رابطه جنسی بعد از زایمان

1 سال پیش
رابطه جنسی بعد از زایمان

از جمله مشکلاتی که بسیاری از زوج ها با آن دست به گریبان هستند، رابطه جنسی بعد از زایمان است. با توجه به تغییراتی که در جسم و روان زن بعد از زایمان روی می‌دهد روابط زناشویی زوج ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بیشتر زنان حداقل به چندین هفته زمان نیاز دارند تا برای اولین رابطه زناشویی بعد از زایمان (طبیعی یا سزارین) آماده شوند. در این مطلب در مورد رابطه زناشویی پس از زایمان و مراقبتها و نکات لازم در این زمینه آشنا می‌شویم.

فهرست مطالب

  • زمان مناسب‌ برای شروع رابطه جنسی پس از زایمان
  • مشکلات جنسی پس از زایمان
  • درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی
  • رابطه جنسی و شیردهی
  • جلوگیری از بارداری بعد از زایمان
  • نتیجه گیری

زمان مناسب‌ برای شروع رابطه جنسی پس از زایمان

زمان قطعی برای برقراری اولین رابطه پس از زایمان وجود ندارد، بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند جدا از نوع زایمان بهتر است چهار تا شش هفته منتظر بمانید. احتمال بروز عوارض بعد از زایمان طبیعی زیاد است و مادر برای بهبود شرایط جسمانی خودش به زمان نیاز دارد. از طرفی ترشحات پس از زایمان، ممکن است باعث خشکی واژن در رابطه جنسی، درد و کاهش میل جنسی شوند. بیشتر زنان بعد از زایمان طبیعی دچار پارگی پرینه می‌شوند و باید جراحی پرینه پلاستی انجام دهند. در چنین شرایطی حتی بیشتر از ۶ هفته برای بهبود وضعیت مادر و برقراری رابطه جنسی زمان لازم است.

زمان مناسب‌ برای شروع رابطه جنسی پس از زایمان

مشکلات جنسی پس از زایمان

+ میل کمتر جنسی

+ ارگاسم ضعیف

+ تحریک کمتر

+ نزدیکی دردناک بخاطر خشکی واژن

+ نگرانی از بخیه‌ها و ترس از عفونت

+ ترس از شروع رابطه

+ کم‌خوابی و کارهای نوزاد

+ ترس از بیدار شدن نوزاد

+ ترس از حاملگی

درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی

درد مقاربت پس از زایمان از جمله مشکلاتی است که خیلی از زنان با آن درگیر هستند. برای رفع درد و ناراحتی رابطه جنسی پس از زایمان می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

+ از ژل های روان کننده استفاده کنید. در صورتی که دچار خشکی واژن هستید، ژل های لوبریکانت کمک زیادی به شما خواهند کرد.

+ برای تسکین درد، اقداماتی مثل مصرف مسکن، خالی کردن مثانه، گرفتن دوش آب گرم و یا حتی عشقبازی قبل از برقراری رابطه کمک کننده هستند.

+ اگر بعد از رابطه جنسی دچار سوزش واژن هستید، حتما از کمپرس سرد استفاده کنید.

+ برای رابطه جنسی خود به اندازه کافی زمان بگذارید. سعی کنید زمان هایی که خسته یا مضطرب هستید، رابطه برقرار نکنید.

+ بدون داشتن دخول هم می‌توان لذت جنسی را تجربه کرد و از کنار هم بودن لذت برد. پس می‌توانید در مورد رابطه جنسی دهانی و یا حتی ماساژ با همسر خود صحبت کنید.

قطعا بعد از زایمان، در برقراری اولین رابطه فکر می‌کنید که دیگر خونریزی ندارید و این موضوع تمام شده است، اما اینطور نیست! خیلی از زنان در مقاربت بعد از زایمان دچار خونریزی می‌شوند که می‌تواند علت های مختلفی داشته باشد. در صورتی که با انجام موارد گفته شده، همچنان بعد از زایمان رابطه جنسی دردناکی دارید، بهتر است حتما به پزشک یا یک کارشناس مامایی مراجعه کنید.

تسکین درد

رابطه جنسی و شیردهی

یکی از تغییراتی که پس از زایمان به رخ می‌دهد این است که هنگام شیردهی هورمون پرولاکتین افزایش می‌یابد. افزایش این هورمون می‌تواند با کاهش میل جنسی زن همراه شود. بغیر از آن هورمون استروژن نیز کاهش می‌یابد که می‌تواند سبب خشکی واژن شده و در نتیجه رابطه دردناک شود. شیردهی با افزایش هورمون اکسی‌توسین می‌تواند اثرات مثبتی هم بر رابطه‌ی جنسی داشته باشد و سبب برانگیختگی شود. تغییرات هورمونی تنها در مادر به وقوع نمی‌پیوندد. تحقیقات نشان می‌دهد سطح هورمون تستوسترون (هورمون میل جنسی) در مردانی که صاحب فرزند شدند کاهش پیدا می‌کند. در واقع میل جنسی پدران می‌تواند کمتر از مردان بدون فرزند باشد.

جلوگیری از بارداری بعد از زایمان

راه های پیشگیری از بارداری بعد از زایمان طبیعی:

+ داروی ضد بارداری

+ ایمپلنت ضد بارداری

+  IUD یا دستگاه های داخل رحمی

داروهای ضد بارداری ترکیبی که حاوی استروژن یا پروژسترون هستند باعث افزایش لخته خونی پس از زایمان می‌شوند. بهتر است تا یکماه بعد از زایمان مصرف آن را به تعویق بیاندازید.

نتیجه گیری

در مورد رابطه جنسی پس از زایمان باید بدانیم که بهبودی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. ایجاد رابطه بدون توجه به زمان بهبودی سبب مشکلاتی از جمله خشکی واژن، نازک شدن بافت واژن، از دست دادن خاصیت ارتجاعی در بافت واژن، پارگی پرینه یا اپیزیوتومی، خونریزی یا درد شدید، خستگی، بی میلی جنسی و… می‌شود. پزشک معمولاً به زنان توصیه می‌کند که ۶ هفته پس از زایمان صبر کنند و هنگام داشتن رابطه جنسی، صبور باشند. بهتر است زنان در دوران بارداری فعالیت‌های سبک مثل پیاده روی آهسته را به صورت روزانه انجام دهند تا زایمان راحت تر و دوران نقاهت کوتاهتری داشته باشند. اگر بعد از همه اینها هنوز مقاربت دردناک دارید و یا اینکه خونریزی دارید باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

برگرفته از سایت مطب جا مرجع اطلاعات پزشکان و مشاغل درمانی اردبیل

matabja.ir

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه