تجهیزات آزمایشگاهی

2 ماه پیش
تجهیزات آزمایشگاهی

در آزمایشگاه‌ها امکانات و شرایط کنترل شده‌ای فراهم می‌شود که در آن تحقیقات، آزمایش‌ها و اندازه‌گیری‌های علمی یا فناوری، صورت گیرد. خدمات آزمایشگاهی در محیط‌های مختلفی همچون مطب پزشکان، کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز ارجاع منطقه‌ای و ملی ارائه می‌شود. آزمایشگاه‌های علمی را می‌توان به عنوان اتاق تحقیقات و فضاهای آموزشی در مدارس و دانشگاه‌ها، صنایع، مراکز دولتی یا نظامی و حتی در کشتی‌ها و فضاپیماها یافت. از همین روست که پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در این آزمایشگاه‌ها، در ارائه نتایج دقیق و قابل اطمینان بسیار مؤثر است.

تنوع در تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات متنوعی در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که با توجه به نیازهای متفاوت متخصصانی که در آن کار می‌کنند، تعیین می‌شوند. یک آزمایشگاه فیزیک، ممکن است حاوی یک شتاب دهنده ذرات یا محفظه خلاء باشد، در حالی که یک آزمایشگاه فلزکاری می‌تواند دستگاهی برای ریخته‌گری یا پالایش فلزات یا برای آزمایش استحکام آنها داشته باشد.

یک شیمی‌دان یا زیست‌شناس، ممکن است از آزمایشگاهی مجهز به لوله‌کشی، تهویه و تجهیزات مناسب استفاده کند، در حالی که آزمایشگاه روان‌شناسان ممکن است اتاقی با شرایط متفاوت است که در آن رفتارها را مشاهده می‌کنند.

در برخی از آزمایشگاه‌ها نیز، رایانه‌ها و گاهی اوقات ابررایانه‌ها، برای شبیه‌سازی یا تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌شوند. اما نکته ای که در تمامی آن مشترک است، ضرورت پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی است.

کاربردها و موارد استفاده برای تجهیزات عمومی آزمایشگاه‌ها

آزمایشگاه‌ها به تجهیزات و ابزار دقیق برای اجرای آزمایش‌ها و تحقیقات نیاز دارند. برخی از این تجهیزات اصلی، به طور معمول در تمام آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. چه تحقیقات آزمایشگاهی شما شامل کار با پروتئین، کشت سلول، هوا، آب، خاک یا خون باشد، تجهیزات کلیدی، نیازهای مختلف آزمایش را پشتیبانی می‌کنند.

موارد استفاده برای تجهیزات عمومی آزمایشگاه‌ها

کاربرد تجهیزات آزمایشگاهی عمومی را می‌توان در موارد زیر یافت:

 • آزمایشگاه‌های تحقیقاتی
 • تست‌های تشخیصی در آزمایشگاه‌های پزشکی
 • تحقیق و توسعه
 • تضمین کیفیت
 • ساخت آزمایشگاه‌های آموزشی

به طور خلاصه، هر جا آزمایشگاهی باشد، ضرورت پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی را احساس خواهید کرد.

چه نوع اقلامی به عنوان تجهیزات آزمایشگاهی عمومی در نظر گرفته می‌شوند؟

در میان بسیاری از مواردی که به عنوان لوازم آزمایشگاهی عمومی در نظر گرفته می‌شوند، می‌توان به پیپت، ترازو، سانتریفیوژ، مشعل، فریزر، صفحه داغ، انکوباتور، خنک کننده، همزن، حمام آب، و هودهای بخار اشاره کرد.

نیازهای آزمایشگاهی شما، بستگی به الزامات کار آزمایش‌هایی دارد که انجام می‌دهید. اندازه، ظرفیت، ابعاد تجهیزات و قابلیت حمل آن‌ها نیز، از موارد دیگری است که برای انتخاب لوازم مناسب این بخش، مورد توجه قرار می‌گیرد. از همین روست که پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی، در برنامه روتین آنها قرار دارد.

تجهیزات ایمنی ضروری که هر آزمایشگاه به آن نیاز دارد

به دلیل وجود بسیاری از مواد شیمیایی مضر و قطعات تجهیزات، کارهای آزمایشگاهی با خطرات ایمنی خاصی همراه است. آسیب‌های شایع آزمایشگاه شامل سوختگی، پارگی، تحریک و استنشاق گازهای شیمیایی است.

برای کارکنان آزمایشگاه و محققین مهم است که اقدامات احتیاطی و ایمنی آزمایشگاهی را برای جلوگیری از چنین صدماتی انجام دهند. برای ایمن نگه داشتن نیروی کار، داشتن تجهیزات ایمنی آزمایشگاه مهم است. پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی باعث می­شود تا از خطرات ناشی از این گونه از حوادث، جلوگیری شود. در ادامه، لیستی از تجهیزات ایمنی ضروری آورده شده است.

 • عینک‌های محافظ
 • ایستگاه‌های شستشوی چشم
 • دوش‌های ایمنی
 • کت آزمایشگاهی
 • دستکش‌های محافظ
 • کپسول‌های آتش‌نشانی
 • هودهای بخار شیمیایی
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • پتوهای آتش‌نشانی

در زیر مقداری در مورد تعمیر تعمیر تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه صحبت خواهیم کرد.

تعمیرات لوازم آزمایشگاه و پشتیبانی فنی

در آزمایشگاه‌ها بسته به کار و تخصصی که در آنها انجام می‌شود، دستگاه‌ها و تجهیزات پیچیده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انتخاب درست محصولی که برای کاربرد مورد نظر شما مناسب باشد،

متخصصان پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی، اطلاعاتی را در مورد دستگاه‌ها ارائه می‌دهند. این بخش، برای نصب، نگهداری و نحوه استفاده صحیح دستگاه‌ها ضروری می‌باشد. برای اکثر آزمایش‌های علمی، اندازه‌گیری دقیق بسیار مهم است. عدم نگهداری از امکانات و تجهیزات شما می‌تواند کل یک مطالعه علمی را از مسیر خارج کند.

متخصصان پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی

با توجه به اینکه بسیاری از این تجهیزات قیمت بالایی دارند، در صورت بروز مشکل، پشتیبانی فنی و وجود متخصصان برای تشخیص و تعمیر آنها، از دغدغه‌های جدی خریداران تجهیزات آزمایشگاهی است.

از آنجایی که آزمایشگاه‌ها به شدت بر توانایی ارائه سریع نتایج دقیق متکی هستند، تجهیزات کارآمد، برای اطمینان از ادامه تحقق این اهداف دارای اهمیت بالایی می‌باشد. پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی، نیاز به دانش عمیقی از محصول دارد.

بنابراین، تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی باید توسط متخصصان حرفه‌ای در این زمینه انجام گیرد. اگر هر یک از تجهیزات شما به درستی کار نمی‌کند یا نتایج دقیقی در طول آزمایشات شما ارائه نمی‌دهد، مهم است که آن قطعه را به موقع تعمیر یا تعویض کنید.

نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای نگهداری لوازم آزمایشگاه، تمیز نگه داشتن دستگاه­ها و سطوح است. با کمال تعجب، بسیاری از آزمایشگاه‌ها این وظیفه مهم را نادیده می‌گیرند. برای اینکه تجهیزات و آزمایشگاه خود را در فرم عالی نگه دارید، مهم است که هر روز قسمت بیرونی همه تجهیزات را پاک کنید و حداقل هفته‌ای یک بار تمیز کردن کامل و دقیق را انجام دهید.

در کنار ضرورت پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی به صورت دوره ای، برخی از انواع لوازم، باید با استفاده از فرآیند خاصی تمیز شوند. حتماً به کتابچه راهنمای آنها مراجعه کنید تا مطمئن شوید که آنها به درستی تمیز می‌شوند.

نکته دیگر برای نگهداری دستگاه­ها، اطمینان از کالیبره ماندن آنها است. عدم انجام منظم این کار می‌تواند داده‌های شما را خراب کند و منجر به عدم دقت در آزمایشات شما شود. کالیبراسیون می‌تواند از تعمیر و نگهداری پیشگیرانه اولیه تا روش‌های پیشرفته تأیید صحت متغیر باشد.

بسیاری از انواع لوازم بخش آزمایشگاه را می‌توان با تعویض قطعات ساده یا تعمیر قطعات ضروری نجات داد. هرچه زودتر مشکل تجهیزات خود را برطرف کنید، احتمال کمتری وجود دارد که نیاز به تعویض کامل آن داشته باشید.

سخن پایانی

به منظور کارآمد بودن آزمایشگاه‌ها، داشتن پشتیبانی فنی تجهیزات آزمایشگاهی مناسب و همچنین تیم قوی و دارای مهارت‌ها و دانش لازم، بسیار حیاتی است. برای اطمینان از دقت لوازم، تعمیر و نگهداری باید همیشه توسط متخصصین واجد شرایط انجام شود. حتی با کیفیت‌ترین تجهیزات نیز، نیاز به پشتیبانی دارند. بنابراین از شرکت‌های معتبر برای پشتیبانی فنی و تعمیر تجهیزات کمک بگیرید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

بدون دیدگاه