منظور از لات در فارکس چیست؟

1 سال پیش
لات در فارکس

برای آن که امکان برآورد کردن اندازه گرفتن هر چیزی وجود داشته باشد، انسان‌ها سعی می‌کنند یک واحد اندازه‌گیری به آن اختصاص دهند تا به این ترتیب بتوان تحلیل کمی از پدیده‌های مختلف داشت. به عنوان مثال برای خرید میوه معمولاً از واحد کیلوگرم استفاده می‌کنیم. در بازارهای مالی هم دقیقاً مشابه این مفهوم وجود دارد. به کمک تعریف واحدهای اندازه‌گیری می‌توان جریان معاملات را کنترل کرد؛ چرا که متر و معیار مشخصی برای محاسبات مطرح می‌شود و همه معامله‌گران بر مبنای آن سرمایه خود را می‌سنجند. از همین رهگذر، منظور از لات در فارکس، صرفاً اشاره به یک واحد اندازه‌گیری ساده دارد.

شناخت درست از منظور از لات در فارکس، به عنوان مفاهیم پایه‌ای که برای حضور موفق در این بازار مورد نیاز است،‌ امری ضروری تلقی می‌شود. به طور کلی یاد گرفتن صحیح و دقیق الفبای بازارهای مالی می‌تواند در کسب موفقیت در ادامه راه سرمایه‌گذاری بسیار مؤثر باشد. در ادامه باید به صورت تفصیلی بررسی شود که منظور از لات در فارکس چیست؟ چه کارکردی برای لات در بازار فارکس می‌توان متصور بود؟ آیا لات در فارکس از انواع مختلفی تشکیل می‌شود؟ پاسخ این سؤالات مهم در ادامه به طور مفصل بررسی می‌شود.

منظور از لات در فارکس چیست؟

یک پیمانه را در نظر بگیرید که برای آشپزی از آن استفاده می‌شود. به عنوان مثال برای طبخ برنج برای چهار نفر این طور گفته می‌شود که چهار پیمانه برنج کفایت می‌کند. پیمانه ابزاری است که به کمک آن می‌توان برنج را اندازه‌گیری نمود. به وسیله پیمانه می‌توان اطمینان حاصل کرد که به میزان کافی برنج برای نفرات مورد نظر تدارک دیده شده است. به این ترتیب ریسک کم آمدن برنج به طور کامل از بین می‌رود.

لات در فارکس

منظور از لات در فارکس دقیقاً چیزی مشابه همین مثال فوق است. لات یا Lot را در بازار فارکس می‌توان مشابه یک مبدل میان سرمایه و سود در نظر گرفت که به کمک آن می‌توان سبد سرمایه و ریسک سرمایه‌گذاری را به طور کامل مدیریت کرد. بهتر است در ادامه نگاه علمی و تخصصی به مفهوم لات داشته باشیم.

لات در فارکس را می‌توان به عنوان یک رابط میان پیپ و سرمایه معامله‌گر در نظر گرفت. یک تعریف استاندارد از لات وجود دارد. بر این مبنا یک لات معادل ۱۰۰۰۰۰ دلار در نظر گرفته می‌شود. به دلیل بزرگ بودن این عدد، در ابتدا بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد در بازار نمی‌توانستند از آن بهره ببرند. اما با گذر زمان در حال حاضر مفاهیمی از قبیل مینی لات، میکرو لات و نانو لات تعریف شده است. این مفاهیم در جدول زیر قابل مشاهده هستند.

لات در فارکس

انواع لات در فارکس

همان طور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید، انواع لات در فارکس به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱- لات استاندارد: معادل ۱۰۰۰۰۰ دلار است و یک پیپ آن معادل ۱۰ دلار خواهد بود.

۲- مینی لات: معادله ۱۰۰۰۰ دلار بوده و ارزش یک پیپ آن برابر  ۱ دلار است.

۳- میکرو لات: برابر با ۱۰۰۰ دلار بوده و یک پیپ آن معادل ۰٫۱ دلار است.

۴- نانو لات: معادل ۱۰۰ دلار است و ارزش یک پیپ آن برابر ۰٫۰۱ دلار است.

لات در فارکس چه کارکردی دارد؟

در ادامه بحث منظور از لات در فارکس، لازم است تا کمی بحث به صورت کاربردی‌تر پیش برود. استفاده از لات در فارکس برای تریدرها چه کارکردی دارد؟ همان طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، در گذشته یک تریدر برای معامله کردن در بازار فارکس حداقل به یک لات معادل ۱۰۰۰۰۰ دلار سرمایه نیاز داشت. اما امروز واحد نانو لات تعریف شده است که معادل ۱۰۰ دلار در نظر گرفته می‌شود.

هر تریدر در بازار فارکس مبتنی بر دو واحد لات و پیپ خرید و فروش انجام می‌دهد. ورود به یک معامله توسط تعداد لات‌هایی که تریدر به میان می‌آورد، صورت می‌پذیرد. در ادامه سود و زیان افراد در معامله بر مبنای پیپ محاسبه می‌شود. همچنین در هر معامله یک ارز پایه وجود دارد. برای تبدیل سود و زیاد از حالت پیپ به سود و زیان ارزی، باید از لات استفاده کرد.

یک مثال

شاید درک منظور از لات در فارکس برای تریدرهای جدید بدون ذکر مثال کار دشواری باشد. در این قسمت یک مثال مورد بررسی قرار می‌گیرد تا به طور کامل مسئله روشن شود. فرض کنید یک دلار آمریکا / ین ژاپن را در ۱۱۰٫۴۵ خریداری می‌شود. پس از آن با گذر زمان یک پیپ سود نصیب تریدر می‌شود. حالا او قصد دار محاسبه کند که میزان سود حاصل چقدر است؟

برای این منظور ابتدا باید مقدار یک پیپ محاسبه شود. همان طور که در بالا مشاهده می‌کنید، باید عدد ۰٫۰۱ را بر ۱۱۰٫۴۵ تقسیم نمود. (چون یک پیپ سود عاید تریدر شده است) حاصل این عملیات برابر ۰٫۰۰۰۰۹۰۵ است.

در ادامه باید با ضرب عدد فوق در مقدار عددی یک لات (۱۰۰۰۰۰)، سود حاصل را محاسبه نمود. به این ترتیب سود حاصل از معامله تریدر در این معامله برابر ۹٫۰۵ دلار محاسبه می‌شود.

همان طور که مشاهده می‌کنید، اعداد در بستر بازارهای مالی به هیچ عنوان رند نیستند. استفاده از مفهوم لات به دلیل آن که صرفاً شامل اعداد صحیح است، درک میزان سود و زیان در معاملات بازار را راحت‌تر می‌کند. این مسئله در نهایت به مدیریت بهتر ریسک سرمایه‌گذاری در بازار منتهی می‌شود.

کسب سود در معاملات بر مبنای لات

در ادامه بحث در خصوص منظور از لات در فارکس، به بررسی نقش لات در میزان کسب سود می‌پردازیم. به عنوان یک نفر را در نظر بگیرید که تنها با سرمایه ۱۰۰ دلار وارد یک معامله شده و نفر دیگر با حدود ۱۰۰۰۰۰ دلار سرمایه وارد همان نوع معامله شده است. همچنین فرض کنید در جریان این سرمایه‌گذاری ۱۰۰ پیپ سود عاید هر دو شده است. آیا در عمل عایدی هر دو این تریدرها از نظر دلاری به یک اندازه است؟

لات در فارکس

قطعاً خیر؛ کسی که ۱۰۰ دلار سرمایه وارد معامله کرده است، تنها ۱ دلار سود می‌کند. همچنین فردی که ۱۰۰۰۰۰ دلار سرمایه وارد معامله کرده، معادل ۱۰۰۰ دلار سود کسب می‌کند. از نظر منطقی نیز این پدیدی کاملاً درست است؛ چرا که کسی که سرمایه بیشتری وارد معاملات می‌کند، ریسک بیشتری را پذیرفته است؛ بنابراین به همان میزان که احتمال دارد ضرر بیشتری از محل معامله به بار بیاورد، شایستگی کسب سود بیشتر را نیز دارد.

چرا از لات می‌توان برای مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری در فارکس استفاده کرد؟

در ابتدای مطلب منظور از لات در فارکس، به این موضوع اشاره شد که لات نقش مهمی در مدیریت سرمایه‌گذاری در فارکس دارد. اما چطور این مهم به وقوع می‌پیوندد؟

هر زمان که یک تریدر بر مبنای تحلیل به این نتیجه می‌رسد که میزان ریسک یک معامله در فارکس بالاست، می‌تواند به راحتی با میزان لات کمتری در معامله حضور پیدا کند. همچنین اگر ریسک بالای یک معامله توسط تریدر پذیرفته شود، می‌تواند با لات بالا در آن حضور پیدا کند.

کلام پایانی

منظور از لات در فارکس در بالا به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفت. لات یک ابزاری مدیریتی در بازار فارکس به شمار می‌رود؛ چراکه به کمک آن می‌توان ریسک سبد سرمایه‌گذاری را به طور کامل کنترل کرد. این مفهوم کمک بسیار زیادی به تریدرها می‌کند تا بتوانند از دارایی خود در فارکس حراست کنند.

شناخت الفبای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر به تازگی قصد ورود به این بازار را دارید؛ حتماً دانش فنی و تخصصی خود را به خوبی ارتقا دهید. مطالعات مالی خود را افزایش دهید. سعی کنید در ابتدا به دیده کسب تجربه در بازار فعالیت کنید. در نهایت قدم به قدم به سمت سرمایه‌گذاری مطلوب خود حرکت کنید. برای این منظور پیشنهاد می کنیم آموزش های کلینیک سرمایه (https://clinicsarmayeh.com) را دنبال کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه