فرش قرمز ، فرش رنگی شاد و گرم

7 ماه پیش
فرش قرمز

فرش قرمز یک رنگ فرش گرم و هیجان انگیز در بازار فرش ماشینی است. از آن جایی که فرش با زمینه قرمز همواره یک فرش رنگی و شاد محسوب می شود ، در فرش های سنتی مثل گبه و گلیم و فرش های اصیل و کلاسیک ایرانی هم همواره پر طرفدار بوده است. فرش قرمز نشانه برتری و اصالت، شادی و طراوت ، شجاعت و هیجان است و به همین دلیل از گذشته تا کنون در جشن ها و میهمانی ها و در کاخ های مجلل پادشاهان مورد استفاده قرار می گرفته است. گرما و طراوت این رنگ فرش ، فضای منزل شما را گرم و شاد و پر از خاطرات رنگی می کند.

رنگ قرمز نماد شادی ، میهمان نوازی و قدرت

مطمئنا شما هم با ما هم عقیده هستید که رنگ قرمز از بسیاری از جهات یک رنگ خاص است و با دیگر رنگ ها تفاوت بسیاری دارد. این دقیقا همان دلیلی است که استفاده از این رنگ را در هنرهای مختلف از جمله فرش رواج داده است. در ادامه به ویژگی های این رنگ جذاب خواهیم پرداخت.

در بسیاری از فرهنگ ها رنگ قرمز نماد شادی است و در رویدادهای شاد و خاطره انگیز از آن استفاده می شود. در فرهنگ آسیایی رنگ قرمز در لباس های عروس و در تزیین جشن های عروسی یا جشن سال نو و هر رویداد شاد دیگری استفاده می شده است. علاوه بر این که رنگ قرمز در فرهنگ غربی در مراسم جشن کریسمس ، مراسم ولنتاین در فرهنگ ایرانی در لباس حاجی فیروز در مراسم نوروز و لباس مبارک در خیمه شب بازی سنتی ایرانی نمود دارد. این نشان دهنده این است که در انواع و اقسام فرهنگ ها رن گ قرمز نشان دهنده شادی و جشن و سرور است.

از طرف دیگر رنگ قرمز نماد خشم و هیجان هم بوده است. پرچم های برافراشته بسیاری از جنگ ها را از رنگ قرمز می ساختند تا در جنگجویان حس هیجان و خشم را ایجاد کند و انگیزه های آن ها را در حمله به دشمن افزایش دهد. امروزه هم بسیاری از تیم های ورزشی از رنگ قرمز برای ایجاد هیجان در بازیکن ها در هنگام بازی و طرفداران خود در هنگام تشویق استفاده می کنند.

از طرف دیگر در گذشته رنگ قرمز نشان دهنده شادباش و خوشامد گویی در هنگام ورود مهمان بوده است. به همین دلیل در بسیاری از فرهنگ ها از نمادهای قرمز رنگ در ورودی منازل خود جهت تهنیت و خوشامدگویی به مهمان استفاده می کردند.

رنگ قرمز در میان رنگ های مختلف گرم ترین رنگ است. این رنگ ، شعله های برافروخته آتش و احساس گرمای ناشی از آن را در ذهن ها تداعی می کند. از طرف دیگر جذب نور و گرما توسط این رنگ بسیار بالا است.

بافت فرش با طیف رنگی قرمز

با توجه به ویژگی های رنگ قرمز و تاثیر آن در روحیه افراد ، این رنگ در هنرهای سنتی و مدرن در سراسر دنیا استفاده زیادی دارد. یکی از این هنرها که به نوعی هنر سنتی ایرانی محسوب می شود ، هنر بافت فرش است.

احتمالا شما هم مثل ما وقتی از فرش سنتی حرف به میان می آید ، بلافاصله تصویر خانه مادربزرگ با فرش قرمز و طرح گل های شاه عباسی در آن ، یک میز سماور در گوشه ای از اتاق و یک کرسی در وسط آن را در ذهن می آورید. همین تجربه مشترک نشان از تاثیر رنگ قرمز در فرش ایرانی از دیرباز تا به امروز دارد. رنگی که در فرش های کلاسیک گرم و شاد ایرانی به کار می رود و جلوه ای ویژه به آن ها می بخشد.

دلیل دیگری که می توانیم بیاوریم این است که در بافت فرش پازیریک که قدیمی ترین فرش یافت شده در جهان است ، از رنگ قرمز استفاده شده است. در این فرش ، نمادهای باستانی هخامنشی در کنار نقش های قرمز به چشم می خورد که نشان دهنده این است که هنر قالی بافی در قدیمی ترین دوران های خود نیز از طیف رنگی قرمز بهره می برده است.

رنگ قرمز به خاطر ویژگی گرم بودن ، در فرش بافی و گبه بافی اقوام عشایری که در سرما و گرما به کوچ می پردازند هم نمود فراوانی دارد. فرش های قرمز قشقایی و بلوچ به فرهنگ خانواده های ایرانی گره خورده اند. به طوری که کسی نمی تواند گلیم و گبه ایرانی را بدون رنگ قرمز تصور کند. علاوه بر این که به جز ایرانی ها ، مردم دیگر کشورها هم گبه ایرانی را عموما با همین رنگ می شناسند

فرش تشریفات نمونه دیگری از استفاده از رنگ قرمز در قالی است. یک فرش ساده با یک قاب ساده در اطراف آن که به شکل رولی مورد استفاده قرار می گیرد و در جلوی پای مهمان تا اقامتگاه یا محل نشیمن او پهن می شود. همان طور که پیش از این اشاره کردیم، استفاده از این فرش گرم که حتی در کشورهای اروپایی هم رایج است ، به این باور می پردازد که رنگ قرمز نماد خوشامد گویی است و نوعی شاد باش حضور مهمان توسط میزبان محسوب می شود. علاوه بر این که نشان دهنده عزت و احترامی است که میزبان برای مهمان قائل شده است.

فرش قرمز : کاربردهای خاص و ویژه

تا اینجا به پیشینه فرش قرمز پرداختیم و گفتیم که چنین رنگی چگونه در هنر اصیل قالی بافی در ایران جایگاه خود را یافته است. سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که آیا در دنیای امروز این رنگ فرش همچنان پر کاربرد است یا جذابیت خود را در میان فرش های سرد و خنثی از دست داده است؟ در ادامه به برخی از کاربردهای امروزی این رنگ قالی می پردازیم تا شما هم با ما هم عقیده شوید که رنگ قرمز در قالی ایرانی هیچ گاه از مد نمی افتد و همواره جذابیت خاص خود را حفظ می کند.

کاربرد فرش رنگی قرمز در زندگی امروزی

یکی از کاربردهای فرش رنگی استفاده در محیط های اجتماعی است . فرش قرمز می تواند در محیط هایی مانند رستوران ها ، هتل ها و تئاتر ها استفاده شود و آن ها را به فضاهایی لوکس و جذاب تبدیل کند. همچنین استفاده از فرش قرمز بر روی صحنه های کنسرت و تئاتر توجه بیشتری را به سمت هنرمندان و بازیگران هدایت می کند و جذابیت خاصی به رویداد هنری می بخشد.

کاربرد دیگری که فرش رنگی مثل گلیم یا گبه قرمز دارد، به عنوان هدیه منحصر به فرد به عزیزان یا یک هدیه تولد یا جشنواره است. چرا که احساس شادی ، تبریک و قدردانی را یکجا به فرد مقابل هدیه می دهد. البته که یک هدیه لوکس و خاص هم محسوب می شود و همین طور می تواند علاقه شما به فرهنگ و هنر ایرانی را هم به نمایش بگذارد و راهی برای ترویج آثار سنتی ایرانی در بین مردم محسوب شود.

کاربرد فرش گرم قرمز

از ویژگی گرم بودن فرش قرمز می توان در موارد بسیاری استفاده کرد. فرش تشریفات قرمز به عنوان یک نماد در جشن و تشریفات خاص ، در مراسم و رویداد های خاص مانند عروسی ، مراسم تکریم و تجلیل از افراد مهم اجتماعی ، فرهنگی استفاده می شود. به عنوان مثال در مراسم های رسمی و تشریفات مانند مراسم خوش آمدگویی یا عروسی ، فرش با رنگ قرمز در مسیر ورودی قرار داده می شود تا نشان دهنده عزت و احترامی باشش که برای افرادی که بر روی آن پا می گذارند قائل می شویم.

فرش قرمز یک جذابیت خاص برای تبلیغات و مارکتینگ فراهم می کند. در رویداد هایی مانند نمایشگاه ، افتتاحیه ها و مراسم تجاری این فرش رنگی ماشینی می تواند روی پله استفاده شود که افراد را به سمت نمایشگاه  یا محصول در حال ارائه هدایت کند. از آن جایی که این رنگ جذاب ترین رنگ در میان رنگ های مختلف است ، می تواند نوید ارائه یک محصول جذاب و خاص را به بینندگان بدهد. همچنین رویداد فرش قرمز برای معرفی عوامل فیلم ها و سریال های تلویزیونی همواره یک تشریفات خاص و پر طرفدار در بین هنر دوستان و علاقمندان به بازیگری و سینما بوده است.

البته که این نوع از فرش گرم می تواند گرما و صمیمیت خانه را به طرز چشمگیری افزایش دهد. بعضی از کاربردهای خاص و متفاوت را می توان در این زمینه معرفی کرد. مثلا عناصر کوچکی که در تولید آن ها از گلیم فرش های رنگی قرمز استفاده شده است، می توانند دکوراسیونی زیبا و متفاوت را در خانه شما خلق  کنند. مثلا می توانید از کوسن های دستی با طرح گلیم قرمز بر روی یک صندلی یا کاناپه با رنگی کاملا متفاوت و مثلا طوسی یا سفید بهره مند شوید. البته که استفاده از این رنگ قالی در فضای منزل به همین جا ختم نمی شود. در ادامه به طور خاص به کاربردهای آن در فضای خانه و نکات مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

نکات استفاده از فرش رنگی قرمز در دکوراسیون منزل

در انتخاب فرش رنگی مثل قرمز باید دقت ویژه داشته باشید. چرا که در این نوع فرش ست کردن رنگ قالی با دکوراسیون اهمیت ویژه ای پیدا می کند و مثلا باید با مبلمان و یا پرده شما هماهنگ باشند. البته که این مورد در قالی های با رنگ خنثی تا این اندازه اهمیت ندارد. چرا که ویژگی رنگ خنثی این است که با هر رنگ دیگری ست می شود. اما این در مورد رنگ های زنده و با شدت رنگ زیاد تا حدود زیادی صحت ندارد.

فرش ورودی های خانه و خوشامدگویی گرم

ورودی های خانه از جمله فضاهایی است که می توان از این نوع فرش در آن استفاده کرد. می توانید کناره یا گلیم یا گبه را در راهروی ورودی یا روی پله خانه خود به نشان عزت و احترام به مهمان پهن کنید . چرا که در هنگام ورود افراد به خانه این رنگ باعث می شود مهمان ها احساس شادی و هیجان داشته باشند و بعد به خانه وارد شوند.

فرش پذیرایی آنتیک

فرش با طیف رنگی قرمز اغلب در دکوراسیون های کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد. اگر در یک خانه قدیمی زندگی می کنید که وسایل عتیقه و قدیمی دارید مثل آینه و شمعدان با رنگ قرمز ، می توانید از فرش رنگی با رنگ بندی قرمز استفاده کنید و روح شکوه و جبروت دوران های تاریخی ایرانی را در دکوراسیون خود بدمید. پرده های مخمل قرمز به زیبایی و شکوه این دکوراسیون اضافه خواهند کرد. این شکوه با استفاده از طرح های کلاسیک و شیک دو چندان خواهد شد.

فرش پذیرایی و اتاق خواب سنتی

استفاده از نماد های سنتی مثل کوسن های طرح گلیم و گبه ، مبل های گره چینی ، طاقچه پوش های ترمه ، ظروف سفالی ، آویزهای سنتی و اسپند آویز های رنگی در کنار گلیم فرش های گرم و گبه های قرمز یک فضای سنتی را در اتاق پذیرایی یا اتاق خواب شما ایجاد می کند. با این دکوراسیون کلاسیک یاد و خاطره خانه های مادربزرگ ها را دوباره زنده کنید.

استفاده از فرش قرمز در فضاهای یکپارچه

یکی از روش های چیدمان مرسوم در بین خانواده های ایرانی این است که قالی های خود را گوش تا گوش پهن کنند. از آن جایی که این مدل چیدمان ، یک مدل کاملا سنتی است ، استفاده از فرش های قرمز به خصوص با طرح های اصیل هماهنگی خاصی با این فضا ایجاد می کند. علاوه بر این که فضای خانه را گرم و صمیمی جلوه می دهند. توصیه ما این است که از طرح های اصیل مثل طرح فرش سالاری تبریز یا اصفهان به این منظور استفاده کنید

استفاده از رنگ آبی و سبز در کنار فرش در دکوراسیون های سنتی گرم

یکی دیگر از راه های چیدمان خانه با فرش زمینه قرمز ، استفاده از وسایلی است که رنگ آبی دارند. برای مثال شما در اتاقی که فرش رنگی قرمز دارید می توانید از گلدان های لعابدار بزرگ آبی استفاده کنید تا شاهد نمای جذاب آن در اتاق باشید. رنگ های دیگر با طیف کاملا متضاد مثل رنگ سبز هم می توانند در این مورد بسیار شیک خاص و دلنشین باشند.

دو رنگ آبی و سبز به دلیل آرامش بخش بودن و دلنشین بودن در عناصر سنتی ایرانی و هنرهای دستی مثل ظروف میناکاری یا ظروف سفالی با لعاب آبی و سبز بسیار استفاده می شوند. علاوه بر این که گیاهان سبز هم به دلیل تضادی که با رنگ قرمز ایجاد می کنند ، می توانند به خوبی جلوه این رنگ را افزایش دهند و علاوه بر این بر طراوت و شادابی فضا بیفزایند.

فرش قرمز و ایجاد یک فضای گرم و رنگی در دکوراسیون مدرن

فرش ماشینی با زمینه رنگ قرمز فقط در دکوراسیون های کلاسیک مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه می توان آن ها را در دکوراسیون های مدرن هم استفاده کرد. برای این کار می توانید از وسایل ساده و شیک در اتاق خواب یا پذیرایی خود استفاده کنید. مثلا از یک آینه بزرگ و یک کنسول میز آرایش با رنگ سفید بهره ببرید. و یا از مبل های چرمی با لوسترهای مدرن سفید رنگ استفاده کنید. در این دکوراسیون فرش قرمز می تواند به راحتی گرما را به این فضا هدیه دهد و یک دکوراسیون مدرن و شیک و گرم را خلق کند. حتی فرش های با طرح گلیم ساده می توانند در این فضاهای مدرن به راحتی ست شوند و هماهنگی ویژه ای با آن ها به وجود آورند.

استفاده از رنگ سفید و رنگ های خنثی با فرش رنگی در دکوراسیون های مدرن

یکی از موثر ترین راه ها برای ست کردن گبه ها و گلیم فرش های قرمز با دکوراسیون استفاده از وسایل ساده با رنگ های سفید ، طوسی ، نقره ای ، سرمه ای ، مشکی و…. یا به طور کلی از وسایل با رنگ خنثی است که گبه بتواند در میان آن ها بدرخشد. استفاده از این رنگ ها در دکوراسیون های امروزی بسیار رایج شده است. چرا که سبب می شود شما دغدغه ای بابت هماهنگی رنگی عناصر دکوراسیون خود نداشته باشید و برای تغییر در دکوراسیون خود هم هزینه کمتری خرج کنید.

خرید فرش های قرمز رنگی و گرم با قیمت ارزان و کیفیت ممتاز

فرش قرمز در میان رنگ هایی که در دنیای امروز مد شده اند ، یک رنگ خاص محسوب می شود. بنابراین این مهم است که بدانیم این فرش رنگی را از کجا تهیه کنیم؟ چه فروشگاه و یا نمایشگاهی می تواند تنوع زیادی از این نوع فرش گرم را در اختیار ما قرار دهد و دست ما را در انتخاب و خرید باز بگذارد؟ آیا برای خرید این نوع فرش که در بسیاری از موارد باید به طور سفارشی تهیه شود، باید قیمت گران تری پرداخت؟ آیا می توان از کیفیت فرش های خریداری شده و از ادعا های فروشنده در مورد جنس و شانه و تراکم آن ها مطمئن شد؟

فروشگاه قالی کاشان یک مرجع خرید فرش به طور اینترنتی است که می تواند تنوع زیادی از فرش قرمز را به شما ارائه دهد. البته که یک نمایشگاه و فروشگاه که انواع مختلف قالی با رنگ بندی های مد روز را در خود جای داده است نمی تواند تنوع خاصی از رنگ قرمز را به نمایش بگذارد.

سایت قالی کاشان دارای ۳ نماد اطمینان از جمله نماد اعتماد الکترونیک است که شما می توانید با کلیک بر روی آن ها از سابقه کاری شرکت و فروشگاه فرش مطلع شوید. بنابراین می توانید به راحتی و با رجوع به این نماد ها نسبت به اصالت و کیفیت قالی که خریداری کرده اید و نسبت به این که آن را از درب کارخانه کاشان خریداری می کنید مطمئن شوید.

از آن جایی که شما فرش خود را از درب کارخانه تهیه می کنید ، می توانید مطمئن باشید که از تمام امکانات موجود برای سفارش و خرید فرش خود استفاده کرده اید. علاوه بر این که می توانید مطمئن باشید که فرش با کیفیت را ارزان تر از همه جا و با قیمت فروش کارخانه تهیه کرده اید. علاوه بر این که شرایط اقساطی هم برای خرید فرش در فروشگاه قالی کاشان برای رفاه حال مشتریان فراهم شده است.

مجموعه قالی کاشان با آدرس https://ghaliekashan.com/ با برترین کارشناسان فروش هر روزه در حال خدمت رسانی به شما می باشند . اگر در خرید یک نوع فرش گرم یا سرد ، رنگی یا خنثی ، کلاسیک یا مدرن شک دارید یا در ست کردن آن با نوع دکوراسیون خانه تان به مشکل خورده اید می توانید با مشاور های مجموعه قالی کاشان صحبت کنید تا شما را راهنمایی کنند. در نظر بگیرید که مشاوره های کارشناسان ما به شما هم رایگان می باشد.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه