سازنده فیلتر شنی با بدنه فلزی

3 سال پیش
فیلتر شنی

امروزه فیلترهای شنی با نام لاتین(sand filter) جز پرکاربردترین و محبوب ترین فیلترها شناخته شده اند، که بطور معمول به شکل ظاهری عمودی عرضه می‌گردند. این فیلتر در شکل ظاهری افقی نیز تولید می‌شود اما مدل افقی آن در ظرفیت های زیاد کاربرد ویژه ای دارند. بدنه این نوع فیلتر شنی از جنس متریال فلزی تولید می‌شود. فیلتراسیون فیزیکی آب کدر از درون سیلیس ها و بستر شنی استفاده شده در این سیستم، باعث از بین رفتن ذرات جامد معلق می‌شود.

روش کار فیلتر شنی به چه شکل می‌باشد؟

فیلترهای شنی فلزی که با رد شدن آب مصرفی از بستر شن و ماسه های دانه بندی شده آن، وظیفه جداسازی ذرات معلق که بطور معمول تا قطر ۵۰ میکرون از آب در حال گردش را برعهده دارند، موجب شفافیت و زلال شدن آب می‌گردد، اما توانایی از بین بردن املاح شیمیایی دیگر موجود در آب را ندارد. دستگاه فیلتر شنی تصفیه آب خالص بی رنگ، بدون طعم و مزه و حتی فاقد بو می‌باشد که محلولی بسیارعالی می‌باشد که توانایی حل کردن بسیاری مواد موجود را در خود دارد. به همین علت می‌باشد که چیزی با عنوان آب خالص در طبیعت موجود نمی‌باشد بلکه آب همیشه همراه با ناخالصی های شیمیایی و فیزیکی و بیولوژیکی است.

مزایای فیلتر شنی فلزی

 • امکان طراحی و تولید این نمونه دستگاه در ابعاد دلخواه
 • امکان تولید آن در شرایط راحت
 • قابلیت انتخاب ضخامت متناسب طرح برای ورق های مصرفی
 • تعمیرات بسیار آسان این دستگاه
 • دسترسی به تمامی مواد اولیه آن
 • هزینه ی تعمیر و نگهداری کم
 • مزایای فیلتر شنی فلزی
 • وزن عملیاتی تقریبأ بالا و آسان نبودن جابجایی آن
 • مقاومت پایین در مقابل عوامل محیطی
 • مقاومت کم در مقابل پوسیدگی بر اثر اکسیداسیون

معایب فیلتر شنی فلزی

 • وزن حدودی بالا و مواجه شدن با مشکل در هنگام جابجایی این دستگاه
 • مقاومت بسیار پایین در مقابل پوسیدگی بوجود آمده از اکسیناسیون
 • مقاومت پایین این دستگاه در برابر رویدادهای بوجود آمده در شبانه روز در محیط نصب شده

فیلتر شنی

انواع فیلترشنی

ما بطور کلی دو نوع فیلترشنی قابل استفاده، در دسترس و همچنین پرکاربرد در سیستم های صنعتی مختلف و همچنین سدر مصارف خانگی در اختیار داریم. در این مطلب می‌خواهیم این دو نوع فیلترشنی پرکاربرد و محبوب را بطور خلاصه توضیح دهیم.

فیلترشنی فلزی

این نوع فیلترشنی جز پرکاربردترین از انواع این دستگاه می‌باشد و همانطور که از نام آن پیداست جنس متریال بدنه آن از فولاد و نازل استفاده در این فیلترشنی از نوع برنجی می‌باشد. معمولأ از فیلترشنی فلزی افقی در مواردی با ظرفیت های بالا استفاده می‌شود. فیلتر شنی با بدنه فلزی برخلاف فیلترشنی فایبرگلاس به همراه قدرت فیلتراسیون بیشتری همراه است به این معنی که نسبت به ابعاد آن دبی آب در حال عبور از روی سطح آن بیشتر از نمونه فایبرگلاس می‌باشد. همچنین تحمل فشار در فیلترشنی گالوانیزه نسبت به فیلترشنی فایبرگلاس بالاتر می‌باشد.

بخش داخلی این نوع آب تصفیه کن از مواد کامپوزیتی تشکیل شده است که همچنین می‌توان گفت فیلترهای GRP و یا همان نوع فایبر عملأ شبیه به فیلترهای FRP می‌باشد و به راحتی در دماهای بالا و با بازدهی بسیار فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیلترهای FRP معمولأ در جهت مصرف غذایی و شرب باید دارای تاییدیه NSF باشد. نکته قابل توجه درباره فشار کاری این سیستم می‌باشد که می‌توان گفت فیلترهای فایبرگلاس ۶ بار، ۱۰ بار  و یا حتی به مقدار بیشتری بر طبق خواسته مشتری تعیین می‌گردد.

سازنده فیلتر شنی

فیلترشنی فایبرگلاس

این فیلترشنی FRP که از جنس متریال فایبرگلاس طراحی و تولید می‌شود، یکی از انواع فیلترشنی های موجود در بازار برای مصرف کنندگان است که برای استفاده ظرفیت های بالا دارای کاربردی نمی‌باشد. این نوع فیلتر شنی به شکل ظاهری استوانه ای با ارتفاع زیاد ساخته شده است. به همین علت در این فیلترشنی با پوشش فایبرگلاس در سیستم آب مصرفی یا آشامیدنی درون شهر استفاده نمی‌شود و معمولأ برای حجم پایین تری از آب کاربرد بیشتری دارد. در درون این فیلتر می‌توان از هر دو نوع شیر تمام اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک استفاده کرد. استفاده ویژه ای که از این فیلترشنی می‌شود در استخرهای مختلف است، به این دلیل که سیستم بکواش دستگاه به شکل خودکار صورت می‌گیرد. این دستگاه در مقابل خوردگی، رطوبت و رسوب مقاوم می‌باشد.

قدرت فیلتراسیون در این سیستم بسیار پایین می‌باشد که این اتفاق به دلیل مدل لوله کشی و نازل های بکار برده شده در دستگاه می‌باشد، همچنین این سیستم به دلیل جنس آن، مقاومت در برابر فشار و گرما در آن بسیار پایین می‌باشد. برخلاف تمام موارد ذکر شده، این دستگاه به علت کاربرد بالا و عدم رسوب زدگی و قیمت مناسب آن بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. حمل و نقل این سیستم در ظرفیت های کوچک بسیار به آسانی انجام می‌شود به طوری که توسط دو کارگر نیز بسیار آسان می‌باشد، که البته یکی از معایب این فیلترشنی فایبرگلاس بدنه نازل آن می‌باشد که در هنگام جابه جایی امکان شکستن بدنه آن بسیار بالا می‌باشد.

کاربری های فیلتر شنی

 • در تصفیه فاضلاب ها
 • تولید کردن آب قابل شرب
 • آماده سازی آب برای استفاده در کولینگ تاور
 • تصفیه کردن آب استخرها
 • در تصفیه آب کشاورزی
 • پیش تصفیه اسمز معکوس
 • تصفیه آب خاکستری یا سطحی
 • پیش فیلتراسیون برای سیستم های غشایی

سازنده فیلتر شنی با بدنه فلزی

فیلترشنی فلزی با فیلترشنی فایبرگلاس چه تفاوت هایی دارند؟

تفاوتی که در میان این دو نوع فیلتر شنی پیداست سوالی است که همیشه برای مصرف کنندگان مطرح بوده است. می‌توان گفت هر کدام از این دو نوع سیستم دارای ویژگی های مثبت و منفی ای هستند. در فیلترشنی فلزی به دلیل داشتن صفحه نازل که نازل های بر روی آن قرار می‌گیرند، همیشه سطح فیلتراسیون بالاتری به علت پخش بودن نازل نصب به فیلترشنی فایبرگلاس تحت فشار به همراه دارد. همیشه آب تصفیه شده در این مدل فیلتر زلال تر و واضح تر است. اما ضد زنگ بودن فیلترشنی فایبرگلاس به علت داشتن لایه پلی اتیلن داخلی می‌باشد که همین ویژگی این سیستم باعث مورد توجه قرار گرفتن خریداران شده است.

مقایسه قیمت فیلترهای شنی فلزی و فایبرگلاس

با توجه به تغییرات دائم قیمت اجزای فیلتر شنی همانند سیلیس و گالوانیزه و وارداتی بودن مخازن فایبرگلاس، توانایی ارائه قیمت ثابتی را وجود ندارد به همین علت برای دریافت قیمت بروز با کارشناسان شرکت مخزن سازه تماس حاصل فرمایید. برای استفاده از فیلترشنی ابتدا باید نظرسنجی صورت بگیرد و ببینید که فیلترشنی خود را برای چه کاری می‌خواهد مورد استفاده قرار بگیرد.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه