عوامل موثر بر قیمت لوله مانیسمان

4 ماه پیش
لوله مانیسمان

آهن پرایس: لوله مانیسمان که به لوله گوشتی هم شناخته می‌شود یک نوع لوله فولادی است که در ساختار آن هیچ گونه خط جوش و یا درزی وجود ندارد به همین دلیل جزو لوله‌های بدون درز به شمار می‌رود. این لوله‌ها به دلیل برخورداری از ساختار مقاوم در برابر فشار، خوردگی و سایش، در صنعت ساختمان، نفت و گاز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به اینکه لوله‌های مانیسمان یکی از مقاطع کاربردی در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی به شمار می‌آیند و در محاسبه هزینه نهایی این پروژه‌ها اثرگذار هستند بنابراین توجه به قیمت لوله مانیسمان هنگام خرید این محصول نیاز به دقت و توجه دارد. به همین منظور در ادامه بررسی فاکتورهای مختلفی که بر قیمت لوله مانیسمان تأثیر می‌گذارند، پرداخته می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت لوله مانیسمان

عوامل مختلفی بر نرخ لوله مانیسمان تاثیر گذار است به همین دلیل آگاهی از این فاکتورها برای خریداران این محصولات فولادی حائز اهمیت خواهد بود؛ اما از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت لوله مانیسمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱٫قیمت مواد اولیه: قیمت مواد اولیه همچون شمش فولادی، ذغال سنگ، سنگ آهن، گندله آهن و سایر موادی که در ساخت این لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر نرخ لوله مانیسمان است.

C:\Users\ma.moradi\Desktop\خرید لوله مانیسمان.jpg

قیمت مواد اولیه به قیمت جهانی سنگ‌آهن و شمشCIS و در نتیجه قیمت دلار وابسته است. از آنجایی که قیمت این مواد وابستگی بسیاری به قیمت دلار دارد، نوسانات قیمت دلار بر قیمت نهایی مواد اولیه تاثیرگذار خواهد بود.

۲٫ هزینه‌های تولید: هزینه‌های مرتبط با تولید لوله‌های مانیسمان از قبیل نیروی کار، تجهیزات، منابع انرژی و … نیز از دیگر عوامل مهم و اثرگذار بر نرخ لوله مانیسمان است؛ به عنوان مثال تمامی منابع انرژی مورد نیاز همانند آب، برق، گاز و … که در فرایند تولید محصولات فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در قیمت نهایی لوله گوشتی نقش مهمی را ایفا خواهند نمود. محدودیت مصرف انرژی و افزایش هزینه‌های تولید ممکن است به کاهش تولید و در نتیجه نوسان قیمت لوله مانیسمان منجر شود.

۳.فناوری مورد استفاده در تولید: استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته به هنگام تولید لوله‌های مانیسمان، بر قیمت نهایی این محصولات فلزی تاثیر گذار است. تکنولوژی‌های پیش رفته همانند اکستروژن به دلیل نیاز به ابزارآلات و نیروی کار با مهارت می‌تواند منجر به افزایش قیمت این نوع لوله‌ها گردد.

۴٫قیمت ارزهای خارجی: نوسانات قیمت ارز بر تمام بازارهای داخلی و خارجی تاثیر بسزایی دارد. از این روی بازار خرید و فروش محصولات فلزی از قبیل لوله مانیسمان نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود. در واقع با افزایش قیمت ارزهای خارجی متعاقبا نرخ لوله مانیسمان افزایش یافته و با کاهش قیمت ارز، قیمت لوله مانیسمان کاهش خواهد یافت.

از آنجایی که بخش زیادی از لوله‌های مانیسمان به صورت وارداتی در بازار داخلی عرضه می‌شوند قطعا به تأثیر از نرخ دلار دچار نوسان قیمت خواهند شد.

۵٫میزان عرضه و تقاضا: چنانچه میزان تقاضا برای این نوع لوله در بازار بالا باشد به تبع آن قیمت لوله مانیسمان نیز افزایش خواهد یافت؛ از سوی دیگر درصورت کاهش میزان تقاضا، نرخ لوله مانیسمان نیز کاهش خواهد یافت اما باید این نکته را در نظر گرفت که برخی مواقع به دلیل نبود نقدینگی یا رکود ساخت و ساز که تقاضا در کمترین حالت خود قرار دارد، قیمت لوله مانیسمان یا سایر آهن آلات روندی معکوس با میزان تقاضا در پیش می‌گیرد.

۶٫شرایط اقتصادی: در حقیقت می‌توان چنین گفت که رشد صنایع فولادی در یک کشور بستگی به رشد اقتصادی آن کشور خواهد داشت. در صورت وقوع رشد اقتصادی در یک کشور میزان تقاضای محصولات فولادی افزایش یافته و در نتیجه، این موضوع قیمت نهایی محصولات فلزی افزایش خواهد یافت.

۷٫هزینه‌های مرتبط با حمل و نقل: فاکتورهایی از قبیل فاصله مبدا تا مقصد، نحوه انتقال بار، هزینه‌های تمام شده حمل و نقل محصولات فولادی، هزینه‌های حمل مواد اولیه بر قیمت نهایی این محصولات تاثیرگذار خواهد بود، به عنوان مثال هر چه فاصله کارخانه تا مقصد موردنظر جهت حمل و نقل و ارسال بار تولیدی بیشتر باشد متعاقبا قیمت لوله مانیسمان نیز افزایش خواهد یافت.

۸٫شرایط سیاسی: عوامل سیاسی از قبیل تحریم‌های اقتصادی و سیاست‌های تجاری نیز بر قیمت لوله مانیسمان بسیار تاثیرگذار است. به طور کلی تغییر و تحولات سیاست‌های تجاری همانند تغییرات تعرفه‌های صادرات می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش قیمت لوله مانیسمان و سایر محصولات فولادی شود. به عبارتی با افزایش تعرفه‌های مربوط به صادرات محصولات، قیمت تمام شده لوله‌های مانیسمان افزایش یافته و با کاهش تعرفه‌های مذکور قیمت این محصولات کاهش می‌یابد.

علاوه‌براین تنش‌های نظامی منطقه خاورمیانه و اخبار سیاسی منفی که اخیرا کل بازارهای مالی و کالایی را تحت تأثیر قرار داده نیز در قیمت لوله مانیسمان مؤثر خواهد بود.

۹٫ وجود فضای رقابتی بین تولیدکنندگان: وجود فضای رقابتی بین تولیدکنندگان محصولات فولادی می‌تواند به کاهش قیمت نهایی این محصولات منجر شود. وجود چنین فضایی باعث می‌شود که تولیدکنندگان در جهت رقابت با سایر رقیبان خود سعی در ارائه قیمت مناسب‌تری داشته باشند تا سهم بیشتری از بازار را از آن خود نمایند.

۱۰٫ ابعاد و سایز لوله: سایز و وزن لوله مانیسمان مهمترین فاکتور تعیین قیمت این محصول است، چنانچه لوله‌های مانیسمان قطر و سایز بزرگتری داشته باشند، به‌تبع آن قیمت این محصولات افزایش می‌یابد.

۱۱٫ برند کارخانه: مواد اولیه مورد استفاده، نحوه تولید محصول، استاندارد به کار گرفته شده در هر کارخانه مواردی است که برای تعیین قیمت لوله مانیسمان در نظر گرفته می‌شود بر همین مبنا قیمت لوله مانیسمان در هر کارخانه ممگکن است متغیر باشد.

تمامی موارد ذکر شده از مهم ترین عواملی بود که بر نرخ لوله مانیسمان و سایر محصولات فولادی تاثیرگذار است. فاکتورهای گوناگونی از قیمت مواد اولیه گرفته تا شرایط اقتصادی و سیاسی موجود، هر یک می‌توانند نقش کلیدی در قیمت لوله مانیسمان ایفا نمایند؛ همانطور که بیان شد هر یک از عوامل موثر به صورت مداوم دستخوش تغییرات می‌شوند به همین دلیل می‌بایست از طریق پلتفرم‌های معتبر که در حوزه صنعت آهن آلات فعال هستند آخرین تغییرات و نوسانات قیمت لوله مانیسمان را بررسی کرد.

خرید لوله مانیسمان از آهن پرایس

چنانچه قصد خرید لوله مانیسمان یا سایر محصولات فولادی را دارید، توصیه ما به شما هنگام خرید انتخاب فروشندگان معتبر و باتجربه در این زمینه است تا از کیفیت و قیمت مناسب محصول خریداری شده اطمینان داشته باشید. وبسایت آهن پرایس با بیش از ۵۰ سال سابقه کاری در بازار آهن آلات از معتبرترین مراکز فروش انواع محصولات فولادی است که قیمت انواع آهن الات را روی وبسایت خود به‌روز می‌کند. از جمله محصولات فولادی مجموعه آهن پرایس می‌توان به انواع لوله‌های مانیسمان، آب، گاز، صنعتی، جداره چاه، داربستی، اسپیرال و اشاره نمود.

وبسایت آهن پرایس با ارائه انواع لوله‌های مانیسمان وارداتی و داخلی در سایزهای گوناگون امکان خرید آسان و بی دغدغه را برای خریداران این محصولات فراهم نموده است. متقاضیان گرامی می‌توانند جهت اطلاع از آخرین تغییرات قیمت‌ها و همچنین خرید لوله مانیسمان و یا سایر محصولات فولادی به وبسایت آهن پرایس مراجعه نموده و یا با کارشناسان فروش این مجموعه از طریق شماره ۰۲۱۵۴۱۰۳تماس حاصل فرمایند.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه