کوک پیانو چیست _ آشنایی با نحوه کوک کردن

1 سال پیش
کوک پیانو

کوک پیانو

همه پیانوها مکانیسم های پیچیده ای هستند که قرن ها پیش اختراع شده اند، در طول تاریخ ساختار آنها تغییر زیادی نکرده است. اگر می خواهید یک با یک اجرای خوب گوش نوازندگان تان را بنوازید حتما باید پیانو تان کوک باشد. وضعیت زه های پیانو تحت تأثیر محیط و هم چنین المنت ها و ساختارهای ساز است. آگاهی از این عوامل به کوک کردن پیانو کمک می کند.

کوک پیانو چیست؟ تنظیم پیانو عبارت است از تنظیم کشش زه های یک ساز آکوستیک به طوری که فاصله ی موسیقی بین زه ها کوک باشد. لازم به ذکر است که این پروسه در عرصه ی موسیقی فقط به معنای تنظیم زیری و بمی صدا نیست بلکه تنظیم دقیق پیانو مستلزم ارزیابی رتعاشات بین نت ها است که برای هر ساز متفاوت است.

برای درک مشکل پیانوها، ابتدا باید نحوه عملکرد امواج سینوسی برای تولید نت های مختلف را درک کنید. به عنوان مثال زه ها را در نظر بگیرید. در یک ساز موسیقی، انتهای زه ها به ساز وصل می شود، به این معنی که آنها فقط می توانند در الگوهای موج خاصی که به موج سینوسی معروف هستند ، ارتعاش کنند.

در ارتباط با اینکه هر زه می تواند با چه سرعتی به ارتعاش در آید، یک زه می تواند یک، دو، سه،، چهار یا حتی امواج سینوسی بیشتری را در یک زمان مشخص تولید کند. در واقع امواج سینوسی برای کوک پیانو استفاده می شوند به این دلیل است که این امواج از اهمیت بالایی برخوردارهستند چون صداهای مختلف تولید شده توسط این امواج سینوسی هارمونیک نامیده می شوند که همانطور که قبلا نیز گفتم نوازندگان برای تنظیم کردن سازهایشان از انها استفاده می کنند.

کوک پیانو آکوستیک

صدای پیانوی کوک شده آن چنان زیبا و گوشنواز است که هر فردی را تحت تاثیر قرار می دهد و در خلسه ی دلنواز دنیای موسیقی فرو می برد. این صدای دلنواز و قدرتمند ساز حاصل قدرتی است که کوک در اختیارش می گذارد تا با قدرت بنوازد. نوازندگان حرفه ای تنظیم پیانو آکوستیک را مهم ترین عامل برای خلق یک اجرای فراموش نشدنی و خارق العاده می دانند. بنابراین اگر می خواهید گوش های شنونگانتان را با یک اجرای دلنواز بنوازید حتما باید پیانوی خود را حداقل یک بار در ماه تنظیم کنید.

نحوه ی تنظیم پیانو

کوک پیانو در واقع مجموع کارهایی است که هدف از اعمال آنها استاندارد سازی فرکانس سیم ها است. هر پیانو متشکل از بیش از ۶۰۰۰ قطعه می باشد که برای ایجاد صدای مناسب، تمامی این قطعات باید هماهنگ با یکدیگر و به طور کاملا متعادل کار کنند، تا در نهایت با ضربه ی چکش ها به سیم های پیانو ، سیم ها طی فرآیندی که کشش نامیده می شود، صدای متناسب با فرکانس استاندارد را تولید کنند. پس کوک پیانو عبارت است از متعادل کردن و استاندارد سازی کشش سیم ها. هم چنین منظور از استاندارد سازی تنظیم و ایجاد تعادل و هماهنگی بین فرکانس سیم و فرکانس استاندارد است.

کوک پیانو آکوستیک

اهمیت تنظیم پیانو

نواختن پیانوی ی که کوکش در رفته باشد فقط یک تجربه ناخوشایند نیست بلکه این می تواند مانع رشد شما به عنوان یک نوازنده شود. اگر دائماً نت هایی را بشنوید که زه شان در رفته است، نمیتوانید به عنوان یک نوازنده پیشرفت کنید و این زمانی اتفاق می افتد که شما برای مدت طولانی با یک پیانو بی صدا تمرین می کنید. به همین دلیل بسیار مهم است که مطمئن شوید پیاتون به درستی تنظیم شود.

صدای پیانو شما چگونه است؟ آیا کلیدی در پیانو شما وجود دارد که هنگام ضربه زدن به آن می پیچد؟ برای اکثر نت های پیانو یک چکش به دو یا سه زه تنظیم شده در یک الگو ضربه می زند. اگر یکی از این رشته ها در رفته باشد ، نت اشتباه نواخته می شود. نت های پیانو باید شیرین و واضح باشند، نه پرهیاهو و درهم پیچیده. اگر گوشتان به شما می گوید که مشکلی وجود دارد، وقت آن رسیده که پیانو را تنظیم کنید.

 

کوک پیانو دیجیتال

اگر پیانو شما بیش از یک سال است که تنظیم نشده است ، حدس بزنید چه می شود؟ احتمالاً نیاز به کوک دارد.  پیانوها به تدریج زهشان در می رود، اما ممکن است متوجه آن نشوید. حتی اگر فکر می کنید پیانو شما پس از یک سال بدون تنظیم تنظیم می شود ، احتمالاً پس از تنظیم آن تفاوت بزرگی را خواهید شنید.

اکثر پیانوها باید حداقل یک بار در سال تنظیم شوند. در صورت تغییر دما ، رطوبت یا موقعیت مکانی برای پیانو ، ممکن است لازم باشد بیشتر تنظیم کنید. به عنوان مثال ، اگر در منطقه ای خشک زندگی می کنید ، اما در تابستان یک کولر استفاده می کنید ، ممکن است چند هفته پس از شروع به کار با کولر پیانوتان نیاز به کوک داشته باشد. پیانو خود را با قرار دادن آن در نزدیکی دیوار داخلی منزل خود و دور از مجاری گرمایش یا سرمایش نگه دارید؛ این به محافظت از پیانو در برابر تغییرات دما و رطوبت کمک می کند.

از سویی دیگر می توانید به آسانی روش های کوک و رگلاژ پیانو، خرید پیانو آکوستیک و دیجیتال مورد نظرتان را از سایت ” پیانو ” آموزش ببینید و انجام دهید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

بدون دیدگاه