۴ راه بینظیر بهینه سازی تبلیغات گوگل برای صرفه جویی بیشتر در بودجه شما

3 ماه پیش
بهینه سازی تبلیغات گوگل

بیایید رّک درباره واقعیت ها صحبت کنیم. از آنجایی که هر دو روند بازاریابی و COVID-19 با هم تلاقی میکنه. PPC (پرداخت برای هر کلیک) بیشتر از هر زمان دیگه ای در استراتژی های بازاریابی اکثر شرکت ها مهم می شود، در حالی که در همان زمان اکثر بودجه های بازاریابی به کمتر از همیشه کاهش پیدا میکند، حداقل در حال حاضر. این به این معنی است که زمان آن رسیده است که در این دوره “شرایط جدید” در نحوه مدیریت تبلیغات گوگل خودتون تجدید نظر کنید.

اولین و ضروری ترین کاری که باید انجام دهید کاهش هزینه ها و در عین حال حفظ عملکرد کمپین های خودتون است. بنابراین در این پست، چهار راه برای بهینه‌سازی عملکرد تبلیغات گوگل شما با بودجه کمتر را توضیح میدم. آن ها شامل:

 • از معیارهای بیهوده خلاص بشوید.
 • یک ستون بازدید به تبدیل  (ITC) ایجاد کنید.
 • کلمات کلیدی دقیق تری اضافه کنید (و از عبارت یکسان استفاده نکنید).
 • از بخش های درون بازار در Google Analytics استفاده کنید.

همچنین یک نکته خیلی مهم در پایان مقاله وجود دارد که از دست ندینش.

 

چطور اکانت google ads خود را با بودجه کم بهینه کنید

برای هر یک از راه های بهینه‌سازی‌ زیر، نحوه انجام آن‌ها را توضیح می‌دهم و هر کدام را به این موضوع مرتبط می‌کنم که چطور می‌تواند بودجه موجود شما را بیشتر کند، عملکرد تبلیغات شما را بهبود بده یا هزینه‌های شما را کاهش بده.

از معیارهای بیهوده خلاص بشوید

کاهش بودجه PPC به دلایل مالی به این معنی است که باید از هر دقیقه و دلاری که خرج می کنید حداکثر استفاده را ببرید. شما به این صرفه جویی نیاز دارید تا بتوانید از چنین دوره ای عبور کنید و در نهایت بودجه خود را به حالت قبل برگردانید. برای اینکه تا حد امکان مقرون به صرفه باشید، باید تمرکز بیشتری داشته باشید، بنابراین کاری که باید انجام دهید این است:

از شر ستون‌های داده‌ای که به صورت روزانه استفاده نمی‌کنید و یا ارزش افزوده‌ای در بهینه‌سازی‌های روزانه‌تان ایجاد نمیکند خلاص شوید.

همه ما دوست داریم مجموعه ستون‌های خودمان را با تنوع داده‌های مختلف تنظیم کنیم که می‌خواهیم کمپین‌هایمان را ردیابی و بهینه‌سازی کنیم، اما گاهی اوقات، داشتن داده‌های بیش از حد در مقابل چشمانمان، ما را از داده‌هایی که واقعا مهم هستند، منحرف می‌کند. ممکن است داده های مهم رو از دست بدیم.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید از شر ستون‌هایی مثل «Search Imp share» خلاص شوید، چون با یک بودجه محدود، نمی‌توانید کاری انجام بدید که رقبای شما هنوز هم ممکن است بسیار بالاتر از شما پیشنهاد بدهند. در عوض، روی معیارهایی تمرکز کنید که واقعاً می‌توانید بر آنها تأثیر بگذارید، مثلاً CTR. چند آگهی جدید و بهبودیافته جذاب بنویسید که می تواند به افزایش CTR شما بدون افزایش قیمت پیشنهادی کمک کند.

ستون‌ها را طوری تنظیم کنید که فقط موارد ضروری را نشان دهند و تمام تمرکز خود را روی آن‌ها قرار دهید تا مطمئن شوید چیزی را که می‌توانید تغییر دهید و بهینه‌سازی کنید، از دست نمی‌دهید.

یک ستون بازدید به تبدیل  (ITC) ایجاد کنید

پس از خلاص شدن از شر ستون‌های غیرضروری، گام بعدی در بهینه‌سازی عملکرد Google Ads با بودجه کاهش یافته، ایجاد ستون‌های جدید است که به شما کمک می‌کند داده‌ها را سریع‌تر تجزیه و تحلیل کنید. اینطوری می توانید کمپین های جستجوی خود را به طور کامل بهینه کنید.

یکی از این ستون ها ITC یا Impression to Conversion است. این یک ستون سفارشی است که ایجاد می کنید و بهینه سازی شما را بسیار آسان تر می کند.

ITC

ITC % = تبدیل/برداشت

در اینجا نحوه ایجاد ستون ITC در Google Ads توضیح داده شده:

در حساب Google Ads خود، روی «ستون‌ها» در نوار بالای داشبورد کلیک کنید.

حالا روی «Modify columns» کلیک کنید و به پایین صفحه بروید و روی «Custom columns» کلیک کنید.

اکنون به سادگی محاسبه نرخ تبدیل بازدید ها را مانند تصویر زیر اضافه کنید:

کار شما تمام شد تنها کاری که باید انجام دهید این است که ستون را به داشبورد خود اضافه کنید و ذخیره کنید.

اما چرا بعد از اینکه من گفتم چندتا از داده ها رو حذف کنید ما می خواهیم مجموعه داده دیگه ای اضافه کنیم؟

خب، جواب ساده است: ITC به ما کمک می کند عملکرد کامل تبلیغات خودمون را در یک ستون ساده بدانیم. معمولاً، نرخ کلیک (CTR) و نرخ تبدیل (CVR) آگهی را به طور جداگانه در دو ستون مختلف اندازه گیری می کنیم. اما بعضی از تبلیغات با CVR بالا CTR پایینی خواهند داشت و برخی دیگر CTR بالا اما CVR پایین خواهند داشت. بنابراین، آیا باید آنهایی را با CVR بالا نگه دارید یا آنهایی که CTR بالا دارند؟ بهترین اولویت بندی هنگام بهینه سازی تبلیغات گوگل چیست؟

ITC به شما کمک می کند تا خیلی سریع تشخیص بدید که کدام تبلیغات در کمپین تبلیغات Google شما واقعاً بهترین عملکرد را دارند. حالا حتی تمرکز بیشتری خواهید داشت و میتونید سریع‌تر برای عملکرد Google Ads خود تصمیم بگیرید.

کلمات کلیدی دقیق بیشتری اضافه کنید (و استفاده ازعبارت مشابه را متوقف کنید)

سومین استراتژی برای بهینه سازی عملکرد گوگل ادز با بودجه کم، افزودن کلمات کلیدی دقیق تر است. این در واقع چیزی است که شما همیشه باید با کمپین های جستجوی پولی خود انجام دهید، اما زمانی که بودجه خود را کاهش می دهید، باید بیشتر زمان مدیریت حساب PPC خود را صرف این کار کنید.

اما یک اصل مهم در آن وجود دارد. نه تنها باید کلمات کلیدی دقیق تری اضافه کنید، بلکه باید به دنبال عبارات طولانی که جستجو میشن نیز برای اضافه کردن باشید (کلمات کلیدی دنباله دار). کلمات کلیدی طولانی تر:

 • نرخ رقابت کمتری دارند
 • به شما اجازه می دهد مبلغ کمتری بدهید
 • شما میتونید تبلیغات بهتر و دقیق تری بنویسید (و اگر با اصطلاح SKAG آشنا نیستید، الان زمان خوبی برای فهمیدن درباره اون هست).

طول کلمات کلیدی مطابقت دقیق چقدر باید باشد؟

مطمئنا این می‌تواند بین تبلیغ‌کنندگان مختلف متفاوت باشد، اما برای بیشتر، کلمات کلیدی که بین ۲ تا ۵ کلمه دارند باید نقطه طلایی باشند. کلمات کلیدی تک کلمه ای احتمالاً گران هستند و نرخ تبدیل پایینی دارند. و کلمات کلیدی با بیش از پنج کلمه احتمالاً حجم جستجوی کمی دارند و ممکن است به سختی ترافیکی دریافت کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید یک تبلیغ گوگل برای کفش های پیاده روی اجرا کنید.

کلمه کلیدی [کفش] بسیار هدفمند و گران خواهد بود.

کلمه کلیدی [کفش پیاده روی] یکمی بهتر است. حالا، آگهی کفش‌های پیاده‌روی و صفحه هدف شما ارتباط نزدیک‌تری با همدیگر دارند و با تبلیغ‌کنندگانی که از [کفش]، «کفش» یا +کفش به‌عنوان کلمه کلیدی استفاده می‌کنند، رقابت نخواهید کرد.

اما بیایید با [کفش‌های پیاده‌روی آنلاین]، [کفش‌های پیاده‌روی قرمزآنلاین] و [فروش آنلاین کفش‌های پیاده‌روی] ادامه بدهیم.

حالا که بهتر شد. یک گروه تبلیغاتی به نام “کفش پیاده روی آنلاین” را تصور کنید که حاوی این کلمات کلیدی است و یک آگهی و صفحه هدف کاملاً منطبق را نمایش می دهد. چنین گروه های تبلیغاتی به شما امکان می دهند تبلیغات دقیق تر و هدفمندتری بنویسید. هدف گذاری بهتر به معنای CTR (و ITC) بالاتر است، که به معنای نمره کیفیت بالاتر و قیمت پایین تر است.

دقیقاً به همین خاطر هست که خواستم بگویم این چیزی است که همیشه باید به سمت آن هدف داشته باشید، به خصوص وقتی بودجه Google Ads خود را کاهش دهید. با بودجه های بالا، ممکن است بخواهید برای به دست آوردن آگاهی بیشتر از برند یا تبدیل بیشتر، حتی با قیمت بالاتر، فراگیر تر بشوید. وقتی بودجه خود را کاهش می دهید، می خواهید بیشترین تبدیل را با کمترین قیمت ممکن به دست آورید.

از کجا می توانید کلمات کلیدی مناسب را برای افزودن پیدا کرنید

من با با این شروع میکنم که از کجا آنها را پیدا نکنید: ابزار Google Keyword Planner. دو دلیل برای آن وجود دارد:

ابزار Google Keyword Planner متداول‌ترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی است که به این معنی است که احتمالاً اکثر رقبای شما هم از آن استفاده می‌کنند، که منجر به رقابت همه شما برای کلمات کلیدی مشابه می‌شود.

Google Keyword Planner همچنین تعداد زیادی از کلمات کلیدی نامربوط را فهرست می‌کند (یا بیشترین غیر مرتبط ها رو بسته به تنظیمات جستجوی شما) که می‌توانند تمرکز شما را از بین ببرند یا برای فیلتر کردن دستی نتایج رو دست شما هزینه زیادی بذارند. خبر خوب این است که ابزارهای رایگان برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد. در اینجا دو مورد از انهایی که مورد علاقه من هستند رو میگم:

Ubersuggest: Ubersuggest عبارت‌های جستجوی بسیار دقیق را به همراه داده‌های بسیار قدرتمند مثل حجم، CPC و کلمه کلیدی های رایج رو پیدا می‌کند.

کنسول جستجوی گوگل: حساب کنسول جستجوی گوگل خود را بررسی کنید تا کلمات کلیدی را که ترافیک سایت شما را افزایش می دهند پیدا کنید و بعد آنها را به کمپین های جستجوی خود اضافه کنید.

ممکن است فکر کنید که پرداخت برای کلمات کلیدی که در حال حاضر ترافیک ارگانیک را به سایت شما هدایت می کنند بی فایده به نظر می رسد، اما به من گوش بدید. این اساساً همان استدلال استفاده از نام تجاری خودتون به عنوان یک کلمه کلیدی است (که قطعاً باید انجام دهید). افزودن کلمات کلیدی بیشتر به کمپین‌های خود، حتی آنهایی که در حال حاضر ترافیک ارگانیک را برای شما به ارمغان می‌آورند ،به شما این امکان را می‌دهد تا ترافیک بیشتری را از آنها دریافت کنید و کنترل بهتری بر قسمت‌هایی از سایت شما که بازدیدکنندگان سایت شما می‌بینند و با چه پیام‌هایی مواجه می‌شوند را به شما می‌دهد.

در نهایت، ترافیک مرتبط بیشتر و پیام رسانی بهتر به معنای تبدیل بیشتر است.

اما در واقع، این حتی زیباترین قسمت آن هم نیست. با استفاده از کنسول جستجو، می توانید عبارات جستجویی را که سایت شما برای آنها در نتایج جستجو ظاهر می شود، اما در موقعیت بسیار پایین و بدون ترافیک پیدا کنید.

اینها قطعاً عبارات جستجویی هستند که می خواهید در کمپین های خود به عنوان یک تطابق دقیق داشته باشید، که ما را به نکته بعدی و نهایی راهنمایی می کند.

از بخش های درون بازار در Google Analytics استفاده کنید.

گوگل انالیتیکس در گوگل ادز

اجازه دهید با این شروع کنم که اگر حساب Google Ads شما به حساب Google Analytics شما وصل نیست، در هر صورت، خواندن این پست را متوقف کنید و آن را انجام دهید (اما فراموش نکنید که برگردید)! اتصال اکانت های گوگل آنالیتیکس و گوگل ادز بسیار ساده و ضروری است!

خوب، حالا که این دو حساب را به هم وصل کرده اید، بیایید در مورد اینکه چطور می توانید از Google Analytics برای مواردی بیش از معیارهای معمولی مانند درصد بازدید کنندگان و زمانی که بزدیدکنندگان تو سایت شما صرف میکنند، صحبت کنیم. در حساب Google Analytics خود، روی زبانه «مخاطب» و سپس «بخش‌های درون بازار» کلیک کنید. در آنجا، داده های طلایی را ئیدا میکنید. گوگل بازدیدکنندگان سایت شما را بر اساس آنچه در بازار هستند تقسیم بندی کرده است.

اعداد در تصویر زیر پنهان هستند، اما این زبانه نتایج دقیق برای هر بخش مخاطب را به شما نشان می دهد.

از تبدیلی که می‌خواهید با کمپین‌های Google Ads خود به آن برسید، هدفی ایجاد کنید و سپس آن را به این گزارش اضافه کنید. حالا به دنبال مخاطبانی باشید که بالاترین نرخ تبدیل را دارند. آنها را پیدا کردید؟ عالیه! حالا، به حساب Google Ads تون بروید و این مخاطبان را به کمپین‌های خود اضافه کنید (در زبانه «مخاطب»)، و برای آنها قیمت بالاتری در نظر بگیرید.

برای مثال، ممکن است ببینید که افراد در بازار برای «خدمات مالی» با نرخ بسیار بالاتری نسبت به نرخ تبدیل کلی تبدیل می‌کنند. بنابراین، این مخاطبان را به کمپین‌های خود اضافه کنید و به آن تعدیل قیمت بالاتری بدهید، مثلاً ۲۰٪. اکنون، اگر گوگل تشخیص دهد که کاربر بخشی از این مخاطبان است، ۲۰٪ به پیشنهادات شما اضافه می کند.

بخش‌های درون بازار به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که برای مخاطبانی که احتمال بیشتری برای تبدیل دارند، پیشنهاد بیشتری می‌دهید.

حتی اگر از مناقصه CPA استفاده می کنید، همچنان می خواهید این مخاطبان را اضافه کنید. به دست آوردن داده های بیشتر هرگز ضرری ندارد، و ممکن است متوجه شوید که برخی از مخاطبان وجود دارند که می خواهید روی آنها تمرکز کنید، یا ممکن است بخواهید برخی از آنها را حذف کنید.

حالا، هر کاری را که با مخاطبان درون بازار انجام دادید، در نظر بگیرید و همین کار را با مقوله‌های جمعیتی و وابسته انجام دهید.

نکته: استراتژی جستجوی خود را اصلاح کنید

در دوران رکود اقتصادی مثل حالا، زمانی که اکثر بازاریابان دیجیتال مجبورند هزینه تبلیغات را کاهش دهند، داشتن یک استراتژی جستجوی قوی از همیشه مهمتر است و به یک دلیل ساده:

تقریباً نیازهای همه افراد در چند ماه گذشته تغییر کرده است و آنها به دنبال راه حل هایی برای رسیدگی به شرایط عادی جدید خود هستند. با تطبیق استراتژی جستجوی خود، می‌توانید زمانی که مشتریان ایده‌آل شما با هدف جستجو می‌کنند، دقیقاً با همان چیزی که در پی آن هستند، آنجا باشید.

با این بهینه سازی های تبلیغاتی گوگل در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید

خواه با پهنای باند کاهش یافته، بودجه کمتر، یا فقط به دنبال راه هایی برای استفاده بیشتر از هزینه تبلیغات خود هستید، این نکات به شما کمک می کند تا هزینه های تبلیغات گوگل خود را کاهش دهید و در عین حال عملکرد بالا را حفظ کنید. ما موارد زیادی را پوشش دادیم، بنابراین بیایید سریعاً خلاصه کنیم:

 • از معیارهای بیهودگی خلاص شوید تا بتوانید بر آنچه واقعاً مهم است متمرکز بمانید.
 • از ستون سفارشی «Impression to Conversion» (ITC) برای شناسایی سریع بهترین تبلیغات خود استفاده کنید.
 • برای افزایش نرخ تبدیل، کلمات کلیدی تطابق دقیق بیشتری را اضافه کنید.
 • از بخش‌های درون بازار در گوگل آنالیتیکس استفاده کنید تا مشخص کنید کدام مخاطبان به احتمال زیاد تبدیل می‌شوند.
0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه