واردات و تولید انواع اتصالات جوشی زانکو

1 سال پیش
اتصالات جوشی زانکو

چکیده : اتصالات فلزی جوشی یا فلزی متداول ترین اتصالات فلزی لوله کشی است. که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. البته به غیر جوشی روش های اتصالات دیگری نیز وجود دارد.

اتصالات جوشی زانکو یا فلزی رایج ترین اتصالات لوله های فلزی هستند. که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. البته روش های اتصال دیگری غیر از جوشکاری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، در اندازه های بزرگتر از ۲ اینچ; آنها بیشتر از سایر اتصالات مانند اتصالات جوشی بی صدا و اتصالات چرخ دنده ای استفاده می شوند. اتصالات فلزی شامل زیرگروه های زانویی جوشی، سه راهی های جوشی، کولرهای جوشی و کلاهک های جوشی می شود. اتصالات لوله با توجه به نوع سیال داخل آن متفاوت است. چرا هر نوع مایع نسبت به محیط اطراف خود واکنش متفاوتی نشان می دهد؟ به طور معمول سیالات داخل لوله شامل مواردی مانند آب، گاز، نفت و … می شود که در هر کدام از آنها انواع مختلفی از اتصال لوله وجود دارد. امروز به معرفی انواع اتصالات جوشی زانکو میپردازیم.

اتصالات جوشی زانکو:

اتصالات جوشی زانکو داده شده یا اتصالات فلزی به عنوان اتصالات شناخته می شوند. در فرآیند تولید آن از لوله آب بندی استفاده می شود. یکی از بخش های مهم در ساخت سیستم های لوله کشی اتصالات می باشد. اتصالات جوشکاری درز با استفاده از ورق فلز و فرآیند سخت شدن و جوشکاری ساخته می شوند. اتصالات فلزی مهر و موم شده بر اساس فشار و دما و نوع لوله در سیستم انتخاب می شوند. و قیمت کمتری نسبت به اتصالات مانیسمن دارند و عموماً در اندازه های ۱/۲ اینچ تا ۱۶ اینچ موجود هستند. اتصالات جوشی نوع خاصی از اتصالات هستند که در سطح خود دارای جوش و درز هستند. اتصالات درز با استفاده از ورق فلز و فرآیندهای سخت کاری و جوشکاری تولید می شوند. اتصالات درز با ورق نورد و جوشی درز معمولاً با جوش مقاومتی الکتریکی یا جوشکاری ذوبی الکتریکی ایجاد می شود. اتصالات بدون درز مانیسمان طبق استاندارد ساخته شده است.

کاربرد اتصالات:

بر اساس کاربردهای مختلف، سطوح داخلی و خارجی اتصالات جوشی با مواد مختلفی پوشانده می شود. اتصالات جوشی در دو دسته اتصالات فلزی بدون درز و اتصالات درزدار موجود می باشند. اتصالات فلزی کربن فولاد معمولاً برای خطوط انتقال و فرآیند در صنایع نفت و گاز و نیروگاه ها استفاده می شود. اتصالات فلزی مانیسمان درز جوشی ندارند و در شرایط با دما و فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات فلزی جوشی بسته به اندازه و شکل مورد نظر و فرآیند تولید دارای یک تا چند جوش می باشند. عدم وجود درزهای جوشکاری در اتصالات مانیسمان به معنای خطر کمتر و اختلال کمتر در انتقال سیال است. اتصالات جوشی ۱۰ تا ۷۵ درصد مواد کمتری نسبت به اتصالات فلنجی نیاز دارند. اتصالات فلزی بخشی از سیستم در انتقال ایمن و کارآمد سیالات در مسیرهای کوتاه و طولانی است.

اتصالات جوشی مانیسمان

اتصالات جوشی مانیسمان در بازار ایران با نام اتصالات مانیسمان شناخته می شود. همچنین نمونه هایی از اتصالات فلزی مانیسمان، اتصالات بدون درز، اتصالات فولادی بدون درز، اتصالات گاز بدون درز و اتصالات فشار قوی وجود دارد. اتصالات جوشی بدون درز مانند لوله های مانیسمن دارای دسته بندی های متفاوت با تحمل فشار و کارایی متفاوت می باشد. اتصالات فلزی و اتصالات مانیسمان از لوله های مانیسمان (لوله بدون درز) تولید می شود. مواد کمتری در ساخت اتصالات جوشی نسبت به سایر اتصالات از جمله اتصالات فلنجی استفاده می شود. به همین دلیل نسبتا ارزان هستند. عملاً در طول لوله درز جوشی وجود ندارد. اتصالات فلزی همیشه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. لوله مانیسمان نیز لوله ای است که از فولاد شمس تولید می شود و استوانه ای بدون درز می باشد. اتصالات و اتصالات مانیسمان از لوله های مانیسمان تولید می شود.

این تغییر شکل ها و جهت ها با انواع مختلف اتصالات در شبکه ها صورت می گیرد. دو نوع اتصالات فولادی جوشی در بازار وجود دارد: اتصالات درزدار و اتصالات مانیسمان. پلی بوتیلن در حال حاضر در آمریکای شمالی به دلیل قابلیت اطمینان بسیار پایین ممنوع است، اما مورد استفاده قرار می گیرد. در بازار اتصالات فولادی جوشی در ۲ مدل اتصالات جوشی، اتصالات مانیسمان موجود می باشد. انواع دیگر اتصالات می توانند به صورت آجدار یا جوشی باشند. اتصالات فلزی ارتباط قوی بین لوله و انواع اتصالات فلزی برقرار می کند. اگر به درستی اجرا شوند، نشت می کنند.

اتصالات جوشی مانیسمان

انواع اتصالات فلزی

اتصالات فلزی از جمله اتصالات قابل جوش به انواع لوله ها می باشد. انواع مختلفی از اتصالات جوشی در اشکال و اندازه های مختلف مانند زانویی، کروی و کلاهکی وجود دارد. اتصالات صنعتی نیز اندازه لوله ها را کاهش می دهد. اتصالات فلزی با استفاده از لوله های یک تکه یا بدون درز ساخته می شوند. اتصالات جوش داده شده از زانویی با شعاع بلند ساخته می شوند. با اتصال به تجهیزات دیگر، فرآیند لوله کشی را تسهیل می کنند. از جمله مهمترین وظایف این اتصالات صنعتی در سیستم لوله کشی می باشد. تغییر جهت جریان و خنثی کردن فشار معرفی شده است. اتصالات فولادی ضد زنگ برای اتصال لوله ها و تجهیزات سیستم لوله کشی استفاده می شود. این اتصالات صنعتی به عنوان تجهیزات کمکی در دسترس و قابل حمل هستند. اتصالات جوشی فولادی از اتصالات صنعتی رایج تر هستند. اتصالات فلزی از آرنج با شعاع بلند ساخته شده اند.

از جمله مهمترین وظایف این اتصالات صنعتی در سیستم لوله کشی می باشد. تغییر جهت جریان و خنثی کردن فشار معرفی شده است. اتصالات فلزی این اجازه را می دهد. که اتصالات با سایر تجهیزات و لوله ها به طور خودکار متصل می شوند. اتصالات فلزی که به اتصالات لوله جوشی نیز معروف هستند. آنها می توانند از فولاد کربن و فولاد ضد زنگ ساخته شوند. رایج ترین عملکرد اتصالات فلزی اتصال است. آنها تجهیزات کمکی هستند و جریان داخلی و خارجی لوله ها را کاهش می دهند. کانکتورهای فلزی در مقایسه با کانکتورهای رزوه ای یا سوکتی مزایای زیادی دارند.

منبع: زانکو

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه