سایز استاندارد کارت ویزیت و هر آنچه باید بدانیم

2 سال پیش
سایز استاندارد کارت ویزیت و هر آنچه باید بدانیم

یکی از انواع تبلیغات چاپی پر کاربرد در ایران چاپ کارت ویزیت با طرح‌های مختلف است. اما برای این که یک کارت ویزیت مناسب را چاپ کنید، باید به نکاتی مانند ابعاد و سایز استاندارد آن توجه کنید. زمانی یک کارت ویزیت کاربردی و موثر است که علاوه بر طرح جذاب دارای ابعاد استاندارد نیز باشد. حال این ابعاد استاندارد چیست؟ چیزی است که می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. اما در ابتدا به شرح مختصری در مورد کارت ویزیت می‌پردازیم.

کارت ویزیت چیست؟

به کارت‌های که برای معرفی خدمات یا محصول چاپ می‌شود و اطلاعاتی را در مورد سازمان یا برند شما به مخاطب ارائه می‌دهد کارت ویزیت گفته می‌شود. اطلاعاتی که معمولا در پشت و روی کارت ویزیت درج می‌شود، یک رشته اطلاعات کاربردی در مورد سازمان است؛ اطلاعاتی مانند نام برند، شماره تماس، آدرس، آدرس فضای مجازی، آدرس سایت و غیره. کارت ویزیت دارای ابعاد و سایز استاندارد متفاوتی هستند. که در ادامه به آن می‌پردازیم.

سایز استاندارد تراکت تبلیغاتی

سایز استاندارد کارت ویزیت در انواع طرح‌ها آن مبحثی است که در این بخش به آن می‌پردازیم در ادامه با ما همراه باشید. کارت ویزیت‌ها عموما به شکل مستطیل با ابعاد مشابه هستند اما سایزها و طرح‌های دیگر کارت ویزیت هم وجود دارد که عبارت‌اند از:

·         کارت ویزیت دایره‌ای

کارت ویزیت دایره‌ای نوع جدیدی از کارت ویزیت است که افراد برای کسب و کارهای خاص خود از آن استفاده می‌کنند. این مدل از کارت ویزیت دارای چهار سایز با قطر متفاوت است که عبارت‌اند از: قطر ۳، قطر ۴، قطر ۵٫۵ و قطر ۷٫۵ سانتی‌متر.

·         کارت ویزیت پروانه‌ای

در این کارت ویزیت در نگاه اول چیزی را که به ذهن مخاطب می‌آورد پروانه است به همین دلیل به این نام شناخته می‌شود. این مدل از کارت ویزیت نیز طرحی جدید است و در سال‌های اخیر کاربرد پیدا کرده است. سایز استانداردی که برای این مدل کارت ویزیت در نظر گرفته می‌شود عبارت است از: ۸٫۵ در ۵٫۵ سانتی‌متر.

سایز استاندارد کارت تبلیغاتی

·         کارت ویزیت دور گرد

این مدل کارت ویزیت‌ها همان کارت ویزیت مستطیلی است با این تفاوت که در اطراف آن برش‌های گرد زده می‌شود و به همین دلیل به این نام نیز شناخته می‌شوند. ابعاد و سایز استاندارد این کارت ویزیت عبارت است از ۸٫۵ در ۵٫۵ سانتی‌متر.

·         کارت ویزیت مستطیلی

این مدل کارت ویزیت رایج‌ترین نوع کارت ویزیت است و بیشترین کارت ویزیتی که شما مشاهده می‌کنید در این سایز و ابعاد هستند. رواج این مدل کارت ویزیت به ویژه در ایران باعث شده وقتی صحبت از کارت ویزیت می‌شود اولین چیزی که به ذهن مخاطب می‌رسد همین مدل کارت ویزیت است. سایز استاندارد این مدل کارت ویزیت عبارت است از:  ۸٫۵ در ۴٫۸ و ۸٫۵ در ۵٫۵ سانتی‌متر.

·         کارت ویزیت مربعی

یکی دیگر از مدل‌ها و ابعاد کارت ویزیت، کارت ویزیت مربعی است که دارای دو سایز استاندارد متفاوت است. اولین سایز استاندارد این مدل کارت ویزیت با روکش لمینیت ۱۵۰ میکرو، لمینیت ۳۰۰ گرم که با دو عدد کاغذ گلاسه پرس می‌شود عبارت است از ۵٫۵ در ۵٫۵ که هم به صورت مات و هم براق چاپ می‌شود. دومین سایز این کارت ویزیت عبارت است از: ۵٫۹ در ۵٫۹ با روکش سلفون مات که بخش‌های از آن براق می‌شود. بخش‌های براق شده عموما قسمت‌های برجسته یا طلاکوب شده هستند.

مواردی که ذکر شد ابعاد استاندارد کارت ویزیت هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. این موارد تنها موارد و سایز کارت ویزیت نیستند طرح‌ها و سایزهای نامتعارف و خلاقانه‌ای هم وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برای هدف خود انتخاب کنید.

نکات مهم برای طراحان کارت ویزیت

نکات مهم برای طراحان کارت ویزیت

اگر قصد طراحی کارت ویزیت را دارید حتما به یک سری نکات باید توجه کنید تا نتیجه نهایی کار متناسب با آن چیزی که می‌خواهید باشد. این نکات عبارت‌اند از:

  • فایل‌ها را برای چاپخانه با فرمت‌های PDF و یا JPG ارسال کنید.
  • اگر به دنبال چاپ کارت ویزیتی با کیفیت بالا هستید رزولوشن ۳۰۰ را در نظر بگیرد تا در هنگام چاپ کیفیت مورد نظر را داشته باشد.
  • از مدل رنگی CMYK یا RGB برای ارسال به چاپخانه استفاده کنید.
  • به همخوانی و هماهنگی رنگ‌های طرح توجه لازم را داشته باشید تا جلوه بصری بیشتری داشته باشد.
  • به متریالی که می‌خواهید کار چاپ را به روی آن انجام دهید توجه کنید و آن را از قبل انتخاب کنید.
  • حتما اندازه‌های استاندارد کارت ویزیت را در نظر بگیرید.

کارت ویزیت استاندارد و طراحی آن

اگر به دنبال چاپ کارت ویزیت هستید حتما به سایز و ابعاد استاندارد آن توجه کنید تا کارت ویزیت موثرتری داشته باشید. ابعاد استاندارد کارت ویزیت به شکل و مدل استاندارد آن نیز بستگی دارد. هر شکل و طرحی که برای کارت ویزیت خود انتخاب می‌کنید قبل از هر کاری ابعاد و متریال مورد نظر خود را مشخص کنید.

https://irankohan.ir/

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه