لیفت زیر چشم

2 سال پیش
لیفت زیر چشم

لیفت زیر چشم چیست؟

لیفت زیر چشم یکی از جراحی‌های زیبایی است که از سوی جراح زیبایی برای از بین بردن چروک، پف و تیرگی اطراف چشم انجام می‌شود. بعضی از افراد به هنگام خندیدن متوجه چروک‌هایی اطراف چشم خود می‌شوند که در اصطلاح به آن چروک پنجه کلاغی گفته می‌شود یا هاله تیره‌ای اطراف چشم را پوشانده است که حتی با استفاده از کانتورها و لوازم آرایشی نیز محو نمی‌شوند. در این موارد عمل جراحی لیفت زیر چشم بهترین راهکار است که در طی آن پلک بالا می‌رود و چشم باز می‌شود.

روش‌های لیفت زیر چشم

لیفت چشم به دو روش جراحی و بدون جراحی انجام می‌شود. اشخاصی که تمایل به بیهوشی و عمل جراحی ندارد همچنین اشخاصی که با مشکل چندان زیادی در اطراف چشم خود مواجه نیستند با روش‌های بدون جراحی نیز به نتیجه می‌رسند.

روش‌های بدون جراحی

لیفت چشم با تزریق ژل

گود شدن و تیرگی اطراف چشم ظاهر افراد را خسته جلوه می‌دهد اما این مشکل با تزریق ژل و پر شدن این ناحیه برطرف می‌شود. با تزریق ژل حاوی هیالورونیک اسید خطوط اطراف چشم و تیرگی آن نیز از بین می‌رود. هیالورونیک اسید ماده‌ای است که باعث تولید کلاژن و شفافیت پوست می‌شود.

لیفت زیر چشم با تزریق چربی

در این روش با استفاده از ذخایر چربی بدن که معمولأ از باسن، پشت پا یا ران برداشته می‌شود؛ پزشک جراح گودی اطراف چشم را پر می‌کند. چربی با استفاده از لوله‌ای به نام کانولا برداشته می‌شود و با فشار معکوس چربی اضافه را از ناحیه مورد نظر خارج می‌کند. سپس چربی با لیپوساکشن در اطراف چشم تزریق می‌شود.

لیفت زیر چشم

لیفت چشم از طریق بوتاکس

لیفت چشم از طریق بوتاکس یکی از روش‌های متداول برای لیفت است که با استفاده از آن خطوط اطراف چشم از بین می‌رود. در بوتاکس از سم بوتلونیوم استفاده می‌شود که با از بین بردن سیگنال‌های عصبی اطراف ماهیچه چشم از حرکت عضلات و در نتیجه ایجاد خطوط جدید جلوگیری می‌کند. توصیه می‌شود برای لیفت چشم از طریق بوتاکس با پزشک متخصص مشورت کنید و تزریق بوتاکس را در مراکز غیرمجاز و آرایشگاه‌ها انجام ندهید.

لیفت چشم با نخ

در این روش با استفاده از نخ‌های مخصوص قابل جذب لیفت انجام می‌شود. پزشک با استفاده از سوزن، نخ را زیر پوست قرار می‌دهد. لیفت چشم با استفاده از نخ‌های خاردار نتیجه بهتری دارد زیرا نخ خاردار بدون حرکت در جای خود باقی می‌ماند. لیفت چشم با این روش حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. برخی از اشخاص به خصوص جوان‌ها تمایل به لیفت چشم با حالت چشم گربه‌ای دارند. این مدل لیفت نیز با استفاده از نخ‌های مخصوص از گوشه چشم انجام می‌شود.

لیفت چشم با روش میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ با تولید کلاژن و الاستین در پوست چروک، لکه‌های پوستی و اسکارهای موجود را از بین می‌برد. در این روش با استفاده از سوزن مخصوص لایه بالایی پوست برای جوانسازی تحریک می‌شود. میکرونیدلینگ بدون درد است و پزشک می‌تواند در طی ان از سرم‌های جوان‌کننده پوست نیز استفاده کند.

لیفت چشم با لیزر فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال جای زخم و چروک در پوست را از بین می‌برد و پوست را برای تولید کلاژن تحریک می‌کند. لیزر قابلیت ارتجاعی پوست را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

لیفت چشم با لایه‌برداری شیمیایی

از لایه‌برداری شیمیایی بیشتر برای از بین بردن سیاهی اطراف چشم استفاده می‌شود در این روش به دلیل استفاده از موادی مانند الاستین، اسید هیالورونیک و اسید فیتیک ویژگی ارتجاعی پوست افزایش می‌یابد. برای دریافت نتیجه مطلوب از این روش لازم است پلک بالا و پایین چشم سه مرحله لایه‌برداری شود.

لیفت چشم با روش غیر جراحی هزینه کم‌تری در مقایسه با روش جراحی دارد و پزشک حداکثر در ۲۰ دقیقه لیفت چشم را انجام می‌دهد.

روش جراحی

به جراحی برای لیفت چشم، بلفاروپلاستی گفته می‌شود که در آن پزشک جراح برشی را در امتداد بالای پلک ایجاد می‌کند. سپس چربی، عضله و پوست اضافه برداشته می‌شود و در پایان محل جراحی بخیه زده می‌شود. همین مراحل در پلک پایین نیز تکرار می‌شود اما ممکن است پزشک پلک پایین را بخیه نزد. جراحی پلک بالا معمولأ برای بهبود دید چشم و زیبایی انجام می‌شود و چشم را بازتر می‌کند. جراحی پلک پایین برای از بین بردن چروک‌ و پف زیر چشم انجام می‌شود. عمل جراحی لیفت چشم اگر در هر دو چشم انجام شود حدود ۲ ساعت طول می‌کشد.

اگر تمایل به آشنایی بیشتر در مورد لیفت صورت دارید، این مقاله را بخوانید.

بهترین روش لیفت چشم کدام است؟

بهترین روش برای لیفت چشم، استفاده از روش ترکیبی است که با استفاده از آن اهداف زیبایی بیشتر محقق می‌شود. پزشک با توجه به شرایط هر بیمار و میزان تیرگی، چروک، گودی و پف اطراف چشم روش لیفت را مشخص می‌کند.

ماندگاری لیفت چشم چه قدر است؟

لیفت چشم اگر به روش غیر جراحی انجام شده باشد تا ۱ سال ماندگاری دارد. لیفت با بوتاکس از ۳ تا ۶ ماه ماندگار است و لیفت چشم از طریق تزریق ژل نیز با توجه به برند ژل و کیفیت آن تا ۹ ماه ماندگار است.

لیفت زیر چشم

مزایای لیفت چشم

 • از بین رفتن چروک، تیرگی، پف و گودی اطراف چشم
 • جوانسازی و زیبایی اطراف چشم
 • از بین رفتن افتادگی پلک

عوارض احتمالی لیفت چشم ( بلفاروپلاستی)

بعد از عمل جراحی لیفت چشم یا همان بلفاروپلاستی  عوارض  زیر را که البته برخی از آن‌ها طبیعی هستند تجربه خواهید کرد:

 • مشکل در دید تا چند ساعت پس از جراحی
 • خشکی چشم
 • کبودی، زخم و تورم
 • عفونت و خونریزی از محل جراحی
 • تغییر رنگ پلک
 • ناتوانی برای بستن چشم
 • جمع شدن پوست اطراف پلک

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی لیفت چشم

 • ۳ تا ۶ روز بعد از عمل جراحی برای کشیدن بخیه به مطب پزشک مراجعه کنید.
 • تا زمان بهبود زخم‌ها از مالش دادن چشم خودداری کنید.
 • داروهای تجویز شده را به موقع استفاده کنید.
 • تا زمان بهبود زخم‌ها در معرض نورخورشید قرار نگیرید.

دوره نقاهت لیفت چشم

لیفت چشم اگر با روش‌های بدون جراحی انجام شده باشد دوران نقاهت ندارد و شخص همان روز می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام بدهد. اگر از بوتاکس استفاده شده است باید آب به مقدار کافی بنوشید زیرا باعث ماندگاری بیشتر اثر بوتاکس می‌شود. همچنین در روز اول سر خود را به سمت پایین نگه ندارید زیرا باعث تشدید سردرد می‌شود.

در لیفت چشم با روش جراحی لازم است نکات مراقبتی زیر را در دوران نقاهت رعایت کنید:

 • تا ۴۸ ساعت استحمام نکنید.
 • برای جلوگیری از خشکی چشم قطره‌های تجویز شده را به موقع استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از ورم، کمپرس یخ را روی محل جراحی قرار بدهید اما از گذاشتن یخ به طور مستقیم روی محل جراحی خودداری کنید.
 • در دوران نقاهت برای جلوگیری از خونریزی از آسپرین استفاده نکنید.

در لیفت چشم با روش جراحی، معمولأ دوران نقاهت ۱ هفته است.

جمع بندی

جراحی لیفت زیر چشم یکی از جراحی‌های زیبایی و کم تهاجم است که با از بین بردن افتادگی پلک، تیرگی و چروک اطراف چشم و برطرف کردن گودی زیر چشم زیبایی را به شما بازمی‌گرداند. اما رسیدن به نتیجه مطلوب بستگی به انتخاب پزشک باتجربه و رعایت نکات مراقبتی از سوی بیمار دارد.

عمل‌های ترمیمی و زیبایی پیچیده و سخت هستند. اما با وجود دکتر کامبیز ایزدپناه به نشانی اینترنتی drkambizizadpanah.com فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی نگران نتیجه عمل خود نباشید. ایشان با تجربه کاری و تخصصی که در این زمینه دارند، تجربه بهترین عمل را در ذهن شما نقش خواهند بست.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه