در یک صفحه، هر دو یکسان به نظر می رسند، اما عطف زبان گفتاری معنای مورد نظر را منتقل می کند.

وقتی احساسات خام و فوری رسانه را وارد تجربه اصلی می‌کنید، جای تعجب نیست که مردم این روزها اینقدر گوش می‌دهند و عملاً از روزهای اولیه رادیو به دور کامل می‌رسند.

وقتی صحبت از رادیو شد، عشق من به صدا از این طریق شروع شد. هر جمعه ساعت ۱۹، با گوش دادن به برنامه رادیویی «تاریخ شعاع» (ساعت تاریخی) به میزبانی مرحوم پروفسور، با تاریخ آشنا می شدم. مایکل هار سگور

من همیشه با علاقه زیادی به یاد خواهم داشت که با شنیدن و تجربه آن داستان ها چه احساسی داشتم، همراه با احساساتی که آنها برانگیختند. اگر من آنها را از یک کتاب فیزیکی یا یک کتاب الکترونیکی بخوانم، هیچ یک از این موارد به هیچ وجه معتبرتر یا تأثیرگذارتر نخواهد بود (بسیار خوب، وقتی بزرگ شدم چنین چیزهایی وجود نداشت، اما با من همراه باشید) – فقط یکسان نیست.

دسترسی بیشتر و در برخی موارد درک مطلب

گوش دادن در اینجا یک پیروزی بزرگ دارد، به ویژه به این دلیل که به بخش عظیمی از جمعیت جهان کمک می کند: افراد کم بینا و نابینا .

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، حداقل ۲٫۲ میلیارد نفر در سراسر جهان به نوعی اختلال بینایی دارند. علاوه بر این، انتظار می‌رود که رشد مداوم جمعیت و افزایش سن خطر ابتلای افراد بیشتری به اختلال بینایی را افزایش دهد.

اختلال بینایی به شدت بر کیفیت زندگی در بین هر جمعیتی تأثیر می گذارد.

برای کودکان خردسال، احتمال تاخیر در رشد حرکتی، زبانی، عاطفی، اجتماعی و شناختی وجود دارد که می‌تواند منجر به عواقب مادام العمر شود.

بزرگسالان مبتلا به اختلال بینایی اغلب میزان مشارکت نیروی کار و بهره وری کمتری را نشان می دهند، در حالی که به طور همزمان میزان افسردگی، اضطراب و انزوای اجتماعی بالاتری را نشان می دهند.

توجه به این نکته مهم است که خواندن برای برخی فقط یک فعالیت دشوار نیست، برای تعداد زیادی از مردم کاملاً غیرممکن است. استفاده از هر شکلی از صدا برای تبدیل یا تکمیل محتوای متنی به یک نسخه صوتی قابل دسترس تر، به کاهش این اثرات تا حد زیادی کمک می کند.

بخش دیگری از مردم وجود دارد که از گوش دادن سود می برند: افرادی که بی سواد هستند و/یا مهارت خواندن یا ناتوانی یادگیری پایینی دارند.

برای آنها، صدا پلی عالی بین رمزگشایی و درک مطلب برای خوانندگان مشکل است. به عبارت ساده تر، برخی چیزها از طریق صوتی راحت تر از متن منتقل می شوند.

تحقیقات نشان داده است که صدا می‌تواند ابزار لازم برای خودکارسازی فرآیند رمزگشایی باشد و در عین حال تقویت‌کننده‌ای در هنگام خواندن باشد. به عبارت دیگر: شنیدن یک متن با صدای بلند در حالی که نسخه چاپی آن را دنبال می‌کنید، برای افرادی مفید است که یا تمایلی به خواندن ندارند یا میزان تسلط کمی دارند.

برای مشاهده کتاب صوتی آموزشی در سایت اسپن کلیک کنید.

به عنوان مثال، هنگامی که کودکان قادر به شنیدن کلمات و عبارات هستند، سرعت و عروض (تغییر در گام، زیر و بمی و ریتم در گفتار) را دریافت می کنند و قادر به تشخیص دقیق کلمات هستند. به این ترتیب، کتاب صوتی به عنوان یک مدل روانی مثبت برای خواننده عمل می کند تا تشخیص و درک کلمه را پیوند دهد.

در طول خواندن، دو چیز اتفاق می افتد: رمزگشایی و پردازش زبان. رمزگشایی عبارت است از کشف کلمات از ترکیب حروف. پردازش زبان درک آن کلمات است.

در حال حاضر، من قصد ندارم در مورد اینکه آیا درک متفاوت است، بسته به خواندن یا گوش دادن، بحث کنم زیرا بسیاری از آن به زمینه بستگی دارد (در ادامه در مورد آن بیشتر خواهد شد).

با این حال، واقعیت این است که کتاب‌های صوتی عنصر رمزگشایی خواندن را حذف می‌کنند. یک مطالعه نشان داد که اگر در حال گوش دادن به یک داستان هستید، همان درک را از آن به دست می آورید که گویی در حال خواندن آن هستید. این ثابت کرد که یک هسته مشترک از فرآیندهای درک وجود دارد که هم زیربنای گوش دادن و هم خواندن ماهرانه است.

کتاب صوتی

اکنون، ممکن است بپرسید که موضوع مهم اینجا چیست. اگر خواننده ماهری باشید اصلاً بزرگ نیست زیرا برای شما تلاش زیادی نیست.

اما همه اینطور نیستند. برای افرادی که مشکل خواندن دارند، رمزگشایی می تواند به طور جدی بر زمان لازم برای رسیدن به مرحله درک تأثیر بگذارد. این نه تنها لذت یک داستان را از بین می برد، بلکه آن را به کار سختی تبدیل می کند که هیچ کس نمی خواهد.

با گوش دادن، هر دو درک و شناخت به طور همزمان پیش می روند، بنابراین شکاف بین فرآیندهای خواندن سطح پایین از یک طرف و درک و تسلط بر محتوا از طرف دیگر کاهش می یابد.

نکته اصلی این است که دسترسی در عصر انقلاب صوتی و صوتی به سمت بهتر شدن در حال تغییر است. فرصت بزرگی برای اطمینان از اینکه هیچ کس، به ویژه بخش قابل توجهی از جمعیت، پشت سر نمی‌گذارد، وجود دارد.

من همیشه می گویم به گوش دادن از منظر دیگری نگاه کنید، به خصوص اگر پر محتوا هستید. آن محتوا باید از جایی می آمد، یعنی شما مقدار مشخصی برای آن تلاش می کنید. بنابراین، چرا آن را در بیشتر قالب ها و کانال ها در دسترس ندارید؟

راحتی بیشتر

علاوه بر نقش اجتماعی بسیار مهم برای دو دسته فوق الذکر از جمعیت جهان، داشتن محتوای قابل دسترسی به صورت صوتی همیشه مورد استقبال قرار می گیرد.

برای شروع، خستگی صفحه نمایش واقعی است. حتی قبل از همه‌گیری، بیش از نیمی از نسل Z و Millennials، دو نسل آگاه‌تر از رسانه‌ها، گفتند که تحریک بصری بیش از حد وجود دارد.

سپس، با زوم، نتفلیکس و غیره، حتی بیشتر به یک صفحه نمایش خیره شدیم. برای اکثریت قریب به اتفاق مردم، خیره شدن به یک صفحه نمایش پس از خیره شدن به یک صفحه نمایش در بخش بهتری از روز، به سختی چیزی است که می خواهند.

و بله، کتاب های چاپی خوب قدیمی صفحه نمایش نیستند، اما به خاطر این مقاله، تجربه خواندن از طریق یک خواننده الکترونیکی مانند کیندل را با تجربه گوش دادن به یک کتاب صوتی مقایسه می کنم. بدیهی است که خواندن یک کتاب “معمول” در این مرحله صدق نمی کند.

بنابراین، بسیاری از خوانندگان صدا را به عنوان یک فرار خوب از بمباران بصری روزمره می دانند. گوش دادن نه تنها این توانایی را دارد که در موقعیت‌هایی که اکثر رسانه‌های بصری نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی پیدا کند، بلکه در فعالیت‌های مختلف مانند ورزش کردن، گوش دادن با بچه‌ها، بهبود سلامت روان، آگاه‌ماندن، خلاقیت را نیز افزایش می‌دهد. و به طور کلی چند وظیفه ای.

مردم خواهان دسترسی به محتوای باکیفیت و زمان بدون صفحه نمایش هستند، و صدا از این نظر به زیبایی متناسب است. با کتاب های صوتی، مردم فقط برای پرت کردن حواس خود گوش نمی دهند. آنها این کار را به این دلیل انجام می دهند که به دلایل زیادی از جمله پیمایش موثر در اطراف تمام خستگی صفحه و اشباع بصری راحت است. این تلاشی است برای یافتن زمان اضافی برای خود.

علاوه بر این، داستان نویسی یکی از ارکان فطرت انسان از سپیده دم بوده است. گوش دادن یک درک شخصی منحصر به فرد از یک داستان را ارائه می دهد زیرا بر ظرفیت صوتی برای انتقال احساسات متکی است. به نوبه خود، آن قدرت عاطفه از تفاوت‌های اجتماعی، فرهنگی و نژادی فراتر می‌رود و یک ارتباط تقریباً احشایی با لحظات عاطفی عمیقاً شخصی ایجاد می‌کند.

این یک اثر هنری است، به خصوص اگر این تجربه در حین انجام یک کار پیش پا افتاده اتفاق بیفتد.

تمامی کتاب های صوتی در کتابخانه اسپین.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه